Degradace OC CPU

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Jistě, ale celé to jde na bedra Alze, dodavatel/Intel vám to nevyreklamuje.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od elcrys »

Rok uplynul jako voda a CPU už není stabilní ani na 4500 MHz - snižuji tedy o dalších 100 MHz. Takže 4,4 GHz při zachování napětí 1,264 - 1,280 V v zátěži. Bude zajímavé sledovat, kam se to vyvine. Časem bych mohl otestovat i s jiným zdrojem, desku ovšem náhradní nemám.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A teploty jsou furt stejný? Přeci jebnom u Ivyho může vysichat tak prasopasta mezi CPU a IHS.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od alienGT »

Nabízí se otazka. Ma tedy smysl taktovat CPU na krev nebo se spokojit s -200MHz oproti maximu a tohle neresit.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jak kdy, o tom tady vedeme vždy debaty, problém je že jsou CPU co jedou 10 let na krev a nic a jdou CPU na který je člověk opatrnej a ty zdegradujou. Třeba elcrysův CPU jede na safe voltážích a stejně mu degraduje. Mě v minulosti zdegradovala 5775V (na už hraničních voltážích), a 8700K a ta byla na safe voltáži. Existují lidé kterejm zdegradoval Ryzen 3000 na cca 1,35v allcore a pod, a pak tací kterejm tam stará agesa pere boost voltage up to 1,475v a stále jim nic neni.

Nedá se to prostě paušalizovat, jsou CPU co držej a jsou CPU co degradujou a neni zde žádná pevná lajna typu "od týhle voltáže je to nebezpečný"
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: Existují lidé kterejm zdegradoval Ryzen 3000 na cca 1,35v allcore a pod, a pak tací kterejm tam stará agesa pere boost voltage up to 1,475v a stále jim nic neni.
Ještě aby to na defaultu degradovalo :-)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od elcrys »

DOC_ZENITH píše:A teploty jsou furt stejný? Přeci jebnom u Ivyho může vysichat tak prasopasta mezi CPU a IHS.
Tenkrát jsem dělal delid (popsáno ZDE) a mezi čip a heatspreader i mezi heatspreader a základnu chladiče jsem dal Coollaboratory Liquid Ultra. Každopádně teploty už přeci jenom nejsou jako dříve. Než to při testování v Intel Burn Test crashlo na 4,5 GHz tak jsem zaregistroval maximum 81 °C a potom po snížení na 4,4 GHz 82 °C po cca 40 minutách. V roce 2012 jsem měl max 77 °C na 4,6 GHz při srovnatelných podmínkách. Degradace tekutého kovu tam nějaká je, ale pořád se to relativně drží.
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od sam_217 »

Já můžu říct, že na mém bývalém 2600K kde šlo stabilně 4.9Ghz, tak teď už nejde a dává spíš 4.8.
Degradace přítomna, ale celkem pozvolná... cpal jsem tam ale 1.424V a přes dynamic vcore (aka adaptive...).
Nebyl to kus co dal snadno 5ghz, původně prošel i do win a něco vydržel, ale potřeboval na to asi 1.45V a to už bylo moc, neuchladil jsem s NH-D14...

Pak, sice je tohle vlákno o CPU degradaci, ale nejvíc jsem pocítil degradaci kdysi n GTX780 při pokusech udělat s ní 1300MHz. Dala ve výsledku maximálně 1280MHz, cpal jsem hodně volty (asi 1.3...), odehrál na tom Shadow Warriora...
pak jsem to safe provozoval na max 1240mhz při tušim snad ~1.24V ale časem jí to přestalo stačit a musel bych opět zvyšovat Vcore, což kvůli teplotám jsem se na to vykašlal a klesl jsem na 1200 mhz 1.2V. No a myslim že časem dokonce i na těch 1200Mhz chtěla 1.22V...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od ifkopifko »

sam_217 píše:Degradace přítomna, ale celkem pozvolná...
Problém je určiť, či naozaj zdegradoval CPU, alebo je to doskou/zdrojom... bez stroja času nie úplne jednoduché.
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Z mech zkušeností něco jako "degrade OC na straně zdroje/desky" neexistuje. Nikdy jsem se s tim nesetkal. I u desek a zdrojů kde je třeba polovina kondíků vyteklá tak držej OC co dříve, držej do chvíle kdy kapacita zbejvajících nestačí a začne to lehat do blackscreenu celý protože CPU vysaje proud než jej další PWM pulz z mosfetu doplní. Ale dokud to nedojde do tohodle bodu tak obvykle neni rozíl, resp ne stylu že by to dalo třeba o 100-200Mhz méně.

U zdrojů když odejde filtrace tak je tam zvlnění ale to pokreje VRM desky/grafiky pokud to neni úplnej shit (eghm cheap 5700XT radeony třeba eghm...), ale samotnej zdroj to drží dokud mu doslova neumřou mosfety (což se stane protože takovejto stav bez filtrace v kombinaci s vysokym loadem je přetěžuje).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od python.p »

ifkopifko píše:
sam_217 píše:Degradace přítomna, ale celkem pozvolná...
Problém je určiť, či naozaj zdegradoval CPU, alebo je to doskou/zdrojom... bez stroja času nie úplne jednoduché.

Co je na tom složitého, dám CPU do jiné desky a hotovo.

5820K co jede 24/7 žádná degradace.

Hromada dalších 7700k s mým OC bez degradace.

Ale, moje vlastní CPU, který mám vždy jen lehoučce pod hranou. Degradace a vlastně jedna 6700k taky, to jsem řešil nedávno a to tam byl jen takovej pohodovej OC.

Pokud CPU jede mimo specifikace, což u OC a třeba i undervoltu je, dochází prostě k degradaci, ale je jen na kusu CPU jak moc. Stejně jako jsou kousky co dají 5,2GHz s prstem v nose, tak jsou kusy co dají sotva 4,7GHz.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jovzin
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2016

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Jovzin »

Hmm pekne precitanie.

Mam pocit ze moja i5 -2500K uz tiez ide pomalu do kremikoveho nebe.
Posledne 4 dni mi zacal padat PC aj v IDLE. Co je zaujimave lebo ked som hral hru tak to nepadlo vobec. Ale ked som napr zapol Firefox a nieco hladal alebo zapol software na pozrenie IP kamery co mam vonku tak zrazu to klaklo.
Ale je zaujimave ze nikdy to nevyhodi blue screen iba proste zrazu cierna obrazovka ako keby som vypinal PC alebo vypol monitor alebo odpojil kabel od monitoru z grafickej.

Tak som najprv zhodil OC Turbo co som mal na 4Ghz nastvene od roku 2013 tusim. Viac som nikdy nepotreboval. Plus nevedel som kedysi robit OC normalne a cital som ze Sandy Bridge siel urobit aj prave OC cez Turbo tak som to nechal to OC cez Turbo na 4Ghz a nechal som default Vcore , kedze som vsade cital , ze 4Ghz musi 2500K zvladnut na default nastaveniach v pohode.

Kazdopadne co ma dostalo tak znova po nastaveni v BIOSe na default/stock values to zase padlo akurat tentokrat to bol iny BCCode ako to bolo pred vypnutim OC. Co som nasiel na nete tak je mozne , ze je to prave RAMkami alebo ten CPU uz proste degradoval. Ja si osobne myslim ci to nebude aj ta zakladna doska, ci uz neblbne. Doska a CPU je to najstarsie co v tej bedni mam. Vsetko ostatne bolo kazde 3 roky menene ( RAMky, HDD za SDD, Grafika, PSU , vetraky )

Ako najprv padol moj suspect na tu graficku ale ako pisem ked hram narocne hry na grafiku tak pohoda vsetko slape ziaden pad alebo cierna obrazovka. Plus ta grafika je 2 roky stara RX 570 Pulse.

Potom ma napadlo ci to nebude ten moj Windows 7 ktory som naposledy reinstaloval v 2016, ze je tam uz kopu bordelu v registroch a podobne. Takze idem prave naistalovat win 10 aj ked nie vlemi rad ale co uz.

Potom padlo podozrenie na RAMky. Kedze ja som tam asi 3 roky dozadu napchal 4x4Gb PAtriot Viper ramky a idu na default nastaveni 1600Mhz s XMP profilom enable. Skusal som ich pretaktovat ale tak nedali to alebo teda skor nedala to Zakladna doska Gigabyte co som zistil, ze ona velmi neni nadsena ani z toho , ze tam je 4 x 4GB ked ona ma radsej iba dual channel a nie prave 2x dual channel ako to mam ja teraz. Vtedy som to vedel nejako obalamutit a fugovalo to. Ale vyzera ze uz ani toto asi nejde. Takze prave som objednal nove 2x8Gb Patriot Viper 1600Mhz RAMky a uvidime ci sa to zlepsi.

Tak uvidime skusim to najprv zase v default stock settings na tom win 10 s novymi ramkami a uvidime ci to zase padne pri idle zatazi.

Ale priklanam sa k nazoru , ze to TURBO OC je mozne ze mi celkom urychlilo degradaciu CPU aj ked som siel na stock Vcore a pustal som do toho zakladne stock napatie co je tusim 1,22 pre stock i5-2500K. Plus ta zakladna doska mam pocit , ze tiez uz to neni to co byvalo. Kontroloval som aj kondiky na doske a vyzeraju stale v pohode ziadne vypukle vrchne casti. Este skusim aj dat novu pastu pod vetrak na CPU.


Vidim to ze este do leta to s nim nejako vydrzim ak aj on vydrzi dovtedy a potom uz konecne ten AMD Ryzen musim postavit.
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od fmx rider »

Chcipa deska.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Atapi »

Obvykle jdou problémy se stabilitou na vrub desce, CPU je všude hromada ty to vydrží, měl jsem 2500K přetaktované celou dobu mnohem víc než ty a fungoval spolehlivě i nad 4 GHz než jsem ho minulý rok vyměnil. Na druhou stranu desek je nedostatek protože chcípaj a P67/Z77 se prodávaj stále klidně i za dva tisíce, byť už to má skoro 10 let...
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem jel launchday solidní kus 2600K na 5Ghz 1,45v cca 2 roky, nezdegradoval a ten CPU pak šel do sekundárního PC kde jede na 4,4Ghz 1,25v protože deska víc neutahne (kaskáda víc nedá, Gigabyte Z77 D3H) tam je těch 8 let a zatim vše ok. Na desce mezitim zheblo cca 4 roky dozadu intelácký USB 3.0, fungujou už jen 2.0 porty a 3.0 porty z Asmedie, jinak se ale celek drží, zbylej HW je taky letitej, GTX480 tka a SB X-FI PCI s tim front-panelem. Vše je to dnes už 10+let starej HW.

Mam tam i zachytávačku od Backmagicu do PCI-E4x a ten komp slouží na nahrávání + je na něm dualboot s XP pro retro účely. Doufám že si svou funkčnost ještě mnoho let udrží.
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Hargi »

Rovnaké problémy mi začala nedávno robiť doska - 11-ročná P6X58D-E s LGA1366. PC sa občas z ničoho nič vypol, žiadne BSOD ani poruchová hláška, len proste zhasol. Po spustení vypísalo chybu - "Overclocking Failed !" a musel som resetnúť BIOS do def. nadstavení. Najrpv som tiež podozrival procesor (hlavne keď mi pred mesiacom umrel AMD 5900X po 2 týždňoch), no mám doma 3ks - i7 930, Xeon X5660 a X5690 - robili to všetky. X5690 som mal pretaktový roky na 4,2 GHz

Chyba bola nakoniec v doske - studený spoj na 24 pin. konektore zo zdroja - všimol som si to až tak že keď počítač už ani nešiel spusiť (len sa zapol a o 1s vypol - takto cykloval) som našiel horúci konektor, po pritlačení už PC nabehol :-D
Príznaky boli aj tie že podsvietený power button na doske občas pohasínal, rovnako LED na grafike, svietili ako keby boli podsvietené sviečkou :mrgreen: Konektor som opravil a PC už ide bez problémov.

Podľa mňa to bude mať skorej na svedomí napájacia kaskáda - staré kondenzátory už nedokážu pracovať tak ako pred 10 rokmi, alebo iná časť dosky. Či je kondenzátor vadný/zdegradovaný pohľadom nezistíš, musel by si ich vypájkovať a zmerať, alebo vymeniť. Menil som už kondenzátoy ktoré boli opticky ako nové ale mali tak 1/10 povodnej kapacity.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od python.p »

python.p píše:
Co je na tom složitého, dám CPU do jiné desky a hotovo.

5820K co jede 24/7 žádná degradace.


Hromada dalších 7700k s mým OC bez degradace.

Ale, moje vlastní CPU, který mám vždy jen lehoučce pod hranou. Degradace a vlastně jedna 6700k taky, to jsem řešil nedávno a to tam byl jen takovej pohodovej OC.

Pokud CPU jede mimo specifikace, což u OC a třeba i undervoltu je, dochází prostě k degradaci, ale je jen na kusu CPU jak moc. Stejně jako jsou kousky co dají 5,2GHz s prstem v nose, tak jsou kusy co dají sotva 4,7GHz.
Tak jsem to zakřikl, bylo potřeba snížit násobič. Při dlouhým renderu to začalo padat...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jovzin
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2016

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Jovzin »

Ahojte vsetci.
Tak mam pocit ako tu vacsina z Vas pise ze to bude doskou. Uz je to proste stara 10 rocna doska.

Kupil som tie nove Patriot Viper 16Gb (2x8) kit RAMky co idu na 1600Mhz. Precistil cele PC od prachu, prepastoval procak s chladicom.
Zapol PC , nainstaloval Win 10 poinstaloval drivre a...
Nabehol do BIOSu , ze tak idem urobit par zmien. No a nastalo to , ze hned ako zapnem XMP profile 1 a dam save and quit tak PC zacne sa vypinat a zapniat a vypinat a zapinat. Asi na 4 pokus to nejako nabehne az do Winu. ALe ked pocas loadingu BIOSu stlacim ( press DEL to enter setup :D ) tak ma privita hlaska , ze bol tam spatny OC a ze nastavili sa default nastavenie a ze Voltage sa resetol....
Takze moze byt , ze nove RAMky su zle ale pochybujem. Skor by som to teiz bral , ze doska na 90% proste ide pomaly do kremikoveho neba no.

Takze bud teraz este ako pise Atapi skusit kupit niekde ked najdem rovnaku Gigabyte P67-UD4-B3 rev 1.1 ako mam ( abo aj inu ) alebo proste uz ten PC nehat kludne odist :) a kupit nieco nove. Akurat ak by som chcel este nejaku P67 dosku mam pocit , ze to sa uz neda kupit ako nova ci ? Skor asi z bazaru a to nechcem riskovat.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Do jakých dvou slotů jsi ty RAMky dal?
Jovzin
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2016

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Jovzin »

Najprv som skusal 2 a 4 ako som mal vzdy, dlhe roky tie predosle. Ale ked to nechcelo ist s tym XMP profile tak som si povedal ok asi po 10 rokoch odchadzaju uz aj sloty tak som to dal do 1 a 3 ale zial robilo to aj tam s tym XMP profile 1 nastavenim. Zatial som ich nechal v tom 1 a 3 slote.
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“