Jakou distribuci pro uplnou lamu..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Jakou distribuci pro uplnou lamu..

Příspěvek od Maxtor »

Nastala situace, kdy je potreba rozchodit notas urceny ciste k praci na software kompletne zdarma.. tzn. logicky se jako vhodna volba jevi Linux.. me zkusenosti s nim jsou ale nulove..
To co tedy resim, je samotna distribuce.. vidim to na Ubuntu.. a kdyz uz jsme u toho, co volit.. KDM nebo GDM.. proste obecne me zajimaji vase zkusenosti..

Samotny software potom bude potreba:

- Kancelarsky balik aplikaci (logicky asi Open Office)
- Medialni prehravac
- Prohlizec obrazovych formatu (co nejvice.. napr. vubec netusim, zda lze v Linuxu otevirat PSD)
- WWW (to vidm na firefox, na ktery jsem uz tak zvykly)
- Souborovy manager
+ dalsi veci typu firewall.. obecne bezpecnost.. fakt vubec nevim..

..jak jsem psal.. proste naprosty Entry level Linux user, ktery nevi vubec nic.. za nejake nasmerovani na slusne informace bych taky ocenil.. jinak zkuste teda poradit nejaky software, pripadne vymluvit distribuci..
Kdyz se tak na to podivam, zrejme me vzhledem k aplikacim v Ubuntu ceka jejich odstranovani, pripadna vymena a shaneni alternativ.. nevim nevim, jak to nakonec dopadne no.. :)
ka-spel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Myslím, že na Ubuntu (Kubuntu) si v pohodě zvykneš. Jinak mrkni na naše fórum. Máme o tom dobrou diskuzi i s odkazy na stažení aktuálních balíčků atd.

Jakou distribuci Linuxu?
http://www.pvfree.net/forum/viewtopic.php?t=1582

Aktualizace a zdroje software Ubuntu Linux v síti PVfree
http://wiki.pvfree.net/index.php/Aktual ... Dti_PVfree
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou distribuci pro uplnou lamu..

Příspěvek od Josko »

Distro doporučujem ako ka-spel Ubuntu verziu 7.04 (Doporučujem ho s GNOME teda z www.ubuntu.com)

- OOffice máš ubuntu hneď po inštalácii
- Medialni prehravac
Xine, Totem, Mplayer (totem je už preinštaľovaný, len nevime či zvláda titulky v súbore keď sú)
- Prohlizec obrazovych formatu (co nejvice.. napr. vubec netusim, zda lze v Linuxu otevirat PSD)
prehliadač -gThumb, editor - Gimp (Obidve sú v Ubuntu hneď po inštalácii, gimp s pluginom zvládne aj PSD)
- WWW (to vidm na firefox, na ktery jsem uz tak zvykly)
firefox defaultne po install ak chceš jeho rýchlejšiu verziu tak swiftfox ,poprípade si daj operu
- Souborovy manager
Neičo podobné ako Tento počítač je predinštaľovaný Nautilus, a ak chceš dačo ako Total Commander tak si daj gnome-commander
+ dalsi veci typu firewall.. obecne bezpecnost.. fakt vubec nevim..
Firewall - firestarter - má GUI na nastavovanie takže by nemal byť problém
Antivir netreba

Aplikácie najlepšie inštalovať pomocou programu synaptic, je v menu systém >správa alebo v konzole príkazom apt-get install balík alebo apt-get remove balík

Ďalej doporučujem nainštaľovať Automatix, ten vie nainštaľovať mnoho užitočných programov ako kodeky, java, flash, wine(spúšťa windows programy), rar a iné archivery, podporu zápisu na NTFS.

Info nájdeš na:
http://forum.ubuntu.cz/
http://wiki.ubuntu.cz/
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

Já místo firestarter používám Firehol:

http://firehol.sourceforge.net/

Jinak také se musím přiklonit k ubuntu a ke gnome, jako okenní manažer pak openbox místo metacity :) . Odstraní se tím například ten nehezký rušivý animovaný efekt při minimalizování oken.

Jako alternativu k Wordu od MS lze užít i abiword

http://www.abisource.com/

Jako souborový manager používám zatím gnome-commander, ale vadí mi jeho zabugované vyhledávání souborů - vždy spadne.

Jako video přehrávač používám mplayer s Xv obrazovým výstupem s nastaveným softwarovým scalingem (Xv je hardwarově akcelerované se synchronizací obrazu, ale asi vinou ovladače mám při maximalizaci do fullscreenu zubaté hrany, tak to musím "zvětšovat" softwarově - pak je to stoprocentně ok). Codec, pokud to jde, tak xvid.

Nevím, jestli bych doporučoval ten Automatix, spíše bych všechno doporučil nakonfigurovat manuálně dle příslušných návodů - je jich spousta. Případně je spíše doporučováno to http://easyubuntu.freecontrib.org/.
show must go on..
ka-spel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

shadow píše:Jako video přehrávač používám mplayer s Xv obrazovým výstupem s nastaveným softwarovým scalingem (Xv je hardwarově akcelerované se synchronizací obrazu, ale asi vinou ovladače mám při maximalizaci do fullscreenu zubaté hrany, tak to musím "zvětšovat" softwarově - pak je to stoprocentně ok). Codec, pokud to jde, tak xvid.
A proč ne VLC na ten jsem si zvykl už v oknech a přehraje cokoliv bez sebemenší nutnosti nastavování.
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

VLC mi nevyhovuje. mPlayer je mi sympatičtější, a to i právě širokými možnostmi svého nastavení http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML/cs/index.html

ty mé problémy nejsou problémem přehrávače, jako spíše ovladače grafické karty nebo spíše obrazového výstupu. A pak je to otázka codecu.

Pod Windows používám BSPlayer v jeho poslední free verzi bez ad-waru.
show must go on..
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

shadow píše:Já místo firestarter používám Firehol
Ak mieniš cez to robiť nejaké zložitiejšie nastavenia napr. dávať NAT tak firehol je na to dosť nepoužiteľný, nie že by ho bol problém nastaviť, ale aj po správnom nastavení sa môže stať že proste nerobí to čo má. Ak nie firestarter tak radšej použiť fwbuilder to je podobné fireholu ale nerobí problémy.
shadow píše:Nevím, jestli bych doporučoval ten Automatix, spíše bych všechno doporučil nakonfigurovat manuálně dle příslušných návodů - je jich spousta. Případně je spíše doporučováno to http://easyubuntu.freecontrib.org/.
Neviem čo máš proti tomu Automatix-u, ale jediná nevýhoda môže byť že potom nebude vedieť ako sa to vlastne robí, inak žiadny problém nevidím. A pomôže mu to hlavne trochu ušetriť čas. Takže ručne to doporučujem konfigurovať ak sa chce niečomu priučiť. Síce je pravda že boli ohlasy na zle funkčný dist-upgrade ale ja som sa s tým nikde nestretol komu som to inštaľoval, imho sú to len fámy...
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

Nevím, já jsem za NATem a vše mi funguje bez problému. Nevím, co jinak myslíš za "dávání" NATu :)

u mně vypadá teď config takto:
DEFAULT_CLIENT_PORTS="1024:65535"

server_icq_ports="tcp/5190"
client_icq_ports="default"

server_stream_ports="tcp/xxxx"
client_stream_ports="default"

server_planeshift_ports="udp/7777"
client_planeshift_ports="default"

interface eth+ internet
policy drop
protection strong 10/sec 10
server ident reject with tcp-reset
# server ssh accept
server ping accept
client dhcp accept
client dns accept
client http accept
client https accept
client ftp accept
client ntp accept
client ssh accept
client icq accept
client irc accept
client jabber accept
client cups accept
client samba accept
client pop3 accept
client pop3s accept
client submission accept
client smtp accept
client nntp accept dst xx.xxx.xx.x
client stream accept dst xx.xx.xxx.x
client planeshift accept dst 210.193.49.103

UNMATCHED_INPUT_POLICY="DROP"
UNMATCHED_OUTPUT_POLICY="DROP"
FIREHOL_LOG_LEVEL=4
(x ka místo IP adres a portů, které nechci zde zveřejňovat)

Funguje mi to naprosto stabilně. Porty, které nejsou výslovně povoleny, jsou prostě zavřeny. Mně toto textové rozhraní, které mám plně pod kontrolou, plně vyhovuje.
show must go on..
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Příspěvek od Maxtor »

..tak dix zatim za nasmerovani.. v nejblizsich dnech bych mel zacit testovat, tak pak kdyztak nejakej ten dotaz jeste prihodim.. :wink:
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

[quote="shadow"][/quote]
Ja som to myslel samozrejme ako že ja zdielam, vtedy mi to proste nešlo preto radšej fwbuilder alebo firestarter.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Oriwen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. říj 2006
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oriwen »

Jaky mate nazor na spojeni BFU (blbej franta uzivatel - znate) a Fedora ?
Dell Precision M6600 - Core i7 2720QM, Quadro 3000M, 16GB DDR3, 120GB SSD + 2x320GB HDD.
Acer Iconia A700 - RootBox Android 4.2.2
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Špatný...
Fedora je sice super, ale UBUNTU je lepší. (vážně nejsem ubuntu maniak, mluvim ze zkusenosti :D )
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraSter »

moc tady to ubuntu nevychvalujte, mel ho kamos, pak udelal update, ale nebezel zvuk. Tak updatnul i jadro, zvuk nikde, prestala jit i HW akcelerace (ma ATInu :roll: ), ovladace nesly vubec nainstalovat, ted chce prejit na neco jinyho.. Radil sem mu Fedoru, ale dost si stoji na tom, ze chce Gentoo (ponevadz ma dokonalou dokumentaci - at uz instalacni nebo wiki)
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
ka-spel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

OndraSter píše:moc tady to ubuntu nevychvalujte, mel ho kamos, pak udelal update, ale nebezel zvuk. Tak updatnul i jadro, zvuk nikde, prestala jit i HW akcelerace (ma ATInu :roll: ), ovladace nesly vubec nainstalovat, ted chce prejit na neco jinyho.. Radil sem mu Fedoru, ale dost si stoji na tom, ze chce Gentoo (ponevadz ma dokonalou dokumentaci - at uz instalacni nebo wiki)
Tak to tam musel něco nadrbat. Já updatnul z 6.10 na 7.04 a funguje vše. Ubuntu má ze všech uživatelsky přívětivějších linuxů nejčastější aktualizace a větší podporu na netu. Fedora byla in tak před více jak 2 lety. Jinak to Gentoo rozhodně není pro začátečníka. U nás v něm jedou hlavně linux guru atd.
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraSter »

ka-spel píše:Jinak to Gentoo rozhodně není pro začátečníka. U nás v něm jedou hlavně linux guru atd.
Vzhledem k skvele wiki, celymu dokonalymu pruvodci si nemyslim.. Kdyz je neco potreba tak staci googlit "<problem> gentoo" a najde to.. Lec se to nezda, ale Gentoo ma opravdu nejlepsi helpy ze vsech distribuci..

Ad linux guru: proto u nej ted sedim.. :lol:

// a taky ma samozrejme dokonaly handbook (na ktery navazuje wiki)
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Dokumentace je super, ale začátečník s tím stejně nehne :P
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

Gentoo má sice super dokumentáciu, čo si vďaka tomu myslím že je vhodné aj pre začiatočníkov (všetko je tam pekne vysvetlené krok po kroku aj pre totálneho BFU - dá sa z toho veľa naučiť), ale keď mám pri kompiláciách stráviť mladosť - nie ďakujem radšej Ubuntu alebo ak chce niekto systém odľadiť podľa svojich predstáv tak Arch Linux.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
honny
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. dub 2004
Bydliště: BRNEIN | BRNIE | БРНЕТ

Příspěvek od honny »

bubanek píše:Dokumentace je super, ale začátečník s tím stejně nehne :P
Trvá to dýl, ale hlavně se naučí. Na *buntu ani ne.

Kód: Vybrat vše

desktop:  Ryzen 3400G | 32GB DDR4 | 500G SSD NVMe | debian
ntb: T480s | i7 8650U | 16GB DDR4 | 250G SSD NVMe | win10
storage: Athlon 200GE | 16GB DDR4 | 2x 4000G  HDD | debian
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

Tak Ubuntu má takovej divne instalator, podělal mi partiton, SUSe je na tom mnohem líp, já bych volil SuSE 10 už proto že je tam víc aplikací :)
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

Dzin píše:proto že je tam víc aplikací :)
Tak to je celkom dosť kec, však si človek doinštaľuje čo chce z Internetu/CD/DVD.
Dzin píše:Tak Ubuntu má takovej divne instalator
S tým súhlasím preto doporučujem používať alternate install cd, ktorý má klasický Debian inštalátor v textovom móde, ide tam viac vecí nastaviť a je úplne stabilný.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“