Mobil s LTE jako záložní internet

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Jonka »

Předem se omlouvám, jestli to tu už bylo, ale nenašel jsem tady ani na googlu ...

Dále vím, že existují Routery s USB s podporou USB Dongle LTE pro záložní internet při výpadku primárního, ale jednak je router dražší a za druhé se musí platit další LTE paušál...

Mám takovou představu záložního internetu v případě, že selže provider primárního internetu zavedeného do WAN Routeru:

Postavím před Router starší PC s WIFI síťovkou, který přes WIFI připojím na svůj mobil s LTE přes aktivní bod, tz. přivedu do PC přes WIFI mobilní LTE. No a PC propojím přes LAN s Routerem nebo lépe zaměním původní WAN od providera s LAN z PC(mobilní LTE) a tím docílím záložního internetu po dobu výpadku.

Myslíte, že to takhle bude fungovat ?
Musí se na PC(mobilní LTE) nějak speciálně nastavit brána nebo trasa, aby byl internet průchozí Wifi to LAN ?
Existuje možnost dát před WAN hlavního Routeru ještě Switch, kde by byl Wan1=od providera + Wan2=(Lan z PC mobilníLTE) a v případě výpadku WAN1 bych jen přepnul Wifi aktivní bod na mobilu a vše by jelo automaticky přes WAN2?

Díky za pomoc,
Jonka.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od zsdx »

K routeru muzes casto misto donglu pripojit USBeckem i ten telefon.
Predstava ve tretim odstavci je v poradku.
A nyni k otazkam ;)
Ano, pokud to dobre nastavis.
Ano, na pc s LTE potrebujes upravit routovani, obvykle to v desktopovych windows jednoduse nelze.
Ne, switch nema WAN, tam je vse LAN.

A moje otazky na zaver - troufas si na bod 2?
Nebylo by snazsi reseni pouzit dalsi router v rezimu klient misto PC s wifi?
Ssnake
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. led 2005
Bydliště: chotebuz

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Ssnake »

neni to zbytecne slozite? kdyz mi nejede net (vetsinou kdyz nejede komplet el.) tak pustim na tel. data+hotspot a pripojim se s ntb primo na nej a tech par hodin na tom vklidu vydrzim
FD500, ST45SF, Z97i, i7-4980HQ CB20:1718,CB24:254 NH-U9B, 2x8, 1060, 5100MAX
x850xtPE, x1950xtx, hd2900gt, hd3870, hd4890 - - 6800ultra, 7900gtx, 8800gtx, 9800gtx+, gtx285
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od zsdx »

Treba to chce distribuovat do vice PC bez wifi.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od killerek »

Nez resit nejake stare PC s wifi kartou a na nem routing, tak bych radeji koupil novy router s moznosti pripojit USB modem a platit nejaky minimalni pausal za SIM. Mozna by stacila i kreditova SIM, ale netusim o jak caste vyuziti by slo a kolik dat by přes to v tom pripade proteklo. Kazdopadne do firmy novy router a pausal. Domu by stacila SIM s kreditem nebo to pripojeni mobilu k routeru, jak zminuje zsdx. Je potřeba take zminit, ze to PC sezere mnohem vice energie, wifi karta se musí dokoupit a prepnuti by nebylo automaticke.
Ssnake
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. led 2005
Bydliště: chotebuz

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Ssnake »

A co třeba pořídit kvalitnější net :-) než řešit následky toho že nejede
FD500, ST45SF, Z97i, i7-4980HQ CB20:1718,CB24:254 NH-U9B, 2x8, 1060, 5100MAX
x850xtPE, x1950xtx, hd2900gt, hd3870, hd4890 - - 6800ultra, 7900gtx, 8800gtx, 9800gtx+, gtx285
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Weslo »

hm to je zajímavá sonda do uvažovaní běžného uživatele Internetu. Co to asi je ten "kvalitnější " net? Lepší dostupnost worldwide? stabilní WAN/MAN? Dobrej support v případě výpadků?
Asi nikoho nepřekvapí, že žádný ISP co by splňoval vše výše uvedené neexistuje, asi proto, že to je drahé a nesmyslné, přeci jen, koncový zákazník to je malá marže a hodně problémů, ne naopak..Jinak řečeno tupci, co křičí a stěžují si nikoho nezajímají..
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od zombux »

zsdx píše:Treba to chce distribuovat do vice PC bez wifi.
pořád snazší koupit za pár korun USB Wifi dongly a z mobilu udělat hotspot, když je to zrovna třeba.
jak už tady napsali lidi přede mnou, je zbytečné vynalézat kolo a uvažovat nad nějakým komplikovaným řešením, když to je takhle jednoduše :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Shaquille »

Jednodussi, uricte ne... Pripojit mobil s USB Tetheringem k routeru je vyrazne snazsi. Navic vse funguje jako s pevnym netem.
Routery (vybrane samozrejme - tady napr Asus) jsou na to pripraveny...
the USB ports is showing an icon of a USB wireless dongle, with a "SAMSUNG_Android" device
https://www.snbforums.com/threads/share ... ost-241219
btw nedavno me postihl vypadek, tak jsem hral pres LTE s pingem do 50 ms... Naprosto stabilni, za cca 5h zadne vypadky, maximalni spokojenost.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Jonka »

Ano, potřebuji to pro více PC - malá firmička.

Ten USB Tethering by byl super, mám tam Asus RT-n18u, takže to vyzkouším, díky Shaquille :D
Ještě by bylo super, kdyby se to na routeru dalo nastavit napořád jako dual WAN, protože při výpadku se do něj vzdáleně už nedostanu, abych ho překonfiguroval.

Jinak všem děkuji za odpovědi, napíšu, jak to dopadlo.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od zsdx »

Firma s 1xPC, 1x notas, 2x telefon - maji internet kabelem od poskytovatele v pronajatem kanclu + svoje 'bezdratove DSL' od VF a o prepinani se automaticky stara Mikrotik za 600. To jen pro predstavu.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Mobil s LTE jako záložní internet

Příspěvek od Jonka »

Tak jsem se konečně dostal k vyzkoušení:

Prvotní nadšení, že to funguje - zkoušeno se stařičkým Samsung Galaxy S3 Neo - android 4.4.2, vystřídalo pozdější zklamání:

- dual WAN s Androidem na USB se sice dá nastavit a automaticky přepíná, trvá to však cca 3-5 minut a někdy to i tak samo prostě nenaskočí a je lepší router restartovat
- když jsem použil Samsung Galaxy J5 s Android 6.0.1 - nepodařilo se mi to rozjet vůbec a jednou za čas tel. zahlásil: Připojené zařízení nemůže použít data ..... zkuste aplikaci Samsung Smart switch anebo Android data transfer - zatím jsem nezkoušel

Věřím, že při stálém připojení jednoho typu mobilu by to asi šlo ještě vyladit tak, aby se to přepínalo dobře/rychle automaticky, ale na případ, že by z routeru trčel jen kabel a v případě potřeby/výpadku by do něj běžný uživatel vrazil Android s datama a automaticky se to propojilo, to podle mého spíš není.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“