Software na Linux

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Isp0
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. dub 2017
Bydliště: původem z Havířova

Software na Linux

Příspěvek od Isp0 »

Zdravím, nedávno som měl takovou nepěknou příhodu s Windows 10 a jelikož mám o víkendu čas, rozhodl jsem se svůj PC přeinstalovat na Linux (Buď Ubuntu nebo Antergos)

Potřeboval bych následující programy:
- editor videa (Lightworks znám, ale nebyla by nějaká alternativa k němu?)
- grafický editor a editor fotek
- nějaký nástroj na virtualizaci (ale asi sáhnu po vmware)

Vím o GIMP a Inkscape, ale nějaká alternativa k nim?

Dále je tu volba distribuce.. Bude to nejspíše Ubuntu nebo Antergos, ale přemýšlím aj o oSUSE a Fedoře..

Byl by někdo kdo by mi pomohl? Děkuji.
Desktop - CPU: AMD Ryzen 5 1600 MB: MSI X370 SLI PLUS RAM: Kingston HyperX Fury 32GB 2666MHz GPU: MSI GTX1060 6GB ARMOR SSD: Kingston KC400 512GB, Corsair Force LS 480GB HDD: WD Red Pro 2TB, Seagate IronWolf 4TB PSU: Corsair RM650x Case: Fractal Design Core 2500 CPU Fan: Arctic Freezer 13 Case Fan: Arctic Fan F12 Silent, Arctic Fan F14 Silent
Notebooky - Dell Inspiron 13z 5378
Smartphone, tablet - Huawei P10&iPad 128gb wA9
Monitory - BenQ BL2710PT, Dell P2417H
Datová úložiště - QNAP s WD Red Pro, Externí SSD Samsung 850 Pro 512GB
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: Software na Linux

Příspěvek od yuri.cs »

* video - nepouzivam
* grafika - Darktable, Gimp, Inkscape, gThumb
* virtual - VirtualBox

Misto Ubuntu bych vzal uzivatelsky privetivejsi Mint. Fedora ma cool technologie, ale tezko radit jeslti je dost stabilni. SUSE jsem asi 10 let nepouzil. Pro geeky zabavu navrhuju Gentoo.
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Software na Linux

Příspěvek od SS_Rambo »

video - Avidemux - ale to se hodí spíš na jednoduché úpravy, hlavně změny formátů...
Edit.: A taky KdeNLive (https://kdenlive.org/), ale to je spíš pro KDE...
A co se týka distribuce, tak já používám OpenSUSE a jsem celkem spokojený, jen 42.1 jsme přeskočil, tam bylo fůru problému s přechodem na KDE5, ale 42.2 už je ok. Hlavně YaST je hodně silný konfigurační nástroj, který docela dost ulehčí konfogurace pro "linuxového začátečníka".
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
Isp0
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. dub 2017
Bydliště: původem z Havířova

Re: Software na Linux

Příspěvek od Isp0 »

Tak já děkuji za reakce. Nakonec jsem skončil u Archu (GNOME), ten systém mi přijde mnohem svižnější než Fedora, openSUSE nebo aj Mint a nemusím řešit repozitáře. Hlavně v Anywhere som označil všechny drivery aj software k instalaci a pak už jsem si jen pohrál s prostředím.
Desktop - CPU: AMD Ryzen 5 1600 MB: MSI X370 SLI PLUS RAM: Kingston HyperX Fury 32GB 2666MHz GPU: MSI GTX1060 6GB ARMOR SSD: Kingston KC400 512GB, Corsair Force LS 480GB HDD: WD Red Pro 2TB, Seagate IronWolf 4TB PSU: Corsair RM650x Case: Fractal Design Core 2500 CPU Fan: Arctic Freezer 13 Case Fan: Arctic Fan F12 Silent, Arctic Fan F14 Silent
Notebooky - Dell Inspiron 13z 5378
Smartphone, tablet - Huawei P10&iPad 128gb wA9
Monitory - BenQ BL2710PT, Dell P2417H
Datová úložiště - QNAP s WD Red Pro, Externí SSD Samsung 850 Pro 512GB
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Software na Linux

Příspěvek od SS_Rambo »

Co se týká repozitářu, tak u OpenSUSE jich je fůra, ale zase veškerý SW co potřebuju jsem nainstaloval přes OneClick instalator a tím se i přidá patřičné repo pro další aktualizace.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
Isp0
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. dub 2017
Bydliště: původem z Havířova

Re: Software na Linux

Příspěvek od Isp0 »

Tak děkuji, pomohli jste.. Ale teď řeším takový větší problém.. Myslíte, že by byl velký problém rozjet ve virtuální mašině hru Battlefield 2 Bad Company nebo SW na video editing (HitFilm 2017)?
Dal bych tam samozřejmě Windows 7.
Desktop - CPU: AMD Ryzen 5 1600 MB: MSI X370 SLI PLUS RAM: Kingston HyperX Fury 32GB 2666MHz GPU: MSI GTX1060 6GB ARMOR SSD: Kingston KC400 512GB, Corsair Force LS 480GB HDD: WD Red Pro 2TB, Seagate IronWolf 4TB PSU: Corsair RM650x Case: Fractal Design Core 2500 CPU Fan: Arctic Freezer 13 Case Fan: Arctic Fan F12 Silent, Arctic Fan F14 Silent
Notebooky - Dell Inspiron 13z 5378
Smartphone, tablet - Huawei P10&iPad 128gb wA9
Monitory - BenQ BL2710PT, Dell P2417H
Datová úložiště - QNAP s WD Red Pro, Externí SSD Samsung 850 Pro 512GB
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Software na Linux

Příspěvek od nou »

Ano a velky. Hranie hier bez podpory IOMMU vo virtualnej machine je nepouzitelne. Ten video editor by mozno aj isiel ale aj ten bude mozno potrebovat aspon zakladnu video akceleraciu. Takze hra nie, video editor mozno.

Treba skor skusit Wine. Ta hra ma gold takze by mala behat https://appdb.winehq.org/objectManager. ... &iId=20333

Inak existuje aj OpenShot (treba stiahnut verziu 2 je dost prepracovana) alebo aj Blender by mal byt pouztelny na editaciu videa.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Software na Linux

Příspěvek od Krteq »

Isp0 píše:Myslíte, že by byl velký problém rozjet ve virtuální mašině hru Battlefield: Bad Company 2
Tu hru můžeš zkusit přes PlayOnLinux, někde se válí návody jak to rozběhat.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“