Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Prosím o radu jak rozjet - především co použít za prvky k vytvoření 2gbit lan mezi stanicí /mac pro s nvme/ a serverem /dell t320 s rychlým raidem a ssd cache/

Obě zařízení mají dual lan, obě zařízení to podporují.
Na obou zařízení jsem to zkoušel zapnout a bez úspěchu, protože...

Do bytu mám nataženej z firmy LAN kabel.
Na tuhle LANku je navěšej tp-link sg1008D.
Do toho zbytek periferií co tady mám vč. stanice a serveru.

Dotazy:
1) Pokud bych pořídil switch který LACP bude podporovat, pomůžu si a půjde to? (zatím jsem IT dole neprudil s dotazem, zda tohle jejich síť umí, buhví jestli to vůbec ví)
2) Raději koupit router a tyto dvě zařízení hodit mimo veškerý dění a mít 2gbit případně další zařízení připojit vždy přes odpovídající switch.
3) Váš návrh řešení? pozn. hledám levné a funkční řešení - utratit prachy za to umí každej :)

Přesouvám poslední dobou vyšší stovky giga dat, proto se každé zrychlení hodí :)

Dík

edit: upraven předmět původní "Prvky pro 2gbit - LACP" nebyl správný ..
Naposledy upravil(a) LukášST dne čtv 4. bře 2021, 14:23, celkem upraveno 1 x.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od Holda »

A chceš LACP, nebo zvýšit rychlost? Ono to není to samé, LACP je především pro redundanci, při spojení jedné dest a source ip pojedeš stále na gigabitu.
Ty chceš spíš SMB Multichannel - odkaz
Naposledy upravil(a) Holda dne čtv 4. bře 2021, 11:42, celkem upraveno 1 x.
.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od LukášST »

Stránka nenalezena. :(

Nejsem síťař, nad 1gbit je to velká neznámá :D
Možná jsem to blbě hledal no :(
Zkrátka bych rád kopíroval 200MB/s+ přes 2x 1Gbit lan

z této recenze jsem pochopil, že by postačil switch? :O
https://pctuning.tyden.cz/hardware/site ... sti-2-gbps
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od Holda »

Odkaz jsem ti upravil, fórum zkracuje odkazy.

V zásadě podle toho článku ano, ani nový switch nepotřebuješ. Ale obě strany musí podporovat SMB3 Multichannel.
.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od LukášST »

Ahá, to je řešení pro wokna :mrgreen:

Propojuji MacOS a UnRaid OS (OS je linux, ale správa DELL serveru je přes iDRAC s modulem Lifecycle Controller)
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od Holda »

Aháá vždyť to nahoře píšeš. SMB3 Multipath v unixu nic moc, jestli je něco podobného netuším. Ale LACP jako takové ti nepomůže, je to primárně failover. Propustnost by zvyšovalo v případě více hostů.
.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - LACP

Příspěvek od LukášST »

Hmm, tak to bude asi tzv. bonding? :)
joo tyhle pojmy jdou mimo mě - ač google používám :o
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Bonding/teaming/port-channel je to same a jen tomu ruzni vendori ruzne rikaji. LACP je protokol, co nad tim muzes pouzit. Jsou typy active/standby teamu jako ciste backup spojeni, ale to nikdo rozumny nekonfiguruje. Naprosta vetsina teamu se konfiguruje jako soucet rychlosti clenu u toho team interface, ale ma to stale sve limity, protoze provoz se rozhazuje mezi jednotlive cleny dle nakonfigurovaneho klice (source/dest IP/MAC ...). V pripade vice komunikaci s ruznym source jses schopen vytizit celou kapacitu teamu treba na serveru, ale v pripade jedne samostatne komunikace (jen tvuj PC na server) pujde porad jen jednim clenem teamu. Pokud chces zvednout prenosove rychlosti mezi tvym PC a serverem, aby si rychleji kopiroval, tak potrebujes vymenit sitovky za 10Gbit u sebe i v serveru (pokud jeste nema) a mezi tim mit adekvatni switche, jak z pohledu portu, tak vykonu.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

10gbit je pěkný řešení, ale z pohledu zapojení k mac pro 6,1 tzv. trashcan kde disponuju těma 2x 1Gbit LAN a 6x thunderbolt 2, je to dost šílená investice.

Moje představa byla, využít stávající síťovky, mezi ně vložit odpovídající síťový prvek a mít to funkční :)
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Bohuzel z 2x 1Gbit nic lepsiho nevykouzlis.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Hmm, takže nemá smysl řešit můj záměr kdy jsem chtěl zkusit ten managed switch např. Zyxel GS1200-8
kde to maká na NASu.. tak jsem myslel, že to nějakou snažší cestou půjde i u mě :(
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Ze Zyxelu se bohuzel stala lowcost sragora. Nevim, co mate za switche dole, jake je vytizeni soucasneho sitoveho zapojeni serveru, vzdalenosti atd. Mozna by ti pomohlo jen dole v serverovne udelat teaming mezi serverem a switchem a pomuze to i tobe nahore, protoze se rozlozi zatez od ostatnich uzivatelu. Jako muzes zkusit i natahnout druhy kabel odspoda nahoru a udelat si teaming mezi switchem dole a Zyxelem nahore a pak teaming mezi Macem a tim Zyxelem, ale neocekaval bych od toho zlepseni.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Já se asi špatně vyjádřil zkusím znovu popsat svůj stav..

Ke mě do kanclu vede LAN kabel (z firemní sítě) .. to je zapjený do TP-Link 8port switche ..
do switche jde MacPro, server DELL T320, firemní unifi wifi ap, starší apple xserve, nějaká apple tv atd.
Do firemní sítě nelezu, nic zajímavýho tam není, sedí v baráku všehovšudy 5lidí, maj tam jeden fileserver a nas s kamerama :D z jejich sítě, beru maximálně DHCP :)

Mě šlo o náhradu, ideálně, mýho TP-Linka za cokoliv vyjma 10Gbit SFP, abych svůj MacPro a server DELL T320 (jsou fyzicky 3metry od sebe) propojil 2gbit LANkou ... proto mě zajímalo, zda je nutný aby to firemní síť, to něco (zatím nejsem moudrej z toho co to vlastně je) podporovala tak abych tady mohl mezi těmi dvouma zařízeníma fungovat s 2Gbit LANkou.

četl jsem, že když chci využívat 802.3ad ..což by měl bejt protokol na tu agregaci, musí to podporovat /což je logické/ všechny prvky v síti.. pak bych byl nucet, najít někoho kdo dole dělal síť, co tam maj a nemaj a zda to půjde.. Ovšem pokud jde udělat něco pouze u mě, aniž bych k tomu potřeboval cokoliv od nich, bude to dle mého názoru nejjednoduší varianta.

ps: ten zyxel byl jen nástřel, v recenzi to je OK, funguje to.. do mých domácích podmínek by to stačilo. Je mi jedno jestli to bude zyxel, d-link, tp-link, netgear.. ale zrovna nepotřebuju 8porta za vyšší řád tisíců :lol:
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Jo, takhle. Testem to Zyxela nic neztratis. Podpora teamingu te z pohledu site zajima jen na switchi a pripojenem zarizeni, na kterych to potrebujes rozjet. Linkuje se to na direct connected portech. V tvem pripade te teda nemusi zajimat, co je dale v siti. Jen si stale nemyslim, ze od toho ziskas to, co ocekavas.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Poprvé odpovědi co jsem chtěl číst :D
Tak já ho zkusím no a uvidím, za zkoušku fakt nic nedám..

thunderbolt 2 na SFP jsem nenašel nic rozumnýho za pár korun.. 5k je fakt přepal
a do serveru jsem zase nenašel thunderbolt 2 kartu .. tam to spíš podle toho co jsem hledal i dřív, je primárně na grafický rozhraní než přenos dat...

Takže buď půjde ten teaming nebo je to pr... :(
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Do serveru spise koukej na PCI-E sitovku s 10G. Nebo zkus kouknout po tom dodatecne vymyslem 2,5G ci 5G, ale moc velke rozsireni to nema.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

ok, 10G pro cat6 nebo SFP/SFP+ ??
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

To spis zalezi, co sezenes k tomu MACu, aby se ti to povedlo propojit, pokud nechces investovat i do 10G switche, ikdyz by ti asi stacil nejaky switch se dvema 10G porty a zbytek portu 1G . Na tech sitovkach bych pouzil IP z jineho nepouzivaneho rozsahu a propojil si je naprimo. SPF+ karty budou asi vetsinou jen prazdne sloty bez toho SFP. Mozna by sel pouzit i nejaky 10G DAC kabel, ale nevim jake delky delaji. Byt to server a PC, tak to mas jednodussi. Kdyz neco najdes, tak to sem pripadne nalinkuj a nekdo ti muze udelat overeni, ze to spolu pujde. Bohuzel MAC jde mimo me.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Objednal jsem switch, vyzkouším ten teaming..
Pak dost zvážím jestli vůbec potřebuju 10G ať už CAT6 nebo SFP.. ta investice do toho mi přijde dost šílená při představě, že to za dva, tři, pět měsíců nemusím potřebovat :lol:
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

To uz je na tobe, presvedcovat te urcite nebudu :-D
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“