Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

Dobrý den

Je dobrý nápad koupit teďka paměť RAM? (DDR4)...? Ceny šli dost dolů a podle mě to už moc dolů nepůjde... Nebo je předpoklad že RAMky půjdou ještě nějak výrazněji dolů...? Podle mě už ne a tedy teď je ideální čas na koupi... ANO/NE...?

(Jako seženete 64 GB DDR4 za 3200 Kč... to mi přijde že to už nemá moc kam klesat)...?

A druhý dotaz - je nějaký důvod proč NEkupovat RAM (novou) z Amazon.de...?
Viděl jsem tak teď dobrou RAM (kompatabilní s tou co mám teďka) za cenu za kteroz ji už v ČR neseženu... Je nějaký důvod proč RAM nekupovat z Amazon.de...? Záruka i tam je 2 roky ne...?

Děkuji
urban.novak
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od urban.novak »

Jak je to se zárukou na Amazonu? Poskytuje jí Amazon nebo prodejce? Až za půl roku prodejce zavře krám, máš kde uplatnit reklamaci?

Jinak v mironetu maj G.Skill Ripjaws V Black 64GB (2x32GB) za 2 729

Jestli si na Amazonu našel kvalitní RAMky za dobré ceny, tak nebuď sketa a dej odkaz.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

No na tu záruku se ptám já vás pane :-)! Já právě nevím... z amazonu.de jsem se koupil poprvé (2x už) teprve pred par tydny (jeden, nebo dva) a jen "blbosti", ne elektroniku... Takze nevim jestli nebude problem... S napajenim/elektrinou snad ne, to je kompatabilni, ale nejvic me asi zajima ta zaruka... Nekde jsem cetl ze v EU amazon proste musi davat 2 roky... ALe vím že když jsem nějaké zboží občas přidával do košíku, tak mi to nabídlo "prodlouženou zaruku" (za příplatek) 3 roky, ale byla tam možnost kliknout i na 2 roky (!) to mě překvapilo, protože jsem myslel že 2 roky jsou default...

A s cenami RAM obecně - chápu/odhaduju to správně že ceny už moc dolů prostě nemůžou jít a tedka je cenové dno víceméně a ideální čas na koupi...? Ano/Ne...?

RAM - No já mám momentálně ve starém buildu (mimojiné) 32 GB - Corsair Vengeance LPX 2x16GB DDR4 3200 MHz CL16, DIMM, 1.35V (CMK32GX4M2E3200C16)

A chtěl bych právě kvůli KOMPATABILITE koupit co možná nejpodobnějí modul (ale 64 GB, celkem bych měl 96 GB tedy a all 4 ram slots populated). Nejpodobnějí pamětí je: https://pameti.heureka.cz/corsair-ddr4- ... west_price
Tedy: CMK64GX4M2E3200C16

a ten je v CZ za 3500 kč cca (nedávno ještě za 3200 kč). Na amazonu.de ho mají právě za těch 3200 kč pořád... (a dopravu zdarma)...

Ty vase: https://www.mironet.cz/gskill-ripjaws-v ... +dp485754/
jsou "jen" 2666 Mhz (moje 3200 Mhz , i když je otázka jestli můžu na 3200 mhz jet vsechny 4 moduly kdyz jsou vsechny ram slot populated)... Je to jina značka (KOMPATABILITA...?) a mají poněkud vyšší pasiv...
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

A ještě teda ohledně zaruky... Nemůžu si RAMky po nákupu k zaruce registrovat přímo nějak u výrobce (Corsair)...? Tak jak to jde s HDD např. (myslím)...? Tím by odpadla starost s tím jestli záruku a jakou poskytuje přímo amazon...?
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od Briketa »

K reklamaci pamětí u výrobce ti stačí faktura. Jen ta faktura asi nemůže být od nějakého lokálního prodejce. Přečti si záruční podmínky výrobce, jak dlouho ta záruční doba je. Já jsem reklamoval Kingston, ty jsem musel poslat do SRN, a pak Crucial, ty jsem posílal do Brna. Micron (Crucial) ani nechtěl fakturu.

https://help.corsair.com/hc/en-us/requests/new?
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
urban.novak
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od urban.novak »

Jestli je to takovýhle "značkový" zboží, tak se toho nemusíš bát, nejspíš budou mít podobnou záruku jako na alíku, tedy na to, že ti zboží dojde a aspoň týden po doručení bude fungovat. Já se nejspíš k nákupu přidam, hned jak někde najdu 5900X za dobrou cenu.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

Briketa píše: pon 12. čer 2023, 16:06 K reklamaci pamětí u výrobce ti stačí faktura. Jen ta faktura asi nemůže být od nějakého lokálního prodejce. Přečti si záruční podmínky výrobce, jak dlouho ta záruční doba je. Já jsem reklamoval Kingston, ty jsem musel poslat do SRN, a pak Crucial, ty jsem posílal do Brna. Micron (Crucial) ani nechtěl fakturu.

https://help.corsair.com/hc/en-us/requests/new?
díky

a odkud jste kupoval ten kingston? taky amazon.de?
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od Briketa »

Jedna DDR4 byla z Alzy a druhá z CzC. Alza ani neuvádí S/N na faktuře, v Kingston.com chtěli ty paměti při reklamaci vyfotit.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od alienGT »

@TomiMomi
Nekupujes Abramovicovu jachtu. Resis tu vec za 3000,- tak bych s tim neztracel ani minutu navic, objednal prvni slusne pameti z CZ a druhy den je mel doma.
Kolik tu chces usetrit 400,- ? To nestoji za ten investovany cas a pripadne problemy s reklamaci. Takhle to hodis na prodejnu co mas u baraku a hotovo.
Kdybys jen polovinu casu, co tomu venujes stravil na brigade, tak jsi v plusu :roll:
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomasX »

Nejde jen o reklamaci (což je u pamětí dost vzácné).
Vzhledem ke snaze osadit 4 moduly různou kapacitou a různým časováním, tak je otázka jestli to bude vůbec fungovat.
Já bych bral paměti tady od dodavatele co je případně vezme bez keců zpět.

Z amazon.de bych bral jen to co nejde u nás sehnat nebo to má nesmyslnou cenu (např. DDR5 ECC UDIMM od Kingstonu).
RADEONX800
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: Pardubice

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od RADEONX800 »

Pokud ti to nepojede tak hodně štěstí s reklamací kvůli usetrenym 4 stovkám a osobně bych vzal mushkiny z mironetu za 3600 mají lepší časování nez ty corsairy co jsi poslal... Ono je debilní že všichni prodejci ram nepísou jaké používají na ram chipy, to by pak vyber hodně ušetřilo a bylo by jedno od koho ta ramka vubec je...

https://www.mironet.cz/mushkin-redline- ... +dp583958/

Pozor mironet tam ma chybu casovani tech ramek je ve skutecnosti 16-18-18-38
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od coyd »

A potrebujes realne 96GB RAM ? Podle me je nesmysl michat ruznou kapacitu a ruzne specifikace ramek dohromady, v nejlepsim pripade to snizi vykon podle tech horsich a v tom horsim to nepujde vubec, obecne mit osazene vsechny 4 sloty muze byt problematicke i u totoznych modulu . Za me koupit novy kit 2x32GB a ten stary prodat.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Asi tak ,to nemá smysl. Zbavit se starejch 16GB modulů a koupit nové 2x32. V počtu 2 modulů pokud stačí 64GB, pokud nestačí tak vzít 4 a je to. Nekombinovat se starejma RAM a kašlat na věci typu zahraniční koupě. V době kdy jsou dnes RAM tak cheap je tohle o ničem.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

Ještě se chci zeptat:

Je možné otestovat komptabilitu pamětí RAM (ten ¨nový 64 GB modul+muj stávající 32 GB modul), v PC i bez jakkéhokoliv disku (a tedy hlavně míněno jako - bez nainstalovaného OS (windows))...? Protože bych to chtěl koupit co nejdříve (zatímco ceny jsou ještě nízké), ale absolutně se mi tedka nechce sr** (ano vyloženě až takto vulgárně) se zálohou starého systémového disku, celkově zálohou starého PC, studováním jak přenést windows licenci atd...

Chtěl bych to prostě jen koupit a otestovat jestli jsou ram kompatabilní (a pokud ne vrátit v rámci 14ti dnů a koupit jiný modul a zkusit) a samotný čistý instal windows provést až třeba za měsíc (až budu mít čas, udělám si zálohy atd.)... Potřebuju pro otestování kompatability RAM opravdu mít nainstalovaný windows...? Nebo to poznám hned v BIOSU, při POST testu...? (a do windows vubec nemusím a tedy ho nemusím mít ani nainstalovaný)...

Případně je možnost ještě stáhnout nějaký mix "testovacích" prográmků (snad založen na nějakém linuxu?) který se nainstaluje na USB stick a spustí se systém z něj - obsahuje to spoustu ruzných kontrolních, diagnostickckých a testovacích nástrojů.. (nevím ted jak se to jmenuje... asi je i více podobných typů... (jak se tomuto obecně říká))...?

Prostě stačí pro otestování komptability RAM - BIOS, POST test, případně kolekce těchto testovacích programků zavedená z USB flash disku...? Nebo prostě fakt musím mít nainstalovaný windows...? (doufám že ne... :-(...?)

Děkuji
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od Mr.Nigga »

Hoď si MemTest86 na flash disk a nabootuj z něj
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomasX »

Pokud to vůbec dohromady naběhne tak to nejspíš bude "kompatibilní".
(možná to bude chtít zkoušet různé kombinace osazení ve slotech)

A pak ten memtest z bootovací USB flash na ověření stability.

Pokud nepotřebuješ nutně 96GB tak jen těch 64 bude chodit určitě (a nejspíš s lepším časováním).
Mix pamětí je nejistý.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

TomasX píše: úte 20. čer 2023, 18:14 Pokud to vůbec dohromady naběhne tak to nejspíš bude "kompatibilní".
(možná to bude chtít zkoušet různé kombinace osazení ve slotech)

A pak ten memtest z bootovací USB flash na ověření stability.

Pokud nepotřebuješ nutně 96GB tak jen těch 64 bude chodit určitě (a nejspíš s lepším časováním).
Mix pamětí je nejistý.
"naběhne" myslíš POST test těsně předtím než by se měl začít zavádět OS (windows) jo..?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od Zivan »

Ono někdy fungují nečekané kombinace, jindy nefunguje i to, co na první pohled vypadá jako bezproblémová kombinace.

Aktuální free Memtest podporuje UEFI, tak nahrát na flash disk, SD kartu ve čtečce a při startu zvolit boot ze správného média
https://www.memtest.org/
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od TomiMomi »

Zivan píše: úte 20. čer 2023, 19:06 Ono někdy fungují nečekané kombinace, jindy nefunguje i to, co na první pohled vypadá jako bezproblémová kombinace.

Aktuální free Memtest podporuje UEFI, tak nahrát na flash disk, SD kartu ve čtečce a při startu zvolit boot ze správného média
https://www.memtest.org/
Díky
Nemám doposud zkušenosti s Memtest. Soudim že je tam více různých testu. Ktery test (testy?) bych měl konkrétně provést pokud mě zajímá kompatability ram konkrétně?
Děkuji
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrý čas na koupi RAM...? ( z Amazon.de)

Příspěvek od Zivan »

Hned po bootu se spusti testy a pojede to, dokud to nezastavis. Zalezi na velikosti a rychlosti pameti, jak dlouho bude trvat jedno kolo testu, ale nechat bych to alespon jednou projet pro zakladni overeni, ze ty pameti spolu funguji.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Odpovědět

Zpět na „Paměti“