Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Zdravím. Měli jsme internet přes klasický metalický kabel, 3 PC a USB tiskárnu OKI B4350 zapojené do routeru Zyxel NBG-419N v2 a vše v pohodě šlapalo.
Teď PODA přešla na optiku a nainstalovala nám modem Ecolife EG8145V5. Do administrace se nedostanu a na stránkách Pody můžu nastavit pouze nastavení čtyř síťových portů na internet nebo televizi, název SSID a kanál na kterém vysílá. Modem má sice dva USB porty, ale z Pody mi oznámili, že tyto porty USB nejsou určeny pro běžnou komunikaci a není na nich aktivní UpnP.
Můžete mi poradit jak tiskárnu k počítačům připojit? Stačilo by připojit ji do toho zyxelu a jenom v případě tisku se bezdrátově připojit k tomu Ecolifu. Zyxel má módy Router, AP a WISP. Ecolife má pouze čtyři síťové porty, akorát pro 3 počítače a jednu televizi.
Víte někdo co s tím?
Dík
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od zsdx »

Moznost mas prehrsel:
- Zyxel jako doted v router modu k Ecolifu - pokud ti nevadi dvoji NAT a mozne snizeni rychlosti internetu
- Zyxel jako AP k Ecolife - nutno mu zadat rucne IP adresu
- USB (ci par.port) printserver + switch
- nasdilet ji na jednom z PC se vsemi nevyhodami
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

No nechci to tu mít překrabičkováno...
Takže když počítače budou připojené do Ecolifu a tiskárna připojena do USB Zyxelu a ten v modu AP, tak by ty počítače měly s tou tiskárnou komunikovat? Jo ještě jsem zapoměl. Původně počítače přes zyxel s tiskárnou komunikovaly pomocí utility Zyxel NetUSB Share center. Ten Zyxel jako AP jsem už zkoušel (snad správně), ale když jsme píchnutí v tom Ecolifu tak ta utilita nefunguje s tiskárnou se nespojíme.
Ten printserver by taky musel být bezdrátový. No ještě pohledám.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od zsdx »

Bezdratovy printserver? To uz si kup novou sitovou tiskarnu...

Zyxel v AP potrebuje rucne zadat adresu LAN, aby ho slo spravovat, tu adresu pak zadas v te NetUSB utilite.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Tak AP se mi nepodařilo rozjet. Ale mám Zyxel nastavený jako WISP a dostanu se z něj ven na internet. Když se ale píchnu do Ecolifu tak se přes WiFi nedostanu ani do administrace Zyxelu.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od zsdx »

Pochopitelne, administraci z WAN (v pripade WISP tedy z wifi) musis povolit rucne.
V AP ti nejde co? DHCP server jsi vypnul?
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Tak ještě jednou ten AP. Lan adresu to nastaví automaticky na 192.168.1.2. DHCP nastavení jsem u tohoto módu nenašel.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Tak jsem trochu pročítal vše možné asi bych potřeboval v tom Zyxelu mód AP, ale jako klient. Ten můj prý umí jenom WISP klient. Tak jsem v tom WISPu. Ze Zyxelu se dostanu ven na internet. Ping na PC v Ecolifu ani z Ecolifu na můj nejde. Po přepsání Lan adresy Zyxelu na 192.168.100.10 se už pak nějak nedostanu do jeho administrace. Když vypnu LAN DHCP a nastavím si pevnou adresu na PC, tak do administrace Zyxelu se dostanu, ale ven na internet už ne. Ping na 192.168.100.9 se mi už podařilo (po povolení v zabezpečení).

No vidím to na pořízení nějakého wifi print serveru. Na tu starou tiskárnu jsem zvyklý, když začne páskovat tak vím který váleček vyčistit, aby to zase půlroku jelo, žádné čipy, které by nedovolily tisknout i když je tam ješte čtvrtka toneru...To fakt radši koupím ten printserver.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od zsdx »

Tak jsem trochu pročítal vše možné asi bych potřeboval v tom Zyxelu mód AP, ale jako klient. Ten můj prý umí jenom WISP klient.
Je treba si ujasnit, co vlastne chces. Je mi jasny, ze 'tisknout na USB tiskarnu pripojenou k Zyxelu', ale IMHO se k tomu snazis dopracovat spatnou cestou.
Rezim AP ti udela ze Zyxelu switch (tedy vypne firewall) s moznosti vysilat wifi pro pripojeni jinych zarizeni, provoz ridi jiny router v siti, ktery je se Zyxelem spojeny kabelem.
Rezim WISP je hodne podobny obvyklemu rezimu routeru, jen misto dratu ve WAN mas internet privedeny po Wifi (a tim padem nemuze sam vysilat dal). Pro pristup 'zvenci' si musis mj. nastavit firewall a smerovani portu.

Tim se vracime zpet k me prvni odpovedi - Zyxel jako doted v rezimu router, ale k tomu budes podle popisu potrebovat switch (nebo jedno zarizeni pripojit misto kabelem po wifi).
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od killerek »

Proboha pripoj ten Zyxel z WAN portu do toho routeru od optiky a vsechno (krome TV/settopboxu) zapoj do Zyxelu, jak si to mel predtim a problem je vyresen. Holt se musis smirit s dvouma krabickama. Jen si nech na tom routeru od optiky vypnout wifi, at ti tam zbytecne nesviti dalsi SSID.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Když už mi tu dali tu optiku, tak chci využít tu rychlost.
Chci počítače mít zapojené v té optice a jenom když budu tisknout tak zapnu Zyxel, připojím se k optice a počítač pošle tiskovou úlohu přes WiFi (protože v optice už volný port není) na Zyxel a na tiskárnu. Jenže ten Zyxel asi nemá klasický print server, ale obcházi to přes nějakou utilitu.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od killerek »

Nenapsal si tu rychlost tve sluzby, tak tezko rict, jestli je ten Zyxel brzda.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

V optice naměřili rychlost 215/100 a přes Zyxel 70/65. A taky bych musel mít pořád zaplé dvě krabičky, kdybych byl píchlý v tom Zyxelu. Už jsem objednal WiFi print server. Snad to bude bez problémů.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od zsdx »

A kdyz ne, tak TV + tiskarnu das do Zyxelu.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Tak zas mám problém. Černobílou laserovku jsem úspěšně používal s tiskovým WiFi USB Printerem TP-link TL-WPS510U. Pořídil jsem si barevnou OKI C301. Ta je síťová, TP-link jí nepodporuje, tak to zase zkouším s tím Zyxelem, který mezitím ležel v šuplíku.
Ten modem od Pody má
IP 192.168.100.8
Bránu 192.168.100.1

Zyxel ve WISP módu
WAN Automaticky
LAN 192.168.1.2 (přiděleno při aktivaci módu)
NAT Povolený
Firewal i DHCP vypnutý

Tiskárna
IP 192.168.1.35
Brána 192.168.1.2
Maska u všeho 255.255.255.0

Mám něco blbě nastavené? Tiskárna připojená USB kabelem do počítače tiskne, síťovým kabelem do Zyxelu – ani ťuk.
Z počítače připojeného kabelem k Zyxelu se na internet dostanu.
Dík
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Jey »

Zkus připojit Zyxel k routeru přes normální ethernet port, tj. jako switch a stejně tak i tiskárnu. Pak budou IP adresy ze stejného DHCP a rozsahu (nebo je tak nastav).

Ale pokud nejde tisk po síti z PC připojeného přímo k tomu Zyxelu, tak těžko říct.
Richo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005

Re: Optický modem Ecolife EG8145V5 a připojení tiskárny

Příspěvek od Richo »

Tak podařilo se. Tady https://www.zive.cz/poradna/tisk-na-wif ... tanswers=1 řešili to samé a podle Sobcz se podařilo forwardovani portu 9100.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“