Link Aggregation - využití Router - Switch

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od Jonka »

Protože jsem nikdy neměl v ruce switch s managementem a líbila se mi recenze ZyXEL GS1200-8 na titulní stránce, pořídil jsem ho. Zkusil jsem propojit Link Aggregation s routerem, ale nakonec jsem to musel rozpojit, protože docházelo k podivným výpadkům.

1.Je možné docílit efektivnější rychlosti tímto zapojením ?

Router - Asus RT-N18u - zapnut Switch Control
| |
| |
Zyxel GS1200-8 - zapnut Link Aggregation
|
|
TP-LINK TL-SG1024 - tady jsou všechny PC, tiskárny + app.server + NAS + DVR


2.Je lepší pak zapojit app.Server a NAS hned do Zyxel nebo to raději nechat v TPLink24 nebo přímo do routeru Asus ?

3.Nějaký jiný návrh, jak odlehčit zaplněnému TPLink24 s využitím nově pořízeného Zyxel s podporou Link Agregation a VLAN ?

Předem díky, J.

p.s. app.Server ani NAS bohužel LA nepodporuje
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od Igoreso »

Link Aggregation mezi routrem a switchem? Proč?
Co máš za nas? značku
smysl má dat NAS s Link Aggregation do switche GS1200-8 a do nej vše co potřebuje rychlé přístupy do NASu. PC, NB a pod. zbytek na jinej switch..
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od Jonka »

Igoreso píše:Link Aggregation mezi routrem a switchem? Proč?

Co máš za nas? značku

smysl má dat NAS s Link Aggregation do switche GS1200-8 a do nej vše co potřebuje rychlé přístupy do NASu. PC, NB a pod. zbytek na jinej switch..
LA mezi routerem a switchem - myslel jsem, že bude Router rychleji vyhodnocovat/rozdělovat s prvním switchem - DHCP, síťové tisky, data, inet atd.

Nas je Synology DS418j.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od Igoreso »

Nebude
Ale Synology umí Link Aggregation, jen musí mit 2x lan

V tvém případe je Link Aggregation uplně na nic. Lepší je pořídit vetší Switch (pokud je nepotřebuješ na jiném míste) s lepší přepínatelnou kapacitou.
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od killerek »

LA mezi routerem a switchem by si potreboval jedine za predpokladu, kdyby si mel konektivitu třeba od dvou provideru používanou zaroven a vetsi souctem nez 1 Gbit.

DHCP nemá v postate zadne nároky a projde ti v poho i po 1 Mbit přes celou ČR. Komunikace PC vs tiskárna se ti protoci uvnitř switche, pokud je mas ve stejne VLAN. To same plati pro komunikaci do NAS i jiného PC.


Ten tvůj NAS ma jen jednu sitovku a ten by LA vyuzil nejvíce. Datove narocne zarizeni bych dal do noveho switche a ve starem nechal tiskárnu atd.

Ještě bych si mozna porovnal switchovaci vykon tech switchu a dle toho se rozhodnul. Dulezite je mit datove narocne zarizeni na jednom switchi, aby se ti data zbytecne netočila přes další zarizeni.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od Jonka »

@killerek
Můžu se ještě zeptat, čím se porovnává switchovací výkon ?

@all
Podle všeho by to tedy mělo být zapojeno takto:
Router
|
Zyxel
|.................|......|
TP-LINK.......NAS...Prioritní kl.
|
Zbylí kl.

Co se stane, kdybych zapojil TPLink se zbylými kl. přes router, tedy:
RouterLAN1 - Zyxel - NAS+Priorit.kl.
RouterLAN2 - TP-Link - zbytek


Ještě by mě zajímalo, na co je na routeru možnost Switch Control, když ne na propojení se switchem s podporou LA. To je přímo na propojení s NASem/Serverem ?

Jinak všem moc děkuji za odpovědi a omlouvám se za lamerské dotazy a schémata :-D
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Link Aggregation - využití Router - Switch

Příspěvek od killerek »

Switchovaci vykon by mel uvadet výrobce ve specifikacich k jednotlivym modelum, ale ne vzdy je to lehce dohledatelne.

Druhym zpusobem zapojeni by sis jen vytezoval router zbytečnou komunikaci.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“