Ubuntu FAQ - Jak na Ubuntu 7.04 Feisty Fawn

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Ubuntu FAQ - Jak na Ubuntu 7.04 Feisty Fawn

Příspěvek od bubanek »

Vzhledem k hromadícím se dotazům typu "Jakou distribuci pro úplnou lamu" jsem se rozhodl sepsat takový návod, aby pomohl začátečníkům s prvními krůčky. Já se sice taky považuju za začátečníka, ale snad to přežijete.
Předem se omlouvám za pravopis, je mi 15 a moc tomu nedám a potom za obrázky, nemám tablet a vektorovou šipku nemůžu najít, zatím...
Co stáhnout?
Vzhledem k tomu, co budu popisovat, stahujte Ubuntu 7.04 x86
Je to diskový obraz ve formátu ISO. Normálně ho vypálíte na obyč CD-R (700 MiB) v programech jako Alcohol 120% nebo Nero... Pokud nemáte doma windows, požádejte nějakého kamaráda nebo se koukněte níž.
Kde ještě sehnat bujného srnce?
CD s Ubuntu si můžete také nechat zdarma poslat tu.
Je to naprosto zdarma a 100% funguje (už jsem si nechával posílat). Trvá to ale dlouho (cca měsíc).

Instalace
Jdeme na to. Vložte vaše CD s Ubuntu do mechaniky a v BIOSu nastavte primární bootování z CD. Po restartu vám naskočí obrazovka s logem Ubuntu a meníčko (Pozn. pokud nevidíte logo a načítají se vám Windows, nastavili jste špatně BIOS, poproste tedy nějakého kamaráda aby vám pomohl).
Zvolte hned první možnost tedy Start or install Ubuntu.
Teď vám budou po obrazovce pobíhat různé texty, ukáže se i progres bar a nakonec se ukáže i pracovní plocha. Tedy tohle:
Obrázek
Zatím se ještě nic nezapsalo na disk, takže si můžete projít nový OS. Je to ale Live distribuce, takže se všechno bude načítat z CD, proto je to tak pomalé. Po instalaci to poběží svižně.
Pokud si chcete zkusit web, můžete si rovnou nastavit síť a zkusit si to. Bude se vám to pak i hodit během instalace.
Pokud máte na síti DHCP démona, je již vše nastaveno, jinak koukněte níž.
Nastavení sítě ukážete klikáním podle tohoto obrázku:
Obrázek
A potom si vpíšete vlastní údaje. Klikněte na OK a přejděte na záložku DNS a vložte IP vašeho DNS serveru.
Pro jistotu ještě přejděte na první záložku (Connections) a odšrtněte a zaškrtněte zaškrtávátko u Wire Connection. Teď by to mělo 100% fungovat. Dejte close a otevřete si prohlížeč (pro někoho možná změna - Mozilla Firefox)
Obrázek

A teď už konečnš rovnou k instalaci:
Na ploše poklepejte na ikonku INSTALL a jedem.
1/7 - výběr jazyka
Předpokládám že tušíte co dělat; vlevo vybrat Češtinu a klepnout na VPŘED

2/7 - nastavení času
Ubuntu většinou správně pozná vaše časové pásmo a vše nastaví. Pokud ne, udělejte úpravy podle sebe a klepněte na VPŘED.
Obrázek
3/7 - mapa klávesnice
Klávesnice je automaticky nastavena na šeskou QWERTZ. Do políčka dole můžete zkusit napsat ěščřž... abyste zkusili, jestli vám vše funguje.
Obrázek

4/7 - rozdělení disku
Teď příjde to nejdůležitější, takže bacha. Pokusím se to vysvětlit co nejlíp.
Já mám v počítači 1 disk,tj 250GB disk pro windows. Kvůli čisté instalaci jsem vyhrabal ze skříně starší 40GB disk. Tak budu mít čisté Ubuntu na menším disku a windows na původním. Samozřejmě půjde z Ubuntu nakukovat na disk Windows a s menší úpravou i zapisovat.

Takže zvolte Ručně rozdělit disk a klepněte na další. Začnou se prohledávat disky.
Obrázek
Až se disky načtou, uvidíte něco jako já, záleží jak to máte zařízené.
Obrázek
Na obrázku vidíte:
První disk (/dev/sda) první oddíl je windowsovský, 250GB oddíl. Na disku již není volné místo pro další oddíl.
Druhý disk (/dev/sdb) první oddíl je starý nepoužívaný 40GB oddíl, pro naše účely jako stvořený.
Oddíl tedy smažeme (hlavně si důkladně ověřte, že na něm nemáte důležitá data!!) tlačítkem DELETE PARTITION.
Teď by se měl řádek s diskem změnit takhle
Obrázek
Teď vytvoříme oddíl pro swap (obyčajne 2-násobok fyzickej RAM), což je jakoby RAM paměť, jenom je na pevném disku.
Vybereme tedy náš prázdný oddíl, klepneme na tlačítko NEW PARTITION a zadáme hodnoty podle obrázku a dáme OK.
Obrázek
Teď by to mělo vypadat asi takto
Obrázek
Nyní vytvoříme ext3 oddíl, což je Linuxový souborový systém.
Vybereme opět prázdný oddíl a dáme NEW PARTITION.
Velikost nechte takovou jaká je, je totiž automaticky nastavená ne největší možnou. A zbytek zase podle obrázku a OK.
Obrázek
V konečné fázi by to mělo vypadat takto
Obrázek
Pokud souhlasí, dejte DALŠÍ a jedeme dál.
6/7 - osobní údaje
Vyplňte svoje osobní údaje. Nebojte se, nikam se neposílají.
Jako první vaše pravé jméno, např Jan Novák.
Druhé je přihašovací jméno. Toto jméno bude mít automaticky i práva správce počítače.
Třetí je heslo a ještě jednou pro ověření, klasika... (jen si ho dobře zapamatujte, jinak budete ztraceni)
Čtvrté je jméno počítače. Pokud nemáte správcem sítě přesně dané jméno, může to být prakticky cokoliv. Jenom bych nedoporučoval diakritiku a velká a malá písmena.
Obrázek
7/7 - shrnutí
Shrnutí všech údajů potřebných pro instalaci.
Pokud vše souhlasí (hlavně rozdělení disků), můžete pokračovat.
Obrázek
Po stisku tlačítka začne nejdřív formátování disků a potom instalace systému.

Okýnko s instalací můžete posunout dolů a zapnout si třeba znova internet. Já volnou chvilku využil k procházení mailu.
Obrázek
Ke konci instalace bude chtít program z internetu stáhnout všechny jazykové balíčky, které najde. Objeví se i tlačítko přeskočit. Tak tedy přeskočte, kompletní čaštinu nainstalujeme později.

A je to! Po dokončení úspěšné instalace se objeví okýnko, kde bude výzva k restartování počítače. Dejte restartovat a počkejte až vyjede CD z mechaniky (samo). Vyndejte CD a zmáčkněte ENTER. Počítač se restartuje.

Nyní příjde změna. Místo nabíhání Windows (tedy pokud jste je před tím měli :oops: ) se objeví GRUB - linuxový zavaďeč systému. Jako implicitní volba je nastaveno pochopitelně Ubuntu (ale později si ukážeme, jak to změnit). Nechte tedy Ubuntu a dejte ENTER. Začne bootování Ubuntu. Ukáže se přihlašovací obrazovka, kam zadejte jméno [ENTER] a heslo [ENTER].
Teď vidíte plochu vašeho nového OS.

Zítra se podíváme na základní nastavení systému a možná i víc


//Josko - nastavené ako Dôležité, myslím že sa to môže viacero ľuďom na začiatok hodiť.
Naposledy upravil(a) bubanek dne úte 22. kvě 2007, 22:37, celkem upraveno 1 x.
mallox
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2006

Příspěvek od mallox »

cool..spravny pristup :up:
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Co na to říkáte?
Je to k něčemu? Nebo nějaké nápady či kritika?

Podotýkám, že každej den něco dopíšu.
K.
Nováček
Nováček
Registrován: 23. kvě 2007

Příspěvek od K. »

bubanek píše:Co na to říkáte?
Je to k něčemu? Nebo nějaké nápady či kritika?

Podotýkám, že každej den něco dopíšu.
Začátečníky podle mého názoru zaujme:
  • Instalace programů (Synaptic, Kpackage, Adept, apt-get), ale radši ani slovo o kompilování.
  • Odkazy na http://ubuntuguide.org/ a http://ubuntu.cz
  • Jiná grafická prostředí (KDE, XFCE, Fluxbox, ...)
  • Záchranné rady - jak nainstalovat elinks (links) a surfovat z konzole - hledat rady:

    Kód: Vybrat vše

    sudo apt-get install elinks
    
  • Jak přenastavit x server (třeba po instalaci ovladačů ATI, když se něco hodně nepovede)

    Kód: Vybrat vše

    sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
    (Pak vybrat grafickou kartu - u ati open source ovladač ati, ne fglrx, hodněkrát enter a yes a nakonec:)

    Kód: Vybrat vše

    startx
    
    nebo sudo startx
  • Mě osobně třeba zajímají zážitky, časté problémy - nemyslím programy a populární hraní s mp3, ale spíš rozdíly Linux vs Windows (instalování programů, rozdělení disků, "systémové adresáře", ...)
  • Obrovský nápis google.com (nebo http://justfuckinggoogleit.com/ )
  • Obrovský nápis - v Linuxu lze problémy řešit, několikeré přeinstalovávání a opakování stejného postupu nepomůže
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Začátečníky podle mě nezaujme nic z toho co jsi napsal, protože nebudou mít nainstalované Ubuntu. Až potom je to zaujme.

Rozdělení disků bylo popsáno pro použití v instalaci, k dalším čachrům s disky se dostanu.
Tvoje apt-get .... je nanic, protože lidi neví co to je. K tomu se taky dostanu. I ke všemu co jsi tu psal.

Teď píšu ze školy, nemám tu ani obrázky, ani čas psát. Odpoledne dopíšu další věci. Třeba vyssvětlím instalaci
K.
Nováček
Nováček
Registrován: 23. kvě 2007

Příspěvek od K. »

bubanek píše:Začátečníky podle mě nezaujme nic z toho co jsi napsal, protože nebudou mít nainstalované Ubuntu. Až potom je to zaujme.

Rozdělení disků bylo popsáno pro použití v instalaci, k dalším čachrům s disky se dostanu.
Tvoje apt-get .... je nanic, protože lidi neví co to je. K tomu se taky dostanu. I ke všemu co jsi tu psal.

Teď píšu ze školy, nemám tu ani obrázky, ani čas psát. Odpoledne dopíšu další věci. Třeba vyssvětlím instalaci
Instalace není problém, problémem jsou věci typu "v čem přehrávám video", "stáhl jsem z internetu nějaký program a nejde mi nainstalovat".
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Sorry, prostě nemam rad kdyz mi nekdo do neceho keca a nevi co chci delat ;]
Ke všemu se dostanu, ted si jdu nachystat dalsi veci k navodu
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

Oceňuji tvou snahu, ale vše je dostatečně a především komplexně popsáno na stránkách ubuntu.cz, a to ve wiki, tak i na samotném fóru a na dalších specializovaných stránkách, takže tady se mi to zdá jako zbytečná práce.

http://forum.ubuntu.cz/
http://wiki.ubuntu.cz/Hlavn%C3%ADStr%C3%A1nka
https://wiki.ubuntu.com/
http://ubuntuforums.org/
http://ubuntuguide.org/wiki/Main_Page
http://easylinux.info/wiki/Ubuntu:Feisty

Kdo chce Ubuntu nebo Linux obecně, porozhlédne se tam.
show must go on..
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Toho jsem si bohužel nevšiml :'(

Když jsem se na to koukal na posled, tak bych to jako začátečník nepochopil. Teď na tom očividně mákli..
K.
Nováček
Nováček
Registrován: 23. kvě 2007

Příspěvek od K. »

bubanek píše:Toho jsem si bohužel nevšiml :'(

Když jsem se na to koukal na posled, tak bych to jako začátečník nepochopil. Teď na tom očividně mákli..
I přes spoustu návodů lidé stále řeší to samé, možná, když se budeš věnovat nějakým z těchto problémů, tak si publikum najdeš:
Účastníci ankety http://anketa.volba.org píše: Graficky o něco horší než windows, ale v poslední době ho rychle dotahuje. Bezpečnější připojení k internetu. Lepší správa oddílů disku. Špatná instalace pragramů - stahování a instalování "tisíce" zásuvných modulů. Mile mě překvapila podpora různých přípojných zařízení (mimo Xp mám nainstalovánu Mandrivu 2006).

je to lepší operační systém než je windows, ale přejdu na něj, až mi bude zaručeno, že na něj půjdu všechny programy co používáv (photoshop, flash, corel,...) a ne jenom opensource náhrady....

Linux je podla mna celmi dobry operacny system,ale nieje urceny pre zaciatocnikov,pretoze vacsinu pokynov pisete do prikazoveho riadku.Linux je dobry aj v tom ze je stabilnejsi ako Windows a ze je ho mozne pouzivat spolu s inym operacnym systemom,pretoze je na live CD.

Největší výhodou je to, že je to svobodný, komunistický software a na rozdíl od kapitalistického OS mě nikdo do ničeho nenutí a neomezuje mne v používáví a dostupnosti různých rozšíření OS, jako třeba ovladačů. Pokud se to tam jednou dostane, zůstane to tam prakticky navždycky. Tudíž svobodný, komunistický software na rozdíl od kapitalistického softwaru poskytuje větší svobodu - a tudíž také větší jistotu, že se změnou verze softwaru nezůstaneme na holičkách - jak je to možné u kapitalistického softwaru. Kapitalistický software je nesvobodný, omezený, Už jeho pouhé používání v sobě skrývá různá nebezpečí - závislost, snížená interoperabilita, nesvoboda, zejména v oblasti možnosti úpravy softwaru a jeho změn.

Pro moje domácí využití složité, bez programové podpory, při ceně windows naprosto zbytečné, není důvod se tomu učit, nic mi to nedá. Využití v zaměstnání (škola) na workstation při cenách licencí opět zbytečné, pro běžné uživatele nepřekonatelně složité, bez programové podpory, na nic. Jako server to snad využitelné je, používám mail server, sambu a jako router. Spolehlivost zrovna valná není, samba je vyloženě k hovnu, opět složité, nestarat se o to externí firma zadarmo tak už to letělo z okna.

Spusta nutneho uceni pro zvladnuti zakladnich veci, ktere ve Windows jdou velmi jednoduse. Neochota Linuxaku pomoci s problemem... Viz. odpovedi: "Najdi si to tam a tam". Nekompatibilita, nebo obtizne rozchozeni spusty aplikaci. Pro bezne pouziti naprosto zbytecny OS.

v pohode. konkurencia musi byt. akonahle sa objavi podpora programov(exe) a hier (dx9,dx10) tak prechadzam na linux. myslim ze je lepsi a bezpecnejsi ako win.
(zdržím se komentování vybraných názorů, protože bych mohl být označen za velice zaujatého člověka)
doppelps
Nováček
Nováček
Registrován: 27. kvě 2007

Příspěvek od doppelps »

Velmi oceňuji Bubánkovu iniciativu a již se těším na další návody.Chci si nainstalovat Ubuntu a jsem v Linuxu úplný začátečník.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

doppelps píše:...
S instalací a návody po instalaci najdeš tady, koukám že to tam mají moc pěkně.
http://wiki.ubuntu.cz/N%C3%A1vody

A K. díky za tipy, určitě si něco na tohle nachystám!
doppelps
Nováček
Nováček
Registrován: 27. kvě 2007

Příspěvek od doppelps »

Je mi to líto,ale asi jsem s Ubuntu i linuxem skončil dřív,než jsem začal.Live verze se mi ani nepřipojila na internet.Tabulka pro DNS servery tvrdošíjně odmítala přijmout pro mne platnou adresu 10.6.0.1,mohl jsem mačkat tlačítko "přidat"jak chtěl.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

[quote="doppelps"][/quote]
A sieťovku ti to našlo? Skús zadať ifconfig či bude písať iterface - teda eth0.
//Myslím že by to bolo dobré vydeliť na samotný thread.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
K.
Nováček
Nováček
Registrován: 23. kvě 2007

Příspěvek od K. »

doppelps píše:Je mi to líto,ale asi jsem s Ubuntu i linuxem skončil dřív,než jsem začal.Live verze se mi ani nepřipojila na internet.Tabulka pro DNS servery tvrdošíjně odmítala přijmout pro mne platnou adresu 10.6.0.1,mohl jsem mačkat tlačítko "přidat"jak chtěl.
Je nám tě líto.
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

K. píše: Je nám tě líto.
?? to je čo za odpoveď :D
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
K.
Nováček
Nováček
Registrován: 23. kvě 2007

Příspěvek od K. »

Josko píše:
K. píše: Je nám tě líto.
?? to je čo za odpoveď :D
Je mi líto lidí, co se mi snaží vsugerovat, že jejich zavržení Linuxu pro mě znamená nějakou újmu - jediní poškození jsou oni :)
Lukfi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. črc 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukfi »

Poraďte mi někdo, jak do Kubuntu 7.04 AMD64 dostat ovladače na grafickou kartu ATi (Radeon X1900XT). Kdo to vymyslí, je frajer (pochopitelně se na to ptám proto, že to nejspíš nejde)
Výkaly prosím umisťujte do záchodové mísy a nikoliv diskuzního fóra.
OndraSter
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2006
Bydliště: Praha / ČVUT FIT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraSter »

Lukfi píše:Poraďte mi někdo, jak do Kubuntu 7.04 AMD64 dostat ovladače na grafickou kartu ATi (Radeon X1900XT). Kdo to vymyslí, je frajer (pochopitelně se na to ptám proto, že to nejspíš nejde)
http://wiki.ubuntu.cz/Grafické_karty_ATI :?

a proc to nejde? Kamosovi s X800 to slo, pak updatnul kernel (pac stary zacal blbnout a fglrx si ani neskrtne) a ted mu ten novy kernel hlasi kernel panic :twisted:

Viva-la ubuntu! Viva-la ATi!
PC: i5-2500k 4.5GHz/24GB RAM/GTX560 Ti 1GB/>5TB - W7 Prof x64; Microsoft SideWinder X3 notebook: HP 6715b (4GB RAM) - W7 Prof x64;
mobil: Nokia Lumia 800 Cyan, 16GB; tablet: Toshiba Portege M200 (2GB, 64GB SSD, GeForce FX5200) - W7 Prof x32


Nahraďte Arduino výkonnější variantou!
Vývojová prostředí a nástroje | Webové prohlížeče | Seznam freehostingů
Lukfi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. črc 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukfi »

Instalace sice jakoby proběhne, ale když pak zkouším ty příkazy jestli jde 3D akcelerace nebo jestli to pozná model grafiky, tak nic.
Výkaly prosím umisťujte do záchodové mísy a nikoliv diskuzního fóra.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“