Zapojení IP kamery do sítě

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Robwyn
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2017

Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Robwyn »

Ahoj, přemýšlím o koupi IP kamery domů. Jenom nevím jak je složité jí zapojit do sítě. Tedy spíš jak je těžký jí tam zprovoznit, aby všechno fungovalo. V sítích se vůbec nevyznám, takže nějaké náročnější(možná i základnější) nastavování je problém a nerad bych koupil něco, co mi pak nebude fungovat. Máte někdo s tímto zkušenosti?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od zsdx »

Co vsechno ma fungovat?
Zapojis kabel od napajeni, datovy od routeru (i u wifi variant) a do PC nainstalujes obsluzny program.
Robwyn
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2017

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Robwyn »

Aha, díky. Já se právě v tomhle moc nevyznám a nevěděl jsme, že je to tak jednoduchý. A s výběrem pro mě ideální IP kamery by tu někdo poradit nedokázal?
malli
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. kvě 2007
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od malli »

Záleží na tom, co od kamery čekáš. Venkovní / vnitřní, s přisvitem nebo bez, jestli má snímat víc do šířky nebo spíš do dàlky (tzn. správně vybrat ohniskovou vzdálenost) atd...

Já mám na snímání prostoru před a za domem tuhle:
http://www.aspa.cz/ip-dome-kamera--hikv ... x--z106425
A ještě jednu 5MPx variantu a za mě spokojenost.

Já vždycky volim kameru s PoE, odpadne ti napájecí kabel

A ještě upozorním, že kamera je polovina úspěchu. Jestli uvažuješ i o ukládání záznamu, je potřeba ještě vyřešit úložiště.
Robwyn
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2017

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Robwyn »

Já bych chtěl vnitřní a zase moc peněz se mi do toho dávat nechce. Koukal jsem, že jsou kamery i s nočním viděním. Nevíte jak to funguje?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od zsdx »

Prisvit IR diodou.
Robwyn
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2017

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Robwyn »

A myslíte, že se kamera s touto funkcí vyplatí koupit?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od zsdx »

Kdyz tu funkci potrebujes, koupis si ji. Nebo ne?
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Spring »

Pokládáš nesprávnou otázku. Každé uvažování o kamerovém systém začíná klíčovou otázkou. Co vlastně od kamerového systému očekáváš v konkrétním prostředí. K čemu bude dobré mít doma kamerový systém, pokud zloděj odnese, nebo jiným způsobem zničí záznam.

Pro inspiraci uvedu osobní bezpečnostní systém, který používám ve svém bytě. Základem zůstává nezávislost a plán pro mimořádné situace. V kostce to znamená, že celý systém je odolný proti lokálnímu zničení dat - v reálném čase jsou data zálohována do geograficky odděleného úložiště. Systém odolá výpadku elektrické energie - kamery, switch, záznamové zařízení i připojeni jsou napájené záložním zdrojem a pro případ vyřazení internetové přípojky je k dispozici nouzové mobilní připojení, které se aktivuje po selhání primárního připojení. Zároveň je systém nenápadný a chráněný proti odhalení. To znamená, že zloději zabere odhalení záznamového zařízení mnohem více čas, než které systém potřebuje k tomu, aby okamžitě odeslal informační zprávu majiteli a kamerový záznam uložil na další úložiště. Obecný princip, kterým jsem se řídil a kterému jsem podřídil výběr a možnosti řešení s nízkou pořizovací cenou.

Stropní kamery s PoE napájením a IR přísvitem jsou umístěné tak, aby každá z kamer zabrala určitou, předem definovanou zónu zájmu např.: otevření dveří, oken, nebo balkónové dveře. Není potřeba kupovat drahé kamery a systém, protože Zoneminder nabízí stejné funkce a je zdarma pro každý majoritní systém a skvěle se hodí k domácímu serveru, který poskytuje VPN a další služby. Opravdu nepotřebujete a pravděpodobně ani nemáte technické znalosti k provozování vlastního systému. Stejnou funkci zastane specializované zařízeni např.: RPi3, domácí NAS a třeba Dropbox. V nabídce jsou i domácí routery s kamerovým systémem a místo úložiště lze použít i obyčejný flash disk. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. Výhodou je, že se mohu kdykoliv vzdáleně (samozřejmě pomocí VPN - jak jinak) a sledovat dění v reálném čase. Zpravidla se kamery pouští v době nepřítomnosti - odjedete na dovolenou a aktivní kamerový systém bude zaznamenávat jen to, co chcete, tedy pohyb v oblastech zájmu. Šetří to datový tok a samozřejmě systém umí odeslat email (nebo SMS) majiteli, popř. lze použít i vlastní mobilní aplikaci a můžete adekvátně reagovat. Záznam se automaticky ukládá lokálně i vzdáleně (upload). Proti výpadku připojení se nabízí použití záložního mobilního připojení. Mnoho běžných domácích routerů podporuje nouzový modem, dost možná už takový router máš a nevíš o jeho možnostech. K úspěchu stačí ohlídat standardně kompatibilní modemy nad rámec zastaralého oficiálního listu a základní tarif připojení (3G dostačuje). Dalším faktorem je přívod elektrické energie - záměrně jsem vybral kamery s PoE napájením, které si hravě vystačí s levným záložním zdrojem. I tupá cihla pomůže. Důmyslné skrytí kabelů a ukrytí záznamového systému sice účelně brání likvidaci dříve, než jsou data bezpečně odeslána mimo lokalitu, ale také způsobuje komplikaci v údržbě. Přesněji nepublikovatelné výrazy, časované v průběhu snahy dostat se k tomu. Naštěstí se jedná o naprosto bezúdržbové řešení a nemusím tak neustále rozdělávat polovinu bytu :-)

Když to spočítáte a promyslíte možnost využití stávajícího vybavení (UPS, NAS, Router ... ), nemusí být pořizovací náklady vysoké. Osobně jsem šel ještě dál a když už jsem si prošel celkovou rekonstrukcí bytu, pořídil jsem si stropní síťové požární hlásiče a detektory kouře.

Předkládám svůj pohled s využitím toho, co jsem doma již měl a celou věc si vyřešil po svém.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Robwyn
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2017

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Robwyn »

Omlouvám se, že jsme neodpověděl, ale měl jsem menší rodinné problémy a musel jsme je řešit, takže se k tomu dostal až teď. Děkuji za opravdu podrobnou odpověď, V to jsem ani nedoufal, ale představuji si přeci jenom něco jednoduchého. Můj plán byl spíš koupit jednu jednoduchou IP kameru tak do 3000Kč pro začátek.
dubikovo
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od dubikovo »

Spring to udelal nejlip jak mohl jen kdyz nad tim premyslim, byt zlodejem tak rano vyhodim pojistky na chodbe a po obede se tam vratim. Kdyz si na dovolene tak ti prijde notifikace ze. Ypadl proud, nejpozdeji za dve hodiny vypadnou vsechny zdroje a pak mas volne pole. Jak eliminovat tohle?
Cinner84
Nováček
Nováček
Registrován: 28. pro 2016

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od Cinner84 »

Já třeba mám jenom levnou IP kameru bml za necelý dva tisíce. Ani záložní zdroj napájení nemám. Ale jsme domluvenej se sousedem, že kdyby kamera něco signalizovala nebo by vypadl proud a já nebyl doma, tak se tam půjde podívat. Tak třeba takhle to můžeš řešit. :)
_karlik
Nováček
Nováček
Registrován: 05. lis 2008

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od _karlik »

zdravím, chtěl požádat o pomoc při koupi "wifi ip kamery", mám doma wifi router. Moje požadavky jsou, domácí kamera, přípojení odkud koli, kde je internet. Jediné co jsem zatím pochytil je, že bych měl mít od poskytovatele připojení veřejnou ip. adresu. A co dál už netuším :) , jak to vlastně funguje, ta kamera stále vlastně "streamuje" pokud je zapnuta s routrem, je to tak... děkuji za jakékoli posunutí dál :)
dubikovo
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Zapojení IP kamery do sítě

Příspěvek od dubikovo »

_karlik píše:zdravím, chtěl požádat o pomoc při koupi "wifi ip kamery", mám doma wifi router. Moje požadavky jsou, domácí kamera, přípojení odkud koli, kde je internet. Jediné co jsem zatím pochytil je, že bych měl mít od poskytovatele připojení veřejnou ip. adresu. A co dál už netuším :) , jak to vlastně funguje, ta kamera stále vlastně "streamuje" pokud je zapnuta s routrem, je to tak... děkuji za jakékoli posunutí dál :)

zdar, jestli chceš takovou jednoduchost tak zkus něco hotového. Jednou jsem zkoušel D-link D-Link DCS-932L,, mají webovou aplikaci mydlink https://cz.mydlink.com/entrance
když si koupíš jejich kameru s podporou této aplikace tak se pak odkudkoliv zaloguješ na ten web a můžeš on-line čučet co se před kamerou děje.
už si nepamatuju jaký to mělo další funkce, ale na kameře šel myslím posílat email při detekci pohybu. u modelů s kartou to asi i nahrává...

pro lidi co potřebujou občas mrknout co se děje je tohle all-in-one dobrá volba....
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“