Custom NAS

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

snakehead28
Nováček
Nováček
Registrován: 10. kvě 2013

Custom NAS

Příspěvek od snakehead28 »

Zdravím páni,

chcem si kúpiť domov, tj. domáci, NAS. Rozmýšlam ale že si postavím vlastný. Rád skladám PC, tak nechcem už hotový NAS.
Má služiť prevažne na zdielanie súborov, ako DLNA media server, FTP server, cloudove uložisko, download server a pod... a neskor aj ako print server. Neplánujem tam hostovat weby a pod. Proste bude najmä služit ako zaloha na data! a potom na nejaky ten online pristup a streaming napr. filmov a pod...
Čo sa týka diskov, tak zo začiatku (tj. niekolko rokov) mi budú stačiť dva.

Cenovo, bez HDD, som ochotny dať 15 000. Idealne samozrejme menej :)

Čo sa týka HW:
CPU: Chcel som povodne Ryzen 3200G, ale bohužial ten sa tu ani nepredáva. Najslabší z Ryzen 3000 je 3500X, myslim že ten je dostačujuci. Čo myslite?
- MoBo: Netuším či mam zobrať "obyčajnú" alebo nejakú serverovu dosku. NAS bude sice zapnuty prakticky nonstop, ale drvivu vačšinu času len v standby režime. Chcem by som ale niečo spolahlive, asi Micro ATX format, chipset mi je ukradnuty. poradťe prosím.
- RAM: 2x8GB DDR3; DDR4 je asi zbytočna
- GPU: integrovane v CPU
- PSU: nejaký 500 W gold zdroj
- Case: aj tu poradte prosim. Nechcem rack, ale klasicku skrinku. Hlavne nech je čo do rozmerov mala
- disky (neratam do stanovej ceny): dva s kapacitou 4 alebo 6TB WD Red alebo Seagate iron wolf.
- OS, tiež neratam do ceny, a vyberiem neskor:

+ nejaky ventilator na vstup a na vystup do skrinky; možno niečo na odhlučnenie a "odvibrovanie" - to už podla potreby

Skor sa obavam hlučnosti páni. Ide o to že byvam v jednoizbovom byte a teda ho budem mat pri sebe aj v noci. Ako je to s hlučnostou ked je v stand-by mode? Bol by som rad aby bol uplne! tichy.

Poraďte čo si myslite o tej HW konf. A možno aj všeobecne.

S tych klasickych NAS ma zaujali napr. https://www.alza.cz/synology-diskstatio ... 61.htm?o=1 a https://www.alza.cz/synology-ds920-d5888165.htm?o=1

Ďakujem pekne.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Custom NAS

Příspěvek od Octopuss »

Koukni na TrueNAS, konkrétně pro začátek https://www.truenas.com/community/resou ... -guide.12/
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Custom NAS

Příspěvek od ToxicTears »

Pokud nechceš hotový NAS, což absolutně nechápu proč, když máš takový rozpočet a dávno je to vymyšlený a hlavně funkční. FreeNAS a nejlépe XPenology, což je vlastně Synology NAS systém na normálním PC. Zkoušel jsem ho a funguje to skvěle až na několik vyjímek, který buď nejdou a nebo je s tím strašný "sraní".

Taky rád stavím PC, taky jsem zkoušel si vyrobit NAS, ale nakonec mám velký Synology a je klid. Několik výhod: je to oficiální, dostáváš aktulizace, vše funguje, nepotřebuji veřejnou IP adresu a nebo překlady a hledání FreeDNS, abych se dostal ke svým datům. Jsou na to iOS a android aplikace, prakticky v ničem mě Synology neomezuje co potřebuji a hlavně to nežere tolik elektriky, jako kdybych měl postavenou velkou mašinu.

Přesně vše tady píšeš a co chceš ti dokáže udělat Synology za pár minut a s poloviční cenou a kord když už nějaký disk máš. Za mě s ito rozmysli a kup HW, který je na to opravdu stavěný.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Custom NAS

Příspěvek od Weslo »

ToxicTears má naprostou pravdu. Je to úplná blbost.
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
snakehead28
Nováček
Nováček
Registrován: 10. kvě 2013

Re: Custom NAS

Příspěvek od snakehead28 »

Ahojte,

presvedčili ste ma. Zoberiem teda "hotové riešenie".

Rozmyšlal som vela nad ktorým. A asi najviac ma zaujal https://www.czc.cz/asustor-as6604t/295656/produkt
Čo si o nom myslite?
Čo ten Software? Použiva ADM - Asustor Data Manager.
Ževraj Synology OS je najlepši...

Len je dosť drahý no...
Ale v principe čo od neho chcem je FTP server, DLNA server, download server, cloud server, zrejme aj plex server, ďalej aby mal HDMI port, hardwavove šifrovanie, min. 4 sloty na disky, ideálne aspon 8 GB RAM po rozšírení,...
Bude použivany doma

Aké iné by ste mi ešte odporučili?

Ďakujem
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Custom NAS

Příspěvek od Behemot »

V žádným případě neplatí, že hotovej black-box je automaticky nejlepší řešení. Hrozně záleží na požadavcích, na domácí a drobný firemní žvejkání jsou ty NASy dobrý, od toho jsou udělaný.

Pokud od toho chceš trochu víc, tak obvykle je to hrozně bolestivá, ne-li nemožná cesta. Spousta věcí absolutně není možná, a to nejsou zrovna nějaký hardcore enterprise požadavky (jako že do enterprise tydlety firmy nedávají vůbec nic, protože i nejvyšší modely prostě nemají tolik funkcí, že to vůbec nepřipadá v úvahu).

Je ale zase fakt, že trochu na úrovni mašina už pak není tak moc z definice NAS, jako spíš storage server.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Custom NAS

Příspěvek od Shaquille »

to jsou zase kecy... Na doma je urcite idealni enterprice reseni, ktere ti nabidne x funkci, ktere nikdy nepouzijes a hlavne nezaplatis. Bud v realite a nevymyslej pi*oviny ;) K cemu ti bude proboha doma storage server? Aby sis na nej ulozil filmy a pak si je pustil na tv... genialni.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Custom NAS

Příspěvek od Behemot »

Třeba k zachování integrity dat, o toms asi nikdy v životě neslyšel :roll: Eště sem neviděl tydlety krabičky s ECC RAMěťma, například. Naprostej základ pro cokoli co má mít nějakou spolehlivost při běhu 24/7, už jenom vlivem kosmickýho záření vzniká samovolně měsíčně několik chyb v DRAM čipech.

Postavit si to svépomocí není problém, dostupnej HW se sehnat dá, starej nebo novej.

Pokud to není škatula za desítku+, tak to má prakticky nulovou rozšiřitelnost, nedá se tam dát nic (síťovka, řadič), i kdyby jo, podpora je blbá, závislá na dodávce ovladačů/SW té dané distribuce. Máš skoro nulovou kontrolu nad tím systémem, seš jenom uživatel dodanýho black-boxu. Přeinstalovat to můžeš, ale přindeš vo záruku a podporu.

Na vlastním stroji naprosto bez problémů, jak si to nastavíš a zabezpečíš, tak to máš, nejseš závislej na produktu někoho třetího, do kterýho nevidíš. Když už člověk má plnohodnotnej OS s plnou kontrolou, může na tom dělat naprosto cokoli, takže sem běžně svůj storage server v případě potřeby používal na dálku i jako takovej desktop uvnitř sítě.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Custom NAS

Příspěvek od Shaquille »

Cetl jsi, k cemu to dotycny chce pouzivat?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Custom NAS

Příspěvek od Weslo »

Hm, když někdo řeší zachování integrity dat (jako žeopravdu řeší), tak si koupí storage server od někoho kdo dělá storage servery a zaplatí si i on-site support a frkne si ho do datacentra a ne do spíže. To co píše Behemot je prostě pro hračičky (jako je Behemot), ne že by to nešlo, ale my co se tímhle nebavíme víme, že to je pro tento případ nepoužitelné.
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Custom NAS

Příspěvek od LukášST »

Já to pojmul vloni trošku overkill..
Sehnal jsem dell T320, osadil 8disky (1 z toho ssd cache), frknul tam UNRAID a jsem nad míru spokojenej.
..tady na bazaru t320 zrovna taky je.. ale je to těžký, velký..
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Custom NAS

Příspěvek od Octopuss »

Já si NAS postavil, protože Synology má naprosto zoufale hrozný rozhraní, je to pomalý jako prase (zkušenost pár let stará), a nic se tam nedá nastavit.
Když člověk nechce udělat overkill, poskládá si slušnej základ z použitých dílů za pár šušní.
Já z toho nakonec udělal overkill, a mám celej velkej server, na kterým jede ESXi, a ve virtuálu mám router, NAS, torrent seedbox a kdoví co ještě.
Záleží, jak moc se s tím kdo chce mrdat :)
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Custom NAS

Příspěvek od Weslo »

Octopuss píše: Synology má naprosto zoufale hrozný rozhraní, je to pomalý jako prase (zkušenost pár let stará), a nic se tam nedá nastavit.
Jen pro zajímavost, jak často na NASu něco nastavuješ? Já dostal DS213j (což z principu je přesně ta tvoej zkušenost) a prostě tam je. Nastavil jsem to na začátku (SMB/NFS/DLNA/User a system management) a nestarám se o to jak je pomalý rozhraní... Hlavně když je rychlý přenos :mrgreen:
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
snakehead28
Nováček
Nováček
Registrován: 10. kvě 2013

Re: Custom NAS

Příspěvek od snakehead28 »

Ahojte,

no priznam sa že som sa furt nerozhodol.
Ten čo som postol hore - Asustor - https://www.czc.cz/asustor-as6604t/295656/produkt
Mi pride ok ale je to trochu overkill

Na druhej strane tie lacnejšie majú na nič CPU mi príde. Proste dvojjadrové intely (2C/2T) čo mi pride dnes malo. Ako da to horkotažko aj videotranscoding...ale nepride mi to ako futureproof..
Nie že by toto bolo, ale toho vykonu je tam viac.

čo si o tom myslite?
zobrat ho, ale sa na to vykašlat a zobrat nejaku lacnotu z realtek CPU...a kašlat na to?
Asi by mi to poslužilo rovnako, ale radšej ked už kupujem niečo tak chcem poriadne.
Aj ked ano je to overkill.

Ď.
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Custom NAS

Příspěvek od Behemot »

To je eště případ, že to má vůbec aspoň x86 procesor, taky to může mít místo těch atomů nějaký ARMy a pak je to vůbec tragédia. Záleží teda na úrovni RAIDu a šifrování, nějakýmu JBODu to je úplně jedno, na druhé straně RAID6 se šifrováním a procesor se zapotí až na prdeli a stejně bude propustnost na nic. Dvoujádrovej Atom ne úplně prehistorické generace by přece jenom nějaký větěí desítky MB/s upočítat měl.

Jako kdybys chtěl pár set TB a ať to běhá v GB/s tak na to železo mám a bude tě to stát míň než čtvrtinu toho, co novej enterprise HW, ale furt to sou statisíce že :-D
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Custom NAS

Příspěvek od Jey »

Zkus se podívat po nějakém Netgear. Mám sice již historický kus, ale nemůžu si vůbec stěžovat. Doporučuji.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Custom NAS

Příspěvek od ToxicTears »

BTW: testuji beta verzi Synology systému verze 7.0, co přijde v budoucnu a musím říct, že je to o hodně, ale opravdu o hodně rychlejší než veřejná 6.3 nebo co tam teď je. Načítání plochy a všeho je do očí bijící, jaký je to rozdíl.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Jan Machalík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2004
Bydliště: Chomutov

Re: Custom NAS

Příspěvek od Jan Machalík »

Ja si nedavno poridil obyc Synology DS220j + 2x4TB. Pouzivam to na zalohu pro telefony, komp a mam pripojene dve kamery s pernamentnim zaznamem. Vyuziti CPU i RAM je v 99% pripadu minimalni, CPU do 30% a RAM sotva 50%.

Co se tyka rychlosti rozhrani. Ano, zazil jsem i rychlejsi, avsak presne jak pise Weslo, jak casto se Synology nastavuje ? Na doma bohate staci neco takoveho + pred to zapojit UPS...
SilentiumPC Regnum RG6V ARGB | Asus TUF Gaming B550M-Plus | AMD Ryzen 5 3600X | 16GB DDR4 Patriot Blackout 3600MHz CL17@3733MHz CL16 | ASRock Radeon RX 5600 XT D2 | Samsung 980 Pro Nvme 512GB | Crucial MX500 1TB SATA | Toshiba 3TB | Corsair TX750 | ARCTIC Liquid Freezer II 360 |
iji
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. črc 2004

Re: Custom NAS

Příspěvek od iji »

Pokud se clovek rozhodne pro hotove reseni, zajimal bych se o EOL a EOS.
snakehead28
Nováček
Nováček
Registrován: 10. kvě 2013

Re: Custom NAS

Příspěvek od snakehead28 »

Ďakujem všetkým za rady :)
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“