PCTuning
https://pctforum.tyden.cz/

Bouřka a zničení switche ?
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=17&t=277081
Stránka 1 z 1

Autor:  dexter27 [ út 3. září 2019, 20:54 ]
Předmět:  Bouřka a zničení switche ?

Ahoj, cca před týdnem zde byla velká bouřka s blesky. Ten den jsme byl akorát pryč, druhý den se vrátím a jeden switch nefungoval vůbec a druhý fungoval ale jen 100 namísto 1000 Mbps. Je možný nebo setkal se stím že by bouřka mohla zničit switche na ethernet kabel. Protože by to byla sakra náhoda, že by z ničeho nic během dne zničilo 2 switche. Proud se ale nevypnul. Je třeba možný že by se na ethernet kabel naindukovala statická elektřina z výboje blesku ? Jeden z kabelů vede totiž i ven cca 70 m od baráku na IP kameru. Jen se ptám tak ze zajímavosti :)

Autor:  killerek [ út 3. září 2019, 22:23 ]
Předmět:  Re: Bouřka a zničení switche ?

Sitove kabely jsou vodive, takze je to mozne. Při bource umiraji spotrebice bezne.

Autor:  Krteq [ út 3. září 2019, 22:38 ]
Předmět:  Re: Bouřka a zničení switche ?

dexter27 napsal:
...
Jop, naprosto normální jev. Dělal jsem u ISP a po bouřkách jsme měli plno práce se servisníma výjezdama po našich bodech a zákaznících a vyměňovali poškozená nebo i úplně vyhořelá zařízení (hlavně na naších bodech). Že to sjede po kabelu nebo že to schytá switch se taky stává. Pokud to prásklo někde blízko a máš nestíněnou Cat5x/6, tak se v kabelech naindukoval náboj a šlo to i do něj... jak říkám, běžný jev.

Autor:  eLzyx [ pá 13. září 2019, 09:05 ]
Předmět:  Re: Bouřka a zničení switche ?

je to úplně normální, taky jsem dělal u ISP a my teda používali přepěťové ochrany na RJ45. Zejména tam, kde jsme měli tzv. přehozy (kabel zavěšený mezi paneláky). I tak to leckdy odnesl switch, nebo AP a byli jsme rádi, že ne klientské zařízení.
Konkurenční firma dokonce používala staré switche jako vícenásobně použitelné bleskojistky. Většinou to totiž spálí jen ten jeden port. Takže máte šest dalších.

Stalo se nám dokonce, že blesk udeřil přímo do antény APčka. APčko bylo v kovovém litinovém obalu (pamatujete ještě Breezenet?) zavřené v kovové krabici, přesto byla krabice roztrhaná jak po výbuchu granátu, APčko jsme našli asi 150m od baráku, v poli. V baráku vyhořelo úplně všechno. Všechny počítače, kabely to vytrhalo ze zdi, RJ45 zásuvky rozteklé, souběžně vedoucí zabezpečovačka shořela jak papír, některé kabely od zabezpečovačky se roztekly - a to jimi protékal "jen" naindukovaný náboj.
Dokonce to speklo některé jističe. Fasáda baráku poškozená ... tenkrát škoda za víc jak mega.
A to jen kvůli tomu, že se někomu z mých předchůdců hodila bleskojistka mezi anténou a AP. Zákazník zaplatil, ale nedostal :x

Stránka 1 z 1 Čas je uváděn v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/