Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
mic223
Nováček
Nováček
Registrován: 11. pro 2019

Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od mic223 »

Zdravím,
požádal jsem u TMobile o navýšení rychlosti VDSL na 100/10, dle hodnot na routeru byly max rate cca 80/30Mbps, takže jsem myslel, že se to navýší (šlo mi hlavně o upload). Nicméně router se synchronizuje na hodnotách cca 60-66/6Mbps, reálná rychlost cca 55/6Mbps. Jelikož mi router od operátora nevyhovoval (neustále záseky a restarty), používám ASUS DSL-AC56U.

Psal jsem na CETIN, proč je ta rychlost takhle nízká (hlavně jen 6Mbps upload) a odpověď:
linka je nastavena na profil 105/10 Mbit/s, ale modem se synchronizuje pouze na 58/6 Mbit/s při maximální dosažitelné 76/28 Mbit/s.
Problém je ve vašem modemu, který neumí plně využít výhody technologie – tzv. RTX (retransmisi).
Pokud zapojíte modem, který RTX podporuje (informujte se u svého operátora o vhodném typu modemu), dosáhnete potom na vyšší rychlost – tedy přibližných 75/10 Mbit/s.
Zkoušel jsem na chvílí připojit i ten šrot zyxel VMG3312-T20A od tmobilu, ale ten taky synchronizuje upload jenom na 6Mbps.

O nějaké RTW (retransmisi) jsem zatím neslyšel, můžete mi někdo vysvětlit o co se jedná a které routery ji podporují?

Díky.
wendycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Kolín

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od wendycz »

Navýšení rychlostí umožnila nejen pokračující výstavba předsunutých DSLAMů, ale i další technologické úpravy v pevné síti (tzv. retransmise a SRA – Seamless Rate Adaptation), které snižují rušení a přeslechy na přípojce.

Retransmise je způsob, jak řešit (opravovat) chyby, které na lince vzniknou v důsledku impulzního rušení (momentální degradace linky). Je aktivní na všech nových službách (a je podmínkou pro služby s rychlostí downlinku 100 a 250 Mbit/s) a aktivuje se zpravidla při změně služby a prakticky vždy u nové služby. Starší Comtrend 3031eu s aktuálním firmwarem podporuje retransmisi, stejně tak i vectoring. Nové modemy ji umí prakticky vždy. Hledejte podporu G.998.4 nebo G.INP (jde o dva názvy pro totéž).

Nebo počkejte na CETIN Terminátor (~leden 2020), ten umí všechny technologie, které se v síti CETIN používají (vectoring, bonding/g.998.2, retransmisi/g.inp/g.998.4). Ovšem tam vidím potenciální problém, T-M nejspíš Terminátor v nejbližších měsících podporovat nebude, a tak byste musel přejít k jinému ISP.


Kvalitní DSL modem pro dosažení vyšších rychlostí, který se zaručuje i VDSL3 resp. VDSL2+ např : O2 Smart BOX, který opravdu není špatný narozdíl od ostatních modemů co operátoři normálně nabízí a nebo lépe koupit např AVM FRITZ!Box 7530, ale pro požadované rychlosti je až zbytečný
mic223
Nováček
Nováček
Registrován: 11. pro 2019

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od mic223 »

Díky za info, ale pokud tomu tak je, tak Cetin pěkně kecá, protože G.INP (G.998.4) mám v nastavení zapnuto, a zobrazuje se to i v info o spojení DSL, je tam uvedené: Modulace DSL ITU G.993.2(VDSL2), G.998.4(G.INP).

Schválně jsem zkusit ten G.INP zakázat, pak se to synchronizuje na 56/4Mbps (reálně dle speedtest 52,5/3,5Mbps)... Když ten G.INP opět povolím, tak synchro je na 65/6Mbps (reálně 55/6Mbps)... takže vliv nějaký to má, ale nenajede to na plnou rychlost...

Tak to by mě teda zajímalo, v čem je ten problém...
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od CageJ »

skopiruj parametre linky...
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
tackleberry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od tackleberry »

Jen pro zajímavost s tímhle jsem se setkal u jiného Asus modemu. Konkrétně to byl Asus DSL-N17U. Při přechodu na tarif 100/10 se synchronizoval se na 56/10 a dostal jsem v podstatě identickou odpověď od Cetinu. Zajímalo by mě jestli tenhle problém budou mít plošně všechny ty "levnější" VDSL modemy od asusu a ty s podporou profilu 35b budou ok nebo je to kusová záležitost.
Po přechodu na Fritz!Box 7530 se synchronizuje 102/10 a znatelně ubylo i chyb na lince oproti tomu Asusu.

Jo jinak pokud připojuješ jiný modem tak nějakou chvíly počkej. On se asi i ten nově připojený bude nějaký čas synchonizovat na tu rychlost jakou měl ten Asus. Alespoň u mě to tak bylo, že po přepnutí na ten Fritz!box to trvalo cca hodinu než se z těch 56/10 srovnala linka na 100/10.
...
mic223
Nováček
Nováček
Registrován: 11. pro 2019

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od mic223 »

CageJ píše:skopiruj parametre linky...
stačí toto?
Obrázek
mic223
Nováček
Nováček
Registrován: 11. pro 2019

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od mic223 »

tackleberry píše:Jen pro zajímavost s tímhle jsem se setkal u jiného Asus modemu. Konkrétně to byl Asus DSL-N17U. Při přechodu na tarif 100/10 se synchronizoval se na 56/10 a dostal jsem v podstatě identickou odpověď od Cetinu.
Zajímavé, ale asi by to mělo nějak jít vyřešit, našel jsem totiž na jiném fóru dotaz, že tam jeden člověk řešil podobný problém u ASUSu DSL-AC55U a že to nějakým nastavením vyřešil, akorát už tam nenapsal jak...
tackleberry píše:Jo jinak pokud připojuješ jiný modem tak nějakou chvíly počkej. On se asi i ten nově připojený bude nějaký čas synchonizovat na tu rychlost jakou měl ten Asus. Alespoň u mě to tak bylo, že po přepnutí na ten Fritz!box to trvalo cca hodinu než se z těch 56/10 srovnala linka na 100/10.
Tak teoreticky můžu zítra večer zkusit tam připojit ten Zyxel od Tmobilu na delší dobu (jiný router teď po ruce nemám)...
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od CageJ »

1) máš len 17a profil = 17 MHz a žiaden 35
2) pošli nastavenia DSL linky
3) VDSL 3 routre s podporou V-plus G-fast sú od ASUSU len AX88 a 68VG (ten som riesil u zakaznika vcera a tam nomalne 250Mbps funguje). 56U podporuje podla webu len 30MHz (8a, 8b, 8c, 8d, 12a, 12b, 17a and 30a)
4) podla mna ti nenastavili ten profil pretoze uz teraz mas SNR u DW na hrane 6dB!
5) G.INP router podporuje
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
mic223
Nováček
Nováček
Registrován: 11. pro 2019

Re: Co znamená RTX (retransmise) u VDSL?

Příspěvek od mic223 »

Částečný úspěch, metodou pokus/omyl jsem postupně přenastavoval parametry v routeru a když jsem povolil nestandardní G Vector (položka Non-standard G.vector (G.993.5)), tak najednou se upload zvednul na 10Mbps, což bylo pro mně stěžejní. DW zůstal na hodnotě 65Mbps, ale to beru, že může být kvalitou linky, že se to na víc nedostane (když budu mít čas, tak to ještě zkusím si s tím pohrát).
CageJ píše:1) máš len 17a profil = 17 MHz a žiaden 35
Ano, to vím, ale i na 17a by měly rychlosti kolem 100Mbps fungovat a hlavně mi šlo o ten upload, který by na 17a měl taky jít na těch 10Mbps
CageJ píše: 2) pošli nastavenia DSL linky
3) VDSL 3 routre s podporou V-plus G-fast sú od ASUSU len AX88 a 68VG (ten som riesil u zakaznika vcera a tam nomalne 250Mbps funguje). 56U podporuje podla webu len 30MHz (8a, 8b, 8c, 8d, 12a, 12b, 17a and 30a)
to vím, ad bod 1
CageJ píše: 4) podla mna ti nenastavili ten profil pretoze uz teraz mas SNR u DW na hrane 6dB!
ano, je možné, že DW je na hraně, šlo mi hlavně o Upload
CageJ píše: 5) G.INP router podporuje
Každopádně díky všem za pomoc!
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“