Problém s teplotami ve hrách

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Trek píše:
python.p píše:Pokud máš dobře větranou skříň, tak rozhodně není potřeba RAM ofukovat.
S tím nesouhlasím, jako že tento názor ani není můj ale zkušenějších lidí. Pokud máš silnou grafiku a přetaktovaný paměti tak se musí.

Mohl bys presentovat jaké sestavy máš a co na nich děláš, jaké skříně, grafiky, paměti jaký napětí, teploty, apod? Nechám se rád poučit samozřejmě, jsem pouhý hobbyista, žádnej profík stavitel sestav a zkušenosti rád asimiluji.

http://www.facebook.com/python.p

tam je zlomek mé práce. :)

//Baneshee - úprava a vydělení z AMD CPU
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Trek »

Ok,

to ale už hraničí s chorobnou obsesí s ventilátory, např. ta sestava

https://www.facebook.com/python.p/photo ... =3&theater

ano ve s srovnání s tímto má většina PC nedostatečné chlazení.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Ano, tohle je sestava, která se bude dávat aktuálně na vodu, byly koupené ventilátory na radiátory tak se tam dali. Obscese to není, jenom zkušenost a praxe. To že má většina lidí nedostatečné chlazení je bohužel fakt.

Nicméně pořád furt to stejný do kola. Budou tišší 2 ventilátory na 1200RPM nebo 8 na 300RPM?

Další věc jako lepší účinnost prachových filtru a lepší airflow můžeme aktuálně ignorovat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Trek »

To je samozřejmě úplně jinak, při dané kapacitě chlazení nastavíš automatickou regulaci ventilátorů na požadované teploty. Jedinej rozdíl je, že s méně ventilátory bude v zátěži větší hluk, popř. sestava bude dávat menší výkon, protože komponenty nebudou boostovat na tak vysoký hodnoty (bavíme se ale o procentech výkonu).

Např. já mám všechny ventilátory zapojený do desky a mám i fan stopy, takže ne že 300 RPM, ale 0 RPM.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Ještě jednou, co bude hlučnější. Méně ventilátorů na hodně otáček. Nebo hodně ventilátorů na málo otáček?

Ano v tvé modelovém příkladu bude sestava hlučnější a on někdo dobrovlně chce hlučný PC? :)

Ano všechny sestavy co stavím mají dynamickou regulaci a nemají fan stop. Protože není nic otravnějšího, než spouštění ventilátoru. No a jako malej bonus, co vadí ventilátorům nejvíc? Konstantní otáčky? Nebo start 10x zaden?

A ne není to jinak, můžeme si to klidně spočítat jestli chceš. Fyziku tady na fóru umí ohnout jen jeden člověk a ty ani já to nejsem.

Aktuálně mám na stole RTX 2080 a 7700K. Kde pouhá změna uspořádání ventilátorů a nastavení RPM a vyfoukání od prachu, udělalo 10% výkonu navíc v super position. GPU jede furt na 100%, nehučí jak letadlo a drží krásně boost. (teď přijde přepastovat a vyměnit thermal pady a udělat nějaký OC) Možná je to náhoda, ale možná je to tím, že jsem tam dal 4 fany jako outtake, takže teplo se skříně jde krásně ven. :)

/// edit: opravena nešikovná věta.
Naposledy upravil(a) python.p dne stř 7. črc 2021, 12:57, celkem upraveno 1 x.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Shaquille »

Souhlas az na "Nebo hodně ventilátorů na málo otáček? Ano sestava bude hlučnější a on někdo dobrovlně chce hlučný PC? :)" Nejedna se o hlucne, ale spise velmi tiche PC... Nepouzivam 10 vetraku a nikdy bych nerekl, ze mam hlucne PC. Chapu, ze s 10 vetraky bych mel neslysne.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Jo to mělo být v dalším odstavci, takhle to nedává moc smysl. Opravil jsem to. :)

Ať si každej dělá co chce, ale mít tiché PC dneska nestojí bambilion kačáku navíc. Stačí AC P12/14 Silent a nebo PWM a je to, 6 kousků, v IDLE jedou kolem 400RPM a v BURNU budu záležet na použitém HW ale většina dnešního se vejde do 900RPM.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Trek »

Hlučnost ventilatorů v db je cca lineárně závislá na průtoku vzduchu (který je cca lineárně závislý na rpm), čili několik ventilátorů s pomalými otáčkami jsou méně hlučné než méně s vyššími.
Ale je to jedno, v idle máš fan stop u většiny sestav a i málo ventilátorů pojede na minimum. V zátěži bude hlučných i hodně pomaluotáčkovejch ventilátorů a bude to daný nejhlučnějším článkem, což bude grafika.

Aby to mělo smysl, tak by muselo být komplet vodní chlazení celé sestavy.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

... ne nemuselo by být vodní chlazení. Protože co bude hlučnější, fan foukající přes husté žebrování radiátoru a nebo fan foukající přes pasiv s velkým rozestupem žeber? :)

Jak do dubu, proč nepoužívám fanstop jsem napsal.

Ne, grafika nemusí být nejhlučnější kousek, fakt ne.

3070 SuprimX s 3x NF-F12, pasiv je skvělej, tak nebylo potřeba ho měnit.

Optimum bylo takhle nějak, 15 minut FurMarku

Skříň ( R6 + 7x NF-A14)
- 40% (640rpm)
GPU
- 57% (950rpm)
- 73°C
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Trek »

K tý bočnici, evga 3080 ti vyfukuje do boku, takže to vypadá jak na obr. níže. Já tam mám otevíratelná dvířka, takže není nic proti ničemu je otevřít i kdybych měl sebelepší větrání, protože to vyfoukne ten vzduch přímo z bedny ven - dvířka jsou přímo v tom nejlepším bodě.

Rovněž k tomu ventilátoru na paměti, mám tam přidanej ventilátor poblíž, protože nad kartou je nvme disk a a je tam nehůře - CPU, Nvme disk a paměti dostávají kotel když je grafika 450W, bys musel mít v tý bedně vichr aby to pomohlo, no chtěl bych vidět IR obrázky z tvých beden (s grafikou 450W a CPU 125W) + případné přetakty. Tam jde o to, že já mám paměti na 1,45V a pečou a kdybych je nechladil, tak začnou házet bsody ve velký zátěži, jako např. hraní (škvaří se spodní část pamětí od grafiky).

Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Prosím...

i7-7700k @ 5GHz 1,35V
RTX 2080

Chlazeno na prd v H700. Na CPU je AIO od NZXT ve skříni v zadu noctua A14 a nahoře 3x AC P12PWM.

Dostal jsem to pod ruky, protože se přehřívalo, řvalo, padalo. Takže jsem to přeskládal, vyčistil optimalizoval, přetaktoval. Původně to mělo v SuperPostion nějaký ~ 6 200 bodů. Po mém zásahu ~ 7 800 bodů.

Tak pokud do RAM pereš 1,45V tak je to trošku něco jiného, než to co jsem psal. A pokud ti padají, tak to máš prostě blbě udělaný.

PS: Nevím proč tam jsou špatně ty práhy, nicméně, pokud by někdo moooc chtěl udělamám novej export a hodím to někam v plným rozlišení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“