ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od Jonka »

Zdravím,
v návaznosti na předešlé téma
( https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... t=dual+wan )

jsem se dopracoval k pořízení ASUS RT-AC68U (lokální provider) + Huawei E3372 (O2 Lte) jako sekundární záložní iNet. Níže zasílám své poznatky, za každou věcnou připomínku dopředu děkuji:

1. Režim Failover (Převzít služby při selhání) - dlouhé výpadky iNetu pří automatickém přepojování:
Když selže primární Wan, tak docela dost dlouho trvá, než se propojí LTE a než se to v routeru semele a opět internet nastartuje. Nejrychleji se mi to doma v noci podařilo za 38 sec, ale většinou to trvalo daleko déle (i 3 min) a dost často se LTE dongle kousl a musel jsem ho manuálně vytáhnout a opět zastrčit, aby za dalších 30 sec naskočil a propojil se.
Něco podobného se bohužel děje i při opačném procesu, tedy, když opět naskočí primární Wan: router chvíli zkoumá, jestli je Wan1 (cca 50 sec), pak výpadek iNetu na 9 sec a pak se router přepne na Wan1 a jede to.

2.Režim Load Balance (Vyvážení zátěže) - výpadky
Tento mód udělá, že se LTE dongle hned připojí a zůstane pořád online. Dokonce se dá nastavit poměr, v jakém Router používá primární Wan1 : sekundární Wan2 LTE !
Bohužel v praxi se to chová tak, že iNet má malé výpadky např. při vykreslování větších obrázků nebo i ve vyplňování formulářů. U těch obrázků to ještě jde: dva se vykreslí rychle, třetí níc, zmáčknu F5 a vykreslí se OK. Horší je, když mám nadepsanou smlouvu - výpadek - zmáčknu F5 a musím to celé vypisovat znova. Nebo to mám vypsané, dám "odeslat" a nic a za chvilku čistý formulář a musím psát znova, grrr !
Zkoušel jsem i ping na google a opravdu, jednou za 3x je bez odezvy.
Řešením je manuálně z Routeru vytáhnout USB LTE Dongle, vše jede bez problému, ale v případě výpadku se musím zvednout od stolu, vrazit to zpět do Routeru " a doufát, že LTE najede na první pokus hned po dlouhé minutě " :-(

Zkoušel jsem si hrát s těma poměrama, dal jsem dokonce 9:1, aby to na Wan2 nechodilo, ale problémy budu 2. uvedené výše byly neustále...

Taky jsem si hrál s nastavením Jak konfigurovat automatickou detekci sítě při aktivování duální sítě WAN? https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1037368/ , ale nejsem z toho moc chytrej a výsledek mi přijde stále stejný nebo min. hodně podobný - dlouhé výpadky...

Ještě doplním, že i při tomto "Režimu Load Balance", se dost často stane, že USB LTE zatuhne a musím to vyškubnout nebo restartovat celý router.

Máte s tím někdo, prosím, lepší zkušenost nebo to takhle funguje normálně ?
Když jedu na sec.Wan LTE - frčí mi to 20Mbps / 2 Mbps, je to tak OK nebo by to mělo být víc ?
Dá se něco udělat s tím, aby se ten USB Lte modem pořád nezasekával ?
Existuje ještě nějaké "efektivnější" řešení ? (tím myslím, aby tam nebyly tak dlouhé výpadky) - díval jsem se, že jsou i DUAL WAN (RJ-45) routery, takže by jako sec.WAN nebyl USB dongle, ale celý LTE nebo 4G/5G modem, který bych kabelem propojil do WAN2 - bylo by to bez výpadků ?

Díky moc za věcné připomínky, rady a zkušenosti,
J.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od Nagant »

Tady někdo zprovozňoval stejnou kombinaci HW, prý mu pomohl nějaký jiný FW do routeru.
Ale moc podrobností tam není.
https://www.snbforums.com/threads/conne ... dem.39559/

Ale předpokládám, že používal jen připojení přes USB dongle.
Takže by to mohlo případně pomoci, při zjištění podrobností, jen pokud je problém v samotné spolupráci router - USB modem.

Edit: Taky je možné, že by bylo E3372 nutné degradovat AT příkazem na obyčejný modem, obdobně jako je pro jiný typ zde:
https://www.macha.info/Vypnuti_Hi-Link_1.html

Jako se to kdysi dělávalo pro USB 3G dongly pro spolupráci s ASUS WL500.
http://koppel.cz/conferences/viewforum.php?f=1
Naposledy upravil(a) Nagant dne pon 10. srp 2020, 15:53, celkem upraveno 3 x.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od shorty25 »

ASUS je v tomhle strašnej. Mě se osvědčil D-LINK router, který měl funkci "keep alive" a bylo, nikdy net nevypadnul.
Vždy prodávám i jinde.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od zsdx »

Jonka píše:Když jedu na sec.Wan LTE - frčí mi to 20Mbps / 2 Mbps, je to tak OK nebo by to mělo být víc ?
Mam dojem, ze je to pro PPP maximum.

//Mam ja to ale pamatovaka...
na jinem foru píše:Prakticky jsem si ověřil tvrzení, že LTE Huawei modemy, které umí PPP spojení mezi počítačem a modemem, mají rychlostní limit 20Mbit/s.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od Jonka »

Zdravím a díky všem za věcné připomínky. Vypadá to, že to asi spíš vrátím, ale můžu ještě:

@Nagant
Díky, nastuduji a zkusím AT příkazem degradovat, ale dá se to potom kdyžtak vrátit zpět, kdybych to chtěl ještě vrátit ?

@shorty25
Mohu poprosit o přesný typ routeru D-LINK, který umí "keep alive"

@zsdx
Jak tedy dostat z LTE více, to by musel být přímo externí O2 modem a zapojit to do routeru s podporou DUAL-Wan RJ-45 ?
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od shorty25 »

DWR-116
Vždy prodávám i jinde.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od Nagant »

[quote="Jonka"
@Nagant
Díky, nastuduji a zkusím AT příkazem degradovat, ale dá se to potom kdyžtak vrátit zpět, kdybych to chtěl ještě vrátit ?
[/quote]
Ano, zase AT příkazem, na PC.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: ASUS RT-AC68U + Huawei E3372 = DUAL Wan - zkušenosti

Příspěvek od zsdx »

Jonka píše:Jak tedy dostat z LTE více, to by musel být přímo externí O2 modem a zapojit to do routeru s podporou DUAL-Wan RJ-45 ?
Jiste jsi cetl odkaz nad tou citaci, takze vis, ze hned pod citovanou vetou je i toto.
Pokud jsem byl připojen přes usb ethernetovou virtuální kartu NCM žádný limit se nekonal.
Takze pres AT prikaz zkontroluj rezim toho USB, protoze umi oboje.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“