Ma smysl koupit DSLR?

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

bukva
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. úno 2004
Bydliště: Praha

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od bukva »

kotas píše:..nelze srovnat zrcadlo a kompakt a kdo to srovnává, tak ten to nemá v hlavě v pořádku :)
Podle mě to naopak srovnat lze, protože čistě laicky to vidím takto:

Vezmeš DSLR a odřežeš z ní zrcadlo. A máš MILC.
Vezmeš MILC a přilepíš mu objektiv sekunďákem. A máš kompakt.

Nikde nedošlo k nějaké dramatické proměně z tříkolky na ISS, kvůli které by to nešlo srovnat.


Nicméně srovnávání je důležité hlavně proto, že máš třeba 15 000 Kč a chceš něco, s čím uděláš co nejlepší fotky ... a můžeš si koupit DSLR, MILC i kompakt ... ale ne všechno zároveň, tak to prostě _musíš_ srovnávat a argument "to nejde srovnávat" je ti k ničemu.
Samozřejmě, když máš 5K, je DSLR i MILC ze hry. Když máš 50K, je kompakt a MILC ze hry. A kdekoliv mezi 10 a 20K se prostě střetnou.
Samozřejmě nakonec nesrovnáš jen kvalitu fotek, ale i velikost, snadnost obsluhy, výdrž na baterky ... ale srovnáváš.


EDIT: Před pár vteřinama skončila v Událostech na ČT reportáž o tom, že reportážní fotografové čím dál častěji fotí mobilem :)
Naposledy upravil(a) bukva dne stř 15. led 2014, 19:48, celkem upraveno 2 x.
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Smith »

crashPC píše:Velikost snímače? Co s ní máš? To už jsme probírali. Prodávají se až do velikosti FF, tedy irelevantní. Canon G1X je docela slušnej, a brzo přijde nástupce. V mnoha situacích velikost snímače vynahradí velmi světelné sklo. Sklo má vždy větší sílu než snímač, pokud jde o kresbu, světlo a citlivost.
Velikost snímače je poněkud víc podstatnější než si myslíš... Jo, je pěkné, že tu máme kompakt s fullframe snímačem, ale kolik stojí? 80k... za to máš fullframe DSLR se stejným objektivem a více možností. 95% kompaktů má snímač menší než APS-C a zbývajících 5% stojí více než 15k.
Nebo tobě snad nepřijde důležité, že od snímače se odvíjí třeba šum?
A děláš jako by ta světelná skla na DSLR nebyla...

bukva: v první řadě je třeba si položit otázky... co budu fotit a jestli se focení budu věnovat. Pak si vyberu jestli kompakt, EVIL nebo DSLR. Jo, v kategorii 10-20k můžu porovnávat, ale je tu jedna zásadní věc... zatímco s koupí kompaktu to vše končí, s koupí DSLR teprve začíná (za předpokladu, že člověk nezůstane u seťáku na vždy).
Naposledy upravil(a) Smith dne stř 15. led 2014, 19:41, celkem upraveno 1 x.
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Arach: Hm, V G16 - nástupce G15 s obdobným HW je už Digic 6. Musím Tě tedy zklamat. Dost jsi netrefil. Zase...

Riku: nějak jsem to ani nepochopil, nemám moc na co reagovat.

Když je Neff magor, a nastaví si foťák podle chuti na ostrost +2, fotí do Jpeg portrét při ISO 640 s přicloněním na f/4, což je ekvivalent k FF zrcadlu na f/18, a 1/250s, i když má v ruce velmi rychlý sklo, tak za to já fakt nemůžu. To se na mě nezlob, to není reprezentativní fotka. To je čistý vrchol kretenismu. Hnusnou fotku umím udělat i s EOS 1D a Nikon D800.

Podívej se na entry level Nikony s rozlišením 24Mpx. Jsem zvědavej, jak se Ti to bude při pohledu 1:1 líbit. Na klasickym skle f/3.5-5.6 pak přidej další dvě stopy na ISO citlivosti, protože já můžu s větší hloubkou ostrosti (když je třeba) fotit na nižší clonu, tedy o dvě stopy citlivostí níže. Veskutečnosti to jsou víc než dvě stopy (hlavně tele), ale budu férovej,dám zrcadlům náskok a necháme dvě stopy. Zde výřezy ze snímků dpreview, které tak testuje každý foťák za stejných podmínek:

Obrázek
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Smith: Nevím jak dnes, před Vánoci byl Canon G1X se skoro (asi o 15% menší?) APS-C snímačem a akcí cashback za 14000Kč. Dnes je asi za 15400Kč. Další budou následovat, a po vydání G1X II ceny těchhle mašin klesnou.

Od snímače se šum odvíjí. Ale to od skla taky, protože s méně světelným sklem obvykle musíš sahat na vyšší citlivosti, a tím si šum přidáš. Porovnáváme tu podobné cenové kategorie hej? Kompakt za 10-15k,a Zrcadlo se seťákem kolem 15k. Hej? Taky bychom mohli porovnat ten kompakt za 80 000 se zrcadlem za 8000. Měj trochu rozumu. Světelná stabilizovaná skla na DSLR jsou. Jen to pak stojí celé 10x víc. To se opravdu porovnat nedá. Zrcadlo v setu s kompaktem za 15k porovnat normálně jde.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Riku »

Tebe to asi baví fakt baví co :lol:
Já si chci k D3100 koupit http://www.megapixel.cz/olympus-tg-2-cerny , můžu to vzít naprosto všude, je to univerzální, makro to taky cvakne a hlavně je to do terénu (voděodolné do hloubky 15m, nárazuvzdorné) a na to co s tím budu fotit mi to bude stačit.. prostě na momentky ze sjezdu na kole, potápění v lomu apod.

Ale porovnávat, na který ISO s jakým časem a clonou mi to bude dávat lepší nebo horší šum, to mi přijde fakt ujetý.

Proč bych srovnával setový sklo f/3.5 - 5.6 když s tím nefotím? Mě to vůbec nezajímá jak to fotí s takovým sklem, proto jsem si koupil DSLR, že si k tomu koupím objektiv podle mojí potřeby a budu z toho mít lepší fotky než z kompaktu kterej umí vše, ale tak na půl :lol:
PS5 | LG OLED CX55
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Riku: ale jo, baví. Byly tu připomínky na vysoký šum z malého snímače, tak jsem odpověděl, že to tak s jinou strategií být nemusí. Jestli Tě napadá jiné porovnání, pověz. Kompakt není lepší vždy. Jen tvrdím, že může občas neznalému dost vypálit rybník.

Setové sklo bys porovnával protože s ním stojí zrcadlo asitak tolik co kompakt. Tedy přímé porovnání. Když se někdo zeptá, mám 15 litrů, a nevím jestli zrcadlo nebo kompakt, tak bys měl asi racionálně odpovědět.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Riku »

Já to beru z mýho pohledu, kdy vím, že na většinu toho co chci fotit mi vyhovuje 50mm sklo (na DXku je to 75mm)
Vzal bych EOS 600D za 10500,- k tomu 50mm f/1.8 II za 2800,- a jsem vysmátej. Kompakt se může jít zahrabat. Na macro bych si k tomu koupil předsádku za 1600,- a jsme na 14.900,- s kvalitou na kterou si myslím, že kompakt za 15k nestačí. A jestli mi na to odpovíš, že s tím nevyfotím měsíc tak si o tobě budu myslet divný věci :lol:

O to prostě jde, buď chci fotit všechno s určitým kompromisem a nebo vím co chci fotit a podle toho se vybavím s DSLR.

Zrovna moje varianta je hodně levná, to je pravda.. ale beru to z pohledu mého proč jsem se rozhodl pro DLSR. Setovej objektiv jsem nepoužil od doby co mám tu 50ku.

Tobě ten kompakt vyhovuje, já ti to neberu, myslím, že nikdo tady v tom foru tak co tady sakra pořád řešíte :D
PS5 | LG OLED CX55
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Riku: ne, to je vpořádku. Takováhle strategie mi připadá jako zdravá. Pokud jsi ochoten měnit a nasazovat, není za ty peníze asi nic lepšího. Prostě Ti to pasuje takhle lépe, a v ten moment je i to zrcadlo lepší. Veskutečnosti mi ten kompakt nevyhovuje, jen je to nejmilejší a nejmenší utrpení po tom co chci a nedostanu. Ale třeba G1X II to změní.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Vivec »

crashPC píše:Don/kotas: to se dá chápat jen do té doby, dokud tam není seťák bez IS a nejsou peníze na novější. Dnes už jsou bohužel všechny stroje znatelně lepší, aj kompakty. Kvalitně to fotí vždy, když je dost světla. Jakmile světlo přestane být, je to problém vždy, a u nestabilizovaných řešení pak tuplem. Pořád ale milionkrát lepší staré zrcadlo, nežli starý kompakt.
nebo jdeš do Pentaxu/Sony, který mají stabilizaci na čipu a máš stabilizovanej i 50 let starej ruskej objektiv
luke777
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2007

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od luke777 »

Neda me to reagovat a k zrcadlovce co mame canon 60d sme koupili redukci na stare objekivy a ted cekame na
http://aukro.cz/objektiv-helios-44m-4-2 ... 33247.html
Sice je to foceni na manual ale fotky stoji za to
http://jonasraskphotography.com/2013/05 ... f2-review/
http://top35mm.com/helios-44-2-2-58mm-r ... ic-olympus

Takze se tesim
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od arach »

[quote="crashPC"]Arach: Hm, V G16 - nástupce G15 s obdobným HW je už Digic 6. Musím Tě tedy zklamat. Dost jsi netrefil. Zase...


no guglit umis dobre : -))) kdyz to tak dobre umis tak by sis taky moh vygulig kdyz se bavime o makru a ja se te zeptam z kolika cm tim kompaktem vyfotis 1 ku 1, abys me nehazel priste cropnutyho vrabce focenyho nejakym silenym ohniskem....

1. G15 ma digic 5 12mpix snimac a fps ma 2 : -)))
2. muj starej C 450D s 12 mpix mel digic 3 ! a mel 3,5 fps :-))
3. co koukam na tvuj divotvornej UZ za deset, tak ten ma fps 1 : -))) a ma digic 5

6d ma myslim 4 fps a 5d mkIII ma 8 fps jeste k tomu nesrovnatelne lepsi AF (kterej taky pocita procesor) - oba digic 5+
x roku starej 18 mpix 7d ma digic 4 a myslim ze ma taky 8 fps

z toho plyne ze to asi budou mit nekde priskrceny , do tech levnejsich si myslim ze davaj horsi pomalejsi cipy, nebo to naschval kriplej necim , nekde...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od arach »

crashPC píše:Smith: Nevím jak dnes, před Vánoci byl Canon G1X se skoro (asi o 15% menší?) APS-C snímačem a akcí cashback za 14000Kč. Dnes je asi za 15400Kč. Další budou následovat, a po vydání G1X II ceny těchhle mašin klesnou.

Od snímače se šum odvíjí. Ale to od skla taky, protože s méně světelným sklem obvykle musíš sahat na vyšší citlivosti, a tím si šum přidáš. Porovnáváme tu podobné cenové kategorie hej? Kompakt za 10-15k,a Zrcadlo se seťákem kolem 15k. Hej? Taky bychom mohli porovnat ten kompakt za 80 000 se zrcadlem za 8000. Měj trochu rozumu. Světelná stabilizovaná skla na DSLR jsou. Jen to pak stojí celé 10x víc. To se opravdu porovnat nedá. Zrcadlo v setu s kompaktem za 15k porovnat normálně jde.
g1x ma na nejdelsi ohnisku coz je nejakejch 100 svetelnost 5,8 , to je "super" .-)))) vazi pul kila, takze u tohohle skoro odpada i argument o vaze a rozmerech
baterka vydrzi cca 250 snimku, baterka v 1100d za osmicku vydrzi nekajech 900 snimku...

a to vsechno za 15 litru, no neber to
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Butch »

Proc je tady flame kompakt vs zrcadlovka kdyz se to tema jmenuje jaky vlastnite fotoaparat?
At kazdej napise co ma, co se mu libi nebo nelibi na fotaku, co od nej cekal a treba je lepsi nebo horsi. Hadat se muzete jinde.

Kamos ma celkem dobrej kompakt Canon G10 a stejne si koupil ted kdyz se mu narodil synek Canon 70D a k tomu bude porizovat Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Canon, zatim ma pevnou levnou padesatku k tomu jako mam ja. Napiste co mate a nezasvinujte to tady flamem!
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

arach: s AF máš pravdu. Uvidíme, jak si povede G1X II, (asi za měsíc) který by měl mít snímač podobný s EOS 70D, snad s fázovým ostřením, a Digic6. Třeba to už bude lepší. Makro 1:1 nevím, zkusím to zjistit. Každého asi zajímá něco jiného. Mě zajímý zvětšení nad 1, a tam to mají zrcadla se seťákem horší.
Co se 250 snímků týká, dá se normálně fotit s vypnutým displayem, který se zapíná jen na zobrazení parametrů. Pak se to spíš blíží k tisícovce (nevím, třeba 750). Porovnávat to se starým zrcadlem bez/s v vypnutým liveview je tak trošku nefér. Až ho zapneš, tak jsi o veškeré ty slavné FPS přišel, a při kontinuálním ostření při liveview se z plno zrcadel začne ozývat takový rachot, jako když vykládaj ve sběrnejch surovinách :-D
Zkrátka své k svému. Netvrdil jsem nikde, že kompakt je vždy lepší. Tvrdím, že má vlastnosti, při jejichž využití občas lepší být může.
kotas: Nevím co myslíš. Nad levným kompaktem si moc triko (lofase) honit nejde. Mluvím tu o něčem jiném. A to je pochopení specifických vlastností precizních nástrojů dnešní doby. Auto už není auto, a foťák už není foťák jako obecná věc...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Smith »

crashPC píše:Porovnávat to se starým zrcadlem bez/s v vypnutým liveview je tak trošku nefér. Až ho zapneš, tak jsi o veškeré ty slavné FPS přišel, a při kontinuálním ostření při liveview se z plno zrcadel začne ozývat takový rachot, jako když vykládaj ve sběrnejch surovinách :-D
Ale je to fér... optický hledáček je základ DSLR. Při liveview mám stejná FPS jako přes hledáček. A hluk při ostření? z čeho?
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Záleží jak u jakého fotoaparátu a skla. Zrcátko, ostření a u videa třeba i zoom a IS.... Většina zrcadel má dnes různé módy live view, takže tyhle problémy dokážou často kompenzovat. Asi to ale nepůjde vždy a všude, respektive to bude s nějakou daní.

Při liveview stejné FPS? Jak se tohle dá srovnat? :-D Ale to je zas na jinou debatu, OVF versus EVF, do toho bych nerad zabředával. Obojí má svojí sadu výhod a nevýhod.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od Smith »

crashPC píše:Při liveview stejné FPS? Jak se tohle dá srovnat? :-D
Vem si stopky a uvidíš, jak se to dá srovnat. Dokonce bych řekl, že 5D MkIII má při liveview více FPS než přes hledáček.
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Jaký vlastníte fotoaparát?

Příspěvek od crashPC »

Aby za tu cenu neměl... :twisted:
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“