FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

více systému na jeden oddíl prudce nedoporučuju.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

Dobře, ale už sem začal, právě mám Win7 a Win XP nainstalováno, a při pokusu opravit spouštěcí soubor oddílu to napíše že nemůže opravit chyby..ohlaště problém společnosti microsoft...a nic to neopraví, zkrátak já nemůžu znova tam narvat zavaděč win 7, nevíte co s tim?
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

já bych to reinstaloval normálně do dualbootu. takhle to prostě nebude nikdy uspokojivě fungovat.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

Jenže já nechci mazat celej disk, na systémovej oddíl mám jenom 20GB, tak sem myslel že by to šlo, nakonec sem teda udělall obrácenej postup a instaloval Win 7 až po win XP, pak sem upravil zavaděč, jenže ten není schopnej nastavit, ¨že se Windows XP mají spouštět ze složky Win XP, prostě to jede na C:\ a hledá to ve složce Windows, a já bych chtěl nějak nastavit, aby to vědělo ten zavaděč, že Windows XP je ve složce Windows, nebo't instaklaci Windows 7 nejde přikázat, aby se nainstalovala do např Win7 a ne Windows. Taky nechápu, proč když vyberu v opravě systému Windows 7, tak mi napíše, že tato verze windows není kompatibilní s tou verzí, kterou se chystáte opravit...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
TomTom
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: KönigGratz

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od TomTom »

Ahoj, zajímá mě, jaký je nejlepší způsob instalace Windows XP "na" Windows 7 Home premium. Může někdo poradit, jak instalovat, aby při spuštění počítače byl výběr OS. Pro jistotu se ptám. Zajímá mě dualboot, ne virtualizece. Díky.

// to bylo včera, dnes jsem si půjčil externí dvd mechaniku, je to totiž na netbook, takže určitě ulehčení. Připravil jsem si novou partition pro instalaci XP a je mi jasné, že po nainstalování XP se přepíše zavaděč 7 a budu bootovat do XP. Bohužel nemám instalační medium 7 Home Premium, takže nemužu udělat opravu z media a předpokládám, že nějaká záloha z recovery managementu je na nic. Mám k dispozici media k 7 professional, ultimate nebo enterprise čili mě zajímá zda je možné na opravu zavaděče použít tyto media? Pokud existuje nějaký jiný postup, jak po instalaci XP nastavit dualboot, tak sem s ním. Díky
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

princip dualbootu je popsán zde http://pctuning.tyden.cz/software/laden ... windows_xp (7 jsou v tomto ohledu identické s Vistou, takže postup platí i pro ně)

jinak, dualboot na netbooku? no nevím, to bych si rozmyslel...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
TomTom
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: KönigGratz

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od TomTom »

Ano, článek jsem viděl. Je pěkný, přehledný a dá se říci, že principu rámcově rozumím a vím, že se 7 v tomto ohledu chovají jako Vista, ale neřeší moje konkrétní problémy. Především to, jestli na opravu zavaděče 7 Home premium mohu použít media z Professional nebo jiných...

Nevidím důvod, proč by na netbooku nemohl být dualboot. Je to relativně slušný prevít: CPU SU 4100 1.3 Ghz (ještě to není tak hrozné), 4GB Ram, 320 GB HDD. Sám výrobce ho má teda zařazen mezi notebooky. (Acer Aspire 1810 TZ 11.6").

//Tak jsem zjistil, že instalační medium asi není třeba, vytvořil jsem disk pro obnovu systemu přímo z win a po následném nabootování z něj je možnost dát opravu startu pc
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

ano, zavaděč je stejný pro všechny verze Windows 7, takže zavaděč HP lze klidně opravit z media Pro. teoreticky by podle mě šlo použít i médium Windows Vista

aha koukám že máš CULV takže to je poměrně solidní notebook spíš než netbook, představoval jsem si spíš Aspire One :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Pepa.cz
Nováček
Nováček
Registrován: 06. zář 2007
Bydliště: Příbram

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Pepa.cz »

zdravim chtel bych se zeptat jestli by slo xp a visty??? mam visty ale potrebuju xp kuli hram:( muzete mi nekdo poradit jak na to???
tazzz
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 21. pro 2009
Bydliště: Táborsko

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od tazzz »

je to stejné, jako ostatní - rozdělit disk nějakým programem (řešení je i na tomto foru) a prostě provést instalaci na prázdný oddíl ... může se stát, že se ti změní označení disků (a stane se to), takže pak budeš mít C (Vista), D (CD-ROM), E (XP) při spuštění Visty a C (XP), D(CD-ROM) a E (Vista) při spuštění XP.Dál nebudeš moci přesouvat soubory, které máš v "Dokumentech" z jednoho systému do druhého apod.Jinak bootování by mělo fungovat normálně, přičemž XP by mělo být na prvním místě ... osobně bych se na to vybodnul, provedl rozdělení disku, na prázdný disk bych si provedl zálohu a Vistu přeinstaloval Seveny - je to čisté a W7 je úplně jinde než Visty ...
rodier
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. pro 2003
Bydliště: Severni Cechy / Most
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od rodier »

ahoj lidi mam na 1 disku (2 oddily) nainstalovane Vista a pote Windows 2003 Server x64 R2 Trial.
Samozrejme server os sem instaloval jako 2. a tak mi pokazil boot od Vist. Dual boot sice vidim, ale Visty nebootnou (chvilicku jako ze jo a potom reset nebo navrat na menu) - existuje nejaky tool ktery by to dokazal opravit? Aby slo bootovat jak do Vista tak i do Win 2k3 ? Ted jde jen do Win2k3

Diky.
Obrázek
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

existuje, sou to utilky VistaBootPro a Eeasy BCD, to umožňuje nahrát zavaděč Win Vista kterej je schopnej pouštět jak W7/vista tak XP, ikdyž já sám požívám norton ghost na zálohu a když se pokazí zavaděč, znovu enchám nainstalovat windows 7, protože když ho obnovim pomocí utility, tak mi zmizí aktivace...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
bead
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. úno 2005
Bydliště: Litvínov

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od bead »

Dlouhodobe uzivam rozdeleni HDD na dva a na jednom jedu s XP a na druhym s Win7. protoze jsem ted mel win7 zaneradene, tak jsem udelal format casti disku s Win7 a znova je instalnul, ale ted mi nenabizi pro startu moznost spustit predchozi verzy windovs. Nevi nekdo zda mohu tuto nabidku obnovit bez nutnosti reinstal celeho PC? Ta pulka HDD s winXP zustala nezmenena, jen sem znovaformatoval a znovasmazal a znovavytvořil část HDD s win7.
Díky za rady
iMac 27",
i5-3470 3,2GHz,
8GB RAM,
NVIDIA GeForce GTX 675MX,
Win 8.1 64bit CZ
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

Musíš znova nainstalovat bootmgr od windows vista/7, jinak ti to bude spouštět jen ty windows XP...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

Právě jsem zjistil, že 25GB oddíl na Windows 7 je málo, a četl jsem na PCT, že prográmky jako Acronis Disk Director umí spojit 2 oddíly bez ztráty dat, je možno, abych na svém 500GB disku zvětšil systémový oddíl o 5GB na úkor datového oddílu? jen dodám, že to není dynamický oddíl, ale základní, vytvořený při instalaci systému, prostě mám ten disk "fyzicky" rozdělený.
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Brázda.l
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2005
Bydliště: Vysočina

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Brázda.l »

Já na takový operace používám Gparted LiveCD, ještě mě ani jednou nezklamal.
PC: Asus P8P67 Pro | Intel Core i5-2500K + Cooler Master Hyper 212+ | Gigabyte GTX560 Ti OC | Kingston 12GB DDR III 1333Mhz | Seagate 500GB | Asus DRW-2014L1T | Enermax 600W NAXN 80+ | HP LP2275w

Notebook: Lenovo Thinkpad X200 7459-1P0
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

Fakticky? Takže mi to umožní zvětšit poměr velikosti mezi prvním a druhým odílem bez ztráty dat? Je to dost zásadní nehctěl bych přijít o data na tom disku, a nemám další prostory na zálohování, resp, bylo by to složité a zdlouhavé...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
lenkaplacha
Nováček
Nováček
Registrován: 23. pro 2010

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od lenkaplacha »

Mam nainstalovan Windows 7 a Ubuntu pocitac me primarne spousti Ubuntu. Potreboval bych nainstalovat jeste windows server 2008 R2. Nema stim nekdo zkusenosti. Myslite ze bude stacit win server nainstalovat na novy disk a bude k dispozici na vyber kdyz se mi spousti pocitac? dik
Bogarn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2010
Kontaktovat uživatele:

Win XP problem s bootovanim .. ASAP

Příspěvek od Bogarn »

Cau, potrebuju pomoct s bootovanim.. Mam disk (500gb) rozdelenej na 2.. na jednom mam win 7 a na druhym momentalne win XP... problem je ze po kazdym zapnuti PC se to automaticky bootuje do XP, ani se nezobrazi tabulka s vyberem OS... v XP v nastaveni systemu je sice okynko kde se da vybrat do kteryho systemu do bude defaultne bootovat, ale problem je ze tam je jenom XP... boot.ini by se mel dat upravovat ale ja nevim jak tam pripsat dalsi OS (win 7)... pokud byste nekdo vedel, poradte pls.. na XP mi nejde ani net, momentalne jsem na Ubuntu :( ... XP je professional, win 7 je professional 64bit :) .. diky za pripadnou pomoc...


//jan.svoboda - Sloučeno
AMD Phenom 9600B Quad-Core processor (4CPUs), ~2.3GHz --- 4Gb ram 800Mhz :( --- Nvidia GeForce GTS250 (1gb)
"Linux is like a teepee - no Windows, no Gates, Apache inside."
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Win XP problem s bootovanim .. ASAP

Příspěvek od killerek »

Trochu hledej. Je tu nekolik temat, kde se resil dual boot Win XP + Win 7.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“