Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Tak chvíli jsem s tím laboroval, Mac mi chvíli hlásil jednu LAN nepřipojenou, přitom vše bylo připojené.. objevila se na chvilku hláška o tom, že připojený prvek asi nedisponuje 802.3ad v čemž má Mac pravdu.. ten switch zyxel GS1200-8 nic takové ve specifikacích nemá.
Když jsem vytvořil LAG (Link Aggregation Group) a připojil obě LANky, DHCP se nechytalo, nastavil jsem vše ručně, v zyxelu vidím rychlost 1000Mbps a v Macu pro jistotu nejde internet :)

VLAN jsem nenastavoval, nechal jsem to tak jak to bylo, pokud vypnu LAG a nechám LANky na Macu rozdělené, dostanou IP adresu a internet maká..

Někdo nápad/radu kromě SFP? :lol:

Ještě zkusím v IDRACu ten bonding, ale pokud to nerozjedu na Macu, nemá to pro mě význam na Dellu :(
dodatek: vyzkoušeno, idracu je to buřt, UNRAID jako OS, má podporu bondigu přímo IEEE 802.3ad na dvě kliknutí, nastavil jsem a nejde se připojit, ani k UNRAID ani do IDRACu :) takže se poohlédnu po prvku s 802.3ad

Přinejhorším v pondělí vrátím :)


edit: doplněno info i IDRACu
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Ma ten Zyxel nejake moznosti modu pro ten LAG? Na Ciscu je treba mode on (na druhe strane ocekava team a nevyjednava) a mode active (obe strany domouvaji), pak jde treba jeste vnutit LACP natvrdo. Mozna jeste nejake moznosti, ale to sem snad nikdy nenastavoval. Uz sem to strasne dlouho nedelal na serveru, ale na starych Windows serverech bylo v softu od Broadcomu na vyber tri moznosti teamu, failover, loadbalancing a pak i 802.3ad. Popravde uz si moc nepamatuji, kterou z tech dvou poslednich moznosti sem pouzival proti Ciscu.

Jinak me to utvrzuje v mem nazoru na Zyxel :-D
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Mozna 802.3ad podporuje vyssi rada zyxelu gs1900 ale jak rikas, mozna zvolim jinou znacku, ty ceny jsou u zarizeni s podporou ad dost rozdilny.

Zyxel ma pro link agregation nastaveni jen algoritmu
1) MAC DA & SA
2) MAC DA
3) MAC SA

Vzhledem k nepodpore toho 802.3ad pochybuju ze to rozchodim :lol:
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od killerek »

Mrkni pripadne na tenhle, kdyz si nebudes moct vybrat:
https://www.czc.cz/cisco-sg350-10/195251/produkt
https://www.cisco.com/c/en/us/products/ ... 37359.html

Mam doma predeslou radu SG300-28 a nastaveni pro LAG jsou tam bohate.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Za ty prachy se obejdu bez 2gbit :D :D
iji
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. črc 2004

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od iji »

V tom pripade bych zvazil nahradu CIFS za NFS4.1 s multipath.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

Ufff, trošku španělská vesnice tyhle pojmy..
Ale chytil jsem se s NFS .. na unraidu je defaultní podpora v3 .. tu v4 zkusím zapnout,
Primárně jsem používal AFP protokol na sdílení, připojuju se pouze z Maců.
Podporu AFP apple pomalu ale jistě ukončuje a místo ní je SMB - SMB mám i na unraidu v akutální verzi 6.9.1 zapnutou..

Pořád to ale podle mě nevyřeší to propojení 2gbit ne?
iji
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. črc 2004

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od iji »

NFS 4.1 proti 3 je obrovsky skok kupredu. Novych zasadnich vlastnosti je tam vice, nicmene pro tento pripad je dulezita podpora vice cest ("multipath"). Vedle klienta (Mac) to musi podporovat i server (unRaid) a je potreba pouzit naopak kazdou sitovku jako separatni.

NFS je "sitovy disk" pro POSIX systemy, MacOS jej tedy samozdrejme umi (nevim, od jake verze umi NFS 4.1).
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od LukášST »

iji, zítra přeladím na 4.1 (zatím jsem našel jak se aktivuje v4 .. o 4.1 ani zmíňka.
Využítí separátních síťovek zní nějak jednoducho :D mac mám připojení do sítě přes obě síťovky od začátku, každá má svojí IP adresu, unraid zatím připojen jen jedním kabelem, připravím tedy na stálo druhý :)

..to jsem na to zvědavej!..

o NFS vím, tím jsem se chytil.
MacOS big sur podporu nfs 4.1 má
iji
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. črc 2004

Re: Prvky pro 2gbit - kombinace 2x1gbit

Příspěvek od iji »

"každá má svojí IP adresu," - to je spravne.
Stejne (dve sitovky, dve IP) jeste zapojit unRaid a pak uz klientovi rici, ze tento NFS share je dostupny na unRaid na 1. i 2. IP adrese.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“