jak a kde napojit VDSL kabel

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Orist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. zář 2003
Bydliště: ČB
Kontaktovat uživatele:

jak a kde napojit VDSL kabel

Příspěvek od Orist »

Ahoj,
v bytě mám u vchodu prostupující kabel od "telecomu" 4 žilový, z toho 2 žíly jsou použity a je na to napojen druhý kabel, který vede do telefonní zásuvky s koncovkou RJ11 - viz foto:

FOTO STARÉHO NAPOJENÍ

V rámci kompletní rekonstrukce bytu mi elektrikář odstřihl původní telefonní zásuvku a natáhl v husím krku v drážce ve zdi nový UTP kabel CAT5e k prostupujícímu kabelu "telecom".

Jelikož je celý prostup do bytu nevhodně u stropu, který budeme zaklápět podhledem, rád bych kabel přepojil na nově natažený (necháme zde v podhledu revizní dvířka pro případ potřeby, ale i s malými dvířky tam v budoucnu bude minimum prostoru pro manipulaci a přepojování).

Moje dotazy:
1) ačkoliv tam mám nově UTP cat5, pro 250Mb/s to bude dostačující v současnosti, je to tak?
2) pro propojení stačí použít jakoukoliv dvojici zakroucených žil UTP a v sousední místnosti dát opět zásuvku s RJ11 a zapojit ji podle té staré, je to tak?
3) kde napojit nový UTP kabel a jak?
- musím ho napojit v místě před tím, než byl napojen ten původní starý? Kdybych nechal na dvojlinku napojených např. 30cm starého kabelu a až na něj napojil nový UTP (celkem by tedy do sebe byly napojeny 3 kabely - vstupující do bytu + starý + nový UTP), kabel by v budoucnu snáze dostupný v revizních dvířkách, ale čím více napojení, tím huře, že?
- jak kabel napojit? Lze na to koupit nějakous svorku/čokoládu?

díky za rady.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: jak a kde napojit VDSL kabel

Příspěvek od Shaquille »

Pocitam, ze nakonec toho UTP chces dat modem pro internet.

1, Prez 5e proleze 1gbps v pohode, pokud netahas stovky metru...
2,3, Na konec toho staryho kabelu dej konektor (keystone) RJ11. A pak si udelej klasicky telefonní kabel s koncovkama RJ11. Nejak nechapu, proc to chces tahat pres UTP, ale asi by to taky nemel byt problem. Pokud to mas tahle krkem, tak by nemel byt problem ty kabely vymenit, ale jestli je to nutne ti reknou povolanejsi...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: jak a kde napojit VDSL kabel

Příspěvek od Natural »

Ten původní co ti jde do bytu normálně klidně napoj, když to máš takto přístupný tak nejspíš napájej na UTP a to si dej kam chceš. Napoj ale zrovna všechny 4 dráty, kdybys třeba chtěl Terminátora. Konektory takhle nedávej. Tu krabici kde to bylo spojený dej klidně pryč.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“