2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

V domácí síti jsou propojené 2 routery.

1. router dělá NAT a je propojený s 2. routerem, který běží jako switch, tj. propojení na portech LAN - LAN síťovým kabelem

První router si načítá přesný čas z NTP serveru a.root-servers.net [198.41.0.4].
Druhý router má problém, že si nenačte čas z NTP serveru, který je v internetu.

Protože na druhém routeru není aktivní připojení WAN, tak router nezná adresu DNS serveru a nemůže si přeložit adresu NTP serveru na IP adresu.

Vyzkoušel jsem přidat ručně IP adresu NTP serveru, kterou jsem zjistil pomocí příkazu ping.
Vyzkoušel jsem přidat routování 198.41.0.4 255.255.255.255 s bránou 192.168.1.1 (ip prvního routeru), případně 198.41.0.0 255.255.255.0 se stejnou bránou.

Routování
192.168.1.0 255.255.255.0 0.0.0.0 LAN & WLAN

Stále bez úspěchu. Je nějaká možnost tu synchronizaci času na druhém routeru rozchodit?
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Holda »

Ten druhý router, pokud je zapojený jak píšeš, tak ani žádné adresy znát nemůže. Chová se jako obyčejný L2 switch.
On bude nejspíš tak pitomej, že jinudy, než po tom výchozím interface, se nezeptá.
Je ten NTP čas nějak důležitý pro život?
.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Tak chtěl jsem ten čas rozchodit, když už nad tím dumám. Ale asi jak píšeš. OpenWRT (podporuje) tam kvůli tomu dávat nebudu.

Myslel jsem si, jestli by to nespravilo nějaké statické routování (nemám v těch nastaveních někde chybu?). Když přidávám static route, tak je uvedeno rozhraní LAN & WLAN, tak jsem si myslel, že by nastavení správné static route + nastavení NTP serveru, ne jako hostname, ale jako IP adresy, jednoduše pomohlo.

EDIT: Pak už mě napadla jen možnost rozjet si vlastní NTP server na linuxu (NAS), protože samotná aplikace pro NAS neexistuje.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Holda »

Seš na L2, tam žádný routing není.
Máš správně nastavenou gateway? Zkoušel si místo dns jména použít ip adresu?
.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Jasně, zkoušel. Aha, takže nastavení routování má vliv jen na WAN port. Ok, tak to je asi konečná.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od killerek »

Co to je za routery? Bud by si potreboval na tom switchovacim routeru nastavit default gateway nebo default routu, aby ti komunikoval i s jinym adresnim rozsahem, ale je otazka, co vsechno se ve firmware vypne, kdyz prepnes na switch.

Ta routa by spise mela byt:
0.0.0.0 0.0.0.0 192.168.1.1 interfaceX
- vetsinou byva prvne cil, pak jeho maska, pak nexthop a pripadne specificky interface

Zkusil si jako NTP server nastavit IP toho prvniho routeru? Treba nahodou umi krome clienta fungovat i jako server.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Jedná se o TP-Link WR1043ND. SSH neumí ani jeden z routerů.

Default gateway tam nenastavím, protože bych musel kvůili tomu nakonfigurovat WAN a pak by se ASI všechno routovalo přes WAN toho druhého routeru, co nemá přístup k internetu. Router se chová tak, že když nenastavím WAN, tak je ta jen jedna routa pro LAN a když nastavím WAN, tak jsou tam 3 routy, bez možnosti jejich editace nebo smazání.

Routování
192.168.1.0 255.255.255.0 0.0.0.0 LAN & WLAN

Mám možnost pouze přidat routu (static route) pro LAN & WAN. Zkoušel jsem přidat co poradil killerek, ale router píše "Bad destination IP address, please input another one". Takže asi jedině rozjet NTP server nebo tam dát OpenWRT.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Zkoušel jsem přidat jednotlivě (vždy jen jednu) následující routy:
198.41.0.4 255.255.255.255 192.168.1.1
198.41.0.4 255.255.255.255 10.1.2.3 (IP wifi AP)
198.41.0.0 255.255.255.0 192.168.1.1
198.41.0.0 255.255.255.0 10.1.2.3 (IP wifi AP)

A výsledek je pořád jen "Get GMT unsuccessfully, make sure that you have already connected to Internet." při pokusu o NTP sync.

Předpokládal jsem, že by to mělo jít s bránou 10.1.2.3, ale ta se do routovací tabulky nepřidá, přestože se uloží.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Holda »

Ta routa je ti fakt na nic, snažíš se routovat v přepínané síti, kde funguje ten router jen na základě arp tabulky, tam problém nehledej.
Co je to za zařízení?
.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Je to napsané 2 posty výše nad tvým příspěvkem. Tak jsem přece jen trochu pokročil.

Když přidám routu:
10.1.2.0 255.255.255.0 192.168.1.1
tak z druhého routeru bez internetu funguje ping na IP AP wifi providera 10.1.2.1

Dál se ale nedostanu, zkoušel jsem přidat
198.41.0.0 255.255.255.0 s bránou 192.168.1.1 nebo s bránou 10.1.2.1 nebo 10.1.2.3
ale na timeserver v internetu se nepingnu.

Ale z AP providera jde kupodivu synchronizovat přesný čas. Takže asi vyřešeno.
I když bych radši tahal čas přímo z timeserveru, protože dostupnost může skončit.
Ale už jsem zkoušel tolik rout a i kombinovat je, že už to nemá smysl nadále řešit.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Problém vyřešen. Server, kam jsem se snažil celou dobu připojit kvůli synchronizaci času, vůbec nebyl NTP server.

Stačilo přidat statickou routu:
51.105.208.173 255.255.255.255 192.168.1.1

A pak už jen nastavit na routeru IP adresu 51.105.208.173 pro timesync.

Když by někdo řešil něco podobného, tak první doporučuju ověřit si, že jde o NTP server pomocí synchronizace času ve Windows.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Natural »

Jaký to má důvod? Já používám predevsim time.google.com.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Na mobilu občas vypadává (zmizí) wifi a chtěl jsem vidět statistiku jeho připojování na routeru, ve které bych se trochu vyznal.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od killerek »

Popravde sem predtim vubec nekoukal, se kterou IP to chces syncovat. Proc rovnou v CZ nepouzit ntp.cesnet.cz (ma dve IP pod tik.cesnet.cz a tak.cesnet.cz) Je to NTP stratum 1 server u nas s atomovyma hodinama.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Používám IP adresu serveru time.google.com. Bohužel kvůli nemožnosti nastavit na druhém routeru, aby používal DNS server.

Tudíž jsem zvolil takový server, kde očekávám, že se nebude zase tak často měnit IP adresa. Ale je to asi tak, že čas ukáže.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: 2 routery v domácí síti, nedostupný NTP server

Příspěvek od Jey »

Vše zatím funguje k všestranné spokojenosti. Dokud Google nezmění IP adresu timeserveru.

Ještě taková teoretická, ono když tomu routeru nejde přidat routu do internetu ve formě:
0.0.0.0. 0.0.0.0. 192.168.1.1

Tak by šlo přidat schéma (200+ řádků), samozřejmě s vynecháním rezervovaných rozsahů.
1.0.0.0. 255.0.0.0. 192.168.1.1
...
255.0.0.0 255.0.0.0 192.168.1.1

Což by teoreticky fungovalo pro všechny IP adresy internetu. Ale stejně jde primárně o to, že routeru nejde v režimu switch přidat DNS server, aby si překládal hostname na IP adresu a proto je pro timeserver vložena IP adresa, která se ale může kdykoliv změnit (to je věc Googlu). Z uvedených důvodů je nejefektivnější mít tam jen 1 routu na tu 1 konkrétní IP a v případě změny obojí přepsat.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“