prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN sie

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN sie

Příspěvek od jano101 »

V prvom rade by som povedal že toto neni bežný problém a ani pravidelný preto by som poprosil nejakého fakt skúseného sietara alebo človeka čo veľmi podrobne pozná tieto TP linky keby sme nejak spoločne vedeli z diagnostikovať čo toto môže spôsobovať.


PROBLÉM SA VOLÁ NÁHODNÉ PADNUTIE CELEJ SIETE

tu teraz napíšem len heslovito - podrobný opis by som poskytol tomu kto by bol ochotný a schopný toto vyriešiť.

* bavíme sa o funkčnej niekoľko ročnej domácej siete ,ktorá 10 rokov vždy bezproblémovo fungovala
* problém začal tento rok keď som mojim susedom vymenil ich síce funkčné ale pomalé 100vkové routre za 2x TP-LINK Archer C2 Wireless AC900
* vždy sa to stane z večera do rána cca od 3:00 do 6:00 jednoducho ráno stanete a nejde internet , zapnete stolný PC a vidíte že pc nemá pridelenú adresu
* tento rok sa to stalo už 5x
* ale vypátral som som že to robil vždy jeden susedov TP-LINK Archer C2
* ak som odpojil LAN kábel smerujúci k nemu siet nabehla
* susedov router ako keby sa prepísal a je nutné z resetovať ho do defaultu lebo sa nedá do neho dostať
* treba znova nahrať konfiguráciu routra a znova všetko mesiac dva behá

má to pokračovanie to ale až potom teraz moja prva otázka :

je možné aby nejaké LAN zariadenie pripojené do hlavného roura TP-LINK Archer C2 AC750 ktorý predeľuje adresy spôsobilo nefunkčnosť celej siete ?
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od tmaven »

Bez logu z routeru muzeme jen hadat co je pricina. Proste ten spatnej TP link vyreklamuj.


je možné aby nejaké LAN zariadenie pripojené do hlavného roura TP-LINK Archer C2 AC750 ktorý predeľuje adresy spôsobilo nefunkčnosť celej siete ? - Ano, je to mozne. (Zalezi taky jaka je topologie site)
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od jano101 »

log sa nedá vytiahnuť pretože sa do routra nedá dostať
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od killerek »

Není pro router novy firmware, co by opravoval nejake bugy? Zkus si pripadne na nejakem PC, co bezi nonstop, rozjet nejaky SNMP server a sbírej logy z routeru. Jinak zkusit jiny router. Kazdopadne by bylo fajn videt zakreslenou kompletni topologii site vcetne všech zarizeni.
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od jano101 »

ja by som chcel v prvom rade najpr odpoveď či vôbec môže nejaké sietové zariadenie pripojené do routra
ak keby sa pokazilo posrat komplet celú sieť a aj keby LAN kábel bol v skrate /čo nie je/ či toto môže pokašlať všetky LAN porty ???

začnime touto úvahou ?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od killerek »

Jakekoliv zarizeni při nejake zajimave poruse muze shodit celou sit nebo zarizeni s nastavenou pevnou IP, která muze klidne kolidovat s IP routeru, nebo nejaky další DHCP server. Zkrat na kabelu neudela nic, jen bude nefunkcni pripojeni na tom kabelu, ale zato smycka take klidne sestreli celou sit.

Proste si nakresli celou sit, dej si tam IP (staticke i prilene DHCP) a radeji i MAC adresy (sice sem duplicitu MAC adresy par let nepotkal, ale stat se to muze).

Jinak ja bych to osobne neresil přes dva routery, ale jen jednim routerem a pak switchem a access pointem.
ttx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. pro 2008

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od ttx »

Vhodnejšie ako úvahy je zobrať vhodný diagnostický nástroj keď už teda chceš niečo diagnostikovať. Na siete sa zvykne používať Wireshark (je zdarma). Nečakám, že budeš rozumieť výstupu z toho programu, ale ozajstný sieťari ano.
Ja by som internet netestoval cez web browser, ale keď už ano, tak zásadne pomocou IP adries.
Ak by som videl, že pomocou IP adresy sa na web normalne dostanem, hľadal by som problem v DNS.
ttx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. pro 2008

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od ttx »

Spomenul som si ešte na jednu vec, ktorá normálne nikoho nenapadne ak o tom probléme nevie, alebo nemá znalosti o fungovaní hardware.
Nemám čas hladať k tomu routru presnejšiu dokumentáciu, ale existuje jedna zvláštna vec, ktorá sa týka aj LAN switchov, tiež aj LAN kariet. Sieťove výrobky označené ako "green" obsahujú power managament, ktorý dokáže vypínať energiu na nepoužívaných LAN portoch. Pri vypnutom PC sa zvykne vypnúť aj port na switchi. Ono by sa asi malo hovoriť o uspaní portu. Už viackrát som zaregistroval na routroch aj na switchoch, že existuje problém s prebudením portu. Správa sa to potom tak, ako si popísal.
V minulosti som podobný problém riešil upgradom firmware na routri.
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od jano101 »

to posledné je zaujímavé i keď...
dokedy som nemal na sieti 2x TP-LINK Archer C2 Wireless AC900 nebol žiaden problém a vždy sa to stane okolo 3:00-6:00 ráno
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od killerek »

On ten "zazracny" Green ethernet je v sitovych zarizenich jen par let. Třeba na smallbusiness rade od Cisca sem ho vypinal, protože delal spise problémy.
ttx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. pro 2008

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od ttx »

Problém s náhodným uspaním môže byť ešte spôsobený aj nekvalitou prevedenia kabeláže, alebo mimotolerančnými parametrami hardware, alebo firmware, ktory hardware nastaví tak, že je mimo tolerancie. Spomínam si, že niektoré (nielen) LAN karty dokážu merať dlžku kabeláže a niektoré drahšie dokážu zistiť a ukázať s celkom dobrou presnosťou miesto poruchy na kabeláži v metroch. Od tejto funkcie býva niekedy odvodený PM, ktorý vypína port.
Je jasné, že pri takejto konštrukcii bude vypnutie portu závisieť na parametroch kabeláže a môže sa stať, že sa port vypne a už sa neprebudí.
100 megová LAN-ka totiž niekedy funguje aj na podstatne dlhšej kabeláži ako je 100m. Čo som v minulosti testoval rôzne tie 3COM a Intel karty, tak to fungovalo aj na 180m. Tieto karty neboli ešte "green", takže sa s nimi dali robiť rôzne limitné testovania.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: prosba o radu od skúseného sietarov čo spôsoboje pád LAN

Příspěvek od killerek »

Intel karty mají v ovladacich mereni kabelaze a mají to v sobe i Cisco switche, ikdyz spise orientacni, ale když to odhali chybu, tak to nechas opravit kabelaznickou firmu.

100 Mbit skousnul mnohem horsi kvalitu kabelaze i delky, problem většinou nastal s vymenou za 1 Gbit switch a jak sem nadaval na ruzne rozdvojky a spojky ...
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“