kombinace různých RAM

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
arcadion
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2018

kombinace různých RAM

Příspěvek od arcadion »

ahoj. mám doma 4x 8GB RAM ADATA XPG DDR4 2400 Dazze (32GB).
na desce X399 Taichi pro Threadrriper, která myslim podporuje quad-chanell.
potřebuji rozšířit na 64GB ram, ale nevejdou se mi tam další 4x 8GB ram (velký větrák)
a navíc ADATA už Dazze nevyrábí.

- můj dotaz zní, když mám OC počítač, ale ne ram, bude vadit
když budu mít 4x 8GB ram a pak 2x 16GB ram?
- bude vadit, když to nebudou ram od ADATA (ale budou 2400 DDR4 a
budou podoporované deskou)?
- případně můžu mít s konfigurací 4x8+2x16 problémy s taktováním procesoru
(ram netaktuji, nebo jen tolik kolik je nezbytně nutné pro OC procesoru)?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jako problém to je, u tohodle CPU to fakt chce mít na každym kanálu stejnou kapacitu a počet ranků. tzn na tý jedný straně kde se ti nevejdou budeš moci mít místo 2x8Gb na kanál 1x16, ale nemůžeš mít 2x16 na jednom kanále a ten další kanál komplet práznej, ta DIE by pak jela jen single-channelu a byla by to brzda.

Threadripper neni normální CPU, je to více CPU pod jednim IHS a představ si že některý máš bez paměti nebo se single, to neni dobrý.
arcadion
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2018

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od arcadion »

složitá situace. když teda dokoupim k 4x8gb ADATA nějaké jiné 4x8gb (třeba Kingston, Crucial), které nejsou tak vysoké, aby se vešel větrák, je to lepší řešení? nebude problém ADATA vs Kingston (dokoupím DDR4-2400)?
a poslední dotaz, ve specifikacích pro základní desku jsem našel podporu pro různé ram. z těch novějších v seznamu neni skoro žádná, bude velký problém, když desku osadim ram, kterou nemá vyslověně Asrock uvedenou, že jí podporuje?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od killerek »

Pokud chces mit jistotu, tak koukni na 2x8GB sety, které spise budou v seznamu u desky a pak si najdi set 4x8GB od stejného výrobce se stejnymi parametry.
arcadion
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2018

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od arcadion »

už jsem koukal na 2x8 sety, ale nenašel jsem od steného výrobce u stejných ram 4x8, bude asi nebude problém mít 2x8 sety a koupit dva. nebo bude?

https://www.czc.cz/adata-xpg-gammix-d10 ... 80/produkt
https://www.czc.cz/corsair-vengeance-bl ... 49/produkt
https://www.czc.cz/g-skill-aegis-16gb-2 ... 42/produkt
https://www.alza.cz/patriot-viper4-seri ... 591590.htm

co z toho se dá doporučit?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já paměti kupuju separé, ne v setech, aby také šly separé reklamovat a ne kombinace jinejch RAM vadit nebude, ale zrovna Adata... no, kdo chce kam. Když už kupuješ paměti pro Ryzen můžeš vybrat ňáký pro něj vhodný, ala moduly s agresivníma latencema, ne něco s CL 16-18-18-38 ala ty nejhorší hynix moduly co vyhrabali.

Nic z těch pamětí co jsi vybral se mi nelíbí, buďto tam dej ňáký Crucialy nebo si připlať za Gskills se Samsung B-die čipy a CL14.
arcadion
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2018

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od arcadion »

ono já zase nepotřebuji nic super. ty ADATA jsem vybral před půl rokem protože to ta deska podporovala. čínská deska samozřejmě čínský paměti :-) ty co paměti, co jsem vybral jsou low-profile (nižší) a zároveň je plus/minus podporuje ta deska. Crucily to moc nepodporuje :-(
https://www.asrock.com/mb/AMD/X399%20Ta ... asp#Memory

chápu, že je lepší CL14 než něčo jako CL16/18 (CL 16-18-18-38), ale já nepotřebuju výkonné paměti
já potřebuju hodně ram a co nejstabilnější systém na OC procesoru.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mě je to jedno, je to tvoje volba dávat tam ty nejhorší paměti, tak se prosimtě aspoň vyhni těm patriotům, zbytek je u low-end modulů loterie, ostatně jako u Ryzenu vždy.
Skogamandry
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2017

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od Skogamandry »

V com konkretne su tieto Patrioty horsie ako konkurencia, ze sa ich treba vyvarovat? Maju solidne spracovanie,zaruku, dualrank... co sa loterie tyka, uz v roku 2017 s Ryzenom (B350/R5 1600) fungovali na 2933MHz (dnes mozno aj 3GHz po updatoch, uz som sa k tomu nevracal), s druhym Ryzenom idu na prvu dobru rovno 3GHz (Asus, MSI B450 - R5 2600/R3 2200G) - pisem len co mam vyskusane. Ostatne aj tu boli svojho casu testovane a vzhladom na to, ze uz dlho stoja v podstate polovicu toho co slavne flery, z toho vysli celkom fajn. Neviem teda ako pre Threadripper, ale do normalneho PC pre bezneho uzivatela (trebars v mnou uvadzanych parametroch) sa mi zdaju celkom rozumnou volbou.

Pripomienka toho testu:

https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=1&t=255945
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nemůžeš se ale spolehnout na to že tomu tak zejtra bude, u většiny low-end výrobců se nemůžeš spolehnout na to že čipy co tam jsou dnes tam ještě budou za měsíc. Pokud bylo něco v roce 2017 dnes když si koupíš tu samou ramku bude úplně jiná a Patriot ne z toho důvodu že jsou známý svou nekompatibilitou. Proto, nic víc.

Proto high-end = dobrý ram se Samsung čipy a agresivními timingy.
Midrange = Crucialy, OC průměr ale kompatibilita výborná + jsou tam vždy micron paměti, žádný random.
Low-end = ten ostatní bordel s odapdními moduly typicky Hynix, ala ty různý 3,2Ghz CL18 nebo 16-18-18 1,35v paměti, TRFC se taky nedá dostat na solidní hodnoty, prostě bleh. Pozor, toto ale paltí jen pro moderní DDR4 moduly tak za poslední 2 roky. Starý moduly s poloviční densitou ala 8GB dual-rank, tak tam byl Hynix velice dobrej.
arcadion
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2018

Re: kombinace různých RAM

Příspěvek od arcadion »

DOC_ZENITH píše: Proto high-end = dobrý ram se Samsung čipy a agresivními timingy.
Midrange = Crucialy, OC průměr ale kompatibilita výborná + jsou tam vždy micron paměti, žádný random.
Low-end = ten ostatní bordel s odapdními moduly typicky Hynix, ala ty různý 3,2Ghz CL18 nebo 16-18-18 1,35v paměti, TRFC se taky nedá dostat na solidní hodnoty, prostě bleh. Pozor, toto ale paltí jen pro moderní DDR4 moduly tak za poslední 2 roky. Starý moduly s poloviční densitou ala 8GB dual-rank, tak tam byl Hynix velice dobrej.
Díky za info, to je přesně, co jsem potřeboval vědět. jinak bych to hledal po fórech měsíce.
(beru Crucialy)
Odpovědět

Zpět na „Paměti“