Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je po 14. červen 2021, 00:57

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témata

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Odpovědět na téma  [ 10 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: řešení pro dům
PříspěvekZaslal v: út 1. červen 2021, 15:59 
Nováček
Nováček

Zdravím odborníci :)

Chtěl bych se vás všech zeptat, kdo dané problematice kolem sítí rozumíte. Jsem ve fázi, kdy se mi dokončuje projekt budoucího domu (bungalovu 4kk), který budu stavět. Každopádně potřebuju poradit ohledně internetu v domě.

Mám v plánu umístit do technické místnosti přívod internetu. Moje představa je, že chci do obou dětských pokojů, ložnice, obýváku a šatny (moje doupě) přivést internet. Je to jednak kvůli IPTV a pevného internetu pro PC/konzoli. Problém je, že nevím jaký způsob bude ideální. Četl jsem něco o síťových zásuvkách. Každopádně nevím jaký pak kabel zvolit atpd. Dále chci v domě pochopitelně také wifi kvůli tabletu/telefonu.

Pokud mi někdo dokážete poradit tak budu moc vděčný. Když tak mi napište soukromou zprávu.
Projektantka momentálně čeká na moji představu a já si vůbec nejsem jistý.

Každopádně díky za odpovědi a prosím moc tu do mě nejeďte, díky.

Předmět: Re: řešení pro dům
PříspěvekZaslal v: út 1. červen 2021, 16:22 
Začátečník
Začátečník

No, technické řešení ti asi neporadím, ale hlavně si to nech roztahat husími krky, nebo za lištami, aby se to dalo případně vyměnit.

PříspěvekZaslal v: út 1. červen 2021, 16:30 
Začátečník
Začátečník

Jestli ses kolem Prahy, tak se obrat na https://www.g-data.cz/ . Byl sem s nima spokojeny, jak s dodavkama pro firmu, tak doma. Muzou ti udelat navrh i naslednou realizaci kabelaze.

PříspěvekZaslal v: út 8. červen 2021, 11:48 
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Obrázek uživatele

já bych si nechal dát do každé místnosti tak 3porty a podle rozlohy tak 2xUBQ AP do stropu.
všechno se ti to sejde v té místnosti, kde bude přívod internetu a 24portový PoE switch. Hlavně si tam nechej dát širší husí krky aby se to pak třeba za 20 let dalo pohodlně vyměnit za optiku :)

AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon 5500XT OC 8G | Samsung 260 Evo 256Gb M.2| Kingston SV300 120GB SATA3 | Hynix 256GB M.2 | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | Samsung 28" U28E590 4k | Synology DS213j + 2x4TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast

PříspěvekZaslal v: út 8. červen 2021, 12:30 
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Weslo je trosku megaloman :) ale jak pise, nech si roztahnout kat 6e kabely...
Datova zasuvka je jen zakonceni kabelu, proste je tam ramecek a v nem 1-2 (nebo i vice) zdirek, do kterych pichnes sitovy kabel. Tedy do danoho mista je priveden 1-2 (nebo vice) kabelu, na konci je keystone a ten je vlozen do ramecku.
https://images2.patro.cz/550x450/000/000/831/000000831703_1.jpg
https://interlink-static2.tsbohemia.cz/abb-tango-datova-zasuvka-utp-cat5e-2xrj45-whkey-bila_i167034.jpg
Na druhe strane (v technicke mistnosti) si nechej klidne 3m rezervu. Tu pak stocis a strcis se switchem, naskou, ups... do racku, nebo nejake skrinky (idealne s odvetravanim).
WiFi je celkem jedno kam umistis. Dle me nejvhodnejsi jsou talire
https://www.alza.cz//ubiquiti-unifi-uap-ac-lite-d4016827.htm? Jsou celkem nenapadne, daji se napajet pres PoE a da se na nich vypnout to modre svitici kolecko. Jsou jednoduse nastavitelne a muzes jich mit vice v mesh siti (mas jen jednu wifi z vice taliru, neni to tak, ze kazdy talir dela vlastni sit). Chtelo by to pudorys, ale umisti 1-2 nekde na zed. Pokud nemas zelezobetonove zdi, tak bys mel bez problemu pokryt dum i s okolim (zahradou).

Promysli, jestli budes resit kamerovy system, pripadne alarm. Vse jde bezdratove napajet bateriema, ale minimalne kamery jsou idealni PoE (tedy napajene pres lan kabel primo z technicke mistnosti). Pak nepotrebujes u kamery zadny adapter, ale staci ti do ni pichnout lan kabel, ktery je datovy a zaroven ji zivi proudem. Napajis jen switch, ktery pak napaji k nemu pripojene zarizeni (jak pise Weslo, tak treba AP pro wifi, nebo prave kamery).

PříspěvekZaslal v: čt 10. červen 2021, 18:24 
Začátečník
Začátečník

Možná páteř by se nechala roztahat v optice a zbytek metalika. Pokud by se jednalo o vícepatrový dům, tak bych do toho šel určitě.

PříspěvekZaslal v: čt 10. červen 2021, 18:40 
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Pater v otice? To jako kvuli 100Gb? Je to slozite, jen svarit kabely, nutnost mit dva switche... Osobne bych do toho urcite nesel.

PříspěvekZaslal v: čt 10. červen 2021, 18:55 
Začátečník
Začátečník

Dům nestavíš na 10 let, ale na zbytek života. Ano, tak jsem to myslel, switch na každém patře. Nebo aspoň připravit se na optiku.

PříspěvekZaslal v: čt 10. červen 2021, 19:01 
Začátečník
Začátečník

Jestli si spravne predstavuji bungalov, co projektuje, tak ten moc pater nema. Staci to natahnout v husim krku a za mnoho let tim protahne treba tu optiku

PříspěvekZaslal v: čt 10. červen 2021, 20:32 
Začátečník
Začátečník

Jo, už to vidím. To jsem si nevšiml, že tam píše bungalov. Tak potom asi jo, všude tam dát husí krky nějakého slušného průměru.

Odpovědět na téma  [ 10 příspěvků ] 

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Přejít do sekce:

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 2 anonymních