Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Krteq »

LXDE by na Eeečku mělo běhat celkem svižně. Však můžeš vyzkoušet různá distra s různými GUI a teprve potom vybrat to "pravé" :)
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od BADMOPAR »

Brázda.l píše:Bez GUI to poběží svižně.

Ale vážně, zkusil bych Xubuntu nebo Lubuntu, ale také si myslím že budeš následně od dcerky náležitě "pochválen".

Zkoušel jsi ve Win ořezat grafický efekty?
Jj, mám vypnutý Aero i takový ty grafický blbiny.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od BADMOPAR »

Krteq píše:LXDE by na Eeečku mělo běhat celkem svižně. Však můžeš vyzkoušet různá distra s různými GUI a teprve potom vybrat to "pravé" :)
Tomu bych se právě radši vyhnul, potřeboval bych spíš něco odzkoušenýho.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Za mě tedy Xubuntu, ale jako Windows to rozhodně není.
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od CyberDeath »

Lubuntu ... pokud chces LXDE ktere je vyrazne mene narocne jako XFCE.
Popripade linuxmint ktery je uzivatelsky privetivjejsi nez ubuntu a moznost xfce/LXDE a mnoho dalsich je tam taky ... a jako bonus ma uz v zakladu Cinnamont nebo Mate
Cinnamon ... mene narocne a uzivatelsky privetivjejsi Gnome 3 , Mate je vyvojove pokracovani Gnome 2.
Cinnamon a Mate sou na to narocnost istejne jako XFCE ... mozna bych si troufl rict ze pri spravnem nastaveni dokonce mene narocne.
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
kabanos
Nováček
Nováček
Registrován: 18. kvě 2014

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od kabanos »

V poslední době jsem byl dost spokojený s Xubuntu a Linux Mint
Lojza
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. led 2006
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Lojza »

Chlapi, jelikož mechanika v notebooku je na kaši, tak mám volnou šachtu na druhé SSD do rámečku a přímo dovnitř na SATA III. Takže uděláme co? Windows 10 necháme na prvním SSD jak je a na druhé dáme přítele Linux. Jenže, už 15 let (!!!) jsem ho neviděl, kdysi jsem to dělal profi jako servery i klienty, už ani nevím distribuce, tak si nechám poradit, nebudu dělat machry (a hajzl taky máme na chodbě :)) Poraďtě, prosím, nějakou jak-bych-tak-řekl "nakopávací distribuci pro oživení paměti", ne Ubuntu a podobné user friendly, něco pokročilejšího.

Děkuji 8)
martin333
Nováček
Nováček
Registrován: 20. črc 2023

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od martin333 »

Určitě by si měl vyzkoušet Nix OS, kompletně celý systém se spravuje jedním konfiguračním souborem. A potom, co si procvičíš deklarativní programování a programovací jazyk Nix, tak už nebudeš chtít jiný operační systém ani vidět a po zbytek svého života strávíš nad derivacemi balíčků z Nix store a zkrášlováním onoho jednoho konfiguračního souboru :D
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Dithius »

Za me Fedora pro RHEL vetev. A stahni si netboot iso at si vyberes co chces z baliku nainstalovat.
Nebo klidne nic a doinstalujest to pak z prikazaku.

Pokud chces byt nafoukanec tak Arch Linux. Pokud chces byt HardCore tak gentoo

Pokud neco z Debian Stromu tak za me Linux Mint Debian Edition.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od mr.qeg »

Mi se docela hodně ještě líbil ten Manjaro Linux vycházející z Archu, ale víc userfriendly. Jenom mě pak sraly každodenní updaty, což je u rollingu standard. Nebo jsem jeden jen občas zapínaný záložní PC 3-4 měsíce nechal tak a ono se to celé rozsypalo a tak starý update už nešel.

Od té doby si instaluji Debian Stable čistý netinstall + ručně pak v shellu DE a těch pár aplikací, co potřeuji mít čerstvé řeším flatpakem nebo Firefox jsem si ručně stáhl .tar a už se aktualizuje sám. To ale moc userfriendly není, tedy lepší bude ten Mint, jak psal Dithius.

Na RHEL distra jsem si nikdy nezvykl, i když Fedoře jsem kvůli mnoha známým, co na ní vyšívají, dával hodněkrát šanci :oops:
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Dithius »

manjaro strasne slo dolu.
Misto nej co se tyce Arche bych vzal:
https://endeavouros.com/

Jinak Kdyz debian Based, tak proste Debian a misto Stable bych dal Debian NEXT.... je porad velmi stable :D

Ja osobne pouzivam Rocky linux ale mam vlastni Repa, Kernel nejnovejsi a pod. Ale ja to mam takto abych neodvykl.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od CyberDeath »

Od manjara ruce pryč kdysi super distribuce a můj přechod z debian/ubuntu based na Arch.
Už pár let jejich support stoji za starou belu a problémy se neřeši .

A přesně endeavour OS je dle mého nyní best userfriendly arch distribuce a pokud někomu vadí chybějíci grafický nástroj pro instalaci balíčků ... lze doinstalovat a funguje bez problémů.
Navíc díky chaotic-Aur odpadá i nutnost stále kompilovat nové bežnejší aplikace :-)
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Dithius »

Jinak samozrejme ja zacatecnikum doporucuju Fedoru a Cinnamon environment.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Ventero
Nováček
Nováček
Registrován: 03. lis 2023

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Ventero »

CyberDeath píše: úte 6. srp 2013, 15:04 Lubuntu ... pokud chces LXDE ktere je vyrazne mene narocne jako XFCE.
Popripade linuxmint ktery je uzivatelsky privetivjejsi nez ubuntu a moznost xfce/LXDE a mnoho dalsich je tam taky ... a jako bonus ma uz v zakladu Cinnamont nebo Mate
Cinnamon ... mene narocne a uzivatelsky privetivjejsi Gnome 3 , Mate je vyvojove pokracovani Gnome 2.
Cinnamon a Mate sou na to narocnost istejne jako XFCE ... mozna bych si troufl rict ze pri spravnem nastaveni dokonce mene narocne.
To tedy rozhodně NE! Promiň, ale takovou mystifikaci jsem už dlouho nečetl ..
Ventero
Nováček
Nováček
Registrován: 03. lis 2023

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Ventero »

Dithius píše: úte 19. bře 2024, 12:01 Jinak samozrejme ja zacatecnikum doporucuju Fedoru a Cinnamon environment.
Nemáš lidi moc rád, když jim doporučuješ Cinnamon - že?
Ventero
Nováček
Nováček
Registrován: 03. lis 2023

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Ventero »

Doporučím spíše MX Linux, popř. Xubuntu nebo Mint s xfce, pokud to není plečka a pro začátečníky. Popř. ještě něco s KDE, pokud je stroj silný - ostatním prostředím se spíše vyhnout a Cinnamonu úplně a zdaleka - jednoznačně nejproblematičtější prostředí coby žrout CPU a RAM.
Pro ještě slabší PC zmiňované LXDE/LXQT a pro ještě slabší PC jsou ultralehké alternativy jako Fluxbox apod. - to už ale házím rovnou do šrotu ..
Pokud tady jednáme o nějakém starším eee na hudbu či filmík z disku na cesty, apod. tak MX s Fluxboxem pro začátečníka nebo pro zkušenější Antix s Fluxbox. Ještě se dá použít Devuan popř.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“