řešení pro dům

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
DUFi
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 24. zář 2020

řešení pro dům

Příspěvek od DUFi »

Zdravím odborníci :)

Chtěl bych se vás všech zeptat, kdo dané problematice kolem sítí rozumíte. Jsem ve fázi, kdy se mi dokončuje projekt budoucího domu (bungalovu 4kk), který budu stavět. Každopádně potřebuju poradit ohledně internetu v domě.

Mám v plánu umístit do technické místnosti přívod internetu. Moje představa je, že chci do obou dětských pokojů, ložnice, obýváku a šatny (moje doupě) přivést internet. Je to jednak kvůli IPTV a pevného internetu pro PC/konzoli. Problém je, že nevím jaký způsob bude ideální. Četl jsem něco o síťových zásuvkách. Každopádně nevím jaký pak kabel zvolit atpd. Dále chci v domě pochopitelně také wifi kvůli tabletu/telefonu.

Pokud mi někdo dokážete poradit tak budu moc vděčný. Když tak mi napište soukromou zprávu.
Projektantka momentálně čeká na moji představu a já si vůbec nejsem jistý.

Každopádně díky za odpovědi a prosím moc tu do mě nejeďte, díky.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Jey »

No, technické řešení ti asi neporadím, ale hlavně si to nech roztahat husími krky, nebo za lištami, aby se to dalo případně vyměnit.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od killerek »

Jestli ses kolem Prahy, tak se obrat na https://www.g-data.cz/ . Byl sem s nima spokojeny, jak s dodavkama pro firmu, tak doma. Muzou ti udelat navrh i naslednou realizaci kabelaze.
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Weslo »

já bych si nechal dát do každé místnosti tak 3porty a podle rozlohy tak 2xUBQ AP do stropu.
všechno se ti to sejde v té místnosti, kde bude přívod internetu a 24portový PoE switch. Hlavně si tam nechej dát širší husí krky aby se to pak třeba za 20 let dalo pohodlně vyměnit za optiku :)
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Shaquille »

Weslo je trosku megaloman :) ale jak pise, nech si roztahnout kat 6e kabely...
Datova zasuvka je jen zakonceni kabelu, proste je tam ramecek a v nem 1-2 (nebo i vice) zdirek, do kterych pichnes sitovy kabel. Tedy do danoho mista je priveden 1-2 (nebo vice) kabelu, na konci je keystone a ten je vlozen do ramecku.
https://images2.patro.cz/550x450/000/00 ... 1703_1.jpg
https://interlink-static2.tsbohemia.cz/ ... 167034.jpg
Na druhe strane (v technicke mistnosti) si nechej klidne 3m rezervu. Tu pak stocis a strcis se switchem, naskou, ups... do racku, nebo nejake skrinky (idealne s odvetravanim).
WiFi je celkem jedno kam umistis. Dle me nejvhodnejsi jsou talire
https://www.alza.cz//ubiquiti-unifi-uap ... 16827.htm? Jsou celkem nenapadne, daji se napajet pres PoE a da se na nich vypnout to modre svitici kolecko. Jsou jednoduse nastavitelne a muzes jich mit vice v mesh siti (mas jen jednu wifi z vice taliru, neni to tak, ze kazdy talir dela vlastni sit). Chtelo by to pudorys, ale umisti 1-2 nekde na zed. Pokud nemas zelezobetonove zdi, tak bys mel bez problemu pokryt dum i s okolim (zahradou).

Promysli, jestli budes resit kamerovy system, pripadne alarm. Vse jde bezdratove napajet bateriema, ale minimalne kamery jsou idealni PoE (tedy napajene pres lan kabel primo z technicke mistnosti). Pak nepotrebujes u kamery zadny adapter, ale staci ti do ni pichnout lan kabel, ktery je datovy a zaroven ji zivi proudem. Napajis jen switch, ktery pak napaji k nemu pripojene zarizeni (jak pise Weslo, tak treba AP pro wifi, nebo prave kamery).
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Jey »

Možná páteř by se nechala roztahat v optice a zbytek metalika. Pokud by se jednalo o vícepatrový dům, tak bych do toho šel určitě.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Shaquille »

Pater v otice? To jako kvuli 100Gb? Je to slozite, jen svarit kabely, nutnost mit dva switche... Osobne bych do toho urcite nesel.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Jey »

Dům nestavíš na 10 let, ale na zbytek života. Ano, tak jsem to myslel, switch na každém patře. Nebo aspoň připravit se na optiku.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od killerek »

Jestli si spravne predstavuji bungalov, co projektuje, tak ten moc pater nema. Staci to natahnout v husim krku a za mnoho let tim protahne treba tu optiku
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Jey »

Jo, už to vidím. To jsem si nevšiml, že tam píše bungalov. Tak potom asi jo, všude tam dát husí krky nějakého slušného průměru.
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Weslo »

Weslo není megaloman, jen myslí dopředu. Stačí jednoduchý test, jak běhá SMARTTV připojená WIFi a jak na kabelu (klidně 100Mbit, protože pro user experience je důležitá hlavně stabilita odezvy, nikoliv rychlost..) Páteř v optice je blbost, 99% zařízení co bude mít doma nezvládne 1Gbit + přenos a jen otázka jak to bude pokračovat.
Se musím smát, když někdo má doma 1Gbit přípojku, ale omezení je hlavně v lokální wifi a taky na straně bandwith managemetu na libovolném serveru v internetu, kdyb pouštěl někdo v hostingu sessions bez limitu tak svoje 10/40/100Gbit přípojky v datacentru zahltí hned.
Takže ideál dnes je být připraven ale nevypláznout za to ranec... takže širší husí krky (já teď budu měnit v 20mm trubkách 1xCat5e za 2xCat5e, páč zařízení je mnoho ale husí krky úzké a Cat6/7 2x prostě neprorvu...)
Naposledy upravil(a) Weslo dne čtv 17. čer 2021, 21:36, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: řešení pro dům

Příspěvek od Weslo »

Shaquille píše:Pater v otice? To jako kvuli 100Gb? Je to slozite, jen svarit kabely, nutnost mit dva switche... Osobne bych do toho urcite nesel.
Tak hlavně 100Gbit je DWDM, to není blbej 1Gbit GPON..., to je úplně jiná liga...jak co se týče kvality kabelu, útlumu a SFP tak poloměrů ohybu.
100Gbit doma je vlhkej sen benchmark onanistů, nikoliv realita ještě na docela dlouho...
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
DUFi
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 24. zář 2020

Re: řešení pro dům

Příspěvek od DUFi »

Díky všem za odpovědi. Nějak jsem tady na to úplně zapomněl. Přece jen jsem řešil blbosti kolem povolení a ten celkově pro mě nesmyslný koloběh.

Každopádně zde můžu hodit půdorys domu a pokud by někdo z vás měl nějaké typy co kde hodit, tak by mi to docela pomohlo.
Ještě jsem řešil jestli optiku nebo ne, na to jsem taky docela nemyslel. Nevím jestli to natahat i přes to, že nevyužiju plný potenciál optiky.

Jak jsem psal někde, jde mi o 4k Netflix + hraní na konzoli/PC. Zatím nemám ponětí jaký bude poskytovatel internetu/rychlosti. Nepočítám s nějakou hitparádou, ale je tu naděje, že bude něco lepšího.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od killerek »

Nakres klidne hod a pokud mas rozmyslene, kde budes mit PC, konzoli a televize, tak tim lepe, pac Netflix ma apku snad na vsechny SmartTV. Urceni mistnosti take neni od veci vedet.
x-rated
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2007
Bydliště: Praha

Re: řešení pro dům

Příspěvek od x-rated »

minimálně čtyřportová optická zásuvka by určitě neměla chybět u vstupních dveří, aby tam pohodlně mohlo víc poskytovatelů internetu 🤔 dál po bytě žádný optický zásuvky bejt nemusej, aspoň do doby, než se tam budou řešit rychlosti nad 10 Gb/s, což asi ještě hodně dlouho nebude 🤔 bude úspěch, když se dožijeme aspoň těch 10 Gb/s někdy
Intel Core i9-9900K - 5 GHzAsus Maximus XI Formula - Intel Z390Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC - 3 GHz / 24 GT/sG.Skill Trident Z - 2x 32 GB, 4 GT/sSabrent Rocket - 4 TBCorsair HX1000i - 1 KW, 80Plus PlatinumFractalDesign Define R6 Blackout TGEKWB XRES 140 Revo D5 + Velocity + Vector + 2x CoolStream XE 360; 6x Noiseblocker NB-eLoop B12-PSDell UP2715K - 27", AH-IPS, 5120x2880 pxCreative SoundBlaster X-Fi Titanium HDSennheiser HD 660 SLogitech G403 Prodigy WiredLogitech G815 LightSync
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“