Předělání USB klávesnice na bezdrátovou

Vše ostatní - tiskárny, skenery, zdroje, klávesnice, myši, herní zařízení, skříně a další.

Moderátor: L4mka

Odpovědět
Astrell
Nováček
Nováček
Registrován: 06. bře 2014

Předělání USB klávesnice na bezdrátovou

Příspěvek od Astrell »

Ahoj

Nejsem určitě první ani poslední kdo o něčem takovém uvažuje, ale přesto to zkusím...

O co mi jde:

Mám poměrně (pro mě určitě) drahou herní klávesnici Logitech G19, která má napájecí a komunikační "dvojkabel", který se mi někde uvnitř zlomil, právě v místě vstupu do klávesnice nebo těsně u desky (obvodu), což je, bohužel, hned za vstupem do klávesnice, a tak funguje jen občas - pod správným úhlem. Nejsem žádný elektronik, takže i když si dokážu ledasco opravit sám, tohle je patrně nad moje síly. Náhradní díly se koupit nedají, jen na Ebay jsem našel celý použitý kabel i s "kusem klávesnice" za asi tisícovku s poštovným, z použité rozebrané klávesnice. A protože mi obecně kabely dost vadí, a bojím se, že se to stane znovu, jelikož klávesici často používám na klíně a pod, začal jsem uvažovat jestli by nešlo nějak předělat tu klávesnici na bezdrátovou. Hledal jsem hodiny na internetu, a zjistil, že se prodávají jakési dost nepraktické krabičky, které jsou velké a neforemné, ale zvládly by to pomocí konverze na Bluetooth signál (původně jsou určené pro Android, ale jde je použít i pro PC). Problém je, že zvládají max. proud včetně napájení jen 200mA. Nevím přesně kolik vyžaduje moje G19, ale určitě víc, protože má kromě datového kabelu ještě extra napájecí kabel, který lze buď napojit do dalšího USB pomocí redukce (kterou nemám), nebo pomocí síťového adapteru napájet klávesnici ze zásuvky. Podle toho tedy usuzuji, že napájení bude vyžadovat výrazně víc než jen těch 200mA - pravděpodobně to bude kolem cca 1000mA nebo i více (součástí klávesnice jsou mimo jiné i dva USB porty). Toto řešení tedy nemohu použít, a jiné jsem nenašel.

Moje představa:

Představoval bych si něco co by se pokud možno zabudovalo přímo do klávesnice, nebo "přilepilo" pod ní zespodu (tedy aby to bylo pokud možno relativně tenké, ale může to mít větší plochu), a co by nějak - jakkoliv komunikovalo s PC na dostatečné úrovni, jako klasické USB. Našel jsem že existují i jakési WUSB adaptery, které fungují úplně stejně jako klasické USB, jen bezdrátově, ale bohužel se mi nedaří najít žádný takový výrobek na trhu, ani v zahraničí, na Ebay nebo Amazonu, zkrátka nikde (moje angličtina není pravda dokonalá, ale zkoušel jsem různé kombinace výrazů USB, Wireless, Cableless, i přesné formulace opsané z Wikipedie, a dokonce i názvy konkrétních řešení ze seznamu certifikovaných výrobků - marně).

Připojil bych k tomu dobíjecí článek či nějakou baterku - např. z mobilu - pokud to nějak jednoduše jde, kterou bych pak nabíjel přes noc pomocí třeba USB nebo nějakého napájecího zdroje. Potřebuji aby to vydrželo fungovat pokud možno 16+ hodin (i za rok nebo dva, až kapacita baterie klesne), a zvládlo to napájet tu mojí G19, a vysílat všechna nezbytná data oběma směry (klávesnice má programovatelná tlačítka - makra, display, který v nejhorším i oželím - není pro mě důležitý, multimediální tlačítka, ovládání hlasitosti "kolečkem" (to bych velice rád zachoval), RGB podsvícení kláves, atd. Ideálně aby fungovaly i USB porty které jsou součástí klávesnice, ale to také není podmínkou. Externí anténa nevadí, ale nepotřebuji velký dosah - stačí 2 metry, s tím, že v cestě mezi klávesnicí a PC je deska stolu a šuplíky + monitor. Nemusí to nijak vypadat - klidně holý spoj bez krabičky atd - to si dodělám, nebo pokud se to vejde, zabuduju to přímo do klávesnice. Nemusí to umět nabíjet baterii, nemusí to mít vlastní napájení, nemusí to mít konektory... Ideálně aby se to snadno spárovalo, a především aby to nevyžadovalo umění programovat či pracovat s nějakým kódem - to neumím. Ideálně něco "plug and play". Nevadí nějaké naletování drátků, propojení na úrovni drátů nebo konektorů, asi bych zvládl i popájet nějakou stavebnici plošného spoje, ale musel by k tomu být podrobný návod - elektronice nehovím... Cena celého kompletu (1 vysílač + 1 přijímač) by neměla výrazně přesáhnout částku cca 1000,- Kč.

Ocením i nasměrování kde hledat, nebo označení nějakého konkrétního výrobku - ideálně s odkazem na nějaký eshop nebo stránku výrobce. Nebráním se ani nějakému polotovaru třeba z Ebaye, který by šl nějak jednoduše použít, například ve spojení s nějakým dalším kusem - třeba další deskou nebo nějakým "donglem" a podobně. Musí pouze být nějak srozumitelné jak to udělat - elektronice nerozumím a programovat neumím (např. Audrino tedy odpadá, pokud by někdo nevymyslel "hotové řešení" + návod jak to sestavit a nastavit). Nevadí když to bude víc součástí propojených třeba dráty - pokud se to nevejde přímo do klávesnice, vyrobím si na to nějaký kryt nebo krabičku a přidělám to pod klávesnici zespodu.

Pozn.: Stačí funkcionalita USB2, a napájení + přídavné napájení může být řešeno zcela samostatně - extrerně. Display fungovat nemusí, podsvícení kláves ano. V nejhorším oželím i makra, ale dost nerad, stejně jako ovládání hlasitosti bych rád zachoval.

Předem díky za jakýkoliv konstruktivní návrh či debatu, včetně jiných možných řešení, která splní daný účel. Můžete zkusit navrhnout i alternativní hotovou bezdrátovou klávesnici - podmínky jsou podsvícená písmena (nikoliv spodek celých kláves nebo dokonce celá klávesnice! svítit musí jen písmena, čitelně a rozumně), rozumná cena (do cca 2500,- Kč - nemusí to být cena v CZ eshopu, ale v případě nákupu v zahraničí by měla zahrnovat dopravu a clo), plný rozsah kláves (žádné FN klávesy pro náhradu kláves, chybějící klávesy a podobně - hraju m.j. Armu, která vyžaduje prakticky všehny klávesy - některé i 2-3x, v kombinacích a pod.). Velmi vítáno, ale ne nutno pak je následující: možnost dobíjení pomocí USB, možnost v případě slabé baterie používat USB (či jiné) napájení, makro klávesy (alespoň 3-4), ovládání hlasitosti (pokud možno i tlačítko mute), hmatově nebo alespoň vizuálně odlišené WASD klávesy, numerický blok (ten je prakticky nutný - hraju hry které ho vyžadují - ideálně full format klávesnice - šipky, dell, pgup, pgdn, prtscr atd odděleně od zbytku kláves), pokud možno tiché klávesy (nemusí být mechanické, G19 je také (překvapivě, zvlášť za tu cenu - já tedy kupoval starší, za ani ne polovinu) membránová, a ničemu to nevadí).
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Předělání USB klávesnice na bezdrátovou

Příspěvek od davkol »

Nevím o tom, že by někdo něco takového úspěšně udělal bez znalosti elektroniky – nejsnazší, o čem vím, je Adafruit EZ-key.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Předělání USB klávesnice na bezdrátovou

Příspěvek od Zivan »

Nehledal jsem na netu, ale neni to jednoduse tak, ze to je samostatna klavesnice a samostatny USB hub, jen zabudovany dovnitr? A pak je jeden kabel pro pripojeni klavesnice a druhy pro pripojeni hubu? Tedy zadne pridavne napajeni?

To predelani na bezdratovou verzi mi taky prijde moc slozite, ale treba by stacil vymenit jen jeden kabel za nejaky z obycejne klavesnice.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
PixleFMixle
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. úno 2018

Re: Předělání USB klávesnice na bezdrátovou

Příspěvek od PixleFMixle »

HidRelay...
Sharp MZ-821 Z-80@6MHz OC Yeah!, 64kB RAM!, 256kB RAMdisk!, 32kB VRAM!, 4 barvy pri 640x400! JapanUberPower!
...mam rad mistni druzici a jeho asijsky kamaradicky...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hardware“