ubuntu_novacek jak na par veci zezacatku?

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
mara.t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. čer 2003

ubuntu_novacek jak na par veci zezacatku?

Příspěvek od mara.t »

dobrý den, tak jsem si nainstaloval ubuntu a:
1. nevim jak změnit rozlišení..nabísí mi tio maximálně 1280*1024 a potřebuju 1680*1050
2.přepínání klávesnice klávesovou skratkou a navíc jaká klávesnice je opravdu anglická se spětným lomítke? (díky článku na pctuningu jsem sinainstaloval czech qwerty, ale tam zpětné lomítko nenáí a alt+92 nefunguje)
3.ubuntu se mi nainstaloval na nový 500GB disk..potřeboval bych ale aspoň 400Gb z něho jako normální NTSF abych zněj a na něj mohl kopírovat data (filmy, hudbu apd.)
no, je toho vic ale zatim mě z toho začíná bolet hlava takže jen to důležité..aspoNˇže mi kamarád nainstaloval VLC player:)
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

1. ovladače grafické karty máš nainstalované?
2. klávesová zkratka na přepínání klávesnic je shift+shift, nastavení klávesnic máš v menu (teď přesně nevím kde), alt+92 by mělo fungovat, pozor jestli máš zapnutý NUM LOCK
3. kopírovat Z a DO můžeš i v EXT3, nevidím důvod tam dávat NTFS
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

2. Alt+Q nefunguje?
3. Ak to vážne chceš tak pomocou programu gparted z live CD Ubuntu si môžeš zmeniť partície ako potrebuješ, len dávaj pozor na to aby si tú systémovú neprečísloval.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
mara.t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. čer 2003

Příspěvek od mara.t »

ne..alt q ani shift+shift nefunguje

rozdělit disk chci proto že má 500Gb a rád bych ho i nějak využil. linuxu bude stačit 100Gb bohatě ne?

ovladače asi mám protože to bylo to první co se tu instalovalo ale asi špatně..po restartu teď jedu jen 800*600 :( děs

ale zase sem si už dokázal nainstalovat gaim..né že by to k něčemu zatím bylo..a vlc playera..jen nechápu proč pod linuxem potřebuje codeky :(
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

abys tam mohl mít videa, tak nepotřebuješ mít NTFS...
máš tam vůbec danou jinou klávesnici než českou?
ovladače grafiky nainstaluj znova
mara.t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. čer 2003

Příspěvek od mara.t »

tak, klavesnici a rozlišení už mi vyřešil kamarád..ale sám bych to nezvládl což me štve...instalace ovladačů je dost složitá..

s tím diskem pořád nic nevím..ale nějak to pujde..něco jako partition magic?
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od CyberDeath »

gparted - neco lepsiho jako partion magic (nedela chyby jako partion magic)
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

gparted, ale jenom z live cd

můžeš mi ale prosímtě vysvětlit proč tam chceš dávat NTFS?
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

Dúfam že si pri tom alt+q dal pravé alt ...
A ovládače nainštaluj z rezpozitáru ak si tak nerobil: http://wiki.ubuntu.cz/Ovladače%20grafických%20karet - ATI alebo nVidia dúfamž e toto bude stačiť :)
A na video si nainštaluj smplayer (priamo stačí zadať sudo apt-get smplayer) ... vlc je hrôza.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraSter »

Josko píše:Dúfam že si pri tom alt+q dal pravé alt ...
AltGR
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
havk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. srp 2005
Bydliště: SR : VK, CR:Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od havk »

Josko píše: A na video si nainštaluj smplayer (priamo stačí zadať sudo apt-get smplayer) ... vlc je hrôza.
Mozem sa spytat, preco je VLC hroza? Pouzivam ho vo win i ubuntu, na sietovy stream i normal video, vsetko ide bez problemov. Ale rad sa poucim :wink:
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

havk: v podstate sa nedá povedať konkrétne jedna vec je toho viac:
1, Nefungujú poriadne titulky a sú škaredé - hlavne SSA (ssa úplne kazí dokonca aj časovanie!), a keď sa zapne SSA v mplayeri/smplayeri tak aj srt/sub vyzerajú nádherne a aj ich ohraničuje a tak sa dobre čítajú.
2, Pri prehrávaní HD videa má oproti mplayeru tak odhadom štvrtinový výkon a sekalo mi h264 kodek v 1920x1080 čo mi v mplayeri šlo v pohode.
3, Kašle na nastavenie výchozej zvukovky a hrá si kam si zrovna zmyslí takže v kuse sa snaží hrať na onboard zvukovku aj keď to nechcem.
A pár ďalších vecí čo si už nepamätám..
Uznávam že na prehráanie po sieti je VLC najlepšie, ale však vyskúšaj si smplayer so zapnutým SSA v nastaveniach a uvidíš sám že na offline prehrávanie je lepší :)
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Teuzz
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 25. zář 2004
Bydliště: Liberec, Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teuzz »

mara.t píše:jen nechápu proč pod linuxem potřebuje codeky :(
:o

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kodek

Když něco zakóduješ, musíš to před čtením zase rozkódvat. :)
Burn in hell.
mara.t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. čer 2003

Příspěvek od mara.t »

tak ten odkaz na smplayer nefunguje :( , chtěl jsem ho zkusit protože se mi zničeho nic po restartu vypnul zvuk...sice jsem ho v nastaveni nejak dal zpět ale VLC to nějak nepobral takže nepřehrává :(

a tem gparted píše toto: (gparted:7166): Gtk-WARNING **: cannot open display:
root@marek-desktop:~#

krom toho, půl hodiny jsem hledal jak se přihlásit jako root .(
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

sudo apt-get install smplayer - nainstaluje smplayer
sudo gparted - spustí manažera disků - spoueštět jenom z LIVE CD
(prosímtě můžeš mi ale fakt vysvětlit proč tam chceš dávat NTFS??)
mara.t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. čer 2003

Příspěvek od mara.t »

Protože tam chci mít přístup i z win XP

nakonec jsem toho mplayera nainstaloval přes Package managera, ale stejnak mi vněm nejede zvuk, ani ve VLc playerovy..a včera to fakčilo no:(

Gparted už jsem spustil ale teď se na AIMu dohoaduju s kamosem jak a co v nem udělat..
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

tak nejdřív změnšit ten oddíl s linuxem a potom udělat nový pro widle...
Firefly
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. lis 2004

Příspěvek od Firefly »

mara.t píše:Protože tam chci mít přístup i z win XP
To ovšem není žádný problém. Pokud pro ten datový oddíl použiješ file systém ext2 popř. ext3. Existuje totiž driver s názvem Ext2IFS (viz zde: http://www.fs-driver.org/). I když já mám datové oddíly taky ntfs čili přistupuju s XP přímo a z linuxových dister pomocí driveru ntfs-3g. Pokud bys ale v Linuxu potřeboval z ntfs oddílu jen načítat, tak ani ntfs-3g nepotřebuješ.
Hic PCLinuxOS bohemicum, his salta
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

ubuntu to umí samo od sebe, není potřeba nic instalovat...
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od CyberDeath »

jen doplnim ze driver pro windows Ext2IFS funguje i z RaiserFS souborovym systeme :-)
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“