Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
itsjustme
Nováček
Nováček
Registrován: 08. pro 2017

Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Příspěvek od itsjustme »

Zdravím, řeším menší bolehlav se stěhováním a internetem a chtěl bych se na vás obrátit s žádostí o pomoc.

Krom toho, že jsem se dozvěděl, že dostanu přinejlepším VDSL 20/2 (cetin vedení, všichni nabízí totéž), tak jsem úplně rozčarovaný z toho, že mi ISP nenabízí basic modem automaticky k balíčku, a co je horší, nikde nemůžu najít nějaké budgetové stand-alone modemy pro VDSLko.

Setup v bytě z důvodu starého domu a integrovaných rozvodů nutně musí být takový, že za modemem a routerem bude ještě AP (geografický problém, modem musí být v předsíni, AP potřebuji na druhém konci bytu). Krom toho je v bytě starší CAT kabel, takže by naprosto ideální setup byl modem => kabel ve zdi -> router (příp. kombo s AP) => AP, kvůli rychlosti lokální sítě. Problém je, že tento setup je pěkně drahý s tím, co se běžně prodává (mít combo modem-router-AP a používat ho jen jako modem je hodně neefektivní co se ceny týče. Napadlo mě ještě vyřešit to jako setup modemrouter combo -> CAT ve zdi -> switch -> AP, jelikož jsem někde četl, že switch by měl zvládnout posílat z jednoho nodu do druhého aniž by to prošlo routerem, ale nic moc o tom nevím...

Poradili byste mi prosím, co s tím, abych za to nenechal půlku úspor... Pro AP se mi hodně líbí něco od Ubiquity, ty jejich talíře vypadají pěkně a mají dobré recenze, ač jsou trochu dražší. Vůbec ale nevím do čeho jít na straně modemu a routeru a už vůbec co bude "stačit", abych mohl mít lokální síť lítající na gigovým kabelu/teoretických cca 1gig vzduchem na 5ti gigahertzech (streamování contentu, NAS a obecně filetransfering).
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Příspěvek od zsdx »

Pokud 'combo modem-router-AP' pro tebe znamena to zarizeni, co k tomu internetu nabizi treba O2, pak se klonim k variante s gigovym switchem a vypnutym wifi na onom vstupnim zarizeni. UBNT je OK, u 5GHz pozor na prekazky (plati obecne).
itsjustme
Nováček
Nováček
Registrován: 08. pro 2017

Re: Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Příspěvek od itsjustme »

No... jo, znamena to "pro me"treba to, co nabizi treba kyslici (muzu vedet proc pro me? to co nabizi je zarizeni, ktere je zaroven modem, router a access point). 5GHz bude obsluhovat jen jednu mistnost, vedlejsi za tlustou zdi kde na netu nezalezi bude asi 2.4 z toho sameho AP (mozna na samostatnem SSID, jeste uvidim, ale vazne je to sekundarni, jestli tam net nebude, tak nebude). Pokusim se vyzkouset setup "combo od operatora"=>inwall CAT=>managovany switch=>AP

Diky za odpoved.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Příspěvek od zsdx »

Proc? No jestli se bavime o tom samem HW - tedy obvykle zakladni plecce s bidnou wifi a 100M porty ;)
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Komplexní řešení internetového připojení a lokální sítě

Příspěvek od Weslo »

Kup si v bazaru Comtrend jen na modemování a PPP a routování (teda spíš NATování) stejně jako wifi nech na tom UBQT. podle mě nejjednodušší a nejfunkčnější. Jinak klasicky, co půjde tak kabelem, wifi = znouzectnost.
Nevím jestli potřebuješ IPv6, tak je to asi nějak komplikovanější, nevím, ale IPv4 je vyzkoušenej setup...

Další varianta je vysolit tůtů za jejich ubermodem 4k a mít to v jednom. Nezkoušel jsem, prej pro nastavení musí mít mobilní appku..
Ale HW to bude dimenzovaný dobře, podobně jako to UBQT...
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“