Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Ahojky, potřebovala bych radu.

HW Ryzen 5 3600 na default, AiO Cooler Master 240 s 2x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM (přemýšlím vyměnit je za Noctua NF-P12 redux-1700 PWM a ty původní dát do skříně na vstup a výstup a jeden jim doplnit - ve skříni mám teď takovou všehochuť, 2x Arctic a 1x Cooler Master, všechny zregulované na cca 700 rpm kdy ještě nejsou slyšet a asi nemají moc dobrý výkon), MSI B450 Tomahawk Max, 4x 8 GB HyperX 2666 MHz, RTX 2060 6G Gainward, skříň Fractal Design Define C, zdroj Seasonic Focus Plus Gold 650 W, zvukovka Sound Blaster Audigy RX, 1x NVMe SSD 1 TB Crucial P1, 1x M.2 SATA Crucial MX 300 275 GB a 1x SATA SanDisk 480 GB.
Taktovat nic nechci, jde mi o defaultní výkon při co nejmenších teplotách a hluku. Kdybych potřebovala vyšší výkon tak si koupím lepší HW :-)

Nezdají se mi provozní vlastnosti, trochu moc vysoké teploty - v Boinc výpočtech klidně 80°C a test OCCT AVX2 dává 1.360 V při 3975 MHz.

Zkusila jsem jen tak pro zajímavost nastavit "Gaming" režim v biosu MSI B450 Tomahawk Max, kdy to přetaktuje na 4200 MHz a při Boinc mi to dalo blue screen a restart, zajímavé je, že AC Odyssey to několikahodinové hraní ustálo bez problémů. Jinak mám všechno na default a paměti na XMP profil. Ruční taktování jsem nezkoušela, spíš bych potřebovala vyřešit ty teploty, protože 80°C mi přijde moc. Jde mi o co nejlepší poměr hluk/teplota, v klidu ať není slyšet nic (to mám už teď) a v zátěži pokud možno co nejtišší, ale ať se to nevaří.

Dále mám pastu na CPU základní Cooler Master co jsem dostala k AiO, tak uvažuju o výměně, ale nevím za jakou (Arctic MX4?) nebo jestli nekoupit Thermal Grizzly Carbonaut Pad - 38 × 38 × 0,2 mm - https://www.alza.cz/thermal-grizzly-car ... 649937.htm. Co myslíte? Tekutý kov v žádném případě nechci.

A taky by mě zajímalo, jestli by bylo možné zefektivnit chlazení GPU - Gainward RTX 2060 6G - vá dost hlučný ventilátor a v Boinc na GPUGRID jede na 75°C, ve hrách se blíží k 70°C a ventilátory hrozně řvou, tak jestli by se daly vyměnit a jestli by pomohla lepší pasta/podložka ke snížení teplot.

Máte nějaké rady co s tím? Mockrát děkuji.
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od spajdr »

Zacal bych undervoltem jak pro CPU tak i GPU.
To by melo par stupnu ubrat, tim padem i hlucnost u GPU.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Kolik si tak můžu dovolit undervolt? A jak to udělám u GPU? Mám MSI AfterBurner, ale tam jsem našla jenom přetaktování a podtaktování, ale napětí ne.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od keistown »

Nizky hluk a zaroven teploty jde trochu proti sobe.
U cpu ty teploty nevyresis, je to vlastnost, staci si zregulovat krivku fanu tak aby to nejecelo. 80 stupnu je ok.
Na grafice jde nastavit pres afterburner vlastni krivka vetraku, aby to zbytecne nejecelo, pak se da nastavit teplotni strop, na moji 970 to tak mam nastaveny, fany na 1100 rpm, teplotni strop 80. Pokud grafiku vytizim vic, zacne snizovat takty aby udrzela 80 stupnu.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Jak jsem psala, jde mi o nejlepší poměr hluk vs teplota.

U CPU se teploty trochu vyřešily tím undervoltingem, dala jsem -0.0500 V a teplota se v maximální zátěži snížila o 4°C, takže bych ráda pokračovala. křivku ventilátoru nastavenou mám, nad 70°C jedou ventilátory naplno, tedy 1200 rpm.

Nejsem si úplně jistá jestli snížení taktů je to co chci, spíš bych to ráda vyřešila jinak než se zbavovat výkonu. Klidně i vyměnit ventilátor za tišší, jen je otázka který je kompatibilní s mou grafikou.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

No to Aio... Noctua U14 a jsi za vodou. Na GPU můžeš dát Aceelero extreme a nebo jen NF-A9 a ty zapojit do karty.

Nemáš zas tak výkonný HW aby to nešlo chladit tišše a při nižších teplotách. To co ta máš jsem schopný chladit v IDLE kolem 300rpm a v LOAD 600rpm ve skříni. A na CPU takových 400rpm a 800rpm. GPu bude mít vyšší kolem 1k rpm. Ale furt to bude tiché.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Já mám AiO kvůli vzhledu, kilovou obludu na chlazení procesoru nechci, nevypadá to hezky a překáží to. Idle mě netrápí, to je PC absolutně neslyšné, problém je v zátěži, kdy GPU dost hučí a teploty jsou kolem 70°C a v Boinc dokonce 80°C na CPU a 76°C na GPU.

Ten Accelero Extreme to je přímo chladič pro RTX 2060? A ty NF-A9, jak by se mohly přidělat?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Tak hlavně že ti to bliká a dobře vypadá...

Ano je, ale je to kanon na vrabce.

Do skříně dej AC F14 silent, na grafiku 3x AC F9 PWM, připoj na GPU a hotovo. K montáži stačí stahovací pásky, je tu 100% funknčí a levné.

PS: Pokud neslyšíš 700RPM, tak to mš docela dobrý a stačí ti hodit na tu GPU ty AC.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Nevím jak jsi přišel na to, že to bliká, ale jestli z křišťálové koule, tak ji máš rozbitou. Ale máš pravdu, že to vypadá dobře, a to je důležité. Opravdu nechci nevzhlednou šedou bednu jako jsme mívali kdysi ve škole, mám počítač i jako estetický doplněk a ne jen přístroj. Je barevně sladěný a jestli ty máš problém s tím, že estetika je zbytečná, budiž, každý má jiné požadavky, ale já prostě chci aby to bylo pěkné a současně funkční a tiché.

Proč je to kanón na vrabce? Ono se nesmí používat výkonné řešení na relativně slabé komponenty? Mě spíš zlobí, že to má v zátěži v Boinc 80°C, takže kdyby ten kanón šel posílit, udělám to.

AC je Arctic Cooling? Tak ty už nechci ani zadarmo, jeden mám na vstupu a je to děs, proto je chci vyměnit za Noctuu nebo něco podobně kvalitního a tichého (ještě že Noctua už začala dělat hezčí ventilátory, ta jejich hnědá byl děs).

Nejde o cenu, jde o kvalitu a klidně si připlatím, hlavně ať to funguje a nevypadá to jako bastl dvanáctiletého kluka, který si sesbíral počítač na šroťáku.

Mimochodem, jak můžu dát na grafiku 3x něco když teď tam mám dvakrát něco? A to samé platí o 140 mm ventilátorech, když tam teď mám 2x 120 tak jak bych tam mohla dát 2x 140? Sice je možné je tam dát, ale mě se tam ve skutečnosti nevejdou, mám zavřený spodní tunel a otevírat ho nebudu.

Já 700 rpm normálně slyším, ale když je to schované v uzavřené odhlučněné skříni, tak by to slyšel možná netopýr a spíš ani to ne. Navíc jak jsem psala hned na začátku, jde mi o snížení hluku a teplot v zátěži. Klidně si připlatím za kvalitu, jediné co nechci je tekutý kov. Ostatně kdyby šlo dát na grafiku také nějaké AiO tak bych to možná taky udělala, bylo by to pěkné (rozhodně hezčí než dvě vrtule) a určitě tišší než teď.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Tak buď to chceš vyřešit a nebo ne ... Dojmy a pojmy stranou.

Dozadu 120mm
Nahoru 2x 140mm
Dolů 120mm
Dopředu 3x 120mm

Léta praxe mi dala zjištění, že je AC F12 / F14 silent (Dneska ty P nevypadají špatně, ale schází dlouhodobá zkušenost) no a až pak je Noctua... Co je na nich děs? Mohla bys to nějak rozvést? Děkuji.

Takže do skříně to co jsem psal, optimálně NF-S nebo A. Ty jsou dělaný na airflow.

To je airflow ve skříni.

GPU - neříkám, že to je špatně nebo dobře, jen je tady optimální řešení s výměnou ventilátorů za účinnější. Ovšem klidně tam můžeš dát to Accelero.

Na ten pasiv toho AiO, Sterrox, ten je fakt krutě povedenej.

No a proč by tam nešli 3x F9? Šli, oddělájí se te Fany, ten plastovej bazmek a je to. A nebo AIO i na tu GPU, taky se dělají, ale pak už vůbec nechápu proč mít v PC 2xAiO místo dospělé vody.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Jasně že to chci vyřešit.

Vzadu mám 120 mm, chci tišší
Nahoru nemůžu dát 2x 140 mm když tam je radiator a na něm 2x 120 mm, větší se tam fyzicky nevejde
Dolů nemůžu dát žádný ventilátor, není na něj pozice
Dopředu mám 2x 120 mm, chci tišší a třetí se tam nevejde protože mám uzavřený tunel

Co je na nich děs? Kromě zvuku nic, vypadají hezky a jsou levné, ale ze tří co jsem tu celkem měla (jeden ještě zbývá) tři drnčely, vrčely a vůbec vydávaly různé pazvuky, při různých otáčkách jiné. Šly pryč, nechala jsem si ten nejtišší, ten při zregulování na 700 rpm nehlučí, při nižších i vyšších otáčkách v něm různě cvaká a drnčí, prostě se nepovedl. Je to F12.

Myslíš tohle - https://www.alza.cz/noctua-nf-s12b-redu ... 146173.htm Ty mám dva na radiatoru, což zjišťuju že asi nebylo úplně nejšťastnější. Kdybych tyhle dala na vstup a výstup (+ jeden dokoupila), co na radiator? Musí ale být 2x 120 mm (radiator je 240 mm).

Chápu, já to nechci nijak bastlit, sice PC nepřenáším ani s ním jinak nemanipuluju, jen jednou za čas zbavím prachu, ale chci aby to nějak vypadalo a stahovací pásky mi prostě nepřijdou vhodné :-) Klidně bych vyměnila ventilátory, ale vysloveně kus za kus kdyby to šlo, jestli mi rozumíš, prostě sundám jeden a na jeho místo dám nový. Bez bastlení, bez nevratných úprav, bezpečně a hezky.

Sterrox, co je to? Pošleš mi odkaz prosím?

3x F9 myslíš na grafiku? Mám pocit, že teď tam je 2x 90 mm, tak se tam třikrát nevejdou, ale můžu to změřit. Ale s tím 2x AiO místo dospělé vody máš pravdu, zní to divně... Mimochodem "ten plastovej bazmek", tím ale přijdu o záruku, ne?
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Řešit nový chladič na GPU je zbytečnost, zkus undervolt a upravit křivky fanu. Tady jak na to
https://www.youtube.com/watch?v=3e0nbkxU-Wo
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Já se obávám, že undervolt není možný, viz screenshot.

Obrázek
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Musí se to tuším někde povolit v nastavení, mám teď radeon tak ti přesně neřeknu
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Tak já to zkusím projít a třeba najdu, díky moc.
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Když klikneš na ty tři čárky nalevo od core clock tak ti to nevyhodí ten graf ? Jinak zkus pohledat
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Už jsem to asi našla, jen tam jsou čtyři možnosti - reference design, standard MSI, extended MSI a third party. Když mám Gainward tak asi mám dát third party, že?

edit: snížení otáček ventilátorů funguje, akorát mi vylezla teplota na 80°C při počítání GPUGRID, kolik je maximální bezpečná teplota u grafiky? Undervolt jsem nenašla, pouze overvolt a ten mi moc nepomůže, do mínusu prostě jít nemůžu.
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Zkusil bych standard/extended MSI jde o návrh toho PCB ne až tak tu značku. Pokud je to tedy nastavení týkající se voltáže. Takže ti nejde ten graf posunout vůbec dolů jak je na tom videu ?
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Nemám to teď jak zkontrolovat ale tohle vyplivl google
"Go into MSI Afterburner settings and check the boxes under General > "Unlock voltage control" and "Unlock voltage monitoring" then click OK and restart Afterburner.
Final: GPU voltage control is unlocked and can be used now up to +100mV as well as monitoring GPU voltage in the OSD."
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Máš Define C?

Radiátor dej do předu. Nahoru 2x140mm dozadu 1x120mm. Dolů se taky ventilátor vleze a ten tunel je tam spíš na škodu.

Ale já píšu celou dobu o AC F12 /14 Silent :P

Sterrox - > NF-A12x25
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“