Diskuze o vaší fototechnice

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Nečekal jsem 20 skel, čekal jsem normálnější skla.
Citace o "všeříkajícnosti" je pro mě spam a flame. Když něco tvrdíte, tak to prosím nějak dokažte. To, že věc nepoužiju rozhodně neznamená, že si nejde udělat obrízek o tom, jak funguje. To není nic divného.

A7R III mě osobně nenabídne nic, co by mě oproti II modelu zajímalo. II model není 2x dražší, a už tuplem ne v Evropě(třeba jako šedivka). Jenže s menším snímačem není ani nijak menší než A7R (a II), a skla taky nejsou levnější. Tudíž cenově se za systém pohybujeme na velice podobné úrovni.

S tvým výpisem skel bych skoro souhlasil (no, porovnávat f/1.2 a f/1.4 na FF není úplně stejné nebo fér).
Jenže já mám výběr skel jiný, a tam to vychází jinak než tobě. Proto ten názor.

Zkus si najít ekvivalent k:
35mm f/2.8 >> 23mm f/1.8
85mm f/1.8 >> 56mm f/1.2
100-400mm f/6.3 >> 65-265 f/4

arach: ano, jsi velice blízko tomu co opravdu chci.
Pokud ergonomie není za hranicí nepoužitelnost, nevadí. Velikost systému nevadí, pokud existuje aspoň jeden "malý setup", FPS mě nezajímá, atd. Pak je jasné, že super stroj jako Fuji nebude oceněn....
Mám Ocením jen to nejzákladnější, pro co byl stroj stvořen. Fičurky kolem oželím nebo obejdu.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

tak ale zalezi co fotis, tyhle technikalie jako DR nebo rozliseni jsou s prominutim pitomosti...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Proč je vždycky potřeba zacházet k ad absurdum, aby lidi pochopili, že to blbost není?
Stačí Ti šest pixelů? Ne? A sto? Co 1Mpx? Dva? Dvacet čtyři? A kolik myslíš, že musí stačit někomu jinému na to, aby nebyl za blbce?
Opravdu, nechápu to, co si tím kdo chce dokazovat.
Já to využívám naprosto naplno. Ať už při fotografii, kde jde o “dosah” – tedy ptactvo a makro, nebo přírodu a momentky jak venku tak vevnitř, aby lidi nacházející se v přechodu slunce a stínu neměli pomalu černej flek na xichtě, nebo nekterý části snímku nemusely bejt úplně přepálený.
Je to docela normální použití tam, kde prostě není možnost připravit scénu k dokonalosti. Už třeba proto, že to tu scénu nějakým způsobem - intervencí fotografa - může snadno skazit.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

tak asi nebudes tahat 1D na krajinku nebo A7R na wild life nebo sport...stejne tak asi nepotrebujes 35mpix na street foto nebo objektiv bez aspon trochu zvetseni na makro....

stejne tak nebudes tahat 1D na vyslapy, ale budes ho tahat tam kde potrebujes super AF...

z toho duvodu jsou DR a Mpix naprosto nic nerikajici udaje, zrovna tyhle dva parametry jsou dulezity snad jen pri krajinkareni...

navic abys nedegradoval takhle extremni rozliseni, potrebujes opravdu top skla, coz je samozrejme drahy
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Jistě že. Pokud nemám požadavek na rychlost ostření a vlhkotěsnost, ani nějaké extra super video, pak z toho ta malá krabička s velkým rozlišením vyplyne skoro sama jako “poslední volba” něčeho, co by mě na tom fotoaparátu mohlo lákat. Na streetko jistě takové rozlišení nepotřebuju, ale už tam prostě je. To není problém, prostě se snímek zmenší. Beztak chci archivovat většinu fotografií ve 4K. Ale I tam jde ten rozdíl často poznat. Ať už kvůli šumu nebo rozlišení, tuplem pak při ořezu atd…

S Těmi objektivy už to zdaleka není tak zlé. Tuplem pak s objektivy s pevným ohniskem. Samyang AF 35mm f/2.8 za 6500, co jsem teď koupil to rozlišení nemá problém přenést.
Sony FE 85mm f/1.8 jako šedivka taky není zas tak drahej, a taky nemá problém to vykreslit. Ten koupím možná už příští měsíc. A jsou jistě další levné.
Ne nadarmo hodně forografů ptactva fotí s cropem a FF sklem – APS-C snímač má na jednotku plochy stále větší rozlišení, a pokud se vyřezává, pořád to je poznat, a rozlišení je využito.
Ještě hodně rozlišení bude muset “přibýt”, aby byla většina skel totálně omezujícím faktorem. Dokud nás trápí aliasing a moire, tak mají skla rozlišení pořád dost, a snímače pořád málo.
U 400-600Mpx se můžem začít bavit o tom, že všechny skla jsou hodně omezující…
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

no tak pak ale neflejmuj ostatni znacky nebo konkretne canon, ze te kopnul do kouli : -))

to se pak muzem zacit hadat, ze me treba kopnulo do kouli sony, protoze bla bla, debata jak v sekci grafik

mimochodem na street teda asi spis malej rychlej fotak s dobrym af ne? :-))
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od Smith »

crashPC píše:Nečekal jsem 20 skel, čekal jsem normálnější skla.
RF 24-105/4L je celkem normální sklo. Holt se Canon rozhodnul, že s novou platformou vydá pár L skel. Levnější třeba přijdou na řadu později. Nějak v tom nevidím problém, abych tím odsoudil celou platformu. Asi bych úplně nečekal, že k tělu za 65k uvedou objektivy za 10k...
crashPC píše:Citace o "všeříkajícnosti" je pro mě spam a flame. Když něco tvrdíte, tak to prosím nějak dokažte. To, že věc nepoužiju rozhodně neznamená, že si nejde udělat obrízek o tom, jak funguje. To není nic divného.
Aha, takže jsi Fuji nikdy neměl v ruce. Zkus si někde Fuji půjčit...
crashPC píše:A7R III mě osobně nenabídne nic, co by mě oproti II modelu zajímalo. II model není 2x dražší, a už tuplem ne v Evropě(třeba jako šedivka). Jenže s menším snímačem není ani nijak menší než A7R (a II), a skla taky nejsou levnější. Tudíž cenově se za systém pohybujeme na velice podobné úrovni.
Porovnávám ekvivalentní generace. A cena šedivek mě vážně nezajímá.
Sony E-mount má snad nejmenší průměr ze všech fullframe mirrorless (46,1 mm), Fuji X-mount má 44 mm. Ty těla těžko můžou být nějak výrazně menší. Ale i tak jsou Fuji lehčí. Ale nevím, co tady řešíš... ta těla už jsou i tak dost malá, že nevím, k čemu ještě menší.
crashPC píše:Zkus si najít ekvivalent k:
35mm f/2.8 >> 23mm f/1.8
85mm f/1.8 >> 56mm f/1.2
100-400mm f/6.3 >> 65-265 f/4
Fuji XF 23/2 nebo XF 23/1,4, která stojí stejně jako Sony FE 35/2,8.
85 ok...
třeba Fuji XC 50-230mm?
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

a jeste posledni vec k tomu dr a mpix...podivej se na fotky petra bambouska a potom s cim foti...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

arach: kopnul mě do kulí, protože za to co bych využil, chce značně víc, než co za to chce konkurence.
Streetko nefotím a ani jsem ho jako první nenačal. Jen jsem na to odpověděl...

Smith: "K tělu za 65K", to je problém hned od začátku věty vzhledem k tomu, co mi to tělo dává.
A očividně nejsem sám!:
https://www.youtube.com/watch?v=OvDWQz0Z1lw

Já si umím představit, jak přijdou levnější skla, ale bavíme se tu i o levnějším těle s lepším snímačem, a než to přijde obojí najednou, tak uplyne hodně času...

Fuji jsem měl v ruce, ale ne tak, abych z toho mohl dělat závěry. Ty jsem si udělal z recenzí a testovacích scén za stejných podmínek. A když vidím jak dopadá, nic mě neláká k tomu, abych utrácel peníze za nákup, nebo byť jen za půjčení.

Umím si představit, jak Tě cena šedivek nezajímá. Mě ano. Proto mám s jiným úhlem pohledu i jiný názor.
Čím menší tělo stroje a "EDC" objektiv, tím víc to seebou nosím. Velikost má u mě s nošením nepřímou úměru.

K porovnání skel: Jo, stojí to stejně jak Sony FE f/2.8. Nestojí to stejně jako Samyang, který pravděpodobně není nijak horší. Alespoň to naznačuje nemálo recenzí.
Je to u mě nejpoužívanější sklo. 85 je hned druhé, a tyhle dvě skla u mě udělají 70% všech fotek.

Fuji XC 50-230mm je sice pěkné sklíčko, ale spolu se systémem je znatelně slabší.
230 vs 265mm - kratší než ekvivalentních 400mm.
f/6.7 vs f/6.3 - méně světelné
Vsadím se o cokoli, že reálné rozlišení snímku pak na takovém systému bude taky menší.
Uznávám, asi má stejnou hodnotu poměru ceny a výkonu. Ale opět, není na svůj výkon ani levnější, ani menší.

arach: Petr Bambousek fotí na 5DS :-D
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od Blue Storm »

Petr Bambousek fotí na Olympus :wink:
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Tak tu máme asi dva....
Nevadí. To, že nějaký mistr dokázal udělat nějakou fotku nevypovídá o realitě běžného smrtelníka a o realitě dnešního hardware skoro nic.

Že by mě na Nürburgringu předjel nějakej mistr ve felicii i kdybych měl třílitrový bávo si umím představit. To neznamená, že já v tom bávu neudělám lepší čas než ve felicii. Udělám. Budou tam jistě úseky, kde budu stejně rychlej, a budou tam úseky, kde budu holt pomalejší. To samé s fotografií.
Někde to podá stejný výkon, někde budu omezení já. Kupuju si stroj, abych byl co nejméně omezen já, a abych pro výsledek musel co nejméně pracovat. To je úplně jiný a normálnější způsob použití.
Budou situace, kdy nebudu muset dělat bracketing, kde se nebudu muset zbláznit z kompozice (framing), a jiné situace, kdy to budu moci díky výkonnějšímu snímači prostě bezstarostně cvaknout.
Budou situace, kde výkon navíc se i projeví ve výstupu fotky. A budou situace, kdy se rozdíl neprojeví vůbec.

Připadá mi to jak tu svatbu "natočenou iPhone". Jo, můžem se vykašlat na foťáky a koupit iPhone.
Akorát jich musíš koupit pět, přidat světla za půl mega, obsluhu za padesát litrů, a pak processing za padesát litrů. To jsme tedy ušetřili a ukázali "odbornost", když to mohl zvládnout "Fanta z horní dolní" se dvěma světly a jedním A7 III... Opravdu nechápu, co si kdo chce dokazovat. A to spíš není na Vás, ale obecně.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od Blue Storm »

Ne, neznáme dva. Petr Bambousek fotí na Olympus... to, že nemáš info, je druhá věc :) A fotí na něj už nějakou dobu. Je to náš ambasador, takže vím :D
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

na 500px má napsanej 5DS. Ambasador čeho? Olympusu? Pak by to byla opravdu bezpředmětná diskuse.
Jak jsem psal. Pěknou fotku jde vyfotit i na iPhone. To neznamená, že je to dobrej nástroj na focení.
Lžíčkou nebo sběračkou je také možné najíst se polévky. To ale neznamená, že je potřeba to tak dělat...

Ty fotky co má třeba na 500px, jsou na hranici dosranosti, a to dopadlo relativně dobře kvůli malému dostupnému rozlišení. Hlavně ptactvo.
Jinak proti tomu člověku nic nemám.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od Blue Storm »

Na Olympus fotí už od 03/2017 a na 500px má s Olympusem pěkných pár desítek posledních fotek :) Ambasador Megapixelu... teda přesněji byl, teď nevím, jestli s ním byla prodloužena spolupráce nebo ne.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Tak jestli mu takové výstupní rozlišení stačí, a řekl si “že to ještě jde”, hanit ho nemusím. Nimcéně to nevypovídá nic o možnostech lepších přístrojů, a vpodstatě NA TOHLE je ani nepotřebuje.
Relevance placeného člověka pro nějaké rozhodování na základě jeho doporučení může být snadno ohrožena. Jak mám vědět, že není supportovaný Olympusem. Také žádná z těch fotek nedokazuje, že by Olympus byl lepší než značka Y. Jsou to prostě jen random hezké fotky….
Vůbec mi to nepřijde jako plodná argumentace.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od Shaquille »

Je supportovany Olympusem, zcela to vyplyva z infa na jeho stance. Chapu, co chce crashPC rict...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Pokud na stole nejsou reálná fakta, vždy je potřeba se dívat odkud vítr vane. :-)
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

http://www.sulasula.com/cs/ziskana-oceneni/

no jo je to uplna lama....:)))

jinak vy si fakt myslite, ze takovej clovek by se nechal uplatit znackou? nebo co treba , ze pro olympus je cest ze jejich technikou foti takovej borec...

jinak muj odkaz na nej mel smysl v tom, ze nine potreba nejvetsi dr a mpix, abys fotil takovym stylem, ze mu kazdej ze zdejsich prispevovatelu nesaha ani po kotniky, ikdyby mel dr a moix trikrat vetsi...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od crashPC »

Ano. Na 1200px velkou fotku opravdu nepotřebuješ nic víc. To už jsme snad probrali. :-)
Umělecké foto má poněkud jinačí parametry, než technické.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze o vaší fototechnice

Příspěvek od arach »

? takze me chces rict, ze ty potrebujes 35mpix nebo kolik ta sony ma, protoze tisknes minimalne na A1 ano? :-))

jinak sem teda nevedel,ze uroven fotografie se posuzuje podle toho, jak je ta fotka velka : -))
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“