Pasivní chlazení

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
valvex
Nováček
Nováček
Registrován: 28. led 2005
Bydliště: Brno

Pasivní chlazení

Příspěvek od valvex »

chystám se stavět bednu s pasivním chlazením. Postupně jsem si posháněl chladiče i heatpipe
IMG333 (Custom).jpg



Trošku jsem pokročil a udělal jsem si tři kousky přechodu z heatpipe na pasiv. Zatím počítám, že použiji max. 12 heatpipe.
IMG453 (Custom).jpg
Jaké máte zkušenosti se se stavbou pasivně chlazených PC ať už vodou, či vzduchem; foto a stručný popis vítán...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) valvex dne pát 7. pro 2012, 19:35, celkem upraveno 1 x.
Současnost: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, ASUS M5A97, Kingston HyperX Blu XMP 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz, OCZ Agility 3 Series 120GB + Samsung 1,5 TB, ASUS ENGTX560 DC/2DI/1GD5, Fortron AURUM GOLD 600, vodník - Eheim AGB Station 600 rev2 220V (nádobka je vcelku šmejd - musel jsem ji podstatně předělat) + pasivní radiátor vlastní výroby - cca 30,000 cm2.
Bylo:Athlon 4850+EE, Gigabyte MA78-2SH, 2*1 GB A-Data Vitesta, Seagate 250 GB, DVD-DL LG, Radeon 4730, watercooling CoolRiver - CPU+GPU+NB http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... html#sect0, Fortron 350PNF silent-modded
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od Flegy »

ahoj, at jedennebo druhej pasiv ti to dlouhodobe neuchladi. s tim plossim bych si troufnul na nejakyho atoma/iona. ale dlouhodobe ani omylem u normalni sestavy
valvex
Nováček
Nováček
Registrován: 28. led 2005
Bydliště: Brno

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od valvex »

To Flegy:
ahoj. Ty už jsi něco podobného stavěl? Na základě jakých informací / zkušeností usuzuješ, že na to ty chladiče nemají? Na netu jsem zatím našel jen jednu stavbu pasivního počítače, který by měl odpovídající příkon ... http://metku.net/index.html?path=mods/passive/index_eng
jestli máš nějaký odkaz....

On totiž ten větší chladič má rozměry 40x20x15 cm (VxŠxH) s tepelným odporem 0,2 K/W a ten plochý má 36x24x4 cm s 0,27 K/W. Je fakt, že tím plochým to opravdu neuchladím.
Současnost: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, ASUS M5A97, Kingston HyperX Blu XMP 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz, OCZ Agility 3 Series 120GB + Samsung 1,5 TB, ASUS ENGTX560 DC/2DI/1GD5, Fortron AURUM GOLD 600, vodník - Eheim AGB Station 600 rev2 220V (nádobka je vcelku šmejd - musel jsem ji podstatně předělat) + pasivní radiátor vlastní výroby - cca 30,000 cm2.
Bylo:Athlon 4850+EE, Gigabyte MA78-2SH, 2*1 GB A-Data Vitesta, Seagate 250 GB, DVD-DL LG, Radeon 4730, watercooling CoolRiver - CPU+GPU+NB http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... html#sect0, Fortron 350PNF silent-modded
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od Flegy »

zkousel sem pred par lety profil s tepelnym odporem 0.16 (byly to dve plachty metr na pul metru) spolecne s heatpipama. do celkoveho prohrati to bylo ok, ale pak doslo k prehrati
valvex
Nováček
Nováček
Registrován: 28. led 2005
Bydliště: Brno

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od valvex »

týýý jo, mega chladič :-D
fotky nemáš?
Současnost: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, ASUS M5A97, Kingston HyperX Blu XMP 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz, OCZ Agility 3 Series 120GB + Samsung 1,5 TB, ASUS ENGTX560 DC/2DI/1GD5, Fortron AURUM GOLD 600, vodník - Eheim AGB Station 600 rev2 220V (nádobka je vcelku šmejd - musel jsem ji podstatně předělat) + pasivní radiátor vlastní výroby - cca 30,000 cm2.
Bylo:Athlon 4850+EE, Gigabyte MA78-2SH, 2*1 GB A-Data Vitesta, Seagate 250 GB, DVD-DL LG, Radeon 4730, watercooling CoolRiver - CPU+GPU+NB http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... html#sect0, Fortron 350PNF silent-modded
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od Flegy »

ee. delal sem to jen jako pokus do skoly zhruba pred 5ti lety
valvex
Nováček
Nováček
Registrován: 28. led 2005
Bydliště: Brno

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od valvex »

tak jsem si na zkoušku na ten velký černý chladič udělal meandr pro vodu, abych vyzkoušel, jak bude chladit, dříve než se pustím do "ničení" heatpipe. Teplota vody se ustálila na 35/44 stupních v klidu/v zátěži (Fallout3), což je při pokojové teplotě 24 stupňů oteplení 11/20 K. Chladí to tedy lépe než pasiv, který mám na bočnici. Né, že by pasiv na bočnici byl horším chladičem, ale nehodí se tolik pro čistě pasivní režim, protože rozestup žeber je malý. S jedním dvěma ventilátory by byla voda výrazně chladnější...
Současnost: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, ASUS M5A97, Kingston HyperX Blu XMP 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz, OCZ Agility 3 Series 120GB + Samsung 1,5 TB, ASUS ENGTX560 DC/2DI/1GD5, Fortron AURUM GOLD 600, vodník - Eheim AGB Station 600 rev2 220V (nádobka je vcelku šmejd - musel jsem ji podstatně předělat) + pasivní radiátor vlastní výroby - cca 30,000 cm2.
Bylo:Athlon 4850+EE, Gigabyte MA78-2SH, 2*1 GB A-Data Vitesta, Seagate 250 GB, DVD-DL LG, Radeon 4730, watercooling CoolRiver - CPU+GPU+NB http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... html#sect0, Fortron 350PNF silent-modded
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od jagoda »

pochopil som spravne ? cely komp ?
cize aj zdroj ? disky ? tie neznesu velke teploty...
minimalne do klimatizovanej miestnosti a nezatazovat moc :(
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od Maxtor »

Kecy prdy.. jde to.. v casemodech je nekde prehistoricky Vlastikuv case.. vztekali jsme se, ale fungoval.. otazka je, co dlouhodoby provoz.. VRM apod.. pc neni jen o CPU a GPU.. reknu to tak, ze Vlastik do toho nasypal penez jak do auta..
valvex
Nováček
Nováček
Registrován: 28. led 2005
Bydliště: Brno

Re: Pasivní chlazení

Příspěvek od valvex »

jj, peněz už to stálo 8)
už jen sehnat hromadu heatpipe bylo drahý.
Počítám s tím, že se stejně nevyhnu alespoň jednomu ventilátoru, který bude chladit zbytek grafiky a základovky; jen tak pro jistotu, přece jen je to všechno navrhované pro nucený airflow.

Se zdrojem zatím počkám. Sice jsem si asi před rokem předělal zkušebně 360W zdroj od HP na pasivní chlazení a s 200W zátěží se to uchladilo naprosto v pohodě (DPS a součástky jsem kontroloval termokamerou).

A disky? Ty jsou to poslední - jeden SSD a 5400/min v chladícím boxu....
Současnost: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, ASUS M5A97, Kingston HyperX Blu XMP 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz, OCZ Agility 3 Series 120GB + Samsung 1,5 TB, ASUS ENGTX560 DC/2DI/1GD5, Fortron AURUM GOLD 600, vodník - Eheim AGB Station 600 rev2 220V (nádobka je vcelku šmejd - musel jsem ji podstatně předělat) + pasivní radiátor vlastní výroby - cca 30,000 cm2.
Bylo:Athlon 4850+EE, Gigabyte MA78-2SH, 2*1 GB A-Data Vitesta, Seagate 250 GB, DVD-DL LG, Radeon 4730, watercooling CoolRiver - CPU+GPU+NB http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... html#sect0, Fortron 350PNF silent-modded
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“