5G vs. 2,4G

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
stefan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2004

5G vs. 2,4G

Příspěvek od stefan »

Ahojte. Prosím niekoho o vysvetlenie ako vlastne tie siete fungujú. Mám doma 300Mbs internet od lokálneho providera. Mám router TP-Link Archer AX10, ktorý vie vysielať v 2,4Ghz aj v 5Ghz, pričom limit na 5G je asi 1200mbps a limit na 2,4G je 300mbps. Mám zapnuté obe siete. Telefón pripojím na 5G a mám zodpovedajúci download cca 290mbps. Keď však mobil pripojím na 2,4G, tak nikdy neprekročím 100mbps, skôr je to tak do 80. Ak 5G sieť vypnem, tak aj tak sa na 2,4G nedostanem cez 100mbps. Možno je niekde chyba, možno to tak má byť, prosím len vysvetlite mi to, aby som to pochopil. Prečo na 2,4G nejdem rýchlosťou 300mbps? Ďakujem.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: 5G vs. 2,4G

Příspěvek od Holda »

To jsou teoretické rychlosti bez režie, rušení,překážek atd.
.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: 5G vs. 2,4G

Příspěvek od Atapi »

To co popisuješ je v podstatě normální stav no, na 100 % udávaný rychlosti se nedostaneš nikdy, ani s drahým vybavením. Mnohdy je 5 GHz výrazně lepší i přes zdi byť se často udává opak, protože ten signál nemá tak dobrou propustnost přes překážky jako starší 2,4 GHz. Co mám otestované u nás tak je 5 GHz stále lepší ve všech ohledech i přes dvě zdi v paneláku, možná až ve větším baráku by to bylo znát, ale to je třeba vždy otestovat...
Takže já to mám nastavené tak aby se mobil na 2,4 GHz doma ani nepřipojoval (respektive 2,4 GHz síť mám pojmenovanou jinak a v mobilu ji ani nemám nastavenou).

https://www.anandtech.com/show/7127/the ... 1ac-wifi/2
Obrázek
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: 5G vs. 2,4G

Příspěvek od Weslo »

Tak ty důležité pojmy jsou šířka pásma, frekvence, rušení, fyzika, wikipedie a tak. Navíc je to Wi-Fi, takže často half duplex.. prostě to nefunguje a z principu věci ani fungovat nikdy nebude.

Pro princip je dobré toto

https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1diov%C3%A9_vlny
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
Vesel
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. led 2012

Re: 5G vs. 2,4G

Příspěvek od Vesel »

jen pridam taky kapku do ohne. Bydlim v panelaku je tu tak 20 wifin (2.4ghz) na dosah. Resil sem jak vyresit signal nakonec jsem poridil 5ghz a jede mi to po wifi bez vypadku stabilne 100/100 to co si platim. verim ze kdybych platil 300 pojede to 300.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“