Frekvence RAM a zákl. deska

Paměťové moduly DDR4 pro stolní PC i pro notebooky.
Odpovědět
nachti
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 01. dub 2015

Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od nachti »

Zdravím, když si koupím základní desku která má maximální frekvenci RAM třeba 1600 MHz a k tomu si koupím RAMky s frekvencí 3000MHz tak mi pojedou stejně jenom na těch 1600MHz?
A když mi procesor podporuje DDR4 2133 tak mi budou RAMky s 3000 MHz k ničemu a stejně budou pracovat na 2133 MHz?
X-COM
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. lis 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od X-COM »

1) Frekvence pamětí reálně výkon při běžném používání neovlivňuje - plus mínus 1%. Takže to nemusíš řešit.
2) Ve tvém případě by paměti pravděpodobně jely na 1600MHz, výš bys je mohl dostat, pokud má deska možnosti manuálního nastavování násobiče frekvence pamětí.
Ryzen 7950X, RTX4090, 96GB RAM, 2TB NVMe SSD system, 2TB NVMe SSD data, 112TB RAID 6
nachti
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 01. dub 2015

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od nachti »

Díky za vysvětlení :).
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Zdravím, Já mám problém, který asi nejlépe zapadá do této sekce.
Mám základní desku AsRock G41M-S3, která údajně podporuje FSB1333 a paměti DDR3 1333Mhz. Mám 2x2GB DD3 1333Mhz v dual módu. Když dám Bios, tak mi to píše, že obě jedou jen na FSB800 a když dám změnit, píše mi to, že na zákl. desce musím přehodit switche takto:

FSB1,2,3=1-2,4-5,1-2

což jsem udělal. Předtím byly všechny na 1-2. A když jsem zapnul Bios, pořád tam vidím u těch pamětí, že jdou na FSB800.

Abych vysvětlil, proč to řeším :-D Měl jsem pouze 2GB paměti a mám win7. Na brouzdání po netu to stačí, ale když jsem hrál s dcerou online hry na netu, tak mi to psalo, že prohlížeč nemůže nasbírat dost paměti pro WebGL. Tak jsem tam hodil další 2GB paměti s tím, že se to snad zlepší a mám dojem, že to s tím pc neudělalo vůbec nic :sad: Sand kromě toho, že jsem ubezpečen, že mám 4GB paměti. Test pamětí proběhl v pořádku, prý jim oběma nic není.
Děkuji za jakoukoliv radu :)
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Staré Core2 chipsety uměj maximální děličku 2:1 vůči FSB, tzn pokud tvůj procesor běží na FSB 800, tvé paměti opravdu nepojedou rychleji jak na 800Mhz. U této platformy je to ale fuk, největšim limitem je výkon samotného CPU.
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Super, díky za radu.
A když mám Intel Pentium 4 3GHz, můžu nějak zjistit, jestli může jet na těch 1333MHz nebo je to prostě daný, že víc jak na těch 800MHz ho nevytáhnu? Jako jestli se to dá někde v Biosu zjistit.
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od Zivan »

Dej sem screenshot te chyby nebo jeji presne zneni.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Chyby? Žádná chyba tam neni. a Pentium 4 až na některé extreme kusy má FSB 800 tzn ano paměti tam pojedou max na 800. Btw a tento CPU neni zralej ani na dělaní na netu dnes. Nepřehraje ani youtube v HD.... Co jsi čekal že když tomu dáš více RAM že tenhle CPU výkonem cca roku 2002 najednou omládne? Btw do té desky jdou dát Core2 duao a quad, ideálně ňáká 45nm verze to už by používat šlo a i ta frekvence pamětí po které tak toužíš by mohla jít vytahnout na těch 1333 (pokud vezmeš CPU s takovou FSB).
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od Zivan »

Mel jsem na mysli:
"tak mi to psalo, že prohlížeč nemůže nasbírat dost paměti pro WebGL"
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Možná si to jen myslel protože byl tak slow že to bral jako že ňáká jeho část vytuhla. Kdo ví, já už P4 roky v real provozu neviděl.

Už dávno to spadlo do propasti nepoužitelnosti.
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Děkuji všem, takže to chápu tak, že P4 mně už nikam nepustí. Mám starej počítač, takže jsem v žádný zázraky nedoufal. Ale malinkatý zlepšení jsem myslel, že by tam mohlo bejt :-D
Ještě ohledně té chybové zprávy. Tady je:

The browser could not allocate enough memory for the WebGL content. If you are the developer of this content, try allocating less memory to your WebGL build in the WebGL player settings.

Grafiku mám ATI Radeon HD 2600 XT, takže co jsem od vás pochopil, můj problém je procesor. To už je tak na celý nový komp :lol:
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Grafika s tim taky může mít co dočinění, nedostala nové solidní drivery už mnoho let a WebGL používá GPU akcelerace, celý je to zralý na popelnici. Zkus to ještě spustit v jinejch browserech či s vypnutou HW akcelerací v browseru. Vzhledem k G41 by to ještě šlo zachránit lepšim CPU a GPU se taky dá vyměnit za něco stále podporovaného, ale jestli to má vůbec souvislost s tvym problémem těžko říci.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od BubakB »

Bez debát, že C2D tomu PC pomôže k dosiahnutiu iného Vesmíru. Za 200kč máš vysokotaktované C2D s menej cache pamäte, než mali top modely, čo je v ČR v prepočte cena za jedno menu KFC kýbliku pre dvoch, tak raz sa postíte. :twisted: :mrgreen: Čosi takéto absolútne stačí. http://aukro.cz/intel-pentium-dual-core ... 84559.html http://aukro.cz/pentium-dual-core-e6300 ... 06163.html

Halvi v benchmarkoch terajších CPU si dovolil tvrdenie, že aj C2D E6300 na základom takte prekoná Cedar Mill P4 ba 4,8Ghz a dokážem s tým než súhlasiť. Pred desiatimi rokmi som šiel asi dva roky na základom takte u tohto CPU, a ak som bol na úrovni 2,8Ghz, tak som si vystačil skoro do dnešných dní. (kancel, web a tak...) ( http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... 1#p9050261 )

Inak ten CPU majú tuším rodičia spolu s GF7300GT (4GB DDR2 a nejaký derivát od AsRocku tam tiež ako doska + SSD) a veru, moja mamička len tak fičí na 720p videu na Youtube. :) A veru, žiadne problémy sa nekonajú. Teda, nezdá sa mi, že by WebGL malo robiť problém niečomu ako je ATIna HD 2600XT. Tak sa naozaj zamerať na ovládače.

Veru, nebude to docentova Doomsday machine, ale do popelnice to si myslím, že ešte nie je.

Inak jedno stále funkčné P4 doma máme. Otec na ňom tlačí schémy cez DOS a na XPčku chodí na net, ale nič zvláštne. Naozaj je to už slabé. Prechod z P4 na C2D (v NTB, 65nm) pozná teda každý veľmi výrazne.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Díky všem, zkusím těch pár kaček za procesor :)
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, vezmi ten E6300 je to modernější revize co umí VT-X kdyby bylo třeba.
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Dobrý den, tak jsem tu zas :)
Zkusil jsem novější procesor: z Pentium 4 na Core 2 duo - stejná frekvence, ale FSB už je na těch 1333. Takže i paměti už jedou na těch 1333 :) Konečně. Počítač je celkově živější, je to poznat. Ale furt mi to píše tu hlášku o WebGL a málo paměti :( Zkusil jsem i odinstalovat a přímo z AMD nainstalovat nový ovladače a nic :/
Došly mi nápady :/
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Ještě mně napadla jediná poslední věc - synovec mi na desce kdysi odpálil SATA konektory, tak používám bohužel pořád ATA disky. Ale to by mělo mít vliv maximálně na pomalé načítání nebo nahrávání, ale potom by to už na výkon nemělo mít vliv, ne?
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jistě že, ten tvůj webgl problém stejně už od začátku vypadá na SW problém.
lajdajan
Nováček
Nováček
Registrován: 26. led 2017
Bydliště: Zdounky

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od lajdajan »

Pokud by to byl SW problém, jak můžu zjistit co je špatně?
Intel Core 2 Duo E8400 3GHz (FSP1333), ATI Radeon HD 2600 XT (2GB, 256bit.), 2x2GB DDR3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Frekvence RAM a zákl. deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak nejprve bych nabootoval ňáký boot CD a zkusil to v komplet jinym OS.
Odpovědět

Zpět na „DDR4“