spravování pc s linuxem po síti ....

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Martin Kusyn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2005
Bydliště: Planet Earth

spravování pc s linuxem po síti ....

Příspěvek od Martin Kusyn »

zdravím ... při takovém tom svém hraní si s Linuxem jsem na internetu narazil na pár zmínek ovládání Linuxu dálkově přes terminál za použití protokolů SSH nebo Telnetu - bohužel to moc rozepsané nebylo a nic moc více jsem nemohl nalézt - zkoušel jsem putty a terra term pro - jenže nevím jak na to ... pravděpodobně bych potřeboval na PC s linuxem zjistit jeho IP (alespoň pro terra term je to jedinný požadavek) jenže nevím jak .... když jsem si s terra termem hrál, tak jsem se přes IP dostal pouze na svůj router

na hlavním PC mám Win XP Pro, na PC s Linuxem je nainstalována distribuce Ubuntu 7.04, jsou vzájemně sesíťované přes router

hodilo by se mi kdyby mi to někdo popsal podrobně, nebo alespoň hodil link na nějaký pěkný návod
PC: AMD Athlon X2 5400+ (AM2) BlackBox --- Asus M3A32-MVP Deluxe --- A-Data Vitesta EE 8GB (kit 4x 2GB) 800+ MHz --- Gainward HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5 9597 --- SATA II WD Caviar 200GB
SERVER: AMD Athlon 64 3000+ (s939 venice) --- Asus A8N-SLI Premium --- 4*512MB RAM Kingston Value CL2,5 --- ASUS X800XL 256MB RAM --- WD Caviar 80GB + 3*SATA II WD Caviar 500GB
NTB: HP 6820s - Pentium DualCore 1,73GHz; 2*2GB DDR 800 RAM; X1350; 160GB disk
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

Takže asi takto:
Na PC ktorý chceš ovládať musíš nainštaľovať (ak nie je) a spustiť SSH server a zistiť jeho IP a otvoriť vo firewalle port pre ssh.
V ubuntu nainštaľuješ takto:

Kód: Vybrat vše

 sudo apt-get install openssh-server
Spustíš takto:

Kód: Vybrat vše

sudo /etc/init.d/ssh start
IP toho PC zistíš tak že zadáš

Kód: Vybrat vše

ifconfig
tam ti vypíše ktoré zariadenia majú akú IP pravdepodobne budeš používať eth0 tak pozri to čo je za inet addr:.
Potom už len zadáš tú IP na inom PC napr. v PuTTY a zadáš prihlasovacie meno/heslo.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
Martin Kusyn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2005
Bydliště: Planet Earth

Příspěvek od Martin Kusyn »

Josko ... takže provedl jsem, jen že při instalaci openssh-server mi to háže chybu - konkrétně něco o závislosti na openssh-client ... ikdyž dám nainstalovat openssh-client pomocí

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install openssh-client
tak to při opětovném pokusu vyhazuje stejnou chybu (nejsem si jisný, ale mám dojem, že to píše dokonce i něco o poškozených archivech nebo tak) - bohužel mám stejný problém i při instalaci samba smbfs ... nevíš co s tím? kdyžtak tady potom hodím výpis té chyby z terminálu ...

... ipčko se mi najít povedlo a mezi oběma PC jsem provedl test na ping - v pořádku ...
PC: AMD Athlon X2 5400+ (AM2) BlackBox --- Asus M3A32-MVP Deluxe --- A-Data Vitesta EE 8GB (kit 4x 2GB) 800+ MHz --- Gainward HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5 9597 --- SATA II WD Caviar 200GB
SERVER: AMD Athlon 64 3000+ (s939 venice) --- Asus A8N-SLI Premium --- 4*512MB RAM Kingston Value CL2,5 --- ASUS X800XL 256MB RAM --- WD Caviar 80GB + 3*SATA II WD Caviar 500GB
NTB: HP 6820s - Pentium DualCore 1,73GHz; 2*2GB DDR 800 RAM; X1350; 160GB disk
Martin Kusyn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2005
Bydliště: Planet Earth

Příspěvek od Martin Kusyn »

VYŘEŠENO

tak jo - zprovoznil jsem to - pár tipů kdyby měl někdo podobný problém

Balíky openssh-server jsem nainstaloval přes Synaptic Systém-->Správa-->Správce balíků Synaptic - při prvním pokusu mi to vyhodilo stejnou chybu - jak na to? odinstalovat openssh-client a pak to celé dohromady (openssh-client i openssh-server najednou) nainstalovat znova

pak stačí zjistit ip - jde to i přes terminál, ale já jsem zvolil jednodušší cestu přes grafické rozhraní ve správě Systém-->Správa-->Nástroje pro síť; Zařízení>Síťové zařízení:Ethernetové rozhraní (eth0) - staší se podívat na první řádek v tabulce

teď už jen práce ve Windows - použil jsem Putty, zadal IP, port atd - není to problém .... co by mohl být problém je špatné zobrazování českých znaků - snažil jsem se to nastavit přes Change settings-->Translation ale moc to nepomáhalo, více mi pomohlo nastavení kódování UTF8 příkazem

Kód: Vybrat vše

set encoding=utf-8
no a pak už si můžete hrát dle libosti ... :wink:
PC: AMD Athlon X2 5400+ (AM2) BlackBox --- Asus M3A32-MVP Deluxe --- A-Data Vitesta EE 8GB (kit 4x 2GB) 800+ MHz --- Gainward HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5 9597 --- SATA II WD Caviar 200GB
SERVER: AMD Athlon 64 3000+ (s939 venice) --- Asus A8N-SLI Premium --- 4*512MB RAM Kingston Value CL2,5 --- ASUS X800XL 256MB RAM --- WD Caviar 80GB + 3*SATA II WD Caviar 500GB
NTB: HP 6820s - Pentium DualCore 1,73GHz; 2*2GB DDR 800 RAM; X1350; 160GB disk
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“