VYZVA: porovnani kvality obrazu 7800GTX vs X1800XL

Zde budeme zveřejňovat, co se chystá v časopise - pište náměty, stížnosti, budeme se snažit vyhovět.
Odpovědět
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

asi ano, zatim nemam HL2, ale zitra asi bude, mam slibeny DVD na pujceni.Pak udelam.


//edit Wilik - opet promazany OT prispevky, priste uz to opravdu bude rovnou s postihem - pro kazdeho...
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

Jak to vypadá s těmi screenshoty z ATI? Zatím tu jen hodně lidí čeká na výsledek zápasu, který NVIDIA minimálně kontumačně vyhrála...

Saves z HL2 (pro 6 screenshotů):
http://rapidshare.de/files/8094660/HL2_saves.rar (1MB)
HL2 screenshoty z 7800GTX SLI:
http://rapidshare.de/files/8098681/HL2_screenshot.rar (14MB)

Saves z F.E.A.R. (pro 6 screenshotů):
http://rapidshare.de/files/8094102/FEAR_saves.rar (2MB)
F.E.A.R. screeenshoty z 7800GTX SLI:
http://rapidshare.de/files/8094344/FEAR_screenshot.rar (9MB)
(jsem si vědom, že jeden screenshot z F.E.A.R. má jen 56FPS, nikoliv 60FPS, udělám jej později znovu)

Podmínka pro screenshoty:
- PNG formát
- minimální viditelné FPS na screenshotu je 60
- rozlišení 1280x1024 (popřípadě 1280x960)
- více na http://hulan.cz/blog/item/verejna-vyzva ... ctuning-cz
Mossad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. pro 2004
Bydliště: Reichenberg @ Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mossad »

muzu se zeptat k cemu je na 1 screenu minimalnich 60 fps? srovnavate kvalitu nebo kvantitu?

..PC::Asus P8Z77-I Dx :: G2130 :: 8GB :: WD 0.32TB :: WD 1TB :: Intel HD :: Eizo 2333BK ::
DTR::Asus G73jh :: i7 720 :: 8GB :: SSD 0.064TB :: SGH 0.5TB :: Mobility HD 5870 ::

Gygabite - ©Hlupak
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

Mossad píše:muzu se zeptat k cemu je na 1 screenu minimalnich 60 fps? srovnavate kvalitu nebo kvantitu?
Srovnáváme "prakticky použitelnou kvalitu", nikoliv "prakticky nepoužitelnou maximální kvalitu" při 10 FPS..
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

sheriff.wiggum píše:
Mossad píše:muzu se zeptat k cemu je na 1 screenu minimalnich 60 fps? srovnavate kvalitu nebo kvantitu?
60 fps je "minimum" pro plynule hrani :wink:
Těsně vedle :) 60FPS je poslední akceptovatelná hodnota, kterou Radkovi dává jeho SLI při nastavením na kvalitu a proto ji stanovil jako mez :wink:. Při FSAA 16x už by to bylo jen trochu přes 30FPS a při FSAA 4x by nebyl problém SLI v kvalitě porazit jakoukoli samostatnou kartou. Proto Radek vybral SLI AA 8x, které dává akceptovatelný framerate a zároveň ho nelze kvalitativně porazit s jednou kartou. A protože X1800 CrossFire ještě není dostupná (bude až za pár týdnů), není momentálně snadné udělat podobný screenshot. Možné by to bylo s X850XT CrossFire, ale tu nikdo nemá, protože je její koupě zbytečná, když je výhodnější X1800 CF za dveřmi. X850XT CF byla pouze v redakci PCTuningu kolem 26.10. (na recenzi). Proč o kvalitativní srovnání Radek Hulán nepožádal redakci PCT tehdy, ale až po měsíci (22.11.), kdy už bylo jisté, že je sestava vrácena, může každý posoudit sám.

Dále je zajímavé, že Radek srovnává kvalitu obrazu na SLI a ne na jedné kartě. Koho zajímá výsledek z konfigurace, kterou si pořídí naprosto zanedbatelné množství lidí? Přes 99% uživatelů používá jednu grafickou kartu a o duální konfiguraci ani neuvažuje. Jakou váhu má srovnání kvality na systému, který se vymyká požadavkům a možnostem naprosté většiny lidí? O čem svědčí důkaz, že je zapotřebí mít dvě grafické karty nVidia, aby bylo možné dosáhnout lepšího obrazu, než který nabízí jedna grafická karta od ATi? Podle mě pouze o tom, že za kvalitu platíte u nVidie víc než u ATi. Aby bylo možné s hardwarem nVidie překonat v kvalitě jednu grafickou kartu ATi, potřebujete dvě karty nVidia (tzn. dvojnásobná cena), desku s nVidia čipsetem a podporou SLI (tzn. o další 1000-2000Kč víc) a zdroj, který utahne grafický systém se spotřebou téměř 250W (tzn. minimálně o 1000Kč dražší, než zdroj, který stačí pro jednu kartu).

Rád bych věděl, v čem spočívá ta výhra pro zákazníka... Mě se totiž nezdá nijak úžasný, že systém, který je zhruba 2,2x dražší, má kvalitnější obraz. Neměla by to být samozřejmost? Lze se na to podívat i z druhé strany: pokud chcete mít sestavu založenou na nV produktu, dáte za samotný grafický systém alespoň 2,2x tolik, aby byla výsledná kvalita obrazu vůbec lepší, na sestavě s jednou kartou ATi.

Co se tedy snaží Radek Hulán dokázat? Pouze to, že systém za více než dvojnásobnou cenu má lepší kvalitu obrazu. Znamená to ale, že nVidia má vyšší kvalitu obrazu než ATi? Podle mě ne, protože pokud se do srovnání nezařazuje i cena, je vcelku bezpředmětné. Abych byl konkrétnější - u ATi je možné objednat systém Evans & Sutherland třeba s 32 čipy, který bude nabízet FSAA 96x při výkonu přes 60FPS. To znamená, že lepší kvalitu obrazu má ATi.

Že je to absurdní? Ano, samozřejmě je absurdní srovnávat kvalitu obrazu dvou řešení z naprosto rozdílných cenových kategorií, zvlášť když jde o řešení, které si stejně naprostá většina hráčů nekoupí.

Mě to celé spíš než jako srovnání kvality obrazu připadá jako velká, ale promyšlená fraška. Proč? Protože jedna X1800XT má při FSAA 6x výkon zhruba stejný jako jedna 7800GTX při FSAA 4x. A anizotropní filtraci má jedna X1800XT lepší i než dvě 7800GTX v SLI - viz screenshoty výš v threadu (mimochodem tatáž kvalitní anizotropní filtrace s minimálním dopadem na výkon, jakou má X1800, je k dispozici i na X1300 za 3000Kč). To jenom na vysvětlení, proč Radek nikdy nepřistoupí na kvalitativní srovnání na jedné kartě - tedy v takové situaci, která by skutečně většinu čtenářů zajímala.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

no-X píše:Mě to celé spíš než jako srovnání kvality obrazu připadá jako velká, ale promyšlená fraška. Proč? Protože jedna X1800XT má při FSAA 6x výkon zhruba stejný jako jedna 7800GTX při FSAA 4x.
1. X1800XT 512 = 7800GTX-512
2. X1800XL 256 = 7800GTX-256
3. nikdo nikomu nebrání použít 2x X1800XL v Crossfire versus moje 2x 7800GTX-256 v SLI
4. 60FPS je rozumná hranice, nejde o to, zda je 40FPS ještě ok, jde o to, stanovit NĚJAKOU hranici
5. soutěž jsem vyhrál, protože z ATI každý zalezl a screenshoty nedodal, přestože to bylo několikrát slíbeno, mám pocit, že teenageři chlubící se vlastnictvím X1800XL na ni akorát tak slintají v testech, jinak by někdo screenshot dodal, a NVIDIA má samozřejmě lepší obraz než ATI
6. kdo něco slíbil a nedodal je morální odpad

Jen tak na okraj, takové kombo 2x7800GT v SLI je skoro stejně drahé jako neexistující X1800XT-512, a přitom ve F.E.A.R. 2x rychlejší. ATI je drtivě poraženo...
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Nejsem si jistý, jestli je ještě třeba něco dokazovat, ale...
radekhulan píše:1. X1800XT 512 = 7800GTX-512
Ne. X1800XT 512MB stojí lehce přes 16000Kč, 7800GTX 512MB je za necelých 26000. To je dost jiná cenová katagorie. A jestli je cena skoro o 10000,- Kč vyšší zdůvodnitelná výkonem vyšším v průměru o 15-20% (v některých hrách není rozdíl vůbec), to už si musí každý rozhodnout sám.
radekhulan píše:2. X1800XL 256 = 7800GTX-256
??? X1800XL je karta za 10500,- a konkuruje 7800GT
radekhulan píše:nikdo nikomu nebrání použít 2x X1800XL v Crossfire versus moje 2x 7800GTX-256 v SLI
K tomu jsem se vyjádřil v předchozím postu.
radekhulan píše:4. 60FPS je rozumná hranice, nejde o to, zda je 40FPS ještě ok, jde o to, stanovit NĚJAKOU hranici
Vždyť jsem neříkal, že je ta hranice nerozumná :-) Ona je rozumná, skoro by se dalo říct že je velmi rozumná, až vychytralá. Totiž, že tebou stanovená hranice přesně odpovídá FPS, který dá 7800GTX SLI při SLI AA 8x je skutečně nečekaná náhoda :roll:
radekhulan píše:5. soutěž jsem vyhrál, protože z ATI každý zalezl a screenshoty nedodal, přestože to bylo několikrát slíbeno, mám pocit, že teenageři chlubící se vlastnictvím X1800XL na ni akorát tak slintají v testech, jinak by někdo screenshot dodal, a NVIDIA má samozřejmě lepší obraz než ATI
Když mi bylo asi pět, bavil jsem se tím, že jsem si hrál s kartama hru, jejíž pravidla jsem si sám vymyslel. Možná to bude pro někoho překvapením, ale nikdy se mi nestalo, abych prohrál :-D Proč asi.
radekhulan píše:6. kdo něco slíbil a nedodal je morální odpad
Narážíš na nVidii a GeForce 6800 Ultra Extreme?
Nejlepší moderátor ve výslužbě
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

Dnes to bude, jeden i druhy pocitac mam ve fazi upgradu MB a u druheho GC, takze dnes prisla deska i GC, bude to dnes vecer.
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

Mam problem se screeny pres FRAPS, nastaveni je OK jak ma byt, vse na max, i 60fps v pohode :P ale leze mi z toho toto: http://obr.czweb.org/hl2%202005-11-29%2016-05-49-62.JPG

Zkusil jsem i jinou hru a vysledek stejny. Frapsa mam posledni verzi FREE.
Mossad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. pro 2004
Bydliště: Reichenberg @ Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mossad »

a je to, RH wyhral, dejte mu metal 8)
co mas za owladace? asi se na ten fraps dneska mrknu, zda li to bude stejny problem i na x800...
reseni:
otevri si v hl2 konzoli ~ (zapnout v options developer mode tusim - proste powolit konzoli)
do konzole napis net_graph 3, zobrazi ti to fps i bez frapsu :)
tipni screen cymkoliv jinym... i hl2 by to mel mit nekde v sobe tusim f12? musi to byt v options v controls...

..PC::Asus P8Z77-I Dx :: G2130 :: 8GB :: WD 0.32TB :: WD 1TB :: Intel HD :: Eizo 2333BK ::
DTR::Asus G73jh :: i7 720 :: 8GB :: SSD 0.064TB :: SGH 0.5TB :: Mobility HD 5870 ::

Gygabite - ©Hlupak
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

nekde radi zapnout v-sync tak to jdu zkusit
karf
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karf »

OBR píše:Mam problem se screeny pres FRAPS, nastaveni je OK jak ma byt, vse na max, i 60fps v pohode :P ale leze mi z toho toto: http://obr.czweb.org/hl2%202005-11-29%2016-05-49-62.JPG
Zkusil jsem i jinou hru a vysledek stejny. Frapsa mam posledni verzi FREE.
člověče tak to bude frapsem. dělal jsem si nějaký screenshoty z nfsmw s poslední verzí frapse a udělalo mi to taky tenhle guláš. mam cat 5.11 a x800gt

zkus to snímav v jiným programu
note:HP Pavilion Gaming i7 10870H, 16gb, rtx 2060, 1tb OS: MS Windows 10 Home x64
Workstation: HP Z2: Intel Core i7 8700@4.6GHZ, 32gb, Quadro P620, 512GB Samsung M2, 2x HP Z24 G2 OS: MS Windows 10Pro x64
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

uz jsem sejmul 2 screeny primo hrou, za chvili je ukazu, uz se uploadujou.


//edit Wilik - promaz OT
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Příspěvek od Wiruss »

tak pánové nemohu si pomoci, ale Radek opravdu nejspíše vyhrál jelikož pokud OBR uploaduje obrázky už 14 hodin tak každej má nejméně Giga nebo prostě nejsou tak kvalitní jak by mohli bejt a on zkouší nějaké nastavení, aby se to rovnalo nvidii, nebo mu vypadl net, což se zdá ale zrovna v tuhle dobu dost nepravděpodobné...


//edit Wilik - promaz OT postu, za dalsi OT uz to bude na kartu
sh
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. říj 2005
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sh »

james7 píše:
Wiruss píše:tak pánové nemohu si pomoci, ale Radek opravdu nejspíše vyhrál jelikož pokud OBR uploaduje obrázky už 14 hodin tak každej má nejméně Giga nebo prostě nejsou tak kvalitní jak by mohli bejt a on zkouší nějaké nastavení, aby se to rovnalo nvidii, nebo mu vypadl net, což se zdá ale zrovna v tuhle dobu dost nepravděpodobné...


//edit Wilik - promaz OT postu, za dalsi OT uz to bude na kartu
Taky se ni zdá že už nějak dlouho uploaduje :roll:
edit sry panove , ale za to muzu ja , danou kartu mel dostat OBR v patek , ale diky absenci jednoho duleziteho cloveka mu prisla az dnes , takze OBR za to nemuze...

Navic kazdy ma praci , nevim jak vy , ale ja nekdy koncim v 18 a prijedu domu v 20 a nekdy az 22 a uz vidim , jak bych zacal delat nejaky blby testy , kdyz jsem jeste nejed.. , kdyby jste znali OBRa tak vite jak je casove vitizen .. jinak zitra dojde karta i Stratosovi , takze muze udelat screeny take..
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

Oficialni stanovisko: Screeny jsou hotove a jsou ulozene na webu, akorat redakce PCT se rozhodla ze o tomto tematu udela oficialni clanek na PCT.cz (viz. prispevek sefredaktora na webu hulan.cz), proto screeny budou uverejneny az tam a tam take srovnana jejich kvalita. Proto jsem odkazy na screeny nepostoval, abych nejak ja neovlivnil toto srovnani.

PS.stejne mi screeny nesly ulozit pres FRAPS a jsou tudiz jen JPG primo ze hry.
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

OBR píše:Oficialni stanovisko: Screeny jsou hotove a jsou ulozene na webu, akorat redakce PCT se rozhodla ze o tomto tematu udela oficialni clanek na PCT.cz (viz. prispevek sefredaktora na webu hulan.cz), proto screeny budou uverejneny az tam a tam take srovnana jejich kvalita. Proto jsem odkazy na screeny nepostoval, abych nejak ja neovlivnil toto srovnani.

PS.stejne mi screeny nesly ulozit pres FRAPS a jsou tudiz jen JPG primo ze hry.
Jen poznámka na okraj: Jsou to screeny z X1800XT-512? Chtělo by to screeny z X1800XL-256 (a samozřejmě klidně 2x v Crossfire; toto ale nemá vliv na kvalitu obrazu, jen na výkon a FPS), ta je srovnatelná s 7800GTX-256 ;-) Přece jenom 512MB RAM znamená menší kompresi či žádnou textur, a to je poznat..

Osobně 7800GTX-512 nemám a nákup neplánuji, takže screenshoty dodat nemohu, počkám si s upgrade až na 2x 7900 Ultra :-)
OBR
Černá karta
Černá karta
Registrován: 20. srp 2003
Bydliště: PHA, CB, TP, Aus, Ger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OBR »

Moje screeny jsou z X1800XT 512, XL nemam k dispozici.
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

OBR píše:Moje screeny jsou z X1800XT 512, XL nemam k dispozici.
Ok.

Žádal jsem Petra Štefka ještě o saves z jeho strany, já dodal saves na HL2 a F.E.A.R., on slíbil dodat saves (ale nic neudělal) na Quake 4 (ať máme něco pro NVIDII) a něco dalšího. Vybírat můžeme z libovolných her, které mám v podpisu a které vlastním, ale něco z OpenGL by tam mělo být, tedy proto ten Quake 4..
Yngwie
Červená karta
Červená karta
Registrován: 14. říj 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yngwie »

Vrhnu se na to srovnani..konecne mi vysel cas na ptakoviny, takze to snad udelam i ve vetsim mnozstvi her. Zatim X1800XL(XT) vs. GF7800GT(x)...CrossFire Edition je pro CR nejak stale nedostupne...
Intel Core i7 3.6GHz, Gigabyte X58, 3x2GB OCZ DDR3 1666MHz, 128GB SSD OCZ + 2xHDD 750GB WesternDigital (RAID), 2xGeForce GTX 285 SLI, SB X-Fi Platinum, Audio: NAD C352+Xavian XN125II+Basso, Razer DiamondBack + Razer ExactMat, HP 30" LCD
Odpovědět

Zpět na „PCtuning - webový magazín“