AI v službách fotografie

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Umelá inteligencia má vo fotografii skvelú budúcnosť, už dnes máme softy, ktoré dokážu nevídané vecičky. Aplikácia Topaz Sharpen AI od Topaz Labs dokáže inteligentne zvýšiť detaily snímku, v reále to funguje skutočne perfektne. Výpočet je veľmi náročný, grafická karta nVidia GTX 1080Ti je pri 36MPx fotke vo formáte .jpg vyťažená na 97 až 99% po dobu 20 sekúnd. V linku posielam dva obrázky, výrez fotky - hlava psíka pred a po výpočte, druhý obrázok prezentuje vyťaženosť GPU :
https://www.zonerama.com/jozko1/Photo/5216533/179897850
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od werygood »

Hoď sem něco jiného, než fotku psa s trávou v pozadí. Můj Honor 10 taky umí něco jako "AI" při focení, a jediný případ, kdy to rozumně funguje, je právě zvíře v popředí a skoro nic v pozadí... S 20 sekundovým výpočtem na 1080Ti se to rozhodně srovnávat nedá, alei tak mě zajímá, jestli to bude platit i v tomto případě.
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Zrejme myslíš portrétny režim u toho mobilu. Topaz fungíruje na každý motív, pre názornosť je v linku výrez zo širokouhlej krajinky. Zvislica rozdeľuje snímok na ľavú, originálnu stranu a pravá strana je výpočet AI. Všimni si detaily vegetácie i budovu :
https://www.zonerama.com/jozko1/Photo/5216533/179922300
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od werygood »

Na první pohled ta pravá strana vypadá líp. A myslel jsem opravdu AI, aspoň tak tomu Huawei říká, v pár procentech případů to tu fotku udělá opravdu hezčí.
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Ano, úplne s tebou súhlasím, implementácia nových technológií na princípe strojového učenia výrazne vylepšuje fotorežim v mobiloch, pričom sa to bude časom len skvalitňovať. U mobilov je zložitá situácia v nutnosti použitia malých snímačov, stále sa to krúti okolo uhlopriečky 1/2 palca. Aplikácia od Topaz je parádny počin aj pre použitie/vylepšenie fotiek z veľkých snímačov APS-C, FF.
arach
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2005
Bydliště: Hradec Králové

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od arach »

skvely, tohle udelam za vterinu potazenim clarity v lightroomu :))

ale hlavne ze mas 36mpix mobil, kterej vyfoti neostrou fotku a pak si s tim karta za desitku 20 vterin hraje
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Výsledky z Topaz AI vs. Lightroom si zrovnával v plnom rozlíšení 1:1 ?

P.S. Nemám 36MPx mobil, len 12MPx.
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Suke001 »

Nechápu smysl tohoto tématu, není to nic nového, softů na úpravu je milión. Oproti úpravám ve Photoshopu je to nic, tady tohle udělám asi za sekundu. Navíc tam nevidím nějaký výrazný rozdíl, akorát -kontrast a + stíny
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

No práve, obyčajný fotoeditor pracuje s lokálnym kontrastom respektive zýraznením hrán, je to len efekt, preto to trvá sekundu. Takých aplikácií je celá hromada, ako s nadsázkou píšeš milióny. Topaz pracuje na báze AI a to je ten zmysel tématu....
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Suke001 »

Nerozumím, AI je snad to stejné jen to udělá a vymyslí za tebe nebo mi to vysvětli jak to funguje? Navíc ty fotky jako moc vylepšené nejsou..

Ono to trvá možná proto tak dlouho, že to musí něco vymyslet a neupravuje to jen kontrast. Dle mého je to AI jen marketingové označení, automatickou úpravu umí dnes přece každý schopnější editor..

Neříkám, že na úpravu fotek je ten program špatný, vůbec ho nehodnotím, jen z tvého prvního příspěvku to vyznělo jak kdyby to byla nějaká revoluce... Co jsem se díval, tak to umí lépe než photoshop například upscaling.

Takže top editor na grafiku a fotky (photoshop) (dle tebe obyčejný) upravuje věci jen na efekt a topaz to propočítá do morku kosti a vyleze top snímek :-D, tomu snad nevěříš ani ty, vždyť to funguje na stejném principu..

S fotkama mám ve photoshopu hodně zkušeností, používám hddně pluginů a některé operace trvají opravdu dlouho..
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

AI pri úprave fotografií pracuje na princípe strojového učenia, využíva ohromnú databázu fotografií, milióny až desiatky miliónov fotografií rôznych objektov, podľa ktorej vie, jak vypadá napríklad strom, auto či portrét. Pre lepšie pochopenie spomeniem využitie AI v prípade autofokusu najnovšieho prístroja Olympus, odfotili pár tisíc fotografií monopostu F1 z rôznych uhlov a ohniskových vzdialeností, ktoré v zlomku sekundy procesor analyzuje pri fotení reálnych pretekov a tým zvyšuje rýchlosť a spoľahlivosť AF.
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Suke001 »

Tak tomu stále nerozumím :-D .. To jako vyfotím strom a ten super AI si otevře databázi stromů a upraví fotku podle toho? V čem je to dobré?

Jako nevím, neřeknu kdyby to upravilo fotku tak, že by mi to vyrazilo dech, ale vždyť to tu fotku psa jen velmi velmi jemně upravilo, že by to laik ani skoro nepoznal ..

Mně by spíš zajímalo co ostatní na to, jestli jim to taky přijde tak unikátní jak tobě :-)
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Riku »

Já jsem ten program letmo vyzkoušel a nevidím moc rozdíl mezi tímhle a třeba photoshopem, hlavně když si tam člověk stejně musí vše sám nastavit. Výhodu AI bych viděl v tom, že do toho mrsknu rozmazanou fotku a AI ji samo zaostří tak, aby to vypadalo co nejlépe.
PS5 | LG OLED CX55
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Shaquille »

Jozef62 tomu snad sam neveris, ze 1080ti dokaze analyzovat miliony az desitky milionu fotek za 20s...
Ten Olympus priklad jsem nepobral uz vubec. Jak ty data procesor analyzuje ve zlomku sekundy? Vubec netusi, ze fotis zavody... Ta databaze fotek je kde, to je ten fotak online a ve zlomku sekunkdy odesle data, vyhodnoti je a upravi AF? To zni jak marketingovy spek... Nebo co mi unika?
DGX Station is the only workstation
with four NVIDIA® Tesla® V100 Tensor Core GPUs, integrated with a fullyconnected four-way NVLink™ architecture.
- maximized versatility with deep learning training and over 30,000 images/second inferencing
https://www.nvidia.com/content/dam/en-z ... asheet.pdf
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Ja som predsa nepísal, že GPU dokáže analyzovať milióny fotiek za 20 sekúnd, časový údaj sa vzťahuje výlučne k aplikácii Topaz AI .
Milióny fotiek sa týkajú online databáz.
Príklad Olympusu - ten foťák to práveže nielen tuší, ale on to 100% vie, pretože tam má mód autofokusu, ktorý fotograf potvrdí ručným výberom, má aj mód " vlaky " a " vtáky ".
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Ukážka kombinácie programov AI Gigapixel + AI Sharpen. Zvolil som 200% výrez pre názornosť :
https://www.zonerama.com/jozko1/Photo/5216533/180123842
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Suke001 »

Super, ale pořád nic převratného, tohle lze udělat ve photoshopu +- stejně. Zvětšená přeostřená fotka bez detailů. To ohledně té formule jsem teda zase nepochopil, zkoušel jsem něco v tom stylu googlit a nic.

Jedinou výhodu vidím možná v jednoduchosti, což pouze reflektuje dnešní dobu, filtry, rychlé úpravy.. Klasická fotografie mizí a nikdo ji ani pořádně neocení.
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od Jozef62 »

Formule - jedná sa o prístroj Oly E-M1X, na dpreview mal pri uvedení predstaviteľ Olympusu interview, kde popisoval využitie AI a nahraných snímkov pre rýchlejší/spoľahlivejší continuálny autofocus pre autá, lietadlá a vlaky. Nové firmware budú databázu rozširovať o ďaľšie objekty, podobné veci chystajú aj iní výrobcovia. Niečo o tom píšu aj v linku :
https://www.ephoto.sk/fototechnika/tlac ... e-novinky/
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od zsdx »

Suke001 píše:Mně by spíš zajímalo co ostatní na to
Ze by Jozef byl taky pokus o AI?
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: AI v službách fotografie

Příspěvek od werygood »

Jozef, zase tak to AI nepřeceňuj, ono je to trošku o něčem jiném :)

Jednoduchost je fajn pro lidi (a velký krok vpřed), kteří jsou ve focení úplní začátečníci a chtějí jen zkusit, zda to "nezlepší" jejich fotky.
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“