Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Regnum

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Regnum

Příspěvek od ThomasVT »

Ahoj, poprosil bych vás o radu.

Mám PC přes 3 roky do teď jsem nijak neřešil airflow ve skříni a používal jsem ji jen s jedním dodaným větrákem co ke case přišel. No při renderování videa mi můj netaktovaný R5 1600 jde až k 88° tak je asi čas tomu trošku pomoct.

Skříň mám tuhle https://www.silentiumpc.com/en/product/regnum-rg1/

Dotaz by byl k samotnému rozložení větráků, budu mít 3 (nebo 4, jestli budu používat i ten od casu) 120mm větráky, jaké by bylo nejlepší nastavení? Co jsem koukal na návody, měl by vzduch jít zepředu dozadu case a odspoda nahoru, ale nahoře odtah není žádný, jen jeden vzadu "za CPU" tak má smysl dávat větrák na spodní část kastlíku HDD aby odváděl vzduch do skříně? A dopředu dát jeden nebo dva, aby zase nebylo vzduchu vevnitř moc a ten jeden zadní větrák to sám nestíhal?

Předem díky za radu.

Hezký den
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od spajdr »

A na CPU mas jaky chladic presne? jeno ten zakladni Wraith Stealth?
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od ThomasVT »

spajdr píše:A na CPU mas jaky chladic presne? jeno ten zakladni Wraith Stealth?
Ano na CPU mám základní chladič, já ze začátku co jsem PC stavěl to už bylo někdy snad konec roku 2017, tak jsem to chvíli měl i mírně taktnutý na nějakých 3.6. Koukal jsem pro jistotu i do BIOSu jestli jsem náhodou nesnížil takt ale nechal stock hodnoty a ne, vrátil jsem napětí zpět na základ. Větrák mám nastaven nad 50° ať si to chladí jak chce u CPU.

Dneska znova render videa (už s větráky uvnitř) a teploty do 82°. Vzal jsem 3x Noctua NF-P12 redux 1700 PWM - ale aplikoval jsem zatím jen dva, jeden dopředu skříně aby to nasávalo vzduch (ale nevím u té mojí skříně kolik ho to opravdu nasává, když to má jen takové dva boční proužky kudy vzduch dovnitř může) a jeden vzadu nahoře bedny na odtah vzduchu. Ještě můžu použít jednu tu noctuu a případně i ten co jsem používal do teď co přišel ke casu.

V pokoji mám nějakých 25° a při běžném prohlížení webu atd. tak mám teploty CPU okolo 40°.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Natural »

Dopředu dej co se vejde a jeden dozadu. Vzadu nejsou filtry ani žádná překážka, tak by to mohlo být v pohodě.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Jey »

Dopředu na nasávání vzduchu osadit maximum větráků a dozadu na vyfukování ideálně stejný počet. Absence otvorů v horní částí skříně nevadí. Pokud máš otvor ve spodní části skříně atypicky vpředu (jestli to chápu správně, protože tam bývá zpravidla umístěn koš s disky), tak tím bych rozhodně nenasával, ani nevyfukoval, spíš bych ho nechal volný. Tedy pokud nepotřebuješ chladit disky.
Naposledy upravil(a) Jey dne čtv 8. črc 2021, 18:02, celkem upraveno 1 x.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od renek1 »

Doporučuju spíš investovat do nové skříně, kde jdou osadit alespoň nějaké ventilátory. Tohle je děsná skříň.
Třeba https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 536231.htm
Naposledy upravil(a) renek1 dne čtv 8. črc 2021, 18:02, celkem upraveno 1 x.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od ThomasVT »

Dobře díky za rady. Dám tedy dopředu ty dva na nasávání a dozadu jeden "výfuk".

Pěkný den přeji.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Jey »

Pokud nemáš nějaké high end PC, tak ta skříň bude stačit. Jen to chce osadit alespoň ty dostupné ventilátory. A neřešit všechno nákupem nové skříně. Já mám dodneška legendární Coolermaster 330 Elite, uvnitř Ryzen 7 3700X, Asus 3070 TUF a v pohodě to uchladím pomocí 1 x 120mm ventilátoru na nasávání a 1x 120mm na vyfukování. Jen jsem musel kvůli 3070 odstranit koš na disky.
Naposledy upravil(a) Jey dne čtv 8. črc 2021, 18:09, celkem upraveno 2 x.
mstK
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. črc 2016
Bydliště: Slaný

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od mstK »

3 dopředu sání a 1 dozadu výfuk. Nebo jen s Noctuama 1 dopředu, 1 dozadu a 1 místo větráku na tom Wraithu, jestli ho tam dokážeš nějak uchytit a budeš to možná mít i tišší. Noctuy bylo zbytečné kupovat, ten Wraith větrák je s přehledem přeřve.
AMD RYZEN 7 5800X3D / Be quiet! DARK ROCK PRO 4 / ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO / 4x8GB G.SKILL TridentZ Neo 3600MHz CL16 / Sapphire PULSE Radeon RX 7800 XT 16G / ADATA XPG GAMMIX S11 Pro M.2-1TB / OCZ ARC 100-120GB / Transcend SSD370S-256GB / Corsair RM650 / Corsair 460X RGB
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Jey »

Při maximálních otáčkách 3000rpm dozajista. Noctuy ale mají alespoň jednu z nejdelších životností v rámci běžných ventilátorů.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od python.p »

Obsadit všechny možný pozice, čím víc fanů tím menší RPM a lepší airflow.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od renek1 »

No když tam skoro žádný pozice nejsou, tak snad jen vyvrtat díry do stropu skříně :lol: :lol:
Jedna zadní to všechno ven nevyfoukne pokud ventilátor nepojede na vysoký otáčky
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Jey »

Pointa je v tom, že momentálně nemá obsazené všechny pozice ventilátorů, k tomu stačí schopnost porozumět psanému textu. Když uchladím Ryzen 7 3700X s Asus 3070 TUF v Coolermaster Elite 330 s 1+1 ventilátorem, není důvod, proč by to on uchladit nemohl.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od renek1 »

Pointa je v tom, že na výfuk je pouze jedna pozice a to pak můžeš dopředu narvat třeba deset větráků a je to k hovnu. Ten objem vzduchu kterej tam naženou ty větráky dovnitř, musí být schopný zase odejít ze skříně.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od Jey »

Tak to jsem opravdu netušil. A není lepší tam dát víc větráků na menší otáčky a dozadu 1 na větší otáčky, než z toho mít vysavač?
Naposledy upravil(a) Jey dne čtv 8. črc 2021, 19:40, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od python.p »

Tak čekal jsem nějaké porozumění psaného textu, to jsem asi uživatele renek1 trochu přecenil.

Ta skříň není vzducho těsná, stejně tak ventilátor není kompresor a nebo vývěva.

Setup 3in a 1out není úplně top, ale dá se s tím pracovat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od renek1 »

@python.p
Trochu si tu skříň prohlídni, krom zadního větráku a pár direk v zadní pozici je takřka totál uzavřená a i já vím, že když dáš dopředu víc na malé tak dozadu musí být ten jeden chudáček na vysoké otáčky. No a airflow na který se tu odkazuje, se prostě v týhle skříni optimálně nedá dostat a to ani s odřenejma ušima. Ale jelikož máš vůči mejm názorům averzi, tak prostě budeš raději tvrdit, že já nemám pravdu, pane záchranáři.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od python.p »

Já se na to díval. A pokud tam dá třeba AC P12 PWM.

Ve předu budou točit idle 300RPM, zátěž 450RPM. Tak ten v zadu holt pojede v IDLE na 500RPM a v zátěži teda na 1200RPM (spíš méně) a ono to bude fungovat. Má tam R5 1600 a 1050Ti... Takže nějakých 200W max ? Tady není co řešit.

Jasný lepší skříň a lepší fany by byly rozhodně lepší. Ale pokud si s tím pohraje, vymění optimálně CPU chladič za nějaký věžový AC 34 (poslouží pak klidně dál) tak to bude fungovat a nemusí to být úplně extra hlučný. Ale optimálně ano, optimální totiž znameená nejlepší z možných...

Kdyby tam měl 10900K a 3090 tak bych s tebou i souhlasil, že to tiše a chladně nejde.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od ThomasVT »

No zatím jsem to nastavil tak, že vepředu jsou dvě ty noctuy co jsem zmiňoval nahoře - na idle aby jely 50% tzn. nějakých 750ot. a vzadu ta jedna noctua nějakých 1200ot. zvuk mi nevadí, uvidím jestli ty teploty při renderování budou lepší.

Když by to nepomohlo a teploty bych měl pořád nad 80 a uvažoval o upgradu chladiče cpu, tak předpokládám že bude vázaný na socket? Takže při případném upgradu na cokoliv jiného než AM4 nepůjde přenést chladič?
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat správně airflow u mé skříně - SilentiumPC Reg

Příspěvek od python.p »

Předpokládáš špatně, pokud koupíš AC 34, máš tam montážní kit jak na Intel tak na AMD. :)

Nebo vem něco levnějšího a prodáš to pak komplet.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“