Upgrade oldchool zdroje na moderní kabeláž

Vše ostatní - tiskárny, skenery, zdroje, klávesnice, myši, herní zařízení, skříně a další.

Moderátor: L4mka

Odpovědět
UberDiablo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2010
Bydliště: Východní čechy

Upgrade oldchool zdroje na moderní kabeláž

Příspěvek od UberDiablo »

Zdravím,

rád bych se zeptal, zda tu někdo nemá zkušenost s úpravou staršího silného zdroje na moderní kabeláž. Jedná se mi spíš o nostalgii, než o to, že bych neměl na nový kvalitní zdroj, ale po zběžném ohledání by neměla být úprava nijak náročná a ani jsem nenarazil na nepřekonatelnou překážku. Hledal jsem, ale našel jsem buď úpravy zdroje na napájení čehosi, nebo diskuze, kde se laikové ptali na použití starého zdroje bez úprav.

Připomínku, že do nové sestavy nový zdroj, a že zdroj stárne, a že elyty jsou dávno KO, atd. jsem již vzal na vědomí. Delty mám 3 a poškození při umření zdroje se nebojím. Do PC zákazníka bych něco takového nedělal, úprava bude čistě pro mě a nové pasivní zdroje často pískají nebo jsou slabé.

Mám tu atypickou Deltu 700W původem z HP workstationy z doby C2Q, jeden čas jich byl plný bazar. Dle různých testů zvědavých elektrofilů se jedná o velice kvalitní zdroj, a pro mě má hodnotu nejen jako připomenutí té doby, ale má také 14cm ventilátor, a i při plné zátěži je velmi tichý (zkoušeno s halogeny dohromady 600W na 12V - ani nezvedl otáčky ventilátoru).

Protože je zdroj ze speciální bedny, má krátké kabely 4pin a 24pin, a navíc při zapojení do moderní sestavy chybí konektory pro napájení moderních cpu (zdroj má 4pin, dnes je třeba 4+8pin). Říkal jsem si tedy, že bych kabely přidal z jiného zdroje a při tom udělal flexmod.

První chybějící je CPU napájení:

Jak to mají zapojené moderní high end zdroje?
Ve specifikaci je jen +12V a GR, ale nechci to řešit redukcemi kvůli obavě z přehřívání kabelů na původním zdroji, napájel bych kabely přímo na PCB. Je mi jasné, že nejsou všechny průřezy kabelů i cest na pcb stejné, ale dočetl jsem se o nějakém teoretickém maximu 7-8 ampér na kabel, standardní P4 konektor má 2, tj max 192W. Dnešní i9 10gen nemá problém si v turbu vzít i 250W dle OCCT. 8+4pin má celkem 6, tj max je až nesmysl a tolik nebude snad nikdy na cpu potřeba. Je nějaký rozdíl mezi +12V u 8pin a 4pin, (třeba kvůli load-balance?) nebo stačí vše z jedné větve? Jak s cestou na PCB, je čeho se obávat, třeba při OC kdy by cpu mohl vzít 300W?

Druhá věc je PWDIS u nové specifikace SATA:

Dohledal jsem, že pin3 je u nové specifikace vyhrazený signálu pro vypnutí HDD. Protože ale do SATA konektoru jde jen 1 kabel a má 3 piny s +3,3V, předpokládám, že se liší SATA konektor zapojením uvnitř. Protože se toto dá obejít MOLEX-SATA redukcí, napadlo mě vzít takovou redukci, a připojit ji přímo na PCB na +5V, GND a +12V, jako kdyby se připojila na ten původní MOLEX.

Napadá někoho ze zdejších odborníků nějaká překážka, co by se mělo ještě prověřit, prozkoumat? Případně, kde by se daly kabely a konektory koupit nové, abych nemusel spoléhat na staré od mrtvol? Respektive nové SATA, které těžko na mrtvolách najdu? Jakou specifikaci/průřez by měly mít kabely u CPU/PCIE napájení? Nepodařilo se mi dohledat popsanou normu :/

Děkuji.
uberdiablo
775 reborn.. X48 & C2D E5200 (THX 2 Frost), zatím pouze @4,9GHz na vzduchu i vodě
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Upgrade oldchool zdroje na moderní kabeláž

Příspěvek od killerek »

Co jen koupit/sehnat redukce/prodluzky?
UberDiablo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2010
Bydliště: Východní čechy

Re: Upgrade oldchool zdroje na moderní kabeláž

Příspěvek od UberDiablo »

Ahoj, jak píšu v příspěvku, tomu se chci vyhnout. Prodlužky by snad tolik nevadily, ale redukovat 8+4pin CPU z 4pinu asi elektricky není úplně košér.
775 reborn.. X48 & C2D E5200 (THX 2 Frost), zatím pouze @4,9GHz na vzduchu i vodě
Howkey
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. srp 2003
Bydliště: Nový Bor, Liberec

Re: Upgrade oldchool zdroje na moderní kabeláž

Příspěvek od Howkey »

Protoze si ted delam vlastni 24pin a delal jsem nejaky prodluzky tak muzu rict jen par detailu k dratum, konektorum a terminalum/pinum. Nejvetsi slabinou jsou piny/terminaly (musi byt kvalitni) a ne draty (cablemod treba pouziva jen 18awg pro vsechny typy zdroju co podporujou). Dle navodu od intelu https://www.intel.com/content/dam/www/p ... df#page=12 (verze z roku 2018, novejsi verzi jsem nenasel) je videt ze pin by mel zvladat 6-8A pro 18AWG kabel. Dokonce tam dohledas i kolik amperu ma byt zdroj schopny kontinualne dodavat pro jaky TDP https://www.intel.com/content/dam/www/p ... df#page=11. Pro CPU s TDP 165W je to 38A a v peaku 45A, takze nejakych 7,5A na pin, ale tady mam pocit ze uz potrebujes 2x8pin. Jeden 8pin konektor pro cpu by mel byt schopny dodat max 336W (4*7A*12V), pokud nebudes delat extremni OC, tak ten dalsi 4pin nepotrebujes. Teoreticky by ti mohl stacit i ten 4pin viz info dale.

Co se tyce samotneho konektoru 8pin pro CPU https://www.molex.com/webdocs/datasheet ... USINGS.pdf ten zvladne 13A na kontakt. Samotne piny/terminaly davaji 7-9A (zalezi na materialu) napriklad ty co pouzivam https://www.molex.com/webdocs/datasheet ... MINALS.pdf davaji tech 9A. Ale zalezi kolik kabelu realne je zapojenych v konektoru, pokud tech 8 pak Molex doporucuje https://www.molex.com/pdm_docs/ps/PS-55 ... pdf#page=8 7A max pro 18AWG draty pokud to chapu dobre.

Takze pokud vezmes v potaz i to co chce intel, tech 6-8A na pin tak tech 8A je pro 4pin a 6-7A pro ten 8pin podle me. Z toho vychazi ze 4pin by mel byt schopny dodat max 2*8A*12V = 192W a to neni malo. Otazka hlavni je, kolik A je schopny dodat ten zdroj na 12V vetvi? Zalezi pak i na tom, kolik A max pusti do jednoho dratu ten zdroj, cekal bych, ze kazdy zdroj to muze mit trosku jinak nastaveny.
AMD R7 5800X FCLK 1866Mhz + SCYTHE FUMA 2 | MSI MEG B550 UNIFY | 2x8GB 3733Mhz CL15 G.SKill TridentZ | ASRock 6800XT 16GB | INTEL SSD 120GB | SAMSUNG SSD 256GB | 27" LG ultragear 27GL83A-B | EVGA SuperNOVA 750 G2, 80+ Gold750W | Thermaltake Core P5 | WIN 10 64bit

See my build online https://builds.gg/builds/open-air-build-25179
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hardware“