Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
tradgidek
Nováček
Nováček
Registrován: 19. říj 2020

Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tradgidek »

Prosím o radu někoho se zkušenostmi ohledně umístění radiátoru na čelním panelu skříně.
Mám case Be Quiet! Pure Base 500DX do které se bohužel nevleze na horní pozici chlazení ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB .
Byl jsem nucen tedy umístit chlazení na čelní panel. Chladím s tím Ryzen 5900x a nejsem moc spokojen s hlukem a teplotami při hraní.
V OCCT v defaultu průměr 59C při 1500 ot na ventilátorech ale při hraní her to leze přes 70C a za vyšší hlučnosti ventilátorů.

Je správná orientace mít hadice dole jak je na fotce co se týče chladícího účinku a možného zavzdušnění?
U ostatních ventilátorů je správný směr proudění vzduchu?
Vyměnit case a umístit nahoru, nebo nahoru umístit 280mm?
V Biosu mám PBO na auto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od ToxicTears »

Vůbec nemáš nic dovnitř. Buď nejjednodušší to obrátit. Tzn. zadní dovnitř. Minimálně takhle takhle. Pokud ti nevadí trochu práce, tak přední bych dal dovnitř, možná i horní. Respektive se dá udělat že přední dovnitř, horní vpravý dovnitř, levý horní ven a zadní ven
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Natural »

Hadice by měly být spíš nahoře a máš to obráceně, přes ten radiátor musíš tlačit vzduch dovnitř. Zadní dovnitř není moc dobrý nápad, protože tam nejsou prachové filtry (počítá se s odtahem ven).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od python.p »

AiO z CPU dovnitř a nahoře a vzadu ven. Jak se ti má dostat vzduch dovnitř?

Sice tady každej druhej tvrdí jak je skládání PC jednoduché a primitivní, ale tady je to zdárný příklad toho, že to tak ouplně není.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Jey »

Ve skříni není žádný wind tunnel a tímhle aktuálním řešením se jen snižuje účinnost větráků, protože tam nikde nevidím přítah, teda pokud není na spodní straně skříně perforace, ale tam zase překáží grafická karta. Proto taky ta vysoká teplota a vysoká hlučnost.
tradgidek
Nováček
Nováček
Registrován: 19. říj 2020

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tradgidek »

Já vím že je to špatně, proto se ptám na nejideálnější řešení, než abych laboroval a zkoušel...
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Jey »

No, ideálně přední stranou skříně nasávat studený vzduch dovnitř a skrz horní a zadní stranu vyfoukávat ohřátý vzduch ven.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Natural »

A když už v tom budeš, hadice nahoru :)
tradgidek
Nováček
Nováček
Registrován: 19. říj 2020

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tradgidek »

Natural píše:A když už v tom budeš, hadice nahoru :)
Děkuji za rady celé to předělám. Jen dotaz. Ventilátory na čelním panelu nechat za radiátorem ci umístit před radiátor na case?
Nebo nechat na radiatoru a dopředu dokoupit další ventilátory?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od python.p »

Nech je tam na push. Takže na skříň, před radiátor.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
tradgidek
Nováček
Nováček
Registrován: 19. říj 2020

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tradgidek »

Děkuji moc, chlazení přeskládáno. Již ticho a teploty při hraní na cpu dokonce pod 60C na silent profil.
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od GaGy »

Ryzen ten radiator ani neohřeje. Hadice určitě ze shora ,přeci je lepší když voda teče nahoru než dolů.

Ta pumpa má možnost osazení offsetu ,což u Ryzenu doporučuju bo střed sedí přesně na čipletech.
https://1iq.cz/i/album/d8JVZnj
takhle to mám já a teploty mám okolo 60C ve Warzonu. Což je o cca 15C méně než se vzduchem.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
tradgidek
Nováček
Nováček
Registrován: 19. říj 2020

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tradgidek »

GaGy píše:Ryzen ten radiator ani neohřeje. Hadice určitě ze shora ,přeci je lepší když voda teče nahoru než dolů.

Ta pumpa má možnost osazení offsetu ,což u Ryzenu doporučuju bo střed sedí přesně na čipletech.
https://1iq.cz/i/album/d8JVZnj
takhle to mám já a teploty mám okolo 60C ve Warzonu. Což je o cca 15C méně než se vzduchem.

Ano osazeno mám dle návodu "offset" .
tubik
Nováček
Nováček
Registrován: 03. čer 2011

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od tubik »

Na tech hadicich nahore jste byli kde? Ne ze na tom u AIO tolik zalezi, hlavni je, aby pumpa nebyla nejvys, ale kdyz uz je ta moznost to namontovat obema zpusoby, tak kvuli vzduchu je nejlepsi dat hadice dolu a takhle to doporucujou i vyrobci (i kdyz casto to maji na marketing. fotkach obracene). Resil to i GN viz. https://www.youtube.com/watch?v=BbGomv195sk
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Bez_n1ck »

Jo, hadice by měly bejt dole, aby se vzduch chytal nahoře v otočce radu. Když jsou nahoře, tak dochází k častějšímu nasávání vzduchu do pumpy, což vede k horším teplotám, hlučnosti a v extrémním případě se může pumpa i zničit.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od python.p »

Pokud AIO nasává vzduch je vadný a má být reklamován. Je to uzavřený okruh, který musí fungovat tak jak je, a jedno kolik youtuberů je navrtá a pak se divý, že tam jsou bubliny...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od Bez_n1ck »

Bubliny jsou tam vždycky. Nemá to nikde plnicí a odvzdušňovací ventil, takže to nejde naplnit "po okraj".
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace radiátoru AIO 360 mm + Ryzen 5900x

Příspěvek od python.p »

To je jasný, asi jsme si nerozuměli. Já myslel nasávání vzduchu z venku. :) Moje chyba.

Nicméně AIO na Vega 64 je to úplně jedno a to ty karty jedou všemožně, pokaždý s jinou orientací a furt frčej... Pokud pumpa není nejvyšší bod, tak bych to neřešil.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“