FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
gavec
Nováček
Nováček
Registrován: 22. led 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od gavec »

Dobrý den,

Mám rozdělený HDD na 2 partišny cca po 95GB. Na prvním partišnu mám nainstalované XP prof a do druhého bych chtěl dát Linuxy(Fedoru 10). Stačí pouze nabootovat linuxy a nainstalovat je na druhý partišn, aby se vytvořilo při spuštění PC menu? Nebo v tom bude něco složitějšího??

Díky
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

teoreticky by to mělo fungovat tak jak píšeš
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
gavec
Nováček
Nováček
Registrován: 22. led 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od gavec »

no tak už to funguje, ale místo fedory jsem tam hodil ubuntu... pač jsem v linuxu začátečník a fedora by byla pro mě velké sousto. Akorát teď nemůžu rozchodit síť ale to už asi nepatří do toho Threathu.
Raoul Duke
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. čer 2007

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Raoul Duke »

Mam nainstalovaný sys. Vista64-bit a chtěl bych přidat ještě XP.V počítači mam tři disky:
640G - rozdělený na C: system, D: data_0, K: disk připravený pro XP
500G - E: data_1
500G - F: data_2

Problém je v tom že disk na který chci XP nainstalovat, se v instalátoru XP hlásí jako F (a disk s vistou jako C).
Dají se xp nějak přimět k tomu aby před instalací pojmenovali jednoutky tak jak chci já? (protože pokud při instalování vyberu tu prázdnou jednotku F, část xp se stejně napce na C kde je teď vista no a to samozřejmě nechci)
Jen další blázen, v bláznivém království.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

pokud vím tak to nijak přemluvit nejde. ale jedním dechem dodávám že když nainstaluješ XP na F, tak tam budou celé. na C se zapíše jen nezbytně nutná informace pro spuštění PC, nemám tady zrovna dualboot takže nevím konkrétně, ale tuším že jen ntldr a ještě něco - čili nevidím v tom problém
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Raoul Duke
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. čer 2007

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Raoul Duke »

Problém je v tom: když je vistu z nějakýho důvodu potřeba přeinstalovat, řeším to tak že celý C: zformátuju a instaluju na čisto, jenže tím bych asi přišel i o ty xp.
Ještě ně napadlo, něšlo by ty xp oblafnout tak že bych nejdřív nabootoval třeba přes Acronis Disk Director a všechny jednotky, kromě té připravené pro xp skryl?
Jen další blázen, v bláznivém království.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

Raoul Duke píše:Problém je v tom: když je vistu z nějakýho důvodu potřeba přeinstalovat, řeším to tak že celý C: zformátuju a instaluju na čisto, jenže tím bych asi přišel i o ty xp.
Ještě ně napadlo, něšlo by ty xp oblafnout tak že bych nejdřív nabootoval třeba přes Acronis Disk Director a všechny jednotky, kromě té připravené pro xp skryl?
ne, nepřišel. to rozvržení jednotek by zůstalo. pak při reinstalu jen stačí obnovit zavaděče. viz tento článek http://pctuning.tyden.cz/vistalizace_1- ... ws_xp.html
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
de_ny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2004
Bydliště: Považská Bystrica (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od de_ny »

ahojte
mam disk rozdeleny na tri particie:
C=Win 7
D=Data
E=Win XP

Mal som nainstalovane povodne Xpcko, potom som nainstaloval Win 7 na particiu C: s tym, ze budem mat na vyber pri bootovani obidva systemy,po dokonceni instalacie win 7 sa vsak automaticky tento system spusti a na vyber mi neda nic :) neviete ako by som si prihodil do boot managera aj windows xp?

skusal som tento navod:
1. Open an elevated command prompt.
2. Type the following to create a boot loader for Windows XP.
bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"
3. Type the following to set the device to where Windows XP is installed. I used D: in this example. Replace it with the drive letter of your XP installation.
bcdedit /set {ntldr} device partition=D:
4. Type the following to set the path.
bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
5. Type the following to add this boot loader to the boot up screen.
bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast
6. Reboot the computer.

-sice sa win xp pridal do bootovacej obrazovky, ale nenabehne, vypise sa hned chyba, ze \ntldr sa neda najst.
P.S. samozrejme ze v bode 4. som napisal partition=E.
Neviete co s tym? :)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

možná bych zkusil v bodě 4. zadat C nebo D, ono ne vždycky to pořadí písmen odpovídá oddílům, zejména když je dualboot tak ty systémy mají ve zvyku to přehazovat. jo ještě ty XP jsi nainstaloval takhle jak to je, tj na 3. oddíl, nebo byly na prvním a pak jsi je přesunul?
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
de_ny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2004
Bydliště: Považská Bystrica (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od de_ny »

zombux píše:možná bych zkusil v bodě 4. zadat C nebo D, ono ne vždycky to pořadí písmen odpovídá oddílům, zejména když je dualboot tak ty systémy mají ve zvyku to přehazovat. jo ještě ty XP jsi nainstaloval takhle jak to je, tj na 3. oddíl, nebo byly na prvním a pak jsi je přesunul?
mno ja som mal kedysi na C: WinXP, potom som ich preinstaloval Win 7,v 7 mi neslo CSko tak som instalol na particiu E win XP..
neskor som si povedal ze ten seven znova skusim, tak som ho instalol znova na C:...
ale uz to ide, na disk C treba skopirovat z instalacneho CDcka subory ntdetect.com a ntldr,dalej zaviest boot.ini a vo win seven editovat zavadzac :P
Raoul Duke
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. čer 2007

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Raoul Duke »

zombux píše:ne, nepřišel. to rozvržení jednotek by zůstalo. pak při reinstalu jen stačí obnovit zavaděče. viz tento článek http://pctuning.tyden.cz/vistalizace_1- ... ws_xp.html
Tak jsem to zkoušel, pustím instalaci xp, vyberu si tu prázdnou jednotku, proběhne kopírování souborů, restart, po naběhnutí na mě začne blikat kursor (to podtržíko) a NIC, prostě se to sekne...
Nějaký nápad?

EDIT: nakonec jsem koupil dalších 640GB a je po problému...
Jen další blázen, v bláznivém království.
Zlobr61
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2009

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Zlobr61 »

Tak z tohoto tematu nějak nejsem moudrý,nadnesu svůj problem: Koupil jsem externí hdd, domníval jsem se,že bych na externí hdd nainstaloval Windows 7, na pevném hdd v pc mám XP profes., na různých forech jsem se dozvěděl,že tento postup je dost problematický, ne-li nemožný.
Jako druhou možnost jsem chtěl zkusit tedy dva operační systemy( XP profes. a Windows 7) na pevném hdd v pc-40 Gb a současné programy a soubory v pc přesunout na externí hdd. Vzhledem k tomu,ale že jsem věčný začátečník tak z toho mám trochu obavy,můžete mi poradit popřípadě odkázat na nějaký postup pro laiky?díky
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

já bych v první řadě vzal pořádný rychý disk, ne x let starý pomalý 40GB. rozdělil bych ho na 3 oddíly - jeden pro xp, druhý pro 7, třetí pro data.
instalace windows na cokoli jiného než harddisk je kapitola sama pro sebe, jak sám píšeš je to přinejmenším problematické.
využij informace zde http://pctuning.tyden.cz/vistalizace_1- ... windows_xp (7 a Vista jsou co se týče zavaděčů jedno a to samé)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Nagant »

Máte někdo zkušenost s dualbootem Vista/XP na PC HP Compaq, v mém případě DC7900? (Asi téměř stejná situace je prakticky na jakémkoliv notebooku :?: ).
Mám to s předinstalovanými Vistami, na C Visty, D je zamknutý Repair a E dalši logický disk, jehož funkci jsem zatím neodhalil.
Předpokládám zmenšení C Vist a vytvoření dalšího oddílu, ale moc se mi nelíbí, že by to mělo být až F, a to bych chtěl ještě další jednotku na data.
Lze nějak posunout současné D a E na "vyšší písmenka", aniž bych přišel o možnost restaurace/reinstalace Vist? Nevím, jak je ta obnova udělaná.

Primárně chci používat XP (Professional). Optimální by bylo, kdyby šlo před XP všechny dosavadní jednotky schovat (po předchozím zmenšení C --> vzniku nepřiřazeného místa na disku), ale to asi, jak jsem se dočetl nepůjde.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od HEAD »

Mam taky problem s win7 + winxp.Mam nainstalovany win7 a nainstaloval sem win xp na jinej oddil.Potom sem dal do mechaniky dvd s win 7 a spustil automatickou opravu a pro zmenu sem nevidel win xp.To by melo byt v poradku a podle navodu na pct se pomoci programu easyBCD melo vse natavit.V tom programu se moc nevyznam, ale nakonec sem tam nastavil win 7 na c: a win xp na D: a tak to ma taky byt.
Jenze po restartu mam sice na vyber 2 OS, ale pri pokusu nabootovat do XP to hlasi nakej error a nefunguje to...
Obrázek
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Agaga
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. říj 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Agaga »

Ahoj, potřeboval bych nainstalovat XP a Win 7 na jeden disk, teď na něm mám akorát 7, ale když jsem zkoušel doinstalovat XP, tak se mi to úplně rozsypalo. Vytvořil jsem si na to další partition a nechal jsem na ní zkopírovat instalační soubory, ale po rebootu (po kterým by se měli začít instalovat XP z těch instalačních souborů) mi to napsalo něco jako "Chyba při startování systému". Tak jsem vlez zpátky do instalace XP, že aspoň tuhle partition zformátuju a vlezu zpátky do 7, ale po formátu a rebootu mi to opět napsalo tutéž hlášku. Tak jsem se to ještě pokusil ještě spravit z instaláčky Win 7, ale bezúspěšně, takže jsem to musel všechno zformátovat a naistaloval jsem opět Win7...

Zdálo se mi, že to nějak přeházelo písmena jednotlivejch partition a pak už to prostě nenaběhlo...
Intel Core 2 Quad Q9300, ASUS P5Q PRO, Kingston 2x2GB DDR2, EVGA Geforce GTX260 896MB, HDD Samsung 1TB
Sharp2448
Nováček
Nováček
Registrován: 03. bře 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Sharp2448 »

Mám takový malý dotaz, když si chci k win xp na hardisk nainstalovat druhý os win 7(na dual boot...), tak musím vytvořit druhý oddíl, ale jaký? Aktivní, primární nebo logický? Řekl bych že primární, protože logický není vhodný pro os a aktivní je vlastně primární z kterého se bootuje os.
:arrow: Je to tak?
:arrow: A jaký mám zvolit oddíl?
mám v tom trochu "bordel"...
Předem díky za odpovědi!!!
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

v podstatě je to takhle - na disku můžou být z historických důvodů a) maximálně 4 primární oddíly, nebo b) tři primární a jeden rozšířený oddíl, ve kterém pak jsou vytvořeny logické oddíly - toto řešení je právě kvůli možnosti vytvořit víc oddílů než čtyři.
nedá se říct že by byl logický "nevhodný" pro OS, moderní OS by s ním neměly mít problém, ale pro jistotu to udělej tak jak píšeš a vytvoř primární oddíl.
s bootem OS to nemá nic společného - systém bootuje nikoli z primárního, ale z aktivního oddílu - a to je ten, který je jako aktivní nastaven (děje se to většinou automaticky při instalaci systému).
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Sharp2448
Nováček
Nováček
Registrován: 03. bře 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Sharp2448 »

Ok díky
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od sam_217 »

To je super článěk, zrovna včera sem se začal zabývat stejným problémem, vůbec sen nevěděl že ten článek je, každopádně, zkoušel sem nainstalvoat win 7 - ok, nanstaloval sem win XP a pak už sem se do win 7 nemohl dostat..

Akorát proč to zde píšu, já to chci totiž nacpat 2 systémy na jeden oddíl (vim bordel program files, ale..njak to pořešim snad), a taky to jaksem to instaloval sem instaloval do jednoho oddílu, ale jak tak koukám s tim bootem atd, nebude v tom problém? Vim že v případě instalace win 7 již k XP - to nejde, instalátor napíše že našel jinej windows, a že celou složku přesune do složky s názvem windows.old, nepude starej OS ale s datama který byly v program files stále půjde pracovat.
A tak mě napadlo, co takhle nainstalovat windows XP, při jejich isntalaci nastavit, aby se windows nakopíroval do složky Win_XP, a až pak nainstalovat Win7 a snad by to šlo, jenže tam by pak sice nedocházelo k ignorování oddílu, když sou oba OS na jednom oddílu, ale netroufám si hádat, jak by to bylo se zavaděči systému...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“