Domácí bedna počítače.

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
mejra
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2019

Domácí bedna počítače.

Příspěvek od mejra »

Ahoj,

chci si udělat domácí bednu na počítač, něco ve stylu
Obrázek

chtěl bych tam co nejméně ploch s otvory a proto mám trochu problém s chlazením. Ideálně bych si představoval chlazení procesoru podle schématu - Chlazení procesoru 2
tedy celkově tak jako je na poslední schématu - kompletní chlazení s variantou 2
Moje otázky jsou

1) je nutné dát před GPU větráčky?
2) V pravým dolním pohledu předpokládám, že bude větráček dávat vzduch pro grafiku i zdroj, je to dostatečné?
3) myslíte že se dostane dostatek vzduchu k procesoru podle varianty chlazení procesoru 2?
4) Nevadí že mám 2 větráčky dovnitř a jen jeden ven?

Větráčky mají 120mm, grafika je rx480 2fan, procesor i5 3570k - jemně nataktovaný
V náčrtu značím proud vzduchu pro procesor červeně a pro zbytek modře. (nejedná se o teplotu)
Počítač mám puštěny v podstatě 24/7 a mám strach z vodního chlazení, aby mi nezačalo protékat

Schéma
Obrázek

Díky za rady
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od certes »

1) Jestli myslíš ty dva větráky z CASE tak alespoň jeden by tam měl být
2) Ideální by byl vzduchovod pro ten 1 větráček aspoň do 1/3 skříně
3) ad. 2
4) Z výkresu to vypadá spíše jako 3 dovnitř a jeden ven, každopádně je vždy lepší mít ve skříni trochu přetlak, pak proudí vzduch ven i přes zdroj s vypnutým větráčkem a taky GK odvede více tepla ven

Jinak bedýnka zajímavá, to bude nějaká 3D spárovka ? :)
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od renek1 »

Hlavně bych pořídil alespoň 200mm ventilátory
https://www.czc.cz/noctua-nf-a20-pwm-20 ... 77/produkt
Bude to mnohem efektivnější a tišší
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od PET5 »

Na tuto problematiku je nejlepším odborníkem IT guru s nickem Crha, plevelící diskuze pod články v magazínu :wink:

Ale teď vážně. Důležité je zajištění plynulého průchodu chladícího vzduchu skříní. To nejlépe ve směru odspodu nahoru. Doporučil bych umístění základní desky v přirozenější svislé poloze a osazení nasávacích ventilátorů na dno skříně. Odsávací ventilátor, případně další ventilační otvory by byly v zadním horním rohu skříně na zadní stěně.
Při chlazení skříně horizontálním směrem se účinnost snižuje tím, že se v malé míře zapojuje efekt přirozeného proudění teplého vzduchu vzhůru. Proto se už hromadně upustilo od dříve oblíbeného formátu skříní “desktop”.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
mejra
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2019

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od mejra »

certes píše: 4) Z výkresu to vypadá spíše jako 3 dovnitř a jeden ven, každopádně je vždy lepší mít ve skříni trochu přetlak, pak proudí vzduch ven i přes zdroj s vypnutým větráčkem a taky GK odvede více tepla ven
jojo 3, jsem na to už špatně viděl :D.
certes píše: Jinak bedýnka zajímavá, to bude nějaká 3D spárovka ? :)
No, dalo by se to tak nazvat, chtěl jsem to dělat z poslepovaných odřezků co doma zůstaly, ale nakonec jsem sehnal normální desky, tak to sice nebude tak pěkné, ale mnohem méně pracné.
certes píše: Hlavně bych pořídil alespoň 200mm ventilátory
Kvůli rozměrům case se mi tam vejde jenom jeden 200, pak to v součtu průtoku na max zatížení vychází hůř, než 3 120 které teď používám.
https://www.czc.cz/arctic-fan-f12-silent/178999/produkt
Ale rád se přiučím, je i tak výhodnější jeden velký? Třeba kvůli hluku...
I ty malé bych musel dokupovat, protože jich nemám tolik, tak je mi jedno co objednám.
Obrázek
certes píše: Důležité je zajištění plynulého průchodu chladícího vzduchu skříní. To nejlépe ve směru odspodu nahoru.
Jo to dává smysl, upravil jsem to tak.

Ještě mě napadá, je nutné nějak utěsnit mezery mezi neslepenými deskami, aby procházel vzduch z přetlaku jenom skrz grafiku a zdroj?

Jinak mockrát díky za rady.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od renek1 »

Osobně bych zachoval rozložení tak, jak je v klasických skříních, 200 nebo 250mm ventilátor umístit jeden zepředu dolu a druhý zezadu nahoru a tím bych skončil.
Neznám přesné rozměry, tak je to jen výstřel, ale dává mi to tak větší smysl vzhledem k tomu, že ani nechceš v bedně dělat moc otvorů a větší ventilátor na menší otáčky bude jistě tišší, než víc malých.
Vzhledem k HW který máš, by to mělo být dostačující :wink:
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od PET5 »

Mezery tenší než 1 mm problém nebudou. Přesto bych takové spáry utěsnil vhodnou pěnovou páskou.
Těsnění má ale smysl jen v tom případě, že vstupní ventilátory budou opatřeny prachovým filtrem.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
mejra
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2019

Re: Domácí bedna počítače.

Příspěvek od mejra »

ok, ok, tak díky moc.
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“