Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Laikovec
Nováček
Nováček
Registrován: 22. zář 2015

Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od Laikovec »

Hezké sobotní odpoledne,
rád bych hodil v plén jeden dotaz, který mne již nějaký čas trápí, ačkoli jde o problematiku nedůležitou až banální. Jde o plochu procesorů. Nedávno, při uvedení Ryzenu, se mohl kde kdo dočíst, že jedno monolitické 4jádro zabírá plochu 44 mm2, kdežto Kaby Lake celých 49 mm2. To se jeví jako správné, protože jsem svého času měřil z fotografií dieshotu Skylake, který mám 122 mm2, plochu jádra a vyšlo mi to asi necelých 50 mm2 (většinu plochy zabírá GPU). A teď k tomu zádrhelu. Serverové Xeony, které jsou také založeny na téměř stejných jádrech, mají plochu mnohem větší. Například jsem si našel, že 14jádrový Xeon Broadwell (14 nm) má 306 mm2, což dělá 87 mm2 na 4jádro. Tento čip má sice 2,5 MB L3 cache na jedro místo 2 MB, ale to takhle velký rozdíl nemůže vysvětlit. Neví někdo, v čem to vězí? Mají serverové čipy nějaké obvody navíc? Třeba kvůli opravám chyb? Nebo jsou zde tranzistory méně nahuštěny, aby se to nepřehřívalo?
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od alienGT »

Tak me tak z patra napada 4kanal. radic, vice PCI-E linek + ta cache. L2 maji stejnou? Jestli ne, tak to taky neco vezme. Hustota je dana nm. Jakesik mezery tam urcite nedelaji umyslne.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od oneb1t »

hlavne to 14 jadro vznikne vypnutim nejakejch jader treba z 22jadra
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

14 jádro zrovna ne, to je nativní. Broadwell-E má 3 jádra.

Malé 10 jader - 246.24 mm²
Střední 14 jader - 306.18 mm²
Velké 24 jader - 456.12 mm²

Je to jak zmínil alienGT. Čím více jader tím méně mm2 na jádro, protože tunu prostore sežere obrovskej Northbridge s 40PCI-E, a 4 kanálem s podprooru ECC REG + dalších věcí. To je tam vždy, nad to už se pak dávaj jádra a čim více jader tím více % plochy čipu padne na jádra a % co zabírá NB se zmenšuje.

I to 24 jádro je ale prcek vedle 18 jádrovýho Haswellu kterej měl 661 mm2, zatim rekord pro nativní monolytickej x86 CPU. Na tom se dá krásně spočítat o kolik jsou 14nm vs 22nm CPU menší, protože arch a schopnosti NB je tam naprosto stejná.
Dolan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. kvě 2015

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od Dolan »

Len detail, to stredné je 15-jadro. Bola to btw prvá fotka veľkého Broadwellu ktorá unikla. 15 jadier + FPGA... :)

Inak chcelo by to nejaký článok, alebo príspevok/tému na zhrnutie kto má vlastne dnes najlepší proces. Dát máme už pomerne dosť a hádam že v súčasnej generácii nás nič svetoborné už nečaká (možno okrem Knightmill).

V prvom rade Intel priznal že ich pôvodný 14nm proces bol výkonom pod ostatnými 14/16nm procesmi. Ďalšími procesmi to zlepšili ale 14LPP/LPU a 16FF+/FFC tiež nezostali na mieste. A zaujímavé to bude na 10nm kde prvé dve generácie budú pod starým dobrým 14nm => hlboko pod ostatnými 10nm, ktoré šli výkonom skôr nahor.

No a hlavne, konečne poznáme densitu Intelovho FPGA (Stratix 10), a síce približne 30 mtr/mm2. Na prvý pohľad sa zdá, že sa to zhoduje s tým čo tvrdí Intel, pretože vo je viac ako 25 mtr/mm2 (ZEN, Pascal, Polaris), ale vtip je v tom že 30 je densita čisto len logickej časti. Všetky analógové časti vyrába TSMC a sú teda umiestnené vedľa (MCM). Ale povedzme že proti komerčným mixed signal je Intelova logická densita vyššia.

Problém sú 14/16nm ASIC ktoré dosahujú 40 mtr/mm2 aj napriek tomu, že si pamäťový radič (aj keď menší ako 384b) zachovávajú na čipe.
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od Raikkonen »

Jak se zlepšují (a zmenšují) výrobní procesy, stoupá i denzita, tak by mě docela zajímalo, jestli Intel nějak neplánuje tenhle trend trochu více tlumit. Přece jen se nějakou dobu plácáme frekvenčně na místě, malé vysokovýkonné čipy už začínají mít problém s lokálním přehříváním a odvodem tepla, často jsou už nastavené na hranici (nebo spíš lehce za) optimální voltáže a frekvencí, takže OC (pokud nepočítáme extrémní nebo vodu) se už skoro nevyplácí a spíš se dá pořádně vyhrát s undervoltingem s pěknými výsledky. Jak kdysi byl problém, že desktopový hw byl moc žravý a bylo nutné mít buď pořádně přiškrcené čipy, nebo lowpowered navržené, tak mě připadá, že jsme se dnes pomalu dostali do opačného stavu, kdy ty samé čipy jsou v noteboocích i desktopu a popuštění voltáže už nepřináší o tolik výkonu navíc vzhledem ke zvýšení spotřeby. Nedojde tedy zase k oddělení návrhu čipů pro notebooky/mobile a výkonný desktop?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle oddělení v praxi nikdy neexistovalo, jsou to vesměs řeči marektingu. Mobilní a desktopové čipy byly stejné. Jen mobilní běžely na nišších voltážích. Jediné doba kdy to neplatilo bylo v dobách netburstu kdy se ten používal v desktopu a v laptopech měli stále P6, ale to je asi tak vše. Samotné P6 rozhodně neměla žádné mobilní kořeny, jen byla efektivnější jak Netburst.

Jako čistě mobilní byly navrženy čipy jako Atom, a ty se nikdy neprosadily protože měly katastrofálně nízkej výkon. Mnohem nišší než o co se pohla spotřeba. Intel je nedávno přejmenoval aby je mohl tlačit do low end laptopů a desktopů a chudáci si to koupěj protože si myslej že berou Celerona...

To že nám v desktopu nestoupá moc frekvence je hlavně věc architektury. Stále tu máme Nehalem-based architekury. Dále, čipy už jsou tak malé že dochází k lokálnímu přehřívání. To proto že máme basic 4 jádro I7 co stojí stejně jak stál Nehlaem 4C 7I, až na to že ten byl 45nm a teď máme 14nm za chvíli 10, a lidi jim to žrali protože nemaj na výběr.

Intel prostě už 10 let dojí stejnou krávu která už je stará ale furt je to nejlepší dojnice ve stáji jménem CPU architektury. Ryzen konečně přinesl svěží vítr, ale neni zas tak dobrej (alespoň v jeho prvnim podání) aby se ledy fakt pohnuly. Intel nám dá +2 jádra a jinak se nezmění nic. ARM taky nekonkuruje v ohledu výkonu. Sparc a Power čipy umíraj protože nejsou x86 tzn neni o ně moc zájem a jak jen to jde tak se jde do x86.
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od Blue Storm »

No tak zase na druhou stranu ty Celerony a Pentia Apollo Lake, co jsou aktuálně, jsou výkonově úplně jinde jak v té době bývaly Atomy a hlavně podporují všechny možné akcelerace/kodeky. Nějakou chvíli jsem používal NUC se čtyřjádrovým Apollo Lakem a je to překvapivě v pohodě.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem viděl laptop a nebylo to v pohodě, zvedlo se to ale cheapest dualcore celer stále lepší, hlavně svižnost webu kvůli singlethread java/html skriptům a svižnosti načítání stránek která na tom Atomu pokulhávala. Akcelerace jsou cool, ale jen pokud fungujou... což bohužel stále na webu spíš ne.
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od Blue Storm »

Já mám ale na mysli Jčkové modely, ne Nkové. Jčkové Apollo Lake v noteboocích nejsou. Ty jsou v NUCích, na deskách s procesorem, apod. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že NUC s Celeronem J3455 je pro běžnou kancl práci v kombinaci s SSD a 8 GB RAM (RAMka je přehnaná, ale mám jej tak osazený) naprosto v pohodě: https://www.czc.cz/intel-nuc-6cayh-seda/205784/produkt Navíc to stojí relativně prd.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nedůležitý dotaz ohledně plochy CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To máš pravdu, nečekal jsem že to bude tak levný. To je docela dobrej deal na kancl komp nebo ňákej 24/7 torrent/fileserver.
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“