Emulátory pro Windows & Linux

Instalace, nastavení, řešení problémů, rady... apod.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Vzhledem k tomu že původní vlákno bylo uzamčeno zakládám nové na téma Emulátory obecně a na úvod bych chtěl zdůraznit že:

Emulátory jsou naprosto legální. Je to pouze software (který zpravidla napodobuje herní systém) a většina neobsahuje žádný proprietární kód.

A vzhledem k tomu, že licence je pouze nějaká "smlouva", nikoli právní zákoník nebo zákon, bych se rád zeptal jestli existuje konkrétní případ, kdy Sony někoho zažalovala, nebo snad dokonce vyhrála soudní žalobu za používání, vývoj nebo publikaci emulátoru? Osobně o tom dost pochybuji, pokud vydavateli hry/softwaru nebyla způsobena žádná finanční škoda (např. nelegálním kopírováním, apod). Jedna věc je, co uvedou ve své licenci (smlouvě), což ale v žádném případě neznamená, že je to v souladu s právními předpisy a zákony té či dané konkrétní země, např. u nás nebo v Evropě.

Jen příklad: použití jiného autorského díla než programu či elektronické databáze pro vlastní potřebu je v Česku zcela legální i bez svolení autora. Tedy např. stažením filmu a jeho užitím pro vlastní potřebu není český zákon porušen, třebaže film je šířen v rozporu se zákonem.

Podotýkám že argumenty typu "že je to nezajímá" nebo "že to nikdo nebude řešit" apod. neberu jako odpověď. Zajímají mě pouze konkrétní případy.
Naposledy upravil(a) HafanPetr dne stř 11. bře 2020, 14:58, celkem upraveno 6 x.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od killerek »

Během zivotniho cyklu konzole je to urcite problem publikovat. Po konci zivotniho cyklu to spise bude o tom, jestli to Sony bude stat za to resit. Nejde jen o licenci, ale urcite se na to bude vztahovat hromada patentu.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Jey »

Ideální je asi příklad Atari emulátorů. Firma už dávno zanikla a nikdo to dnes už řešit nebude.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Ja vyuzivam emulator androidu napriklad, hravam F1 manager z google store :)
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od killerek »

Hezky sis ten puvodni příspěvek upravil a v podstate chces stejne jen utvrdit ve sve pravde, takze to dal nemá cenu sledovat.

Spise se zeptej nejakeho pravnika kovaného v mezinárodním pravu, patentovem pravu, autorskem pravu, atd. Licence je jen zanedbatelna cas tvého problemu.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Mr_Trollfan píše:Ja vyuzivam emulator androidu napriklad, hravam F1 manager z google store :)
Zdar, jaký emulátor používáš? Zkoušel jsem "Android Studio" ale je spíš určen pro vývojáře/developery her a aplikací.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Tento konkretne pouzivam. :)

https://www.memuplay.com
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Alfajk »

pokud by nekdo hledal emulator ke starsim konzolim (zhruba od od atari/amiga po PS2) pro linux, urcite doporucuju https://retropie.org.uk/download/ funguje to mimo jine i na raspbery pi3 a da se z toho udelat luxusni retro gaming station za par korun, kterej se vejde do kapsy :idea:
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Alfajk »

HafanPetr píše:
A vzhledem k tomu, že licence je pouze nějaká "smlouva", nikoli právní zákoník nebo zákon, bych se rád zeptal jestli existuje konkrétní případ, kdy Sony někoho zažalovala, nebo snad dokonce vyhrála soudní žalobu za používání, vývoj nebo publikaci emulátoru? Osobně o tom dost pochybuji, pokud vydavateli hry/softwaru nebyla způsobena žádná finanční škoda (např. nelegálním kopírováním, apod). Jedna věc je, co uvedou ve své licenci (smlouvě), což ale v žádném případě neznamená, že je to v souladu s právními předpisy a zákony té či dané konkrétní země, např. u nás nebo v Evropě.
neexistuje, emulatory jsou 100% legalni, dokonce i samotna Sony pouzila pro "playstation classic" emulator - PCSX ReARMed... a nebo treba prvni random link z googlu https://www.howtogeek.com/262758/is-dow ... ver-legal/

proto nechapu, proc je locknutej ten topic o RPCS3 ve hrach, viz treba na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/RPCS3 , kde jedinej problem byl s "Atlus DMCA takedown notice", jinak to nevadi ani Sony
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Atapi »

To tady bylo vždy, souvisi to s warezem, takže se to prakticky automaticky lockuje nebo maže. Stejně jako se tady neřeší když někomu padá hra s crackem nebo má někdo nestabilní cracklej systém bez updatů i když tady k samotnýmu šíření a porušování zákona na fóru vůbec nedochází... Každej si může lehce domyslet k čemu asi je lidem emulátor herní konzole...
Proti řešení třeba android emulátoru si myslím by žádnej admin z 99% nic neměl.

Jinak bluestacks jsem používal taky ještě než jsem měl androidí telefon, přišlo mi to asi nejjednodušší už od pohledu.
Obrázek
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Atapi píše:Jinak bluestacks jsem používal taky ještě než jsem měl androidí telefon, přišlo mi to asi nejjednodušší už od pohledu.
Ten BlueStack mi zatím funguje nejlíp, ze všech co jsem zkoušel. :thumbsup: Nemám problém nainstalovat a spustit jakoukoliv aplikaci (včetně placených na svém účtu Google). Navíc jednoduché přehledné menu a nastavení.

Btw, warez a nelegální programy bych tady fakt neřešil, co si kdo chce domýšlet v souvislosti s emulátory je pouze jeho problém.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od dexterav »

Atapi píše:Každej si může lehce domyslet k čemu asi je lidem emulátor herní konzole...
a k čomu mi to akože mí byť? okrem hrania na tom emulátore :mrgreen:
minimálne divná formulácia
mám doma napr fyzickú amigu ale aj emulátor na ktorom reálne svištím a pritom mám všetko úplne legálne kúpené od os1.x až po OS4.1 classic + hry
takže narážky bez dôkazov o nelegálnosti v spojitosti z emulátormi sú ale úplne mimo :)
a realisticky rovnako závažné ako to samotné pirátstvo kedže niekoho bez dôkazu obvinuješ z trestného činu defacto :)
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Jey »

Atapi píše:Každej si může lehce domyslet k čemu asi je lidem emulátor herní konzole...
Tohleto totalitní myšlení fakt není nic pěkného. Vyhledej si termín presumpce neviny.

Že by emulátory sloužily třeba k pohodlnějšímu hraní přes PC?
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Pokud by chtěl někdo vyzkoušet na svou dobu populární ZX-Spectrum: http://www.spectaculator.com/
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Atapi »

Jey píše: Tohleto totalitní myšlení fakt není nic pěkného. Vyhledej si termín presumpce neviny...
dexterav píše: ...a realisticky rovnako závažné ako to samotné pirátstvo kedže niekoho bez dôkazu obvinuješ z trestného činu defacto :)
Tohle směřujte na vedení fóra ne na mě, já jen popisuju jak to tady funguje.
Na tomhlé fóru se EULA respektuje odjakživa, co víc na tom nechápete? Už jen tím že musíš použít firmware z PS3 to nejspíš porušuješ, hledat se mi to nechce, ale na 99% tam bude že to takhle nesmíš použít, jinak by to dali rovnou do toho programu a ne takhle že to musíš stahovat zvlášť, aby se zbavili zodpovědnosti a nikdo jim nic nemohl... Tzn. abys mohl vůbec ten emulátor používat, tak musíš stáhout software třetí strany a používat ho v rozporu s jeho licencí, jinak ti je celej program k prdu, stačí vám to takhle polopatě?
Řeči o pohodlnosti PC emulátoru vs konzole jsou zrovna u PS3 celkem úsměvné. To se dá pochopit leda u raritních konzolí, které už ani nezapojíš do moderní TV.
Obrázek
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Atapi píše:Už jen tím že musíš použít firmware z PS3 to nejspíš porušuješ, hledat se mi to nechce, ale na 99% tam bude že to takhle nesmíš použít, jinak by to dali rovnou do toho programu a ne takhle že to musíš stahovat zvlášť, aby se zbavili zodpovědnosti a nikdo jim nic nemohl... Tzn. abys mohl vůbec ten emulátor používat, tak musíš stáhout software třetí strany a používat ho v rozporu s jeho licencí...
Myslím že hned v úvodu tohoto vlákna jsem napsal a uvedl také příklad, že existují výjimky a omezení autorského práva, viz: http://zakony.centrum.cz/autorsky-zakon ... va-1-dil-4
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
(3) Nestanoví-li tento zákon dále jinak, užitím podle tohoto zákona je užití počítačového programu či elektronické databáze i pro osobní potřebu fyzické osoby či vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby včetně zhotovení rozmnoženiny takových děl i pro takovou potřebu...
A co se týče emulátorů obecně, autorské zákony nepokročily do té podoby, aby emulaci proprietárního software dostatečně popsaly. Právě proto jsem se hned v úvodu ptal na nějaký konkrétní připad, kdy např. Sony někoho zažalovala za používání, vývoj nebo publikaci emulátoru (i když chápu že se jim to nelíbí).

A co se týče konkrétně RPCS3:
RPCS3 is not designed to enable illegal activity. We do not promote piracy nor do we allow it under any circumstances. Please take the time to review copyright and video game software dumping laws and/or policies for your country before proceeding.
https://rpcs3.net/quickstart
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Atapi »

Však sis to sám citoval, že na programy se autorský zákon vzahuje i pro osobní potřebu, žádnou výjimku (jako bežná audiovizuální díla) nemají, nebo jako co chceš tou citací dokázat? Takže se zeptám znova polopatě... Kdo ti kde dovolil kopírovat hry a firmware konzole a používat ho v rozporu s licencí?
Podle toho z quickstartu máš postupovat dle zákona, samozřejmě (autoři nejsou dementní), takže skončíš na tom firmwaru pro konzoli a na kopírování her, legálně ti je ten program vlastně k ničemu.
Obrázek
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od HafanPetr »

Nikdo se tady nebaví o nelegálním kopírování! Víš vůbec na co jsem se ptal a proč jsem to uvedl jen jako příklad? Jsi snad právník, nebo se perfektně vyznáš v autorském právu? Kde je tam se týče autorských práv popsána emulace proprietárního software? Nebo je snad emulace software to samé jako kopírování nebo nelegální používání??? Další věc, kopírování a stahování firmware není nelegální, pokud jej výrobce nabízí zdarma. Ptal jsem se pouze na nějakou konkrétní žalobu v souvislosti s emulátory, pokud vůbec byla (vím pouze o jedné v souvislosti s hacknutím konzole, kterou Sony nakonec stáhla), přotože soud je ten kdo rozhoduje! Takže obviňování z toho že používáním emulátoru dělá někdo něco nelegálního nebo protizákonného tady nemá vůbec co dělat. Emulátory jsou zcela legální software (a pokud si to někdo nemyslí, může případně podat žalobu).
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Emulátory pro Windows & Linux

Příspěvek od Atapi »

Lol to je odpověď jak od dvanáctiletýho kluka kterýmu někdo chce vzít hračku... Aby ti neprdla žilka. :)))
To že máš licence u zádele neznamená že to je zadarmo, je to asi stejně zadarmo, jako máš zadarmo winrar. :lol:
To jestli rozhodl nebo nerozhodl soud je snad jedno, to nevypovídá o legálnosti nic, pokud si to developeři ohlidají, třeba tak, že přehodí zodpovědnost na zákazníky (viz. ten tvůj quickstart), tak není ani proč je žalovat. No aspoň je vidět že nemá smysl se s tebou bavit podle té poslední věty... Aneb "pokud má někdo jiný názor, ať drží hubu", je jasné že kromě Sony by žalobu nikdo nepodával. Pro mě za mě si postahuj celou jejich knihovnu, je mi to jedno, já jen řeším proč se dívíte tak moc že vám někdo zamknul téma, tady nerozhoduje soud, ale admin, jestli se ti to nelíbí, tak zažaluj majitele pctfóra. :wink: Další diskuse je myslím zbytečná.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní programy“