Corsair CARBIDE 275R optimální chlazení, airflow

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Clant
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2006
Bydliště: Benešov

Corsair CARBIDE 275R optimální chlazení, airflow

Příspěvek od Clant »

Ahoj,

obracím se na vás s trochu prosbou a rad jak udělat ten správný "průvan" v case Corsair CARBIDE 275R https://www.corsair.com/us/en/carbide-275r-case

Už i Corsair má návrh rozvržení na stránkách. Vypadá takto:
Obrázek Obrázek

V mém případě je v PC: Asus GTX 1060 Strix (třívrtulová :) ) a CPU chladí vzduch Arctic Cooling Freezer 7 Pro.

Teď k věci. Rád bych předek case osadil 2x 140mm PWM, strop 2x 120mm PWM a vzadu 1x 120PWM. S tím že bych chladič CPU otočil aby vzduch tlačil ven. Tohle je asi správná idea. Teď mi jde o to, jak zapojit ventilátory a co nechat řídit jakou část. Bohužel mám na desce jen jeden volný PWM konektor pro ventilátory a poté mam k dispozici 2x 4pin na grafické kartě, která si pak reguluje průtok ventilátorů sama dle zatížení (respektive asi dle nastaveného profilu).

Jak by jste to udělali vy? Dali vše za sebe a regulovali to přes desku? Nechat tam nízké otáčky, jen ať se to furt točí. Nebo varianta rozdělit to a zapojit některé ventilátory do GPU, aby řídili přísun vzduchu?

Díky za rady a vaše názory
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Corsair CARBIDE 275R optimální chlazení, airflow

Příspěvek od BubakB »

Osobne načrtnem ako by som to zapojil a spravil Ja aj so zapojením, vlastne to rozloženie sedí presne, 3x na výfuk (outtake) a 12cm a dva 14cm na vstup (intake).

Ako outtake by som si zakúpil tri Noctua S12A PWM a reguloval by som ich pomocou regulátora NA-FC1. Nastavil by som ich statické akceptovateľné otáčky, ktoré by som bol schopný vydržať (taktiež som experimentoval s rôznym zapojením, napr. "inteligentným", že u Y rozdvojky na CPU PWM Fan som zapojil zadný outtake, ale dosť sa mi to neosvedčilo). Výfuk zo skrine je typicky statický, neustály a pomáha viac ventilátorov na tichý prievan. Nakoniec, venuje sa tomu viacej tento článok (aj tomu, ak je možné, je lepšie mať ventilátor na výfuk než na vstup...). Veď, je treba čítať. LINK https://www.hwcooling.net/systemove-chl ... kde-ubrat/

Pre mňa sú akceptovateľné otáčky u S12A PWM na úrovni 600-700 otáčok max. K Ačkam je veľa príslušenstva, redukcie otáčok by som síce nepoužíval (je to prostý odpor a nemá to dosť význam u PWM ak teda nepočítame nejaké špecifické záležitosti...). Vtedy podáva aj dobré výkony. Pomocou PWM regulácie nie je problém ovládať. Nakoniec, aj u C2Q som kvôli tomu išiel, že som chcel mať všetky ventilátory už PWM (zostala mi nakoniec jediná P12-1300, ale tá je schopná fungovať/štartovať aj na 5v a ochcáva teda vzduchom HDD...). S12A sa mi totálne neosvedčili ako intake ventilátory. Chladím HDD a efekt nebol očakávaný. Paradoxne, teraz ochladzujem GPU (HD7750) práve S12A a tam si počína celkom dobre. Avšak, u mňa je GPU skôr pridružená záležitosť, ktorá sa fakt za svätý rok dostane do 3D režimu, takže je to fajn. :)

Ale môžu stačiť aj Reduxy namiesto tých troch S12A PWM. Niekomu to stačiť bude.

Intake by som zvolil nejaké reduxy od Noctua, 14cm verzie. Alebo sa môžeš pozrieť inde. Otázkou je ich ako regulovať. CPU Fan PWM je schopné pomocou Y rozdvojky (pozor, tú tri Y čo sa dodáva k NA-FC1 používať len s prídavným SATA napájaním, to je už fakt veľký odber...), takže o jeden by bolo postarané aj s reguláciou. Ďalšou možnosťou, ktorú ponúka NA-FC1 a príslušenstvo z S12A (dve Y rozdvojky...) je to zapojiť pomocou schémy tri Y a na dve použiť ešte Y (ona to skutočne aj Noctua odporúča ako možnosť pod kartou https://noctua.at/en/na-fc1 :
Noctua píše:3-way splitter cable
The supplied 3-way splitter cable allows the connection of up to three 4-pin PWM fans in order to control them simultaneously. Even more fans can be controlled at once when using additional NA-YC1 splitter cables that are supplied with many Noctua fans and available as an optional accessory kit (NA-SYC1).
... teoretická pre jeden NA-FC1 je asi 6 ventilátorov, teda viac by som asi nebol ochotný skúsiť. Sám napájam štyri S12A PWM z jednej NA-FC1, napájam, samozrejme, pomocou SATA konektora... ale Noctua to ako možnosť dáva. Odber SATY je na úrovni u HDD aj 20W, takže do toho by sa malo 5 ventilátorov zmestiť...). Samozrejme, musí sa počítať, že PWM signál bude len jeden, ideálne je teda skombinovať tak ventilátory aby mali pri rovnakých % rovnaké vlastnosti, alebo najlepšie mať všetky identické...

Iste, pri PWM regulácii je viacej možností. Môžeš si kúpiť Aqua Computer Aquaero 5 LT, ale to niečo stojí. NA-FC1 je skutočne také riešenie od Noctua, ktoré najmenej stojí a skutočne to ide cez PWM, žiadne pseudo napäťové ako niektoré lacnejšie majú. Ak sa to skombinuje správne, tak to funguje efektívne. V reckách to dosť neocenili. Ale mne to už vyriešilo veľa problémov (zregulovalo ventilátory na doske, kde nefungovala regulácia, pridali možnosti regulovať nové a pridať nové, aj sledovať otáčky, resp. regulovať krivku u starších dosiek, kde boli možnosti typu že tichý a režim výkonu, čo bol typicky 50-100%...). Za 15-17 Eur ti to dosť ponúka.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“