Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od flanker »

Jako vždy, highendové desky z dílny ROG, to je moje nadšení. Trošku se mi letos namnožilo procesorů a desek. A proto trochu se zpožděním zpracovávám nyní samotnou platformu X299 od Intelu a následovat jí budou produkty spojené s AMD X399 (deska, CPU i chlazení). Prvně bych měl informovat, že jsme limitován samotnými pamětmi. Do Quadchannel mám letité HyperX Predator, vydané s procesory Haswell-E na podzim/zima 2014. Takže necelé tři roky. Řadič i monstrozních procesorů nám trochu pokročil a jak Threadripper, tak i Skylake-X dosahují na vyšší mety než 3200 MHz (limit pamětí HyperX).

Obrázek

Série Apex nahradila v overclockerském pojetí roky zaběhlou sérii Extreme. Bude třeba si na tuto informaci zvyknout. Extreme je přest stále dobrá deska i pro LN2! Apex série je lépe uzpůsobená, osekaná o některé "nepotřebné" věci a vybavená ještě více featurami pro LN2, jak sami uvidíte v článku.

TEORIE
Obrázek
Jeden z účelů desky je prolomení světových rekordů. A těch tato deska několik dosáhla. Aby vše mělo větší punc, overclockeři světového formátu Der8auer a Dancop dlouhodoběji ROG podporují a testují hlavně na těchto deskách. Doporučení na základě praktických zkušeností pak je u obou z nich.

Obrázek
S taktováním souvisí i další věcičky jako výbava desky pro tyto konkrétní situace. Jedničku značí čtveřice LED diodek, která značí bootovací proces. Dvojka je LN2 jumper, určený pro extrémní taktování (vyšší limity a trochu změněné chování desky). Trojka tzv pomalý mód. A zbytek si jistě už přečtete také. Některé funkce jsou skutečně k nezaplacení a sám je čas od času využívám (při LN2).

Obrázek
Tohle je výtečná věc. Pokud mě nešálí paměť, něco podobného bylo poprvé v lednu na Maximus IX Apex. Jde o souhrn sensorů na různých místech desky napojených na signalizační diodky. Ty nás informují o případné kondenzaci/mokru na nežádoucích místech. Zajímavé je, že detektuje zvlášt levý i pravý kanál pamětí.

Obrázek
Obrázek
Pro taktování jsou důležité i co nejkratší trasy RAM k CPU a co nejméně křížené. I proto má deska "pouze" jeden Quadchannel. Pro rekordy je to nutnost. Základní deska má taky speciální BCLK PRO CLOCK II technologii, generátor, který umožňuje felxibilnější komunikaci s dalšími čipy na desce a přetaktování BCLK do šílených hodnot.

Obrázek
Samotná napájecí část je složena z powermosfetů IR3555 a je osmifázová. Dále ji tvoří cívky s mikročástečkami železa (jemnějšími než mají obvyklé cívky). A řada japosnkých kondenzátorů Nichicon
Více o samotném napájení X299 Asus desek se vyjádřil přímo Elmor - inženýr Asus ROG týmu.
"ASUS X299

Solutions are all ASP1405 in 7/8-phase mode. Most are using 7/8x IR3555 (60A), except for the two TUF boards which use 7/8x IR3535 + BSG0812. Rating without considering thermals is 480A output (420A with 7 phases) for IR3555 based boards, and 400A/350A with BSG0812. VR_HOT is triggered at 105*C. Switching frequency is 500 KHz. The only difference between boards are the inductors and the heatsink solution. Prime X299-A/Strix X299-E/TUF X299 Mark2 have 7 phases for VCCIN, Prime X299-Deluxe/TUF X299 Mark1 have 8 phases.
Nothing new here, same VRMs as on the X99 models. You can check der8auer's video on what to expect from the heatsinks, about 250W continuous on Prime X299-A/Strix X299-E Gaming/Prime X299-Deluxe. TUF X299 Mark1 is slightly better because the backplate helps dissipate the VRM heat (5-10*C lower at same output). That's inside a case with minimal airflow and stressing the GPU at the same time. Rampage VI Apex is capable of 340W continuous output due to an improved heatsink design." Více informací zde: http://www.overclock.net/t/1632665/inte ... t_26207921

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přejdeme od OC funkcí a napájení směrem k výbavě. Asi nejzajímavější je možnost osadit vedle RAM DIM slotů ještě ROG DIM2 karty pro NVMe disky. Na každý z nich jdou dva.

Obrázek
S tím souvisí i funkce Intel VROC, kdy lze z X disků si vytvořit virtuální RAID pole. Na samotné karty osadíte hned 4 disky NVMe (x4 PCIe 3.0) a zbytek můžete osadit do samostatně prodávané karty Asus Hyper M2. BIOS nastavení není tak těžké, ale pozor na procesor, bude záležet i na procesoru který máte-pouze SKylake-X a mějte na paměti, že plný počet PCIe linek má až Core i9-7900X a vyšší modely!


Obrázek
Podsvícení RGB stále vládne světu a deska má extra dva konektory pro rozšíření AURA SYNC zařízení.

Obrázek
Sensory na desce, konektory ventilátorů, vodní průtokoměr, ochranné čipy proti přepětí

Obrázek
Síť je tvořena nejnovějším Intel čipem na desce. Jedná se samozřejmě o Gigabyt I219-V

Obrázek
Slušná je i dvoupásmová WiFina 802.11ac s robustní anténkou

Obrázek
Softwarový balíček nám zajistí vyladění systému co do přetaktování, řízení spotřeby a úsporných stavů, inteligentní regulaci ventilátorů a také řízení napájení desky (jelikož je digitálně řízené). A zajímavou funkci Turbo Core App, kdy si můžeme pro jednotlivé programy nastavit specifický profil CPU jádra/jader.

Obrázek
Overwolf aplikace pro streamování a ROG Clone drive jako bezplatná alternativa Acronis

POPIS BALENÍ ZÁKLADNÍ DESKY
Obrázek

Obrázek
Krabice je klasicky ROG ražení, přední strana nás informuje o názvu produktu, zadní strana (na foto) pak detailněji rozebírá rozložení desky a hlavní marketingové taháky.

Obrázek
Po otevření na nás vykoukne ještě logo ROG

Obrázek
řada ROG samolepek hned navrchu

Obrázek
Obrázek
Tištěný manuál k desce a instalační DVD s ovladači a programy

M.2 šroubky, šroubky k uchycení konstrukce na ventilátorky DIM2 slotů a VRM nemá smysl ukazovat. Stejně jsme se vyhl i SATA kabelům, protože to prostě už známe :-)

Obrázek
IO krytka, znovu manuál a rozbalená anténa WiFi. Ta je 802.11ac s podporou 2.4GHz i 5GHz pásma sítí

Obrázek
V balení jsou také všechny tři můstky pro Nvidie, až po 4-way SLI!

Obrázek
A také ROG DIM2 karty pro M2 disky (v pozadí procesor i9-7900x)

Obrázek
V balení jsou také dva OC piny, jeden je asi pro případ zničení. Instaluje se do desky zespoda do patice a pozor, používá se jen pro LN2 taktování a pouze ve spojení pro Kabylake-X. Pro Skylake-X by ho bylo nutné pak zase vyndat!

Obrázek
Nakonec držáky pro ventilátory, tenký dlouhý se montuje na DIM2 kartu, komplexnější potom na VRM. Fotky níže jak to pak vypadá...

Obrázek
Obrázek

POPIS SAMOTNÉ DESKY R6A
Deska má pomyslný tvar X, který by měl znovu značit eXtreme zameření. Osobně se mi líbí koncept SATA konektorů pod úhlem, prostě libová designovka.

Obrázek
Zezadu na nás vykoukne vyztužení PCH a také backplate chlazení mosfetů

Obrázek
Zeshora fotka při hlavním focení se nějak vytratila, takže jsme ji dodatečně nafotil už jen mobilem. Rozvržení desky je klasické, potěší fakt, že všechny pasivy jsou kovové a přichycené šroubky zespoda. VRM pasiv dostal i žebrování a možnost osazení konstrukce pro VRM ventilátor. To je bohužel u tak velkých a náročných čipů nutnost, pokud to myslíte vážně s taktováním. Takový procesor jako je Skylake-X (hlavně modely s 8 a více jádry) si řekne po OC pomalu o 280-300W sám o sobě! Odběr z napájecí kaskády je proto vysoký a s tím je spojené i zahřívání.
Dole na hraně desky, na fotce napravo, vidíme i čouhající prodlužovák na RGB pásku...OC zóna je pak v jednom rohu. Zapomněl bych říci, že formát desky je eATX.

Obrázek
CPU patice má vysokých 2066 pinů. Pojme procesory Skylake-X, i Kabylake-X. Vidíme i plátek loga Republic of Gamers, který je při zapnutí podsvícený.

Obrázek
Všechny PCIe x16 sloty jsou vyztužené, tzv Asus safeslot. Je tak odolnější ve všech rovinách na namáhání. Zcela dole pod posledním PCIe slotem je také přídavné napájení při zapojení více GPUček zaráz.
Samotné rozložení linek závisí na několika faktorech. Jedním z nich je použitý CPU. V případě Kabylake-X je to jasné, max 2x 8 zapojení. U Skylake-X máte procesory s 28 a nebo 44 PCIe linkami. Bohužel, 44 linek nabízí jako první až Core i9-7900X. Zbytek je ořezán na nižší počty. Takže při 28x linkách v CPU můžete mít zapojení 16+8. A až u i9 pak možných 16+8+8 a nebo 16+8+8+8.

Obrázek
Přesuneme se do pravého spodního rohu, kde je tlačítko MEMOK, tlačítko pro přepínání BIOSů, konektory pro zapojení do case a také USB port spolu s konektory pro ventilátory a vodní pumpu.Zajímavý je i VROC konektor pro speciální HW klíč. Pod MEMOK jsou jumpery pro nastavení/vypnutí podsvícení na desce. A vidíme také celkem 6 SATA 6G konektorů.

Obrázek
Tato fotografie nám představuje zapojení předních USB30. a 3.1. Dále 24-pin ATX konektor napájení desky.

Obrázek
Nad tím je pak samotná OC zona, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, LN2 jumper, slow mód, pausu a speciální swicthe RSVD pro Kabylake-X. Ten první je pro LN2 teploty a vysoká napětí pro bootování, druhý je pro optimální nastavení VCCIO a DMI napětí proti coldboot/coldbugu. Naproti přepínačům jsou pak měřící body napětí, kde si můžeme ověřit, nakolik je kalibrace desky přesná a být tak "v klidu". Pak tam nechybí menší tlačítka (červené a bílé) retry a safeboot. A nakonec malé přepínače pro PCIe sloty.
Vidíme zcela nalevo i větší část dvoufázového digitálního napájení pro pravou část RAM DIM slotů.

Obrázek
Napájení je pravá osmifáze s IR3555E

Obrázek
Obrázek
Protože CPU je v OC hooodně papající, je ideální zapojit oba dva omsipiny, aby se zátěž rozložila mezi dvě větve zdroje a zároveň se torchu ulehčilo i samotnému 8-pin konektoru (už je znám případ, kdy na X299 při zapojení jednoho a OC "shořel"). Při výběru samotného zdroje a X299 osmijádra a více si dejte bedlivý pozor a vsaďte raději na ověřenou kvalitu.
Na samotném pasivu VRM můžete vidět i otvory pro šroubky konstrukce aktivního chlazení VRM.

Obrázek
Audio část je pak na levém spodním rohu desky, SupremeFX S1220 s krytovaným ALC1220A, japonskými audio kondenzátory a oddělenou části levá/pravá pro audio cesty. Nechybí ani zesilovače.

Obrázek
Zadní výstupy pak jsou: CMOS tlačítko, tlačítkopro flashování BIOSu z flashky, WiFi konektory pro anténu, veledůležité PS2 pro myšku i klávesnici (WIndowsXP a LN2 OC), 4x USB3.0, gigabit LAN port, USB 3.1 typu A i C, 2x USB 2.0 a 2x USB 3.0, nakonec audio výstupy.

PÁR DETAILŮ A NAPÁJENÍ
Obrázek
Osazená ROG DIM2 karta, napravo od ní vidíme na desce část napájení jižního můstku a napravo od RAM slotů je čip PRO CLOCK II pro taktování BCLK

Obrázek
Tady už se podíváme na napájecí části. Červeně orámované, to je oblast napájení pro procesor a jeho části. Je plně digitálně řízené a o to se stará kontrolér ASP 14051, který jsem orámoval červeně.
Modré oblasti jsou dvoufázové, digitálně řízené fáze pro paměti. Každá z nich má svůj řídící čip ASP1250. Samozřejmě, umístění nad krytem je přibližně orientační...
Žlutě jsem zvýraznil oblast pro napájení jižního můstku. Vedle ní je potom speciální kontrolér PRO CLOCK, který komunikuje napřímo s generátorem taktu BCLK.
Nakonec zeleně rámované jsou napájecí konektory desky - 24-pin ATX a 2x ATX 8-pin.
PS:zapomněl jsem zvýraznit napájení IO části k procesoru (mezi socketem a podsvícenou vložkou "Republic of Gamers")

Obrázek
Obrázek
CPU část napájení, osmifázová, kde jsou powermosfety IR355, za nimi velmi solidní cívky a sada japonských 10K FCAP kondezátorů. Všimněte si, že není třeba extra fáze pro napájení iGPU,jako např u Maximus IX Apex (příbuzný Kabylake-X iGPU nemá!)

Obrázek
Nahoře vidíme spoustu PCIe přepínačů typu Asmedia 1440. Používají se obecně již roky, pokud si ještě vzpomenu, může to být tak od roku 2012/2013...Nalevo od svrhcního PCIe x16 slotu je celkem nový IO čip Nuvoton NCT6796D Ten se stará o řízení otáček ventilátorů a monitoring napětí apod. Mezi dlouhými PCIe x16 sloty je pak také Asus čip TPU, který má na starost inteligentní provázanost softarových změn v AI Suite (speciálně TPU sekce = taktování a ladění) s reálnou změnou v hardwaru.

Samotných čipů by se na desce našlo více, ale nebudu vás zbytečně tím zatěžovat (USB3 extra řadiče, LAN, jiný TPU apod...) Raději se podíváme už na čem budeme testovat :-)

b]BIOS[/b]
BIOS na ROG deskách už známe několik let a jsem rád, že se koncepce nemění a BIOS má svůj styl i schéma. Vše je přehledné a umístěno v několika hlavních záložkách.

Obrázek
Jedna z nich je FAVORITES, čili nejoblíbenější položky, kam si můžeme i přidávat vlastní řádky s nastaveními

Obrázek
MAIN a info o BIOSu, chipech ROG, systémovém čase apod...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pro přetaktování je tu EXtreme Tweaker s mnoha podzáložkami. Rozsah i zaměření recenze však neumožňuje vše tu vysvětlovat, to by bylo na samostatný článek

Nastavení RAM je pak kapitolou samou pro sebe...Jen první obrázek pro zajímavost postačí (včetně profilů RAM)
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Advanced - pro nastavení řízení funkcí CPU, jižního můstku, řadičů všeho možného (USB, PCIe, SATA, M2...) a podsvětlení

Obrázek
Obrázek
MONITOR záložka slouží pro sledování teplot, otáček ventilátorů a napětí na různých částech desky i CPU. A také k nastavení řízení ventilátorů apod.

Obrázek
Sekce BOOT

A záložka TOOL, kde najdeme také užitečné věci spojené s flashem BIOSu, iROG čipy, čtením DRAM konfigurací, GPU info, bezpečné smazání SSD do továrního nastavení a nastavení hotkeys pro ROG OC Panel
Obrázek
Obrázek
Obrázek

TESTOVACÍ SESTAVA A SOUBOR TESTŮ

Obrázek
Procesor nebude žádné ořezávátko, Intel Core i9 7900X s deseti jádry!

teplovodivá pasta Thermal Grizzly
chlazení AIO vyšší výkonostní třídy Swiftech H220
DDR4 paměti Kingstony HyperX Predator s čipy Hynix 4x 8GB RAM
Grafická karta Strix GTX 1050 Ti (o GPU testy tu dnes nepůjde)
zdroj Corsair AX1200 1200W
SSD HyperX 3K 120GB
Windows 10 Home 64-bit edice


Testy jsem použil už tradiční, možná by nebylo na škodu v budoucnu k nim přidat i modernější x265 a komplexní test Realbench. Prazvláštní výsledky jsem však měl s XTU, možná ještě není ranná verze XTU plně připravena na Skylake-X. Zbytek testů tvořilo: Superpi, wprime, rendery Cinebench, Blender a Corona. Nechybí x264 FHD test, práce s AVC v Truecrypt/Veracrypt, AIDA testy pamětí a FP, komplexní Geekbench, Winrar a 3D Mark11 Physic skóre. Jasně a čistě jen CPU testy, s GTX 1050Ti prostě ani nemá cenu testovat grafický výkon...

Nastavení v BIOSu Asus multicore jsme zakázal, a nechal tak CPU pracovat na Intel specifikacích (jinak by výkon byl o něco vyšší a také lehce by stoupla spotřeba). RAM jsem nastavil na Intelem definovaných 2666 MHz DDR4.

Obrázek

Obrázek
Výpis informací o desce, RAM a CPU, jak jsem měl nastaveno na testy v článku. BIOS je nejnovější.

Obrázek
CPU v jednovláknové a dvouláknové zátěži pracuje na frekvenci 4000-4500 MHz, záleží, jak stihne zareagovat i Intel Turboost 3.0 (4500 MHz). POkud chápu program správně, nejlepšími jádry jsou jádra č7 a č9.

Obrázek
V klasické zátěži, pokud se vám procesor nepřehřívá a nebo nenarazí na powerlimit, jádra boostují v plné zátěži na vysokých 4000 MHz, to je ohromný skok proti předchozím generacím HEDT procesorů! V AVX zátěži klesá frekvence na 3600 MHz.

VÝSLEDKY TESTŮ PŘED A PO PŘETAKTOVÁNÍ VČETNĚ
Obrázek

Připomínám, že jsem testoval dle specifikací Intel nastavení chování procesoru a s pamětmy na oficiální garantované frekvenci 2666 MHz DDR4 (dle Intelu). V základu je totiž BIOS nastaven na jiné chování, které si upravuje sám výrobce desek v rámci BIOSů.Prvně se podívejme na výpočtový výkon v Superpi (méně je lépe) a wprime výpočtu.

Obrázek
Obrázek
Deset jader udělá své a wprime 1024M je skutečně svižné...V Superpí zase umí procesor pracovat až po 4500 MHz! Po přetaktování CPU již zbortil hranici 1 minuty, což je "neuvěřitelná" rychlost.

Výpočet skrze FP-více je lépe (dat za sekundu).
Obrázek

Paměťové subtesty propusntosti jsou u Quadchannel o řád jinde než procesory spodporou dualchannel. Přesto skok za posledních pár let je vysoký, přidal jsem i relativně moderní Haswell a AMD FX.
Obrázek
Obrázek

S pamětmi trochu souvisí i test Intel XTU. Pro zajímavost jsem zařadil i Kabylake. Testy těží z naladění pamětí a z kanálového řadiče, umí i instrukce AVX. Pro zajímavost, s hodně nataktovaným 7700K procesorem a totálně vyladěnými RAM (frekvence/časování) by se bylo možné dostat na výsledek i9-7900X OC. Ten je však naopak dělán bez tweaků a zcela jednoduše :-)
Obrázek

A co práce s šifrováním souborů? V obou případech znamená větší bar grafu vyšší výkon...
Obrázek

Winrar je stále populární v běžném používání, spolu se 7-zip. Použil jsem však jen Winrar.
Obrázek

Render testy mám v oblibě a mám jich tu hněd několik. Zde se ukazuje celková síla procesorů. A je jansé, že dvacet vláken tu vydrtí zbylou konkurenci...Prvně ale jednovláknový CinebenchR10, pak už jen multithreadové výsledky...
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A Blender, Corona rendering...U obou je to čas v sekundách, čili méně je lépe.
Obrázek
Obrázek
-všimněte si, že AMD FX zde má určité problémy, pravděpodobné dané sdílením jednotek, což je nevýhoda modulárního řešení

Celkový výkon nám ukazuje komplexní test Geekbench, jak single thread, tak multithread část. Používám verzi 3.x, nová řada 4.0 mi přijde "podivná" co do výsledků.
Obrázek

Mnozí stále dekódují pomocí x264, ačkoliv koprese x265 je spořivější na velikost převodu...Tu ale v budoucnu zařadím také. Zatím tedy ono x264 na FHD rozlišení.
Obrázek

A nakonec 3D Mark11 v nastavení Extreme a výsledek za procesorový výkon.
Obrázek

Výkon i9-7900X je napříč testy většinou ve vedení. To se dalo čekat, dvacet vláken, vysoký turbobost pro jedno jádro, občas jej překonává a nebo se mu blíží pouze Ryzen 7 1800X a nebo v případě single threadu i7-7700K.

PŘETAKTOVÁNÍ A SPOTŘEBA
Spotřeba není žádná radost, snad ještě v základu je vzhledme k výkonu procesoru dobrá...Je zajímavé, že při AVX zátěži je nižší, než v reálném testu například renderingu. A proto jsme měřil obě dvě spotřeby. Procesor totiž v základu s AVX zátěží shazuje frekvenci a také napětí procesoru. Což se chytře projeví na spotřebě a pak se zdá reálné TDP 140W :). Nicméně ruku na srdce, v běžných testech toto TDP není reálné, a spotřeba je skutečně vyšší dívčí. Přesto však vzhledem k výkonu slušná.

Obrázek


Obrázek
Zde vidíme, jak CPU běží na základních taktech s AVX zátěží, frekvence je 3600 MHz, teploty jsou pěkných 60-70C na jádrech.

Situace se ovšem změní po přetaktování, to raketově vyleze vzhůru a to jsem ani nedal přespříliš vysoké napětí vcore! Uznejte sami, plus 200W navíc oproti základu :) A hlavně ve srovnání s Kabylake a Ryzen 7 to vypadá hrozivě. Viz níže v grafu.

Obrázek

Samotné přetaktování se zastavilo na 4600 MHz s 1.15V a pro AVX zátěž jsem snížil dvě turba, tedy na 4400 MHz. Šlo by teoreticky více, ale procesor není možné s vyšším napětím absolutně uchladit. To chce vodníka a nebo delid procesoru.

Obrázek
CPU lehce teplotně v AVX zátěži throtlilo. Ne hned, ale po pár minutách již ano. Mezi jednoltivými jádry je dost velký rozdíl. Říkám to znovu, pro Core i9 bude delid při přetaktování jasnou výhodou.

Teploty v běžné zátěži byly už rozumnější napříč testy do 90 C.
Obrázek

Samotný výkon na těchto frekvencích jste si mohli prohlédnout v předchozí kapitole. Když to shrnu, pro taktování se držte napětí maximálně 1.25V, každý čip je trochu jiný a některý může mít nižší VID a snese třeba jen okolo 1.15V, jako v mém případě. SIlně doporučuji minimálně ten nejlepší vzduchový chladič a nebo slušný Allinone vodník. Ideálně potom plnohodnotný vodní okruh. Můžete čekat přetaktování mezi 4400-4700 MHz. Dle kusovosti a chlazení. Pro AVX zátěž si v BIOSu zadejte negativní offset o dva či tři násobiče turba nižší, prostě to jinak neuchladíte :-)

LN2 je zábava!
Byla možnost si v průběhu psaní recenze ohmatat i to extrémní taktování. Prootže to bylo na EDčku pro partnery, šlo více o zábavu, show, než o zaryté seriozní taktování s plným soustředěním a laděním systému, dokonalých časování RAM atd. ALe i přesto pár výsledků stojí za zmínku.
Obrázek

S izolací jsem strávil asi hodinku času, nejvíce času mi zabralo šroubování závitových tyčí :-) Pro extrémní taktování je zcela nutné zapojit obě větve zdroje pro CPU. Kam se hrabe v OC spotřebově FX-9590...Core i9 je skutečně elektrárnou. Ale odmění se vám i výkonem!
Obrázek

A nyní pár výsledků
Obrázek

Cinebench je skutečně mazec na takové frekvenci s dvaceti vlákny
Obrázek
Obrázek

Geekbench
Obrázek

X265 HWBOT
Obrázek
Obrázek

Jak vidíte, testy proběhly mezi 5100 až 53xx MHz frekvence. Domnívám se, že při seriozním taktování bych z pamětí vytáhl okolo 3400 MHz s CL15 a z procesoru dalších 100 MHz navíc. Čili okolo 5400-5450 MHz pro testy jako Cinebench. Bude se tedy jednat o průměrně dobrý kus procesoru i9-7900X. Těžko říci, kolik by přinesl delid. Skylake-X má totiž coldbootbug okolo -80 C a coldbug kolem -100 C.

ZÁVĚR
Samotná deska Rampage VI APex je nejen designerský kousek, ale i funkční nadšenecký hardware. Pokud vezmeme netradiční agresivní design ve stylu "X" se šikmě umístěnými SATA konektory.
Z hlediska bonusů tu máme všechny možné SLI můstky, užitečné pin do desky pro extrémní taktování Kabylake-X (procesory pro dusík pro více než 7 GHz), spousta extrémních funkcí ulehčujících život overclockerovi, neskutečně podrobný BIOS, WiFi, konfigurovatelné podsvícení, spolehlivou funkčnost, spousta čidel, sensorů vlhkosti, speciálních fan konektorů pro maximální řízení otáček, dva osmipiny pro CPU a nebo ROG DIM2 sloty pro disky. I možnosti přimontovat konstrukci pro uchycení ventilátorků k dochlazovaní VRM. Prostě myslelo se na vše a leccos se ladilo i trochu za chodu s světovými overclockery. Ale za to ROG Asus nemůže, Intel se rozhodl prostě celou platformu urychlit, protože Ryzen je jednoznačně letos celkově zaskočil. Někoho možná zamrzí absence dalších RAM slotů, máte tu jen jeden quadchannel. Jenže koncept APEX je skutečně pro co největší možnosti taktování, včetně pamětí (a dva quadchannely jsou už "komplikací").
IO výbava je více než dostatečná a přemýšlelo se navíc znovu i myšlením overclockerů (USB2.0, PS2), s M2 v DIM2 slotech si taky vystačíme, je to asi nejlepší řešení co do teplot disků. Samotné zpracování napájení je vynikající, to nejlepší co se běžné dá osadit. Samotný pasiv není nijak velký, ale dostal alespoň žebrování a má chlazení mosfetů i zespodu. Vše je navíc propojeno pomocí heatpipe.
Čipset je moderně vybaven a ve spojení s Core i9 je to solidní rožíření. Ale za co by zasloužil Intel pár facek, to je nesmyslná věc s teplovodivou pastou. Opravdu, tenhle procesor je problém v přetaktovaném stavu uchladit! Stačilo by mít pájený spoj a teploty mohly být o 15-20C nižší a byl klid. Takhle je to buď o solidní vodě a nebo extrémních možnostech taktování. Provozovat jej na AIO tak jak mám v recenzi, to bych dlouhodobě nechtěl. Teploty atakující horní mez v zátěži, to prostě za to nestojí. A pokud chceme přiměřené teploty, zastavíme se někde na 4200 MHz s defaultním napětím CPU. Proto při koupi X299 a Intel Core i9 si pořádně rozmyslete výběr zdroje a chlazení. Je zajímavé, že ES co jsem měl také v rukou hřál méně. Možná to bylo kusovostí.
Suma sumárum, Rampage VI Apex je druhou vynikající deskou řady APEX pro extrémní taktování. Lze ji však použít i do průhledných PC, kde tato krásná deska s možnostmi řízení podsvícení vynikne. Ideální bude s Skylake-X, ale umí zprovoznit i Kabylake-X (pozor, to ne všechny desky X299 umí!). Doporučil bych k ní nějakou i7-7820X, která má solidní cenu a výkon (výkon kousek nad Ryzen 7 1800X) a nebo rovnou Core i9 (tam skutečně ale vezměte pořádné chlazení!). Můj osobní dojem z desky je výtečný, lepší jak z první Apex. Zde funguje vše bez jediného problému nastavení. Deska defakto "zkousne" všechno. Potěšila mě i pod tekutým dusíkem, kde za celý den nenastal žádný problém. Pouze jedno BSOD, což při extrémním taktování už roky nepamatuju....
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od racecar »

Pekna recka.

Ako sa sprava ten pasiv na vrm? Treba to ofukovat ako pri inych doskach?
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Trinec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. bře 2006

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od Trinec »

racecar píše:Pekna recka.

Ako sa sprava ten pasiv na vrm? Treba to ofukovat ako pri inych doskach?
Od včerejška mám napůl zprovozněno (plánuju rozdělit vodu na dvě větve - až bude příští týden k dostání monoblok).
Měřím teplotu kaskády čidlem od Aquera a teplota max. zatím na 60C co jsem viděl. Je pravda, že jsem tomu pořádně nezatopil, zatím jen pozoruju teplotu vody, jak se to stíhá předávat z proc-blok-chladič.
Edit: Dneska to trošku honím, pohrál jsem si s napětím a ejhle, teplota nádherná.
Přidávám náhled na tu kaskádu, je to tedy mněřené jen přiloženým čidlem pod chladič kaskády.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Intel Core i7-7820X@4600 - Adaptive mode CPU core - offset na každém jádře + EK-FB ASUS ROG R6E RGB Monoblock - Acetal+Nickel, Asus R6 APEX,G.SKILL Trident Z 3200/CL14, Evga 1080 Ti + EK-FC Nickel Acetal, Samsung 960 Pro, Xonar Essence STX II, Evga G2 1000 Sleeve, Thermaltake Core X71, Eizo CG 277-BK, Eizo S2433W, Aquaero 6 LT , Alphacooll Rad 3x140-60, Alphacooll Rad 2x140-40, Alphacooll Rad 3x120-60, EK Revo D5 2x
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od flanker »

7820X je ještě relativně OK, ale pokud taktujš a máš tam i9, je to třeba chladit. Žravější procesory než Core i9 v OC jsem ještě neviděl. Kam se na ně hrabe AMD FX Bulldozer a nebo Threadripper. Core i9 v OC si řekne tak o 50-100W víc než přetaktovaný FX-9590/Threadripper 1900 série.
Samozřejmě, záleží i na napětí, ale pokud člověk cche pořádný takt a má to čím chladit, je třeba tam dát tak 1.25-1.3V (chlazeno vodou) a to už si skutečně řekne o pořádnou dávku ampér :)
Legitreviews dokonce šlo do OC tak drsně, že jim na vodě i9-7980XE bral v stress zátěži skoro 900W (grafika byla v idle!)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Trinec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. bře 2006

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od Trinec »

racecar píše:Pekna recka.

Ako sa sprava ten pasiv na vrm? Treba to ofukovat ako pri inych doskach?
Tak nějaké doplnění po pár týdnech používání.
Teplota kaskády se pohybuje kolem 60 bez ofuku při zátěži, teď mám na ní při idle 45. Mám objednaný monoblok, snad ho ani nevyužiju ...
CPU s delidem na 55-58.
Intel Core i7-7820X@4600 - Adaptive mode CPU core - offset na každém jádře + EK-FB ASUS ROG R6E RGB Monoblock - Acetal+Nickel, Asus R6 APEX,G.SKILL Trident Z 3200/CL14, Evga 1080 Ti + EK-FC Nickel Acetal, Samsung 960 Pro, Xonar Essence STX II, Evga G2 1000 Sleeve, Thermaltake Core X71, Eizo CG 277-BK, Eizo S2433W, Aquaero 6 LT , Alphacooll Rad 3x140-60, Alphacooll Rad 2x140-40, Alphacooll Rad 3x120-60, EK Revo D5 2x
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od flanker »

ten delid je super, pomohlo, že?
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Trinec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. bře 2006

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od Trinec »

flanker píše:ten delid je super, pomohlo, že?
Já nevím, jaký byl proc před delidem, posílám jsem to rovnou z Alzy k Elkimovi. Takže nemám porovnání, snad jen z obrázku co si pastnul Elkin na stránky, tam ho porovnával.
A taky to moc nehoním, jen 4,6 GHz při 1,2 V
Intel Core i7-7820X@4600 - Adaptive mode CPU core - offset na každém jádře + EK-FB ASUS ROG R6E RGB Monoblock - Acetal+Nickel, Asus R6 APEX,G.SKILL Trident Z 3200/CL14, Evga 1080 Ti + EK-FC Nickel Acetal, Samsung 960 Pro, Xonar Essence STX II, Evga G2 1000 Sleeve, Thermaltake Core X71, Eizo CG 277-BK, Eizo S2433W, Aquaero 6 LT , Alphacooll Rad 3x140-60, Alphacooll Rad 2x140-40, Alphacooll Rad 3x120-60, EK Revo D5 2x
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od flanker »

to je myslím pořád docela slušný takt. 7900X bez delidu s tím mám zcela na hraně.

Pohrál jsem si v rychlosti s ESkem i7-7800X. Pod dusíkem se ale moc nepředvedl, kousek nad 5250 MHz idle a Cinebench končil na 5100 MHz.

Obrázek

Obrázek
Obrázek
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Trinec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. bře 2006

Re: Core i9-7900X a Rampage VI Apex

Příspěvek od Trinec »

Ale stačí instalovat hru po síti (3/4 hodiny) a teploty jsou úplně jinde ... VRM na 71 a procesor až na 83 ...
Intel Core i7-7820X@4600 - Adaptive mode CPU core - offset na každém jádře + EK-FB ASUS ROG R6E RGB Monoblock - Acetal+Nickel, Asus R6 APEX,G.SKILL Trident Z 3200/CL14, Evga 1080 Ti + EK-FC Nickel Acetal, Samsung 960 Pro, Xonar Essence STX II, Evga G2 1000 Sleeve, Thermaltake Core X71, Eizo CG 277-BK, Eizo S2433W, Aquaero 6 LT , Alphacooll Rad 3x140-60, Alphacooll Rad 2x140-40, Alphacooll Rad 3x120-60, EK Revo D5 2x
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“