Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Zkusila jsem a teplota se zvýšila.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Máš je daný na out? Tohle je proti fyzice ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Samozřejmě :-D Nevím jak je to možné, ale nejlepší zatím bylo když jsem měla na výdech jen ten jeden a vršek zakrytý odhlučněným modulem. Sice byly disky a chipset o 10°C teplejší, ale ticho bylo i v noci prakticky absolutní (hluk na pozadí byl vyšší, ani Apple Watch 5 cca z jednoho metru nezaznamenaly rozdíl mezi vypnutým a zapnutým PC). Teď ten rozdíl zaznamenají a to je ještě den.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Tak tohle nechápu... :(
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Já taky ne, podle toho co jsi psal měly ty dva ventilátory teploty ještě zlepšit a ještě snížit hluk, což se nestalo. Jak to tedy mám nechat? Já se přikláním k tomu, že je dám pryč, vršek zakryju a budou dva na vstup, jeden na výstup, CPU a GPU nižší teplota než bylo původně, disky a chipset sice vyšší, ale ticho perfektní. Nebo je to moc velké riziko pro disky a desku?
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

Tohle je ale přeci normální, jakmile je skříň trochu odhlučněná, tak sundání horního krytu má velký vliv na hlučnost - člověk o dost víc slyší grafiku a ventilátory na radiátoru. To už rovnou může sundat tu bočnici a bude na tom s hlukem stejně a teplotou líp.

S aio radiátorem vepředu nemá přidání dvou fanů nahoru skoro žádný vliv na teplotu cpu. A vliv na teplotu/otáčky ventilátorů grafiky bude v téhle bedně minimální.

Největší přínos ohledně teplot a hluku, jak tu už někdo zmiňoval, bude mít podvoltování grafiky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Ale prd. Slyšel jsi někdy noctua na 600RPM ? Ve městě to slyšet nejde, a airflow je lepší.

Lepší airflow se sundanou bočnicí? :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Mě přijde že je hlavně slyšet grafika a rozdíl je díky krytu s odhlučněním resp. perforovanému vršku bez odhlučnění. Podvoltování grafiky mi AfterBurner nechce dovolit, asi s tím není ten můj Gainward kompatibilní, ale snížila jsem o trochu otáčky ventilátorů a hluk se snížil dost výrazně. S odhlučněným vrchním modulem se u toho dá i spát, se sundaným to nejspíš nepůjde.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Já vycházel z toho, že hlavně budeš moct řádně snížit otáčky.

Ta GPU ti jede na plno i když spíš? Dej na ni Accelero a bude klid. Ptala ses tady na tu GPU? Dají se najít tišší totiž.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Otáčky jsou už snížené a jejich další snížení (byť po přidání dalších dvou ventilátorů) zvýšilo teploty.

Většinou ne, ale někdy se tak stane, když něco dodělávám a nestihne se to před časem na spaní. S tím vrchním modulem to bylo snesitelné, bez něj je to hodně hlučné. Na tu GPU jsem se neptala, prostě jsem ji koupila a jsem spokojená, kromě hluku v zátěži se chová hodně dobře. A teď už ji fakt měnit nebudu :-) Za pár let až budu upgradovat tak se asi zeptám na tichou a výkonnou grafiku a už vidím ty odpovědi jak se to vzájemně vylučuje :-) Mimochodem ten Gainward RTX 2060 je v porovnání s Vegou 56 Sapphire, kterou jsem původně chtěla koupit (naštěstí v mém PC nefungovala a to ani po dvou výměnách) doslova kočka proti tanku a teploty a spotřeba jsou taky úplně někde jinde a přitom je RTX o malinko výkonnější. Takže jsem spokojená a za danou cenu to byla bomba (Vega 7.999 Kč loni v červnu, RTX 8.299 Kč, teď stojí ta samá přes 9.000 Kč).
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

python.p píše:Ale prd. Slyšel jsi někdy noctua na 600RPM ? Ve městě to slyšet nejde, a airflow je lepší.

Lepší airflow se sundanou bočnicí? :D
Tohle jsem přesně čekal, chjo.

Já se tu nebavím o noctua na 600RPM (i když pokud máš na radiátoru noctuu F, tak už je to na 600RPM docela hlučné, ale to víš). Mluvím o tom, že ta skříň je odhlučněná a když sundáš ten kryt, kterej tam má i nějakej filc, tak to zevnitř slyšíš mnohem víc.

Ta bedna obecně nemá dobrý airflow a je krátká. Záleží na konstrukci chladiče grafiky a velikosti. Měl jsem tam 1080 gaming od msi a příšerně se to pralo, protože ta grafika vyfukovala přímo do těch intake ventilátorů. Sundání bočnice shodilo teploty grafiky o 10 stupňů, což znamenalo 1300 otáček místo 1900 (rozdíl v hlučnosti je pak obrovskej). Fany nahoře neměly skoro žádný vliv, trochu pomohlo dát ventilátor do toho tunelu, ale stále to nebyla žádná hitparáda.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Tady je teď největší problém ta hlučná Gainwardka no...

Tak když člověk blbě vybere nejdou dělat zázraky. :/
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

A o to mi šlo. Přínos těch dvou ventilátorů prostě není tak velký, aby vyvážil ztrátu odhlučnění.

Vím, že razíš cestu: víc ventilátorů = méně otáček a tím pádem větší ticho. V případě, když měl člověk na cpu velký chladič nalepenej na grafiku, tak horní ventilátory pomáhaly docela výrazně. Jak na teplotu cpu, tak i samotné grafiky. Dneska, u sestav s průměrnou spotřebou, když plácnu radiátor dopředu, tak mi to už nepřijde nijak významné. Osvědčilo se mi pak spíš vylepovat protihlukovou izolaci. Každopádně vždycky tam záleží na konkrétní bedně a použitém hw.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

Abby píše:Mě přijde že je hlavně slyšet grafika a rozdíl je díky krytu s odhlučněním resp. perforovanému vršku bez odhlučnění. Podvoltování grafiky mi AfterBurner nechce dovolit, asi s tím není ten můj Gainward kompatibilní, ale snížila jsem o trochu otáčky ventilátorů a hluk se snížil dost výrazně. S odhlučněným vrchním modulem se u toho dá i spát, se sundaným to nejspíš nepůjde.
Nemám rtx řadu grafik, ale podle toho, co jsem našel na netu, se to dělá stejně jako předchozí generace
https://www.youtube.com/watch?v=oGRlYbH_0mE

Kdyžtak napiš do vlákna, týkajícího se rtx grafik, určitě se najde někdo, kdo to zkoušel.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

segestes píše: Nemám rtx řadu grafik, ale podle toho, co jsem našel na netu, se to dělá stejně jako předchozí generace
https://www.youtube.com/watch?v=oGRlYbH_0mE

Kdyžtak napiš do vlákna, týkajícího se rtx grafik, určitě se najde někdo, kdo to zkoušel.
Děkuju :-)

Co se týče toho ostatního, co ty teploty disků a desky, je to v pohodě nebo bude do řekněme pěti let problém? Mám vršek nechat se dvěma ventilátory a smířit se s vyšším hlukem nebo ho mám zadeklovat a pro změnu se smířit s vyšší teplotou disků a desky? Protože kompromis asi udělat nepůjde.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

Pokud jsou to nějaká maxima, tak teplot bych se nebál. Některé MB s chipsetem x570 a aktivním chlazením zapínají ventilátory až při 60 stupních, takže lze předpokládat, že je to bezpečná teplota.

U ssd disků to taky bude v pořádku:
https://harddrivegeek.com/ssd-temperature/

Teplotu u disku lze možná vylepšit umístěním. V FD C jsem ho měl jednu dobu z druhé strany mb, jak tam na to připravený držák a teplota byla hodně vysoká (ohříval se přímo od cpu). Tak jsem ho pak dal do tunelu a bylo to lepší...


A osobně mám rád ticho, takže bych to zadekloval :)
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Jjj, jsou to maxima.

Já mám celkem tři SSD, 1x NVMe 1 TB Crucial P1 ve slotu přímo na desce (bohužel deska má jen jeden M.2 slot), 1x M.2 SATA Crucial MX300 275 GB v přídavné PCI-E x4 kartě a 1x SATA SanDisk 480 GB, který je vzadu v držáku. Všechny tři disky mají teploty skoro stejné, liší se maximálně o dva stupně, takže si nemyslím, že by změna pozice SanDisku měla smysl. Zbylé dva dát jinam nemůžu, není kam.

Taky mám ráda ticho a dám mu přednost před laděním výkonu :-) Kdybych potřebovala vyšší výkon, koupím si lepší CPU/GPU, ale zatím mi současný výkon bohatě stačí, vlastně si pořád nějak nemůžu zvyknout na ten rozdíl oproti i5 7600k :-D Ten jsem měla přetaktovaný a stejně mi jeho ubohá čtyři jádra bez HT nestačila, teď mi 6 jader s HT bohatě stačí.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Kdybych to neměl vyzkoušené a ověřené, tak to tady nepíšu... Ale je fakt že AIO nepoužívám.

Teploty do 70°C na SSD a 85°C na CPU a GPU jsou úplně v cajku.

Pokud chceš ticho a máš větší ticho s deklem, tak tam dekl dej.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od PET5 »

Asi bude nejlepší volbou vrátit se zpět k variantě se zavřeným stropem, pokud se již osvědčila jako nejtišší a přitom s podobnými teplotami.
On se ten airflow v každé skříni a s různými komponenty chová vždy jinak, takže není vyloučeno, že mu právě ten uzavřený strop a přetlak ve skříni od předních ventilátorů vyhovuje více, než otevřený s ventilátory na stropě v nějaké +- tlakové rovnováze.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Největší vliv na to má to AiO to se přiznávám. S tím mnoho zkušeností nemám. S klasickým chlazením to takhle funguje.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“