Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
napad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2017

Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od napad »

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, kolik je vhodné místo pro systémový oddíl?
Tedy kolik % volného místa je dobré mít pro systém?
Tedy když bude mít systém i s programy třeba 60 GB, tak by měl mít třeba disk 10% volného prostoru tedy 60 * 1,1 = 66 GB diskový oddíl, aby systém běžel bez problému.

Dále jak je dobré rozdělit disk na oddíly? Stačí na systém a na zbylá data (kde bude i bitová kopie systému) a nebo tři oddíly (systém, data, bitová kopie)?

Nebo už v dnešní době vůbec disk nerozdělovat?

Děkuji za informaci a zkušenosti
Sestava:Sapphire Radeon HD 6670,AMD Phenom II X6 Six-Core,Gigabyte MB 870A-USB3,AMD,8 GB RAM,Seasonic Focus Plus 550 Gold,SAMSUNG EVO 840 120 GB,WD RED 2TB,Windows 7 Home
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od anarkii »

Pro bitovou kopii nemá smysl vytvářet extra oddíl, když už, tak extra HDD. Jinak bych to určitě rozdělil, na OS vyhrazuju kolem 40 GB.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
napad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2017

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od napad »

Bohužel mi disk nejde rozdělit, tak jak bych potřeboval.

Mám 1 TB disk a chci jej rozdělit na 700 GB a zbytek pro systém.
Bohužel mě to dovolí rozdělit jen na 454 GB a zbytek systém. Údajně více nejde, z důvodu nepřesunutelných souborů.
Vypnul jsem pagefile a snažil jsem se vypnout i hibernaci, ale tam mi to v příkazovém řádku napsalo chybu 0x65. Dal jsem i defragmentovat disk, ale ani to nepomohl.
Tak že asi budu muset nechat disk v celku, jelikož dělit jej napůl je zbytečné.
Sestava:Sapphire Radeon HD 6670,AMD Phenom II X6 Six-Core,Gigabyte MB 870A-USB3,AMD,8 GB RAM,Seasonic Focus Plus 550 Gold,SAMSUNG EVO 840 120 GB,WD RED 2TB,Windows 7 Home
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od zombux »

kup si cca 120GB SSD, systém nainstaluj na něj a máš optimální řešení. šachování s oddíly na harddisku je stejně k ničemu, efekt mizivý. naopak pro zálohování toho SSD je ideální :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
napad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2017

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od napad »

V notebooku je jen jeden HDD a měnit ho za SSD nemá smysl.
Už jen kvůli ceně za GB.

Jinak oddíly jsou dobré z důvodu zálohování, popřípadě přeinstalaci systému. Také částečně kvůli lepší přehlednosti.
Sestava:Sapphire Radeon HD 6670,AMD Phenom II X6 Six-Core,Gigabyte MB 870A-USB3,AMD,8 GB RAM,Seasonic Focus Plus 550 Gold,SAMSUNG EVO 840 120 GB,WD RED 2TB,Windows 7 Home
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od werygood »

napad píše:V notebooku je jen jeden HDD a měnit ho za SSD nemá smysl.
Už jen kvůli ceně za GB.

Jinak oddíly jsou dobré z důvodu zálohování, popřípadě přeinstalaci systému. Také částečně kvůli lepší přehlednosti.
Pokud máš v NTB DVD mechaniku, SSD by mohlo jít místo ní.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální místo pro diskový oddíl se systémem

Příspěvek od dexterav »

tak zmysel to má otázka je či sa to dá že
aký je to NB
inak je fuk ako to rozdelíš, samozrejme systém na okraji HDD je narýchleší ale v zhľadom na to že je to NB hdd aj tak to neni/nebude hitparáda...
a je vôbe otázne či to stojí za námahu
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“