Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Zdravím, už je to cca rok, co s tím nějak "žiju", ale řekl jsem si, že to už tedy zkusím nějak vyřešit.

Koupil jsem si mikrofon Rode NT1 https://www.muziker.cz/rode-nt1-kit.

Připojený je k tomuto AI https://www.muziker.cz/audio-probe-spar ... allic-gray.

Ovladače AI jsou aktuální. Ostatní ovladače zvukových zařízení jsou zakázané (resp jsem vše odinstaloval a poté zakázal, aby nedocházelo k nějakým problémům z důvodu více zvukových ovladačů).

Problém mám ten, že abych se rozumně slyšel (při nahrávání), tak musím gain na AI dát zhruba na 3. hodinu (resp. cca 8/10). Poté je zvuk pořád čistý a slyším se v pořádku (samozřejmě to přináší i spoustu ruchů z okolí, ale s tím jsem nějak počítal a v aplikaci mám nastavenou bránu), ale vrtá mi hlavou, jak je možné, že musím ten gain dávat tak vysoko :/. Dle specifikací by měl být ten AI schopen dát až +50dB, tedy bych očekával, že by mělo bohatě stačit mít gain na AI někde maximálně kolem 12. hodiny (5/10). Dost mě to štve, protože si nejsem jist, zda je problém na straně AI, které tedy reálně dává mnohem méně total gainu, než by mělo? Nebo to může být mikrofon? Jde o kondenzátorový mikrofon, ten potřebuje phantom power, ale měl by být celkem lighweight na gain. Ale z nějakého důvodu to tak u mě není. Vzdálenost při mluvení je cca 15-20cm.

Důvod proč to řeším je ten, že si plánuji koupit Shure SM7B mikrofon, který je opravdu hodně nenasytný ohledně gainu. Rozhodně bych k němu koupil i Cloudlifter (cca 25dB čistý gain?). Ale stejně.

Projížděl jsem internet a hledal jsem možná řešení, ale nic konkrétního jsem nenašel. Na pár fórech to lidi řešili, takže nejsem jediný, kdo s tím má nějaký problém, což mě vede spíše k problému na straně mikrofonu. Někde psali, že je možné, že USB, do které mám strčené AI, tak že nedává dost šťávy pro phantom power, kterou si ten mikrofon žádá, a proto je to celé trochu tišší, než by mělo. Jinde zase psali, že za to můžou nějakým způsobem Win10, protože pod Win7 to prý je v pořádku.
Bohužel Win7 nemám kde ozkoušet. USB porty jsem zkoušel 3 a ani jeden neudělal žádnou změnu.

Momentálně mám objednán preamp pro mikrofon, DBX 286s. Zkusím to ještě potahat přes něj a uvidím, zda dojde k nějaké změně. Případně to ale asi stejně risknu a půjdu do Shure SM7B. Pravděpodobně stylem Shure > cloudlifter > preamp > AI > PC.

Omlouvám se za delší post. Shrnutí je takové. Je mi divné, že kondenzátorový mikrofon si žádá tolik gainu z mého AI a obávám, že je AI nějakým způsobem "rozbité". Případně je problém v mikrofonu, což by mě tolik nevadilo, protože plánuji kupovat nový, ale nechce se mi investovat dalších nějakých 14000, abych zjistil, že budu muset kupovat i nové AI :/.
Nemáte někdo nějaké zkušenosti, nebo rady s tím, co by mohlo být špatně? Případně vám to přijde normální, že musím na AI tlačit tolik gainu, abych se slyšel normálně? Zítra budu instalovat Audacity a poté vám případně vypíšu i konkrétnější hodnoty dB.

Díky všem, kdo si to přečetli.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od crashPC »

Ahoj. Máš možnost zvukovkou monitorovat vstupní úroveň, kterou ona vidí? Nějaký její SW mixer nebo tak něco?
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Zdravím. Děkuji za odpověď. Spolu s ovladači se instaluje malý prográmek, kde je vidět input level. Vidím tam to samé, co nyní vidím v Audacity a to je to, že i na gainu 8/10 na AI se při normálním mluvení ze vzdálenosti cca 15-20cm motám kolem -28dB, což je dost málo, vzhledem k tomu, že se doporučuje být někde u -12dB až -6dB. Abych se dostal na ty ideální hodnoty, musel bych gain dát cca na 9/10. To mi tedy určitě nepřijde normální. Jakoby mě někde něco "tlumilo" mikrofon tak o 50%, ale všude jsem se díval, vše jsem kontroloval a nechápu, kde k tomu útlumu dochází. Samozřejmě to může být HW. Jde o to, zda třeba AI dodává dostatečně phantom power. V pondělí vyzkouším ten preamp DBX 286s a uvidíme. Pokud to bude OK, tak vím, že mik je v poho a problém leží někde v PC nebo AI to pak ale může být HW problém stejně jako SW problém. Pokud i s tím preampem bude mikrofon takto tichý, tak bych to viděl na HW problém mikrofonu.

Jinak na stránkách výrobce je info Sensitivty: -29.0dB. Tzn, že já technicky přes AI do toho nedávám skoro nic na 8/10 gainu. To je fakt divné. Jinak cca do 5/10 gainu neslyším prakticky nic (resp jako bych mluvil do toho mikrofonu z 10 metrů), reálně se začnu slyšet na těch 20 cm vzdálenosti až při cca 6/10 gainu, a rozumné to je nad těch 8/10 gainu.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od crashPC »

Předběžně mi to přijde jako hardwarový problém, ale těžko rozlousknout který.
Gain "na třičtvrtě" neznamená moc, když nevíme jaké jsou úrovně a jaké je chování gain prvku.
Myslim si, že slabší Phantom by neměl v zesílení vadit. Viděl bych to na kombinaci citlivosti mikrofonu a zesílení zvukovky. Otázkou taky je, proč je to opravdu problém. Třeba to vůbec problém není.
Musel bys prostě zkusit něco jiného. Jinou zvukovku, jiný mikrofon, jak jsi psal, jiné windows (což mi nepřijde reálné). Bez toho se asi ničeho nedobreme.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
nasua
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2011
Bydliště: t.č. Kepler-62-f

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od nasua »

Phantom by měl mít vyšší hodnoty než je dle mého v silách USB, zvukovka, kterou máš je schopna dávat phantom (+48V/+24V)?
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

to crashPC, nasua:
Díky pánové za odpovědi. Ještě abych reagoval, AI by mělo být schopno dávat i 48V phantom, ale jaká je realita netuším. Právě jsem projížděl internet a nakonec si docela myslím, že i jak píše nasua, USB podle mě nemá na to, dodávat 100% phantom power. Ten mikrofon, co mám, tak prý vyžaduje phantom někde k 5,7mA. Ta zvukovka má max kolem 5mA a to reálně spíš o dost méně (i ptž je USB powered). Určitě jsem zvědav, až to v úterý píchnu do toho preampu DBX 286s, protože ten jede přímo ze zásuvky, takže phantom power nebude problém a měl by mikrofon v klidu "uživit".
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od crashPC »

Pánové, to jsou podle mého jen (mylné) doměnky. USB by mělo dát minimálně 500mA při 5V. To je 2,5VA.
Phantom 48V je při 5,7mA 0,27VA, když vynechám ztráty, a já věřím, že relita bude <4mA.
Na jednom foru někdo měřil na tom Rode 3,7mA, což je 0,18VA. Zanedbatelné.
Není důvod, aby průměrný mikrofon rozumná zvuková karta nenakrmila:

Obrázek
http://www.picfront.org/d/akT2

Měřim bez zátěže, ale je jasné, že 48V jde snadno z 5V vynásobit nebo natransformovat.

nasua: iConnectAudio2+

Buď je to softwarové, nebo zvukovka není moc dobrá.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Děkuji za další reakci. Reálně bych prostě potřeboval další zvukovku a další mikrofon, abych otestoval možné kombinace a přišel na to, zda je to HW chyba a kde případně leží. Ono je možné, že s tím preampem to bude fungovat úplně OK, ale vlastně to nic nepotvrdí ani nevyvrátí, ptž akorát přidám další článek do toho řetězu mezi mic a AI. mic>preamp>AI>PC. Spíš než AI bych to viděl na problém miku, ptž jak jsem psal, docela jsem projížděl internet a na několika fórech to lidi řešili s tím stejným mikrofonem a psali, že poté zkoušeli další mikofony jako AT2020 a tam to bylo bez problémů. Ale samozřejmě je i ta zvukovka možná vadná no :/. Ach jo. Nechci to dělat stylem, že objednám novou zvukovku a mikrofon a otestuju, abych následně vracel ve 14 dnech. To nedělám rád. Ale zase abych kupoval jen tak novou zvukovku, to se mi tedy také nechtělo. Na to AI, co mám, jsem slyšel docela chválu. I když to vypadá jen jako převlečená Focusrite Scarlett, ale tam mi vadí ta červená barva :D.
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Tak aktualizace. Zapojeno přes DBX a mikrofon teď je slyšet solidně. Stačí kolem 5/10 (i to mi ale přijde dost) a je to slyšet dobře, ale reálně musím používat zase kolem 8/10 na input gainu a tlumit to na output gainu, abych mohl používat ty další vychytávky na DBX. Reálně je hlavní problém nyní v tom, že ten můj AI nemá line input. Musím to tak tlačit přes mic input, tzn. nevyhnu se druhému preampu v AI. Takže nakonec to stejně skončí tak, že budu kupovat i nové AI i mikrofon. Btw nějaké typy na AI do 10k, které i vypadají nějak vzhledově solidně? Připojení potřebuji přes USB. Hledám co nejkvalitnější AI i za vyšší cenu, nicméně nepotřebuji víc jak 2 line output (monitory) a 2 line input. Samozřejmě heaphone output. Všude nacházím pouze AI, kde dražší verze mají zbytečné množství výstupů a vstupů. Děkuji
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Až moc tichý kondenzátorový mikrofon.

Příspěvek od crashPC »

Tak tady jsem v koncích. Tož nevím. Ale levné to asi nebude :-)
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“