Jaký chladič na i5 7600k?

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Jaký chladič na i5 7600k?

Příspěvek od Abby »

Ahojky, poradíte mi prosím chladič na i5 7600k? Nemám ho momentálně nijak přetaktovaný, jen mám odemknutý turbo boost na všechna 4 jádra a s chladičem Arctic Freezer 33 se při zátěži dostává nad 70°C, nejvíc se dostal na 75°C, většinou se držel do těch 70°C. Zkusila jsem snížit napětí přes offset, dala jsem -25 a teplota je v zátěži do 62°C. Ovšem když CPU přetaktuji byť jen o hloupých 200 MHz, tak jde teplota přes 80°C a to je prostě moc. A já bych ráda tu teplotu snížila i s výhledem na budoucí přetaktování (spíše tak za 2-3 roky, ne teď, ale prostě aby to šlo).
A zajímalo by mě, jaký chladič by bylo nejlepší koupit. Uvažuji o Noctua NH-D14 nebo D15, ale je hodně drahý a navíc strašně ošklivý :-) Pak jsem někde četla o Scythe Ninja 4 a v testu byl cca o 1 stupeň horší než Noctua. Tam už by cena byla lepší. Ale ráda si nechám poradit a pokud je to skutečně nejlepší, tak ty peníze za Noctua dám. Nebo by bylo lepší nějaké AiO? Poraďte prosím.

PS: delid dělat nebudu, nechci přijít o záruku, to možná si nechám udělat za těch pár let, ale zatím ne. Teď jde hlavně o teplotu na defaultním nastavení a co nejnižším hluku. Skříň mám Fractal Design Define C, uvnitř vpředu 3x Arctic 12 PWM fouká dovnitř, vzadu 1 Arctic 12 PWM fouká ven a nahoře jsou tyto ventilátory dva. Jsou zregulované tak, že mají otáčky v zátěži +- 500 rpm.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Jaký chladič na i5 7600k?

Příspěvek od racecar »

Vezmi ten Ninja, ale necakaj zazraky bez delidu.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Loki5567
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2011

Re: Jaký chladič na i5 7600k?

Příspěvek od Loki5567 »

Pokud tam není delid, je jedno co tam na to plácneš. Chyba je totiž mezi jádrem CPU a IHS na který se nepřevede potřebné teplo a to díky prasopastě, kterou tam Intel tak krásně matlá.

Vezmi si ten Ninja 4, který má dobrý poměr cena/výkon, ale jak říká racecar, nečekej, že teď tam do toho budeš prát voltů a budeš mít 60°C :) Kde jsou ty doby pájených procesorů :(
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D // MB: MSI MAG X670E Tomahawk // RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 4x16GB 6000Mhz@6000 30-38-38-96 // GPU: MSI RTX 3080 Gaming X Trio // Storage: Corsair SP510 480GB + Corsair SP510 960GB + Crucial Opal 1100 2TB // PSU: Corsair HX1000i + CableMod // Case: Phanteks EVOLV X // Cooling: EK Quantum Velocity + EK-Quantum Vector RTX 3080 + SC Protium 150 D5 Polished Silver + Alphacool NeXxXos X-Flow 360 + EK-CoolStream PE 360 + 6x NoiseBlocker NB-Eloop B12-PS PWM //
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“