startovani mandrivy

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
jindra.q
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2005

startovani mandrivy

Příspěvek od jindra.q »

tak po instalaci mi naskoci tabulka - 1-zavest mandrivu 2-zavest mandrivu bezpecny rezim /je to k necemu lze to zrusit ?/ 3-zavest system windows /po teto volbe windows nenaskoci -a objevi se hlaska -ntldr nenalezen -co to znamena ?- lze tu volbu zrusit kdyz je nefunkcni ? 4 -windows1 -po zmacknuti teto volby najede win xp prof jak ma.
dale sem se chtel zeptat jestli muzu zmenit zavadeni systemu -jako prvni win xp do 10 sekund pokud se nevybere jinsi volba -tak mi automaticky naskoci mandriva -jde to nastavit treba v kde -nebo musim na prikazove radce ? dekuji p.s mam grub v grafickem rezimu
iks
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. kvě 2006
Bydliště: Radkov

Příspěvek od iks »

nastaveni grubu je v souboru /boot/grub/menu.lst
staci ho pod rootem zeditovat {nezapomen udelat pred editem zalohu povodniho}

co ktera polozka znamena je napsano treba zde

http://wiki.ubuntu.cz/GRUB

sice je to pro ubuntu ale nemelo by se to nejak vyrazne lisit tebe pravdepodobne budou zajimat hlavne polozky

default
timeout

nefunkcni polozky OS jdou opet odstranit v tomto souboru

kdyztak posli obsah souboru a nekdo ti urcite poradi jak ho presne zeditovat podle tvych pozadavku
jindra.q
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2005

Příspěvek od jindra.q »

jo diky -na nastaveni grubu jsem jiz prisel v mandrive po zadani hesla rootu a nastaveni sytemu -spousteni -krasne tam de vsechno nastavit.
akorat mi nejde do hlavy proc mam v nabidce jako jednu z moznosti -zavest system win /kdyz je to neplatne -a mam tam druhou platnou polozku win 1
je to mozne ze je to tim -winxp mam na stata disku a linux na pata -ktery je rozdelen na dva oddily -z cehoz prvni jeste tvori zalohu pro win v ntfs ? -jinak myslim ze tu nefunkcni zalozku mohu v klidu vymazat.
jeste jedna otazecka -kdyz se mi pokazi xp a budu je muset instalovat znovu -lze nejak jednoduse /pro zacaetcnika/ zalohovat mbr nebo obnovit ?
jinak spokojenost -naslo mi to ovladace presne pro moji ati x1600
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

jindra.q píše: akorat mi nejde do hlavy proc mam v nabidce jako jednu z moznosti -zavest system win /kdyz je to neplatne -a mam tam druhou platnou polozku win 1
je to mozne ze je to tim -winxp mam na stata disku a linux na pata -ktery je rozdelen na dva oddily -z cehoz prvni jeste tvori zalohu pro win v ntfs ? -jinak myslim ze tu nefunkcni zalozku mohu v klidu vymazat.
Keď máš viac NTFS oddielov tak linux inštalátor nevie na ktorom je systém tak vytvára v GRUBe zápis pre všetky. Ten nefunkčný môžeš samozrejme zmazať.
jindra.q píše:jeste jedna otazecka -kdyz se mi pokazi xp a budu je muset instalovat znovu -lze nejak jednoduse /pro zacaetcnika/ zalohovat mbr nebo obnovit ?
jinak spokojenost -naslo mi to ovladace presne pro moji ati x1600
Obnoviť ho môžeš pomocou grubinstall z nejakého livecd. Alebo aj z inštalačného cd by to mohlo ísť.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
jindra.q
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2005

Příspěvek od jindra.q »

jo diky -nevedel sem ze grub je z vice ntfs -ve zmatku
jo ten prikaz je presne grubinstall ? jinak nejaka zachrana disketa zavadece -se da v mandrive vytvorit ?
jindra.q
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2005

Příspěvek od jindra.q »

jinak mel si pravdu mel sem na 2 diskach /z toho jeden sata/ celkem 3ntfs oddily -proto ten zmatek
Josko
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2005
Bydliště: Žilina (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josko »

jindra.q píše: jo ten prikaz je presne grubinstall ?
Som sa pomýlil je to presne grub-install
//Edit: Nie som si istý, madrivu som mal kedysi veľmi dávno, ale myslím že madriva install cd má aj nejakú funkciu na opravu zavádzača bez toho príkazu nejak v inštalátore.
Naposledy upravil(a) Josko dne ned 8. črc 2007, 19:12, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Keby mi niekto chcel písať tak radšej na Jabber/GTalk - bruno.kremel(at)gmail.com
NB: MacBook Pro 13" 7,1: CPU: Intel Core 2 Duo P8600@2,4GHz, VGA: nVidia GeForce 320M, RAM: 4GB 1067MHz, Display: LG W2452T 24",
Sound: E-MU 0202 USB + PP 4xEL34 elektrónkový zosilňovač 2x40W Powered by: Mac OS X Snow Leopard 10.6.4
jindra.q
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2005

Příspěvek od jindra.q »

jo dikes
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubanek »

Já bych teda ještě nasměroval sem
Jenom v mandrive bez toho SUDO.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“